رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

رصدخانه اُلُغ بیگ بزرگترین رصدخانه آسیای‌میانه است که در شهر سمرقند کشور ازبکستان قرار دارد. از نظر کارشناسان می‌توان این رصدخانه را بهترین رصدخانه جهان اسلام نام برد. نام این بنا را نیز در واقع از نام سازنده آن، اُلُغ بیگ امیر تیموری گرفته‌اند.

رصدخانه الغ بیگ 1 - رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

امیر تیموری خود ستاره‌شناس بزرگی بود و یک دانشگاه ستاره‌شناسی، هم نام این رصدخانه تأسیس کرد، این دانشگاه خیلی زود تبدیل به بزرگترین مرکز علم ستاره شناسی جهان در دوران خود شد. امیر تیموری در آن زمان از بزرگترین عالمان ستاره شناسی از جمله غیاث‌الدین جمشید کاشانی و علی قوشچی دعوت کرد تا در مدرسه الغ بیگ تحقیق کنند.

رصدخانه الغ بیگ 2 - رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

زمان درخشندگی این مدرسه زمانی بود که حدود 60 تا 70 محقق در آن مشغول تحقیق بودند. در واقع الغ بیگ با احداث دانشگاه، قصد کمک به رشته‌ی ستاره شناسی را داشت.

رصدخانه الغ بیگ 3 - رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

معماری رصد خانه الغ بیگ

رصد خانه الغ بیگ سمرقند را دایره مانند طراحی کردند تا محورهای اصلی آن در چهار جهت جغرافیایی روی نصف‌النهار سمرقند قرار بگیرد. در طبقه همکف این ساختمان، تالار کاری برای پژوهشگران وجود دارد. زاویه‌یاب فخری که برای رصد خورشید و ماه استفاده می‌شود بر روی محدوده شمال و جنوب قرار دارد.

رصدخانه الغ بیگ 5 - رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

عبدالرزاق سمرقندی احتمال می‌دهد نقش روی دیوار زاویه‌یاب و صفحه خورشیدی طرحی از نه آسمان، هفت سیاره و کره خاکی با اقلیم کوهستان و دریا و صحرا باشد. تمام رصد خانه را با آجر پخته و نقش‌های هندسی از آجر و لعاب و معرق‌های کاشی مزین کرده‌اند.

رصدخانه الغ بیگ 4 - رصدخانه الغ بیگ سمرقند ازبکستان

به دلیل تعصبات مذهبی این رصدخانه را ویران کردند و هر آن چه از این بنا باقی ماند زیر خاک مدفون شد. ویاتن باستان شناس قدیمی با خواندن وقف نامه‌ای حدود جغرافیایی این بنا را یافت و با حفاری موفق به کشف آن شد.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  4   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  33,847 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

در حال حاضر 9996 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2334 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 388 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید