حمل و نقل عمومی در جمهوری آذربایجان

حمل و نقل عمومی در جمهوری آذربایجان
توسعه سیستم حمل و نقل از اهمیت فراوانی برای جمهوری آذربایجان برخوردار می باشد. در کنار حوزه های انرژی، ارتباطات، آموزش و بهداشت که از بخش های زیرساخت اقتصاد کشور به شما میایند، بخش حمل و نقل ضمن تامین نیازهای اولیه فعالیت های زندگی در جامعه، نقش مهمی در دستیابی به اهداف اجتماعی، اقتصادی، سیاست خارجی و سایر اولویت های دولت ایفا می نماید.در ادامه با سایت roomaco.com همراه باشید تا شما را با حمل و نقل عمومی در جمهوری آذربایجان آشنا کنیم .
کشورآذریایجان از سال 1997 به کنوانسیون بین المللی وین بعنوان متولی تعیین ضوابط عمومی و مقررات ایمنی ترافیک در اروپا پیوسته است. بنابراین تکمیل و توسعه شبکه حمل و نقلی برای کشور حائز اهمیت است. طی سالهای اخیر بازسازی، مرمت و توسعه جاده ها در سطح کشور هم در باکو و هم کلانشهرهای کشور و ساخت پل، روگذر، زیرگذر و نیز پارکینگ های چند طبقه و زیرزمینی با موفقیت در حال اجراست.
بزرگراه ها

جاده های کشور آذربایجان کلیه شبکه های جاده ای موجود در جمهوری آذربایجان را تحت پوشش قرار می دهند. براساس آمار سال 2015، طول جاده های آذربایجان 19002 کیلومتر است که 4645 کیلومتر آن دارای اهمیت ملی و 14.357 کیلومتر آن نیز دارای اهمیت محلی میباشد. در این جاده ها بالغ بر 1463 پل به طول 50652 متر طول وجود دارد. در کشور آذربایجان ﻇرف 11 سال اخیر تعداد زیادی جاده های اصلی، پل، تقاطع و سایر پروژه های مشابه به بهره برداری رسیده است. جاده های احداث و نوسازی شده عمدتا بخشی از مسیرهای بین المللی بوده و مطابق با استانداردهای روز میباشند.

فرودگاه ها

در کشور آذربایجان 6 فرودگاه بین المللی فعال است. بزرگترین آنها فرودگاه بین المللی «حیدر علی اف» واقع در 20 کیلومتری شمال شرقی باکو است که ارتباط آن با شهر بوسیله دو اتوبان جدید که در سالهای 2008 و 2009 مورد بهره برداری قرار گرفت، برقرار می شود. «هواپیمایی آذربایجان» بعنوان شرکت مادر در این کشور محسوب می گردد. در این فرودگاه بین المللی فعالیت فروشگاه ها معاف از تعرفه گمرک (duty free) می باشد. علاوه بر این، برخلاف اغلب فرودگاه های بین المللی، این فروشگاه ها هم در سالن ورودی و هم خروجی موجود می باشند. پرداخت از طریق کارت اعتباری و یا بصورت نقدی با استفاده از ارز ملی (منات) و دیگر ارزهای بین المللی رایج مقدور می باشد .
فعالیت فرودگاه بین المللی «حیدر علی اف» مطابق با استانداردهای بین المللی است. فرودگاه باکو به لحاﻇ موقعیت جغرافیایی خود، برای مسیرهای انتقالی بین شرق و غرب و همچنین شمال و جنوب به فرودگاه درجه یک تبدیل گشته است.
سایر فرودگاه های کشور آذربایجان در شهرهای گنجه، لنکران، نخجوان، قَبَله و زاگاتالا فعال هستند. از سال 2017 میلادی شروع به بازسازی فرودگاه «نافتالان» که قرار است هفتمین فرودگاه بین المللی کشور باشد، خواهد گردید. این فرودگاه پس از احیای فعالیت خود، عنوان فرودگاه بین المللی بخود خواهد گرفت.خطوط راه آهن

در سال 1878 ساخت اولین راه آهن در آذربایجان آغاز و در تاریخ 20 ژانویه 1880 اداره کل راه آهن جمهوری آذربایجان تاسیس گردید. پس از استقلال دولت آذربایجان، اقداماتی بویژه در راستای ساماندهی مسافربری بعمل آمده است. تعمیر واگن های مسافربری با بودجه و امکانات داخلی آغاز شد و قطارهای با استانداردهای بالا تهیه و به بهره برداری رسید. جهت مسافربری داخلی 5 قطار برقی وارد ناوگان کشور شد و یکی از این قطارها در مسیر «یالاما» راه اندازی گردید. موضوع راه اندازی مجدد قطارهای سریع السیر در مسیر روستاهای باکو نیز در دستور کار قرار دارد. ساخت خط آهن جدید تا فرودگاه بین المللی «حیدر علی اف» در حال طراحی و برنامه ریزی میباشد. قرار است در آینده ای نزدیک قطارهای با سرعت 100 کیلومتر در ساعت در مسیر شهر گنجه راه اندازی شود. در حال حاضر فروش بلیت در سیستم راه آهن از طریق سامانه آنلاین عملیاتی می شود. هر شخصی صرف نظر از محل سکونت و حضور خود می تواند از طریق آنلاین در هر مسیری اقدام به سفارش بلیت نماید.

هم اکنون قطارهای راه آهن جمهوری آذربایجان از مبدأ باکو در مسیرهای تومِن، روستوف، خارکوف، کی اف، سانکت- پتربورگ، مسکو و ماخاچ قلعه تردد می کنند. پیش بینی می شود تا پایان سال 2017 ساخت خط آهن باکو- تفلیس- قارس تکمیل گردد.

مترو باکو

مترو باکو که در تاریخ 6 نوامبر 1967 مورد بهره برداری قرار گرفت، یک سیستم مسافربری درون شهری عمومی است که خطوط راه آهن زیرزمینی را بهم متصل می نماید.
مترو باکو هم اکنون دارای 25 ایستگاه، یک تعمیرگاه قطار برقی و سه خط به طول 36.6 کیلومتر میباشد. بموجب «طرح توسعه خطوط مترو باکو»، در آینده شبکه عمومی مترو دارای 3 خط موجود (رنگ سبز، قرمز و بنفش) و دو خط جدید (رنگ آبی و زرد) بوده که مجموعا عبارت از 5 خط، 76 ایستگاه، 6 تعمیرگاه برقی و 119.1 کیلومتر خطوط مترو خواهد بود. پیش بینی می شود در طی این سالها 51 ایستگاه جدید احداث و 84.3 کیلومتر خطوط مترو ایجاد گردد. متروی شهر باکو بسیار منطم است و تفریبا هر ۳ دقیقه یکبار قطار دارد. ایستگاه های آن بسیار تمیز هستند و از امنیت بالایی برخوردارند. قیمت بلیط مترو در باکو ثابت است و ربطی به طول میسر ندارد. به طور کلی، ۲ خط مترو در شهر باکو وجود دارد که یکی به مرکز شهر می رود و خط دیگر، در قسمت شمال غربی رفت و آمد می کند. متروی این شهر از ساعت ۶ صبح تا ۱ شب بدون وقفه فعالیت می نند و مسافران زیادی را هر روزه جابه جا می کنند. در مورد ایستگاه های مترو، همانطور که گفته شد به طور کلی ۲ خط اصلی وجود دارد که در ایستگاه های جعفر جبارلی و مای ۲۸ که ایستگاه مرکزی باکو هستند، به هم می رسند. یکی دیگر از ایستگاه های مرکزی شهر، ساحل نام دارد که در میدان معروف کمیسر۲۶ قرار گرفته است. به طور کلی در حال حاضر در این شهر، ۲۰ ایستگاه متروی فعال وجود دارد. همانطور که می دانید باکو در گذشته جزیی از شوروری سابق بوده است و به همین دلیل ایستگاه های متروی آن، طبق سلیقه ی طراحان شوروی سابق کاملا با شکوه طراحی شده اند بطوریکه بخشی از جاذبه های گردشگری شهر باکو محسوب می شوند. برای استفاده از مترو در باکو باید کارت الکترونیکی بخرید و به مقدار مورد نیاز آن را شارژ کنید.
اتوبوس و تراموا

در باکو استفاده از اتوبوس و تراموا به این صورت است که باید پول آن، نقدا پرداخت شود. اتوبوس های باکو در بیشتر خیابان های معروف باکو عبور و مرور می کنند و هزینه ی پایینی هم دارند در نتیجه می توانید با خیال راحت با آن ها سفر کنید. این اتوبوس ها هر روز از ساعت ۶ صبح شروع به کار می کنند و تا ۱۱ شب همچنان فعالند. برنامه ی زمانی خاصی برای عبور و مرور این اتوبوس ها وجود ندارد.
در مورد تراموا هم بد نیست بدانید که تراموا در باکو متاسفانه خیلی کارآمد نیست و خیلی از اوقات کار نمی کند. این تراموا متعلق به دهه ی ۶۰ میلادی است.

تاکسی در باکو

در باکو هزینه ی  تاکسی از وسایل دیگر بیشتر است، برای مثال در صورتیکه بخواهید از مسیری در مرکز شهر به مسیر دیگر بروید، باید حدود ۱۵۰۰۰ مانات بپردازید. از آنجاییکه تاکسی های این شهر مجهز به تاکسی متر نیستند بنابراین ممکن است هزینه ی  بیشتری از شما بخواهند پس در این مورد مراقب باشید. اگر با راننده صحبت کنید می توانید تا حدی از هزینه کم کنید.
تاکسی های این شهر امنیت بالایی دارند و تاکسی هایی با نشان زرد و یا تاکسی های سفید با علامت آبی، تاکسی های رسمی و شناخته شده ی این شهر هستند.
“راهنمای اقامت ،تحصیل ،سفر وزندگی در دیگر کشورها  “.

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است