شهر گوتنبرگ سوئد

شهر گوتنبرگ سوئد

گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ کشور سوئد است که جزء پر بازدیدترین شهرهای این کشور به شمار می رود. تاریخ و فرهنگ غنی به همراه جاذبه های گردشگری و تفریحات متنوعی که در این شهر وجود دارد همگی سبب شده اند تا گردشگران زیادی به سمت شهر روانه شوند.

شهر گوتنبرگ از لحاظ جغرافیایی در کنار کاتگات، در ساحل غرب کشور سوئد واقع شده‌ است. گوتنبرگ یکی از شهرهای مهم، قطب سابق صنعتی و همچنین از پرتنوع ترین شهرهای کشور سوئد است. مساحت شهر گوتنبرگ ۴۴۷ کیلومترمربع بوده و مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۶ در این شهر انجام شده حدود ۵۷۲۷۷۹ نفر در آن زندگی می کنند.

شهر گوتنبرگ در کشور سوئد را پادشاه گوستاو آدولف در سال ۱۶۲۱ تاسیس کرد. گوتنبرگ از لحاظ استراتژیکی در قرن های هفدهم و هجدهم، بسیار پر اهمیت بوده و دروازه‌ غرب این کشور محسوب می شده است. در سواحل غربی در منطقه‌ باریکی بین مرزهای دانمارکنروژ واقع است. شهر گوتنبرگ را سیاست مداران و ثروتمندان هلندی و اسکاتلندی به‌طورکامل تحت کنترل داشتند و حتی شهر را مشابه آمستردام در هلند ساخته‌اند. در قرن هجدهم، ماهیگیری مهمترین صنعت شهر بود. تأسیس شرکت هند شرقی در سوئد در سال ۱۷۳۱ نیز باعث رشد تجارت خارجی این شهر شد. در قرن نوزدهم، توسعه‌ صنعتی گوتنبورگ آغاز شد و در اوایل قرن بیستم، کارخانه‌ اس کا اف  و سپس ولوو در این شهر تأسیس شد.

شهر گوتنبرگ از لحاظ آب و هوایی دارای شرایط ملایم و نسبتا گرمی است. میزان بارش باران حتی در ماه های گرم سال هم در این شهر بالاست و میانگین دمای هوا در گوتنبرگ ۷ درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی ۷۷۲ میلی‌متر است. بهترین زمان برای سفر به این شهر سوئدی، تابستان یعنی از ژوئن تا آگوست تخمین زده شده است. در این مدت، آب و هوا در بهترین شرایط خود قرار دارد و دمای هوا به ندرت به بالای ۲۲ درجه می‌رسد. البته این مدت چون فصل توریستی گوتنبرگ است، هزینه‌های سفر در بالاترین مقدار خود قرار دارد.

 

 

اطلاعات شهر گوتنبرگ در سوئد

زبان رسمی: سوئدی

واحد پول: کرون سوئد

نوع برق شهری: برق شهری در گوتنبرگ ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است.

کد کشور: +۴۶

شماره‌های اضطراری: ۱۱۲

اختلاف ساعت با تهران: دو ساعت و نیم از تهران عقب ‌تر است.

فرودگاه‌های بین‌المللی: فرودگاه گوتنبرگ، لاندوتر فرودگاه گوتنبرگ ستی

 

 

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

مثل سایر شهرهای سوئد، در این شهر هم هاستل‌ها گران است. برای اقامت در خوابگاه یک هاستل باید شبی ۲۵۰ کرون سوئد (۹۲۵۰۰ تومان) بپردازید. علاوه بر این باید ۲۰ تا ۵۰ کرون (۷۵۰۰ تا ۱۸ هزار تومان) هم اضافه‌تر بابت ملحفه پرداخت کنید. حتی اگه همراه‌تان کیسه‌خواب داشته باشید باز هم بسیاری از هاستل‌ها این هزینه‌ی اضافه را دریافت می‌کنند بنابراین حتما از قبل این مورد را با هاستل چک کنید.

خوشبختانه بیشتر هاستل‌های این شهر بازسازی شده هستند و به خوبی مدیریت می‌شوند و امکانات خوبی دارند. در واقع با توجه به مبلغی که می‌پردازید از امکانات خوبی استفاده می‌کنید. همه‌ی هاستل‌ها وای‌فای رایگان دارند. متاسفانه برای اقامت در اتاق‌های خصوصی انتخاب‌های زیادی ندارید مگر اینکه از قبل رزرو کنید یا از طریق سایت Airbnb، جایی را برای ماندن پیدا کنید.

اقامت در هتل‌های ارزان

در این شهر اقامت در هتل بسیار گران تمام می‌شود حتی در هتل‌های ارزان. از ۷۰۰ تا ۱۲۵۰ کرون (۲۶۰ هزار تا ۴۶۲ هزار تومان) باید بابت اقامت در اتاق دوتخته بپردازید. اقامتگاه‌های مشترک در سایت Airbnb شبی ۶۵۰ کرون (۲۴۰ هزار تومان) هزینه دارند. یک آپارتمان کامل را می‌توانید با شبی ۱۱۰۰ کرون (۴۱۰ هزار تومان) کرایه کنید. اگر گروهی سفر می‌کنید استفاده از سایت Airbnb و پیدا کردن اقامتگاه مشترک از هر گزینه‌ی دیگری به صرفه‌تر است.

هزینه‌ی غذا

رستوران‌های گوتنبرگ گران هستند و برای خوردن یک وعده غذای ساده در رستوران باید ۲۰۰ کرون (۷۴ هزار تومان) بپردازید. ارزان‌ترین رستوران‌ها رستوران‌های تایلندی و خاورمیانه‌ای هستند. در این رستوران‌ها با پرداخت ۷۵ تا ۹۵ کرون (۲۸ هزار تا ۳۵ هزار تومان) می‌توانید یک غذای کامل بخورید. اگر برای مدت کوتاهی به این شهر سفر می‌کنید، بهتر است که خودتان آشپزی کنید تا هزینه‌های شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. یک کیلو سینه‌ی مرغ ۵۰ کرون (۱۸۵۰۰ تومان) هزینه دارد و یک لیتر شیر ۱۰ کرون (۳۷۰۰ تومان). هزینه‌ی خرید مواد غذایی برای یک هفته ۵۵۰ کرون (۲۰۰ هزار تومان) می‌شود. فروشگاه‌های زنجیره‌ای Lidl، ICA و Willy’s ارزان‌تر هستند.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

برای کاهش هزینه‌ها بهتر است کارت‌های اعتباری اتوبوس و تراموا بخرید. اتوبوس و تراموا ارزان‌ترین و راحت‌ترین وسیله برای گشت و گذار در شهر است. بلیط‌های یک روزه ۸۵ کرون (۳۲ هزار تومان) و بلیط‌های سه روزه‌ی نامحدود ۱۷۰ کرون (۶۳ هزار تومان) هزینه دارند. البته گوتنبرگ شهری است که می‌توانید به راحتی در آن پیاده‌روی کنید و مناظر زیبای آن را ببینید. کرایه‌ی دوچرخه یک روش عالی دیگر برای رفت و آمد در شهر و سر زدن به جاذبه‌های مختلف آن است. هزینه‌ی کرایه‌ی دوچرخه از ۲۰۰ کرون (۷۴ هزار تومان) شروع می‌شود.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۵۰۰ تا ۷۰۰ کرون (۱۸۵ هزار تا ۲۶۰ هزار تومان)

البته این هزینه‌ی میانگین در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم، این هزینه را باز هم می‌توانید کاهش دهید. بدیهی است که اگر بخواهید سفری لوکس‌تر داشته باشید، هزینه‌ی سفرتان بسیار بیشتر می‌شود.

 

جاذبه‌های گردشگری گوتنبرگ

بازار ماهی (Feskekörka)

 

 

گوتنبرگ، یک مقصد عالی برای خوردن غذاهای دریایی است. برای آشنایی با فرهنگ و سنن بومی و زندگی اهالی، هیچ راهی بهتر از این نیست که همراه با آنها و مثل آنها غذا بخورید. این بازار ماهی که ترجمه‌ی تحت‌اللفظی اسم آن «کلیسای ماهی» است از سال ۱۸۷۴ فعالیت می‌کند. داخل این بازار غرفه‌های فروش ماهی و رستوران‌های زیادی وجود دارد. هر غذای دریایی که تصور کنید در اینجا پیدا می‌شود. همه‌ی آنها تازه هستند و کیفیت بالایی دارند. اگر غذای دریایی دوست دارید، یکی از رستوران‌های بازار را انتخاب کنید و دلی از عزا درآورید.

این بازار هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر فعال است.

 

منطقه‌ی قدیمی Haga

 

 

در غرب شهر گوتنبرگ، یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر واقع شده است که قدمت آن به اواسط قرن هفدهم برمی‌گردد. خانه‌های چوبی قدیمی، بوتیک‌های زیبا و کافه‌های دوست‌داشتنی، خیابان‌های دیدنی این منطقه را در بر گرفته‌اند. علاوه بر کافه‌های دنج و زیبا، چندین رستوران غذای دریایی و اسپا هم در این منطقه وجود دارد. یک شکلات‌سازی معروف به نام Bräutigam’s بیش از ۱۴۰ سال است که در این منطقه فعالیت می‌کند. در نواحی جنوب شرقی، از قلعه‌ی Skansen Kronan می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از شهر را ببینید.

موزه‌ی هنر (Konstmuseet)

 

 

موزه‌ی هنر، مجموعه‌ی دیدنی و جذابی از هنر نوردیک را به نمایش گذاشته است. در این موزه آثاری از هنرمندان مشهوری چون ادوارد مونک، رامبرانت، پیکاسو، لارسون و صدها هنرمند ارزنده‌ی دیگر به نمایش درآمده است. در ساختمان همین موزه، یک نمایشگاه عکس هم وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. در نزدیکی این موزه، تالار کنسرت و تئاتر شهر قرار گرفته‌اند. این موزه نمایشگاه‌های دائمی و موقتی فراوانی دارد. فعالیت‌های فرهنگی خانوادگی، کارگاه‌های آموزشی و تورهای همراه با راهنما از برنامه‌های این موزه است. فروشگاه و کافه بخش دیگری از موزه‌ی هنر گوتنبرگ را تشکیل می‌دهند.

این موزه هر روز غیر از دوشنبه‌ها باز است و ساعت بازگشایی آن بسته به فصل تغییر می‌کند. ورودی موزه ۴۰ کرون (۱۵ هزار تومان) برای بزرگسالان است. افراد زیر ۲۵ سال می‌توانند رایگان از آن دیدن کنند.

 

شهربازی لیزبرگ (Liseberg)

 

 

یکی از تفریحات جذاب خانوادگی در سفر به گوتنبرگ، همین شهر بازی است. در این شهربازی چندین وسیله‌ی تفریحی جذاب و ترن هوایی وجود دارد. به طور مرتب کنسرت و بازارچه‌های مختلف در پارک برگزار می‌شود. بازار کریسمس این پارک بسیار بزرگ و دیدنی است. در حدود ۴۰ جاذبه‌ی تفریحی مختلف در لیزبرگ وجود دارد از جمله AtmosFear، بلندترین وسیله‌ی تفریحی سقوط آزاد در اروپا. چرخ و فلک این پارک، لیزبرگ بیگ ویل (Liseberg Big Wheel) نام دارد. از بالای این چرخ و فلک می‌توانید چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی از شهر را تماشا کنید. غذای خوب، موسیقی، بازی و منظره‌ی زیبای هزاران گل رنگارنگ در فصل تابستان از جذابیت‌های لیزبرگ است. یک ترن هوایی جدید به نام هلیکس (Helix) در بهار سال ۲۰۱۴ در پارک افتتاح شده است. ورودی این پارک ۹۰ کرون (۳۳ هزار تومان) و برای بچه‌هایی با قد کمتر از ۱۱۰ سانتی‌متر، رایگان است.

 

محله‌ی خرید Magasinkvarteret

 

 

این منطقه در گذشته یک منطقه‌ی انباری بزگ بوده و اکنون به یکی از شلوغ‌ترین و پرهیاهوترین محله‌های مرکز گوتنبرگ تبدیل شده است. در این منطقه بگردید و از مغازه‌ها و بوتیک‌های مختلف آن دیدن کنید. محصولات مختلفی از قبیل وسایل دکوری منزل و لباس‌های مدرن و کلاسیک در این محله پیدا می‌شود. رستوران‌های سنتی و فوق‌العاده در این منطقه یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران هستند. اگر در مرکز شهر گوتنبرگ مستقر شده‌اید، به راحتی و با پای پیاده می‌توانید خود را به اینجا برسانید. در غیر این صورت از اتوبوس و تراموا برای رسیدن به این محله استفاده کنید.

 

قلعه‌ی آلوسبورگ (Älvsborg)

 

 

یکی از بهترین قلعه‌های تاریخی سوئد که به خوبی حفظ شده، همین قلعه‌ی آوسبورگ است. این قلعه در طول تاریخ بارها مورد حمله قرار گرفته اما هیچ وقت فتح نشده است. امروزه این قلعه یکی از محبوب‌ترین مقصدهای سفر با قایق در گوننبرگ است. این سفرها تورهای تاریخی همراه با راهنما هستند که معمولا ۳۰ دقیقه مسیر انها طول می‌کشد. در جزیره، یک کافه، یک مغازه‌ی کوچک صنایع دستی، مسیرهای پرپیچ‌و‌خم و چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده‌ای منتظر حضور گردشگران است. تورهای قایق‌سواری و تورهای بازدید از قلعه معمولا به دو زبان انگلیسی و سوئدی برپا می‌شوند.

این قلعه از جولای تا آگوست باز است.

 

قلعه‌ی Skansen Kronan

 

 

این قلعه در سال ۱۶۹۷ به منظور دفاع از شهر در برابر حمله‌ی دانمارکی‌ها از جنوب ساخته شده است. این بنا در طول تاریخ کاربری‌های مختلفی پیدا کرده است. یک دوره به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته و یک دوره در قرن نوزدهم، اقامتگاه خصوصی بوده است. در قرن بیستم این قلعه به یک موزه‌ی نظامی تبدیل شده و امروزه دارای رستوران و مرکز کنفرانس است. در برج سربازخانه‌ی این مجموعه یک کافه‌ی تابستانی وجود دارد که کیک‌ها و شیرینی‌های خانگی و بستنی‌های لذیذی سرو می‌کند. از فراز تپه، می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از شهر و بندرگاه را ببینید. برای رفتن به این قلعه از خطوط یک، دو یا شش تراموا استفاده کنید.

این مجموعه از سه‌شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر باز است. تورهای همراه با راهنما برای بازدید از قلعه را باید از قبل رزرو کنید.

 

مجمع‌الجزایر جنوبی

 

 

برای اینکه دهکده‌های زیبا، مناظر شگفت‌انگیز و سواحل رویایی را ببینید لازم نیست زیاد از شهر دور شوید. قایق سواری، ماهیگیری و سایر تفریحات ساحلی تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های گردشگری مجمع‌الجزایر گوتنبرگ است. با فرابر می‌توانید به گوشه و کنار این جزایر سفر کنید. جزایر جنوبی منطقه‌ای بدون ماشین هستند و این بدان معناست که به راحتی با پای پیاده و با دوچرخه می‌توانید در آنها گردش کنید و لذت ببرید. جزیره‌ی استیرسو (Styrsö) با چهار دهکده‌ی کوچک و زیبا و ۱۴۰۰ نفر جمعیت، یک مقصد گردشگری دنج و آرام است. قدیمی‌ترین دهکده‌ی این منطقه Byn نام دارد و قدمت آن به سال ۱۷۵۲ برمی‌گردد. اداره‌ی پست، کافه، فروشگاه، مهمان‌خانه و رستوران از دیگر جاذبه‌ها و امکانات شهر هستند. شنا و ماهیگیری در این منطقه را تجربه کنید و از لحظاتی آرام در دل طبیعت لذت ببرید.

 

پارک Garden Society

 

 

این پارک یکی از زیباترین پارک‌های قرن نوزدهمی در اروپا است که به خوبی حفظ شده است. در این پارک، گردشگران می‌توانند از راه‌های پر پیچ و خم عبور کنند و بناهای تاریخی و گیاهان منحصربه‌فرد آن را ببینند. بخش‌های جنگلی پارک و مجموعه‌ی بی‌نظیری از رزها چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند. بنایی با الهام از کریستال پالاس لندن در مرکز این پارک ساخته شده که Palm House نام دارد و از سال ۱۸۷۸ یک مقصد گردشگری محبوب است. در این پارک می‌توانید تنوع بی‌نظیری از پوشش گیاهی را تماشا کنید. برای بچه‌ها هم یک محوطه‌ی بازی در نظر گرفته شده است که این محوطه در سال ۲۰۱۳ بازطراحی شد و تفریحات مختلفی به آن افزوده شد. علاوه بر کافه‌ها و رستوران‌های متعدد، این پارک میزبان برگزاری کنسرت‌ها و رویدادهای فرهنگی متعددی در تمام طول سال است.

 

مرکز علمی Universeum و موزه‌ی تاریخ طبیعی

 

 

در مرکز گوتنبرگ، یک مرکز علمی به نام Univ

erseum وجود دارد که بزرگترین مرکز علمی در کشورهای نوردیک است. بازدید از این مرکز یک تفریح خانوادگی عالی و تجربه‌ای متفاوت خواهد بود. آکواریوم این مرکز جزو بزرگترین آکواریوم‌های اروپا است. می‌توانید از بخش جنگل بارانی سرپوشیده دیدن کنید یا با سافاری گونه‌های مختلف حیات وحش را ببینید.

این مجموعه هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر فعال است.

 

 

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است