صومعه گغارد ایروان، ارمنستان

عه گغارد (Monastery of Geghard) اولین کلیسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان ، ارمنستان واقع شده است. صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فرد خود در استان کوتایک (Kotayk) ، ارمنستان واقع شده , این کلیسا در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است. گغارد به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شده است.

صومعه گغارد 1 1 - صومعه گغارد ایروان، ارمنستان

بنای صومعه گغارد از سنگ‌های گرانیت تراشیده شده و این صومعه صومعه‌های نادری جهان است که در بین صخره و دره قرار دارد. صومعه گغارد نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح را با آن مجروح کردند تا او را به صلیب کشند گرفته شده است. طبق داستان و روایاتی این نیزه در صومعه گغارد نگه داری می‌شد که بعدها آن را به گنجینه مقدس کلیسای اچمیادزین یا همان کلیسای مادر انتقال دادند.

کغارد - صومعه گغارد ایروان، ارمنستان

قدمت صومعه گغارد به قرن هفت میلادی باز می‌گردد. در زمان‌های گذشته صومعه گغارد به غار معروف بوده است. قسمتی از صومعه گغارد در حمله سال 923 هجری قمری اعراب سوزانده شد. روی تپه‌ای در سمت چپ صومعه سلول‌های راهبانی دیده می‌شود که توسط راهبانان ان منطقه ساخته شده‌اند. داخل صومعه گغارد دو کلیسا وجود دارد که در قرن 13 میلادی ساخته شدند.

صومعه گغارد 6 1 - صومعه گغارد ایروان، ارمنستان

معماری صومعه گغارد

در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال ۱۲۴۰) شامل حوضچه ای می باشد که از آب چشمه پر میشود . آب این چشمه مقدس بوده و خوش شانسی می آورد. روایت است که پاشیدن مقداری از این آب بر بدن پوست را جوان میکند. در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال ۱۲۶۳ ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian و همسرش ، Hruzakan است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است.

در سمت چپ پله هایی سنگی بر روی تپه ۱۰ متری ، کلیسا کوچک تراشیده شده از سنگ خام بنا شده است . با توجه به اینکه این کلیسای کوچک از سنگ اطراف حک شده است ، ابعاد آن خارق العاده است. آکوستیک آنجا نیز بسیار شگفت انگیز است. در گوشه دریچه ای وجود دارد که رو به کلیسای پایین است.. در سمت راست کلیسا پله های وجود دارند که به سلول های راهبان منتهی می شوند.

صومعه گغارد 4 1 - صومعه گغارد ایروان، ارمنستان

در این مسیر همچنین خاچکار های(صلیب حکاکی شده از سنگ) متعددی وجود دارند. در خارج از صومعه مکانی مخصوصی برای مراسم قربانی نیز وجود دارد. بدون شک بازدید از صومعه گغارت ، با سنگ برش ها و مقبره های منحصر به فردش ، که به خوبی حفظ شده و نمونه کاملی از معماری قرون وسطی ارامنه مسیحی و هنر تزئینی آنان است،و یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات شما را در طول سفر ارمنستان خواهد بود.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  5   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,068 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید