دریاچه‌ نمک توز قونیه ترکیه

ر ترکیه پر از دیدنی‌های زیابیی است که شاید کمتر با آن آشنا باشید. یکی از این دیدنی ها دریاچه‌ نمک توز قونیه (Tuz) یا توزگلو ( Tuz Golu) است که آب شوری دارد و در منطقه‌ای بزرگ در فلات مرکزی خشک ترکیه در ۱۰۵ کیلومتری شمال شرق شهر کنیا (Konya) واقع شده است.

 

 

دریاچه‌ی نمک توز 3 - دریاچه‌ نمک توز قونیه ترکیه

 

 

دریاچه‌ نمک توز قونیه

دریاچه نمک توز ترکیه دومین دریاچه بزرگ این کشور است. دریاچه توز عمدتا از دو جریان آب‌های زیرزمینی و آب سطحی تغذیه می‌شود اما هیچ رودخانه و رودی از این دریاچه خارج نمی‌شود به همین دلیل میزان آب این دریاچه بسیار زیاد است. در بیشتر روزهای سال این دریاچه عمق بسیار کمی دارد و در برخی نقاط عمق آن به سختی به یک متر می‌رسد، به ویژه در ماه‌های خشک و گرم تابستان آب دریاچه نمک توز ترکیه به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسد.

 

دریاچه‌ی نمک توز 2 - دریاچه‌ نمک توز قونیه ترکیه

 

 

 

در روزهای گرم تابستان با افزایش میزان تبخیر آب از سطح دریاچه مقادیر زیادی نمک به صورت پوسته پوسته شده در سطح دریاچه ظاهر می‌شود که گاهی ضخامت این لایه نمک ۳۰ سانتی متر می‌رسد. نمک برداشته شده از این دریاچه تصفیه می‌شود و در سراسر ترکیه به فروش می‌رسد. جالب است بدانید نمک دریاچه توز خواص درمانی زیادی دارد و در سراسر ترکیه به عنوان سوغات این منطقه شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این خوب است بدانید ۶۳ درصد نمکی که در ترکیه استفاده می‌شوند از نمک دریاچه توز می‌آید.

 

 

دریاچه‌ی نمک توز 4 - دریاچه‌ نمک توز قونیه ترکیه

 

 

رنگ زیبای دریاچه‌ نمک توز قونیه

حال می رسیم به رنگ فوق العاده این دریاچه که هر ساله در فصل تابستان به رنگ خون  می شود، البته چنین رنگی در میان نمونه های دیگر این گونه دریاچه ها شایع است، اما از آنجایی که ترک ها برای همه چیز بستر سازی مناسبی دارند، از این رو این پدیده توریست های بسیاری را  مخصوصا در فصل تابستان به این کشور و به سمت دریاچه نمک ترکیه می کشاند. علت این تغییر رنگ نیز این است که میکروارگانیسم های هالوفیل از جمله ریز جلبک های دونالیلا سالینا (Dunaliella Salina) در این دریاچه و اکثر دریاچه های آب شور به خوبی رشد کرده و با فراهم بودن شرایط رشد برای این میکرو ارگانیسم ها و کافی بودن و میزان غلظت نمک و شدت نور، کاروتنوئیدهای محافظت کننده ای توسط این ریزجلبک ها تولید شده که سرخ رنگ بوده و علت به وجود آمدن این رنگ زیبا می باشند.

 

 

دریاچه‌ی نمک توز 1 - دریاچه‌ نمک توز قونیه ترکیه

 

 

این دریاچه زیستگاه گونه‌های متنوع پرندگانی چون فلامینگو، غاز پیشانی‌سفید بزرگ و دلیجه کوچک یا شاهین نائومان است. هرساله عده زیادی از عکاسان و توریست ها برای مشاهده زیبایی این دریاچه راهی شهر کنیا می‌شوند و نمک صورتی رنگ دریچاه را با خود به سوغات می‌برند.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  3   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,047 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید