حمل و نقل عمومی در سوئد

حمل و نقل عمومی در سوئد
در ادامه با سایت roomaco.com همراه باشید تا با حمل و نقل عمومی در سوئد بیشتر آشنا بشیم .کشور سوئد از ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار خوبی برخوردار است. به طوریکه در استکهلم و گوتنبرگ که پرجمعیت ترین شهرهای سوئد هستند شما با معزلی تحت عنوان ترافیک اصلا مواجه نمیشوید. اگرچه اغلب مردم سوئد اتومبیل شخصی دارند ولی ترجیح میدهند که از حمل و نقل عمومی که بسیار متنوع است استفاده کنند. در شهرهای استکهلم و گوتنبرگ  مترو ،  قطار ریلی شهری ،  قطار ریلی بین شهری ،‌ترم ، قایق های شهری و چندین خط اتوبوس می شود. مترو استکهلم هم اکنون مقام ششم در لیست برترین متروهای اروپا قرار دارد. اما نکته ای که من میخواهم به آن اشاره کنم اینست که سوئدی ها به نحو شگفت انگیزی منظم و وقت شناس هستند و حتی در میان کشورهای اروپائی به وقت شناسی شهره هستند و به تعبیری، کمی زیادی وقت شناس هستند و این امر در تمام زندگی شخصی و اجتماعی آنها مشهود است. سیستم اتوبوس شهری در اینجا بسیار منظم و دقیق است و تمام شهر را پوشش می دهد. در هر ایستگاه اتوبوس ، جدول زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه ، نام ایستگاه و نیز ایستگاه های قبل و بعد مشخص شده است. وقتی شما از طریق اینترنت ساعت اتوبوس یا قطار را چک میکنید دقیقا در همون ساعت اتوبوس و یا قطار از راه میرسد. کمتر پیش می آید که اتوبوسی حتی یک دقیقه تاخیر داشته باشد.

از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد. باور کنید حتی در زمستان سرد و برفی هم از دوچرخه استفاده میکنند. گاهی که پیاده راه رفتن هم از شدت سرما برای من سخت بود همیشه با خودم فکر میکردم چطوری تو سرما اینا دوچرخه سوار میشن. باور کنید علیرغم اینکه ماشین دارند ولی به سلامتی خودشون و آلوده نشدن هوا خیلی توجه میکنند.
کتابچه هائی شامل راهنمای خطوط و جدول زمانی حرکت هر اتوبوس از ایستگاه های شهری به تمام منازل شهر داده می شود. این مطالب شامل اتوبوس های برون شهری به مقصد شهرها و روستا های حومه نیز می شود با این تفاوت که اتوبوس های برون شهری زرد رنگ و اتوبوس های درون شهری سبز رنگ می باشند. کمتر پیش می آید که اتوبوسی حتی یک دقیقه تاخیر داشته باشد.کرایه به صورت نقدی یا با کارت اعتباری یاتوبوسرانی پرداخت می شود. پرداخت نقدی ۱۵ کرون سوئد معادل حدود ۱۸۰۰ تومان است که تاریخ و ساعت سوار شدن به اتوبوس در قبض آن قید می گردد و بدون توجه به دفعات سوار و ده شدن، به مدت یک ساعت اعتبار دارد . یعنی در این یک ساعت برای سوار شدن به دیگر خطوط اتوبوس شهری نیاز به پرداخت مجدد نمی باشد و فقط با نشان دادن قبض قبلی انجام می شود. کارت اعتباری اتوبوس شهری خود به دو نمونه تقسیم می شود . نمونه اول به قیمت ۳۸۰ کرون معادل حدود ۴۵۰۰۰ تومان است که اعتبار آن یک ماهه است ، اما در این یک ماه به کرات و به صورت نامحدود قابل استفاده است.

 

از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد ( و نیز همه جای اروپا) استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد.تنوع انواع دوچرخه نیز جالب توجه است.خانواده ها برای سوار کردن فرزندانشان صندلی های خاصی ، که من برای اولین بار در سوئد می بینم ، بر روی دوچرخه های خود نصب می کنند که البته در هنگام سوار نمودن فرزندان کمربندهای ایمنی خاص آن را می بندند و فرزندان نیز از کلاه ایمنی استفاده می کنند.البته برخی نیز یدک هائی پشت دوچرخه می بندند و از آن برای حمل فرزندان خود استفاده می‌کنند.
خرید ماشین در سوئد آسان است و هر کسی از عهده ی خرید آن بر می آید ، ابته اگر از عهده ی هزینه های پس از خرید بر آید. یک ماشین دست دوم مناسب به قیمت ۵۰۰۰ کرون ، معادل حدود ۶۰۰۰۰۰ تومان است ( این مبلغ معادل اجاره یک واحد آپارتمانی ۵۰ تا ۶۰ متری بدون هزینه برق و تلفن و اینترنت و … است). و این در حالی است که قیمت یک کالسکه بچه ( البته کالسکه ی نو ) نیز حدود همین مبلغ است.

  • “راهنمای اقامت ، تحصیل ، سفر و زندگی در دیگر کشورها
=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است