شهر ژنو سوئیس

شهر ژنو سوئیس

ژنو (به فرانسوی: Genève)(به انگلیسی: Geneva) دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس (پس از زوریخ) و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکزاستان ژنو است. این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار دارد.  این شهری مملو از جاذبه های رنگارنگ، دریاچه های کم نظیر، ارتفاعات نفس گیر و یک مقصد تفریحی عالی به شمار می رود.

ژنو، دومین شهر پر جمعیت کشور سوییس و مرکز استانی به همین نام است که در حاشیه ی دریاچه ژنو قرار گرفته است. اختلاف ساعت ژنو با تهران ۲ ساعت و نیم است و این مقدار را از آن عقب تر است. این شهر در سال های گذشته به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین شهرهای جهان برای زندگی معرفی شده است.

از ژوئن تا آگوست: بهترین زمان برای سفر به ژنو در ماه‌های تابستانی است زمانی که هوا ملایم و همراه با وزش نسیم است. تابستان‌های سوئیس معمولا آفتابی است اما گاهی بارش باران اتفاق می‌افتد. البته این فصل، شلوغ‌ترین فصل ژنو است و بهترین زمان برای استفاده از تورهای کروز در دریاچه‌ی ژنو خواهد بود. سفر تابستانی خود به ژنور را جوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در این دو فستیوال مهم شرکت کنید. یکی لیک پرید (Lake Parade) در ماه جولای و دیگری جشن ژنو (Fêtes de Genève) در ماه آگوست.

از سپتامبر تا نوامبر: اگر دوست دارید سفر در پاییز ملایم و مطلوب ژنو را امتحان کنید، این مدت بهترین زمان برای سفر است. در این زمان، دمای هوا به طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ درجه است و از جمعیت زیاد گردشگران خبری نیست و قیمت‌ها پایین‌تر از فصل تابستان است.

از دسامبر تا آوریل: در زمستان‌های ژنو سرمای استخوان‌سوز از سمت دریاچه‌ی ژنو و کوهستان آلپ پوشیده از برف را تجربه خواهید کرد. دمای هوا در این زمان از سال به کمتر از منفی ۲ درجه هم می‌رسد. این فصل بهترین زمان برای دوستداران اسکی است. اگر علاقه‌مندان به اسکی برای لذت بردن از این موقعیت به منطقه‌‌ی Jungfraujoch سفر می‌کنند. برای سفر در این فصل هم حتما سعی کنید حداقل از سه ماه قبل، هتل مورد نظرتان را رزرو کنید. قیمت‌ها در روزهای کریسمس و ایستر افزایش می‌یابند.

 

 

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

ژنو در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و ساعت رسمی آن ۲ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

آلمانی

ایتالیایی

فرانسوی

رومانش

واحد پول

فرانک سوئیس (CHF) = ۳۳۸۴۷ ریال

نوع برق شهری

برقی شهری در ژنو ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع J است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

کد کشور

+۴۱

شماره‌های اضطراری

پلیس ۱۱۷

آتش‌نشانی ۱۱۸

آمبولانس ۱۴۴

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین‌المللی ژنو

 

 

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی ۴۰ فرانک (۱۳۵ هزار تومان) است. یک اتاق یک تخته‌ی خصوصی در هاستل در حدود شبی ۸۰ فرانک (۲۷۰ هزار تومان) هزینه دارد و هزینه‌ی اقامت در اتاق‌های دوتخته در حدود ۹۰ فرانک (۳۰۵ هزار تومان) است. این هزینه‌ها معمولا شامل وای‌فای رایگان، ملحفه، حوله و صبحانه است. اما برای اینکه مطمئن شوید حتما این موارد را از قبل از طریق وبسایت هاستل بررسی کنید.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان

هزینه‌ی اقامت در اتاق‌های دوتخته در هتل دو ستاره شبی ۱۱۵ فرانک (۳۹۰ هزار تومان) است. این هزینه شامل امکانات پایه‌ی هتل مثل حمام اختصاصی، وای فای رایگان و تلویزیون است. برخی از هتل‌ها، صبحانه‌ی رایگان هم می‌دهند. در وبسایت Airbnb می‌توانید اتاق‌های اشتراکی را با شبی ۳۶ تا ۶۰ فرانک (۱۲۱ هزار تا ۲۰۳ هزار تومان) پیدا کنید. می‌توانید یک خانه‌ی کامل را با شبی ۷۰ فرانک (۲۳۶ هزار تومان) کرایه کنید البته نمونه‌های بهتر معمولا از ۱۰۰ فرانک (۳۴۰ هزار تومان) شروع می‌شوند.

میانگین هزینه‌ی غذا

یکی از نکات جالب توجه در ژنو، تنوع در آشپزی و رستوران‌های آن است. با رفتن به سوپرمارکت‌های محلی و خرید مواد غذایی مورد نیاز می‌توانید هزینه‌های غذا خوردن خود را در کمترین مقدار نگه دارید. اگر خودتان آشپزی کنید بابت خرید مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۱۳۰ فرانک (۴۴۰ هزار تومان) باید بپردازید که این مواد شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام ضروری غذایی است. سوپرمارکت‌ها، غذاهای نیمه‌آماده هم  دارند که بین ۵ تا ۹ فرانک (۱۷ هزار تا ۳۰ هزار تومان) قیمت دارند. ارزان‌ترین غذاها را می‌توانید در کافه‌ها بخورید. ناهارهای ویژه‌ی کافه‌ها بین ۹ تا ۱۵ فرانک (۳۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان) است.

رستوران‌هایی که سرویس میز دارند بابت وعده‌ی ناهار ۲۰ فرانک (۶۷ هزار تومان) و بابت شام ۴۰ فرانک (۱۳۵ هزار تومان) می‌گیرند که این وعده شامل استارتر، غذای اصلی و نوشیدنی است. اگر بخواهید بیرون غذا بخورید و در عین حال زیاد هزینه نکنید باید روزی ۴۵ فرانک (۱۵۲ هزار تومان) به طور میانگین خرج کنید. اگر بخواهید بیشتر وعده‌ها را خودتان بپزید و گاهی بیرون غذا بخورید باید به طور میانگین روزی ۲۰ فرانک (۶۷ هزار تومان) خرج کنید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

گردشگرانی که در هتل‌ها یا هاستل‌ها اقامت می‌کنند یک بلیط توریستی دریافت می‌کنند که در روزهای اقامت‌شان در شهر امکان استفاده‌ی رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی را فراهم می‌کند. در غیر این صورت باید بابت خرید بلیط یک ساعته که شامل همه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی از قبیل تراموا، اتوبوس، قایق و قطار می‌شود، ۳ فرانک (۱۰ هزار تومان) هزینه کنید. بلیط‌های ۸ فرانکی (۲۷ هزار تومان) از ۹ صبح تا نیمه‌شب فعال هستند و بلیط‌های ۱۰ فرانکی (۳۹ هزار تومان) ۲۴ ساعته هستند. اگر از طریق هواپیما خود را به ژنو برسانید، می‌توانید بلیط اتوبوس ۸۰ دقیقه‌ای بگیرید که شما را رایگان از فرودگاه به شهر می‌رساند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۸۰ فرانک (۲۷۰ هزار تومان)

البته این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و کمتر بیرون غذا بخورید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید این هزینه‌ی سفر را باز هم کاهش دهید.

 

جاذبه‌های گردشگری ژنو

کلیسای جامع سن پیر (Saint-Pierre)

 

??????

 

قدمت کلیسای جامع سن پیر به سال ۱۱۵۰ برمی‌گردد. کلیسایی به سبک رومانسک که در بلندترین نقطه‌ی شهر قدیم ژنو قرار دارد و بخش‌هایی از آن دارای المان‌هایی به سبک گوتیک است. در جریان اصلاحات پروتستانی که ژنو نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کرد، نام این کلیسا به عباردتگاه سن پیر تغییر پیدا کرد و به یک کلیسای پروتستان تبدیل شد. ژان کالون از سال ۱۵۳۶ تا ۱۵۶۴ در این کلیسا موعظه می‌کرد و پیروان او محراب، نقاشی‌ها و مجسمه‌های این کلیسا را حذف کردند و فقط سرستون‌های حکاکی شده و شیشه‌های رنگی تزیینات اصلی کلیسا را باقی گذاشتند.

دو برج اصلی بنا که قدمت آنها به قرن سیزدهم برمی‌گردد، هرگز تکمیل نشدند. می‌توانید از یکی از این برج‌ها بالا بروید تا چشم‌انداز زیبایی از دریاچه و شهر را تماشا کنید. گنبد فلزی بنا در سال ۱۸۹۵ ساخته شده و جایگزین برجی شده است که در قرن پانزدهم بر اثر آتش‌سوزی ویران شده بود. از ویژگی‌های این بنا بخش‌هایی از آن است که سبک معماری اواخر رومانسک و اوایل گوتیک را نشان می‌دهد.

پنجره‌های اصلی بنا با شیشه‌های رنگی زیبا متعلق به قرن پانزدهم هستند که اکنون در موزه‌ی تاریخ و هنر نگهداری می‌شوند. به جای این پنجره‌ها، پنجره‌هایی با همان طرح و مدل در بنا کار گذاشته شده است. در مقابل آخرین ستون راهروی شمالی یک صندلی مثلثی قرار دارد که می‌گویند متعلق به ژان کالون بوده است. اکتشافات باستان‌شناسی در زیر کلیسا نشان می‌دهد که یک هزارتوی زیرزمینی در زیر کلیسا وجود دارد که متعلق به دوران ابتدایی مسیحیت است. موزاییک‌های رومی و دو پناهگاه مسیحی قرن چهارمی در این منطقه کشف شده است.

 

فواره‌ی جت دو (Jet d’Eau)

 

 

این فواره یکی از دیدنی‌های شهر ژنو است که ۱۴۵ متر ارتفاع دارد. این فواره به یکی از نمادهای شهر ژنو تبدیل شده و مشهورترین نماد ژنو است. یک پمپ آب قدرتمند در هر ثانیه ۵۰۰ لیتر آب را تا ارتفاع ۱۴۵ متری می‌فرستد. بهترین جا برای تماشای چشم‌انداز زیبایی از این فواره، استخرهای پاکی (Bains des Pâquis) است؛ جایی که برای اهالی شهر بسیار محبوب است و برای لذت بردن از شنا، سونا و نوشیدن قهوه به این منطقه سر می‌زنند. این فواره جایی واقع شده که دریاچه به رود رن می‌ریزد. جت دو از تمام نقاط شهر و از آسمان قابل مشاهده است حتی هنگام پرواز در ارتفاع ۱۰ کیلومتری.

 

میدان Bourg-de-Four

 

 

در مرکز شهر قدیم ژنو در نزدیکی عبادتگاه سن پیر، یک میدان وجود دارد که احتمالا قدیمی‌ترین میدان شهر است . بدون شک زیباترین و جذاب‌ترین میدان شهر است و فضایی دوست‌داشتنی و محبوب دارد. این میدان در مکان یکی از فروم‌های رومی ساخته شده و یک بازارچه‌ی بزرگ هم از قرن نهم در این میدان برپا می‌شود. در قرن شانزدهم، پروتستان‌های تبعید شده در این مکان گرد هم آمدند و پناه گرفتند. امروزه، هم گردشگران و هم اهالی شهر در این میدان دور هم جمع می‌شوند و در کافه‌ها و رستوران‌ها به گپ زدن و تفریح کردن می‌پردازند. بسیاری از این رستوران‌ها و کافه‌ها در فصلی که هوا مساعد باشد، میزهای خود را در فضای باز و روی سنگ‌فرش میدان برپا می‌کنند. یک فواره‌ی قرن هجدهمی و یک تندیس هم در مرکز این میدان وجود دارد. بنای پله دو ژوستیس (Palais de Justice) که از سال ۱۸۶۰ به عنوان دادگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد در اوایل دهه‌ی ۱۷۰۰ به عنوان کلیسا ساخته شده است.

 

باغ انگلیسی یا ژردن آنگله (Jardin Anglais)

 

 

در کرانه‌ی جنوبی دریاچه که با نام ریو گوش (Rive Gauche) شناخته می‌شود، گردشگاه پروموناد دو لک (Promenade du Lac) از پل مون بلان (Pont du Mont-Blanc) شروع می‌شود که باغ انگلیسی در کنار آن قرار دارد. در این باغ یک ساعت بزرگ در باغچه قرار دارد که درست مثل فواره‌ی جت دو یکی از نمادهای توریستی شهر است. این ساعت که برای داشتن دید و چشم‌انداز بهتر در دامنه‌ای شیب‌دار ساخته شده است، در فصل‌های مختلف سال متناسب با گل‌ها و گیاهان موجود، ظاهر متنفاوت و زیبایی پیدا می‌کند. در همین پارک یک یادبود ملی هم وجود دارد که یادآور ورود ژنو به کنفدراسیون سوئیس در سال ۱۸۱۴ است. در کرانه‌های جنوبی دریاچه‌ی پارک Grange واقع شده است که یک باغ رز زیبا دارد.

 

کاخ ملل

 

 

این مجموعه‌ی بزرگ که یک بنای مرمرین است، مقر اروپایی سازمان ملل به شمار می‌رود که در مکان مقر جهانی جامعه‌ی ملل قرار گرفته است. این مرکز بعد از نیویورک، یکی از مهم‌ترین مراکز دیپلماسی بین‌المللی است و بزرگترین مقر سازمان ملل است که در سال ۲۵ هزار نماینده در آن رفت و آمد می‌کنند. با استفاده از تورهای همراه با راهنما، می‌توانید در مورد کارهای انجام شده در این مقر آشنا شوید و تزیینات و آثار هنری اهدا شده توسط کشورهای مختلف را تماشا کنید.

سالن گردهمایی این مجموعه با ظرفیت بیش از ۲ هزار نفر، محل تجمع نمایندگان سازمان ملل و سازمان‌های مروبطه است. از لابی این مجموعه می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از کوهستان آلپ را نظاره کنید. درب‌ها، نقاشی‌های دیواری و هر کدام از اجزای تزیینی فصای داخلی این بنا، از کشورهای مختلف و در جریان رویدادهای مختلف به این بنا منتقل شده‌اند. کتابخانه‌ی این مرکز دارای بیش از یک میلیون اثر چاپی، کتاب و ژورنال‌های الکترونیکی است. تالار افتخار این مجموعه، تراسی بزرگ دارد که با پارک ادغام می‌شود و چشم‌اندازهای زیبایی از دریاچه و آلپ را نشان می‌دهد. در مرکز آن یک کره‌ی برنزی وجود دارد که علائم برج‌های فلکی گرد‌آسمان، روی آن حکاکی و طلاکاری شده است. این کره را مجسمه‌ساز آمریکایی، پل منشیپ (Paul Manship) ساخته است.

 

موزه‌ی هنر و تاریخ

 

 

این موزه یکی از سه موزه‌ی بزرگ سوئیس است که مجموعه‌هایی استثنایی و منحصربه‌فرد از آثار را به نمایش گذاشته است. این موزه از ادغام چند موزه‌ی محلی و آثار اهدایی مجموعه‌داران خصوصی تشکیل شده است. نتیجه‌ی چنین ادغامی، موزه‌ای کامل است که آثار هنری و یافته‌های باستان شناسی از موضوعات و دوره‌های زمانی مختلف را پوشش می‌دهد. گنجینه‌های هنری رومیان و یونانیان، اشیای تاریخی از تمدن‌های خاورمیانه و مدیترانه، مجموعه‌ی بی‌نظیری از سلاح، هنر ترحیمی مصری و سفال‌های اتروسکی از بخش‌های مختلف این موزه‌ی دیدنی هستند.

قدمت یافته‌های باستان‌شناسی و اشیای قدیمی پیدا شده در ژنو و نواحی اطراف آن به عصر آهن و پارینه سنگی برمی‌گردد و تا دوران روم و قرون وسطی ادامه می‌یابد. آثار هنری متعددی از دوران گوتیک و رنسانس در این موزه به نمایش درآمده‌اند. گالری‌های هنری از هنرمندان اروپایی قرن شانزدهم تا هجدهم یکی دیگر از بخش‌های دیدنی این موزه است. آثار هنری هنرمندان ژنوی در قرن نوزدهم، تکمیل‌کننده‌ی این موزه‌ی دیدنی است.

 

بنای یادبود اصلاحات (Monument de la Réformation)

 

 

در پارک زیبای Parc des Bastions، دیواری وجود دارد که بنای یادبود اصلاحات نامیده می‌شود و در سال ۱۹۱۷ به منظور به رسمیت شناختن ژنو به عنوان رهبر اصلاحات پروتستانی ساخته شده است. در مرکز این دیوار، تندیس‌هایی از ژان کالون، گیوم فارل، تئودور دو بز (Théodore de Bèze) و جان ناکس ساخته شده است که رهبران پیشگام این جنبش بودند. بیانیه‌های این رهبران در حاشیه‌ی این دیوار حک شده است.

 

موزه‌ی آریانا

 

در نزدیکی کاخ ملل، موزه‌ای قرار دارد که تماما به آثار شیشه‌ای و سرامیکی اختصاص یافته است. مجموعه‌ای از ۲۵ هزار اثر از سوئیس، سایر کشورهای اروپایی، خاورمیانه و خاور دور در این موزه نگهداری می‌شود. آثار به نمایش درآمده، تاریخچه‌ی هنرهای سرامیکی را از اوایل قرون وسطی تا قرن بیستم نشان می‌دهند. بنایی که این آثار در آن به نمایش درآمده بین سال‌های ۱۸۷۷ تا ۱۸۸۴ ساخته شده است تا مکانی برای نگهداری آثار خصوصی موسس آن یعنی گوستاو رویلیود (Gustave Revilliod) باشد. او از سازندگان بنا خواسته بود تا سبک نئوکلاسیک را با سبک معماری نیوباروک پیوند بزنند. نتیجه‌ی این کار، یک گالری شگفت‌انگیز با سقف‌ها و ستون‌های طاق‌دار است. آکادمی بین‌المللی سرامیک هم در همین بنا قرار دارد.

 

باغ گیاه‌شناسی

 

 

در جنوب شرقی آریانا و بین خیابان‌های Avenue de la Paix و Chemin de l’Impératrice یک باغ گیاه‌شناسی قرار دارد که در سال ۱۹۰۲ ساخته شده تا جایگزینی برای باغ کوچک قبلی باشد. وسعت این مجموعه ۲۸ هکتار است و بیش از ۱۲ هزار گونه از گیاهان و درختان در آن نگهداری می‌شود. یک باغ آلپی در این مجموعه وجود دارد که گیاهان مناطق مرتفع سوئیس را نشان می‌دهد. یکی از بزرگترین هرباریوم‌های دنیا هم در این مجموعه نگهداری می‌شود که شش میلیون نمونه در آن جمع‌آوری شده است.

 

اسکله‌ی مون بلان (Mont-Blanc)

 

 

در کنار کرانه‌های شمالی دریاچه، اسکله‌ی مون بلان واقع شده که چشم‌اندازی زیبا از کوهستان مون بلان دارد؛ منظره‌ای زیبا که در غروب آفتاب زیبایی آن دوچندان می‌شود.

سفرهای کوتاه از مبدا ژنو

اگر دوست دارید جاذبه‌های گردشگری ژنو و مناطق اطراف آن را تمام و کمال ببینید و در عین حال زمان کمی در اختیار دارید، بهترین راه استفاده از تورهای کروز و تورهای گشت شهری ژنو است. این تورها، جاذبه‌ها و نمادهای گردشگری شهر را به خوبی به شما نشان می‌دهند. این تورهای ۳ و نیم ساعته با یک تور دور شهر با اتوبوس لوکس توریستی آغاز می‌شوند. راهنمایان تور، اطلاعات کاملی در مورد شهر و تاریخچه‌ی آن به شما می‌دهند و با جاذبه‌های گردشگری و نمادهای مهم شهر آشنا می‌کنند. سپس به یک ترام منتقل می‌شوید و به مرکز شهر و شهر قدیم ژنو می‌روید. این تور جذاب با یک کروز یک ساعته در دریاچه‌ی ژنو پایان می‌یابد. هزینه‌ی تور شامل تمام وسایل حمل و نقلی که سوار می‌شوید و حضور یک راهنمای تور حرفه‌ای است.

سفر یک روزه به شامونی (Chamonix) و مون بلان (Mont Blanc)

اگر می‌خواهید گشت و گذار در یک کشور دیگر را هم به برنامه‌ی سفر خود اضافه کنید برای یک تور کوتاه به مون بلان و شامونی برنامه‌ریزی کنید. سفر با اتوبوس‌های گردشگری به فرانسه در چشم‌اندازهای زیبای دره‌ی آرو (Arve Valley) بهترین فرصت برای تماشای آلپ سوئیس، فرانسه و ایتالیا در یک روز پرهیجان است. می‌توانید بخش‌های مختلفی را به دلخواه به این تور اضافه کنید مثلا ناهار در شامونی یا تله کابین سواری به سمت قله‌ی Aiguille du Midi و تماشای یخچال‌های دیدنی.

سفرهای کوتاه به مقصد لوزان (Lausanne)، مونترو (Montreux) و شتو دو شیلون (Château de Chillon)

از آنجایی که فاصله‌ها در سوئیس بسیار کوتاه است شما در سفر به ژنو می‌توانید برای گشت و گذار در چند شهر دیگر سوئیس هم برنامه‌ریزی کنید. یکی از تورهای گردش در سوئیس همین تور یک روزه است که شما را به گشت و گذاری در شهرهای لوزان و مونترو می برد. با کروز در دریاچه‌ی ژنو می‌توانید از قلعه‌ی شیون در جزیره‌ای در دریاچه‌ی ژنو هم دیدن کنید.

تور یک روزه‌ی گرویر (Gruyères)

اگر می‌خواهید سنت‌های دیدنی و شهرهای جذاب سوئیس را تجربه کنید تور یک روزه‌ی گرویر را انتخاب کنید که با سر زدن به دهکده‌ای به نام Broc آغاز می‌شود؛ دهکده‌ای که در آن می‌توانید بهترین شکلات‌های سوئیس را تست کنید. سپس از طریق مسیری فوق‌العاده زیبا، به شهر کوهستانی گرویر می‌روید و پنیر مشهور گرویر را امتحان می‌کنید.

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است