خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

به محل برپایی خیمه‌های امام حسین (ع) به همراه یارانش در کربلا، خیمه گاه می‌گویند. خیمه گاه امام حسین (ع) در قسمتی از بین الحرمین قرار دارد و امروزه به عنوان زیارتگاهی برای مومنان محسوب می‌شود.

خیمه گاه امام حسینع 1 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

تعداد خیمه های کاروان حضرت اباعبدالله (ع) در واقعه کربلا حدود 60 عدد بود که هر کدام را در فاصله‌ای حدود دو متر از هم نصب کرده بودند. خندقی در پشت این چادرها حفر شده بود تا از آن سو مورد حمله دشمن قرار نگیرند و همچنین نوع چینش و کنار هم قرار دادن آن‌ها به شکل نعل اسب بود تا حفاظت و امنیت بیشتری را برای اهل کاروان فراهم کند.

خیمه گاه امام حسینع 3 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

خیمه امام حسین (ع) بزرگ‌ترین چادر، در رأس و محل برگزاری جلسات مهم بود، خیمه بانوان را در غرب آن، خیمه یاران در شرق و خیمه حضرت زینب (س) در پشت چادر برادرش نصب کرده بودند. خیمه حضرت بنی هاشم در اطراف خیمه زنان و کودکان و در پشت خیمه امام حسین (ع) قرار داشت، چون نوع چیدمان این خیمه‌ها به صورت نیم دایره‌ای بود، در مرکزیت و محور آن محل اقامت حضرت اباعبدالله قرار می‌گرفت.

خیمه گاه امام حسینع 5 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

پس از شهادت آن امام مظلوم سپاهیان دشمن به خیمه گاه امام حسین (ع حمله کردند، زیورآلات زنان، اسب‌ها و شترها را به غنیمت بردند و زنان را به همراه امام زین العابدین (ع) در یک چادر جمع کردند و همه خیمه‌ها را به آتش کشیدند. یکی از رسوم عزاداری در ماه محرم و روز عاشورا مراسم خیمه سوزان است که در بعضی از شهرهای ایران و عراق این آئین اجرا می‌شود و ریشه در این ماجرا دارد.

خیمه گاه امام حسینع 2 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

معماری بنای خیمه گاه

امروزه در همان مکان بنایی ساخته شده است که دور آن را دیوار کشی کرده‌اند و در مرکز آن ساختمانی با چند گنبد سبز رنگ، شبیه یک خیمه‌ی بزرگ بنا کردند که مساحت آن چهار صد متر مربع است. وارد بنای خیمه گاه امام حسین (ع) می‌شوید در وسط ساختمان رو به قبله جایگاه امام سجاد (ع) و محل عبادت آن حضرت است.

خیمه گاه امام حسینع 1 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

جلوتر که می‌روید شانزده فرو رفتگی را در سمت راست و چپ می‌بینید که مانند کجاوه‌ای در دو طرف با آجر آن‌ها را ساخته‌اند و نمادی از شانزده کجاوه‌ای است که خانواده‌ی شهیدان را از کربلا به کوفه حمل کرد. در انتها اتاقی را خواهید دید که محل عبادت اهل بیت (ع) بوده است و در زیر خیمه گاه امام حسین (ع) یک چاه وجود دارد که به زیر ساختمان مختوم می‌شود و چاه حضرت عباس (ع) (بئر العباس) معروف است.

خیمه گاه امام حسینع 4 - خیمه گاه امام حسین(ع) کربلا عراق

پیشنهاد می‌کنیم در سفر به عراق از دیگر دیدنی های آن همچون حرم امام حسین(ع)، حرم حضرت عباس (ع)، تل زینبیه، نهر علقمه و حرم حضرت امیرالمومنین بازدید و زیارت کنید تا لذت سفرتان در شهرهای مذهبی عراق چندین برابر شود.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  12   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  33,855 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

در حال حاضر 9996 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2334 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 388 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید