آرامگاه نوودویچی مسکو روسیه

مجموعه آرامگاهی نوودویچی (ناوادِویچی) با هفت و نیم هکتار مساحت، منزل ابدی مشهورترین شخصیت‌های هنری، سیاسی، ادبی و علمی روسیه محسوب می‌شود که امروزه به صورت یک موزه زیبا درآمده و جزو جاذبه‌های شهر مسکو به شمار می‌رود.

 

 

 

 

درباره آرامگاه نوودویچی مسکو

آرامگاه نوودویچی (Novodevichy cemetery) را می‌توان مشهور‌ترین و معروفترین آرامگاه موجود روسیه دانست. این آرامگاه دقیقاً در حاشیه ضلع جنوبی صومعه‌ای با همین نام قرار دارد که یکی از زیباترین مناطق مورد توجه گردشگران در این شهر محسوب می‌شود. این صومعه توسط یک از شاهزادگان اهل مسکو یعنی «واسیلی، باسیل سوم» (Vassily, Basil III) پدر ایوان بزرگ در سال 1524 میلادی ساخته شد. بر اساس متون و مستندات تاریخی، دلیل ساخته شدن این مجموعه نیز، آزاد شدن شهر باستانی «اسمولنسک» (Smolensk) که از شهرهای روسیه بوده و تحت تسلط دولت کاتولیک لیتوانی قرار داشت؛ عنوان شده است.

در مورد این آرامگاه باید نکته‌ای فرهنگی را مد نظر قرار داد که بر اساس آن از دیرباز و در باور مردم روسیه تلاش شده است تا موقعیت قبرستان‌ها در نزدیکی مناطق مذهبی از قبیل کلیساها و صومعه‌ها باشد و دلیل ساخته شدن آرامگاه نوودویچی در نزدیکی صومعه‌ای با همین نام نیز؛ این باور فرهنگی است. در این آرامگاه عمدتاً افراد خاندان سلطنتی، نجیب‌زادگان و سران مذهبی دفن شده‌اند. البته در این میان شاهد وجود مقابر برخی بازرگانان و دانشمندان و افراد نخبه جامعه نیز در آرامگاه نوودویچی هستیم.

 

 

 

 

 

تاریخچه آرامگاه نوودویچی مسکو

شالوده اصلی این آرامگاه متعلق به قرن نوزدهم میلادی بوده و در آن بیش از 2 هزار مقبره افراد مشهور کشور روسیه از جمله اساتید دانشگاه، اشراف‌زادگان و … وجود دارد. بخش عمده این قبرستان در فاصله سال‌های پس از 1898 و در ضلع جنوبی صومعه شکل گرفته است؛ البته افتتاح رسمی این مجموعه آرامگاهی در سال 1904 میلادی بوده و پس از تاریخ فوق، با سرعت رشد کرده و به مشهورترین و بهترین محوطه آرامگاهی شهر مسکو تبدیل شد. در بین افراد دفن شده در آرامگاه نوودویچی؛ نام های مشهور و پرآوازه‌ای نیز دیده می‌شود که از آن میان می توان به داستان نویس و ادیب مشهور روسیه یعنی آنتوان چخوف اشاره کرد. با کمی جستجو در بین دیگر افراد مشهور در این مجموعه می توان نام‌هایی پرآوازه‌ای مانند «نیکولای گوگول» و «فئودور شالیاپین» را نیز مشاهده کرد.

 

 

 

 

 

در سال 1927 مقامات حکومت شوروی سابق تصمیم گرفتند که در این آرامگاه تنها مجوز دفن افراد مشهور صادر شود و امکان تدفین افراد عادی وجود نداشته باشد. به این ترتیب در دهه های 20 و 30 قرن بیستم میلادی شاهد دفن شدن افرادی مانند برادر لنین «دیمیتری اولیانوف»، همسر ژوزف استالین یعنی «آلیلویوا استالین»، پسر ماکسیم گورگی و … در مجموعه آرامگاهی نوودویچی هستیم. در این زمان و طی حکومت کمونیستی شوروی، کسب اجازه تدفین در مجموعه فوق، یک امتیاز خاص محسوب می‌شد که هر کسی امکان برخورداری از آن را نداشت. از سوی دیگر در این دوران و با تصمیم دولت مبنی بر تخریب برخی از آرامگاه‌های مربوط به قرون وسطی در شهر مسکو از جمله آرامگاه‌های «سیمونوف»، «دانیلوف» و «دونسکوی»، بر اهمیت آرامگاه نوودویچی افزوده شد.

 

 

 

 

آرامگاه افراد مشهور

بیشتر رهبران حکومت کمونیستی شوروی در داخل محوطه کاخ کرملین و میدان سرخ دفن شده اند. دلیل دفن خروشچوف در محلی غیر از محل دفن سایر رهبران شوروی، این است که وی در اواخر عمر از قدرت برکنار شده و هفت سال بعد از این رویداد درگذشت. وی به خواسته خودش در مجاورت اجداد و نیاکانش در آرامگاه نوودویچی به خاک سپرده شد.

در زمره نویسندگان مشهوری که آرامگاه آن‌ها در این محل قرار دارد، می‌توان به آنتوان چخوف، لئو تولستوی وبولگاکوف اشاره کرد. مشهورترین شاعر این مجموعه نیز مایوکوفسکی به شمار می‌آید. آهنگسازان مشهوری از جمله «پروخوفیو»؛ «شوستاکوویچ»، «اشنیتکه» نیز فهرست طولانی مشاهیر این مجموعه را تکمیل می کنند. از جمله دیگر افراد مشهوری که آرامگاه نوودویچی؛ منزل ابدی آن ها است، می توان به این موارد اشاره کرد:

خوانندگان: «شالیاپین» و «ورتینسکی»

بازیگران و کارگردانان: «استانیسلاوسکی»، «واختانکوف» و «ارمولووا»

نقاشان: «لویتان»، «سروف»

قهرمانان جنگ جهانی دوم و مدافعان شهر در برابر حمله ارتش آلمان نازی در سال 1941: «کوسمودمیانسکایا»، «پانفیلوف»

طراحان هواپیما: «توپولوف» و «ایلیوشین»

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است