غذا در آلمان

غذا در آلمان
رژیم غذایی مردم آلمان، در طی صدها سال تغییرات اجتماعی و سیاسی، و با توجه به مناطق و مذاهب گوناگون، به رشد و نمو کنونی رسیده است. مناطق جنوبی آلمان مثل ایالت باواریا (ایالتی در جنوب آلمان) و همسایه‌ی آن ناحیه‌ی سابیا (ناحیه‌ای در جنوب غربی آلمان که سابقا دوک نشین بوده است)، سهم بسیاری در این تغییرات و وسعت رژیم غذایی این کشور ایفا کرده است. از این گذشته نمی‌توان از نقش بسزای نواحی حاشیهی کشور اتریش در بنیانگذاری و همچنین کشف بسیاری از غذاهای گوناگون چشم‌پوشی کرد.در ادامه با سایت roomaco.com همراه باشید تا با غذا در آلمان آشنا  بشیم .
اشپتزله

جالب است بدانید که معروف‌ترین غذای آلمان، یک خوراک کاملاً گیاهی است. اشپتزله نوعی پاستاست اما خمیر آن فقط از تخم‌مرغ، آرد، نمک و کمی آب گازدار برای ور‌‌ آمدن خمیر تشکیل می‌شود. این غذا از گذشته در کنار خوراک‌های گوشتی (مثل اشنیتزل) سرو می‌شده، البته می‌توان آن را به عنوان غذای اصلی نیز میل کرد. معروف‌ترین روش آماده کردن اشپتزله، پوشاندن آن با مقدار زیادی پنیر محلی برای افزودن طعم بهتر به آن و کمی پنیر لیمبرگر برای قوام بیشتر غذاست. این غذا در اصل متعلق به توابع اشتوتگارت است.

برتکارتوفن

گاهی به شوخی به آلمانی‌ها «کارتوفن» یا همان سیب‌زمینی سرخ کرده می‌‌گویند چون به نظر می‌رسد روزی نباشد که آلمانی‌ها در آن غذایی بخورند که در کنارش کارتوفلن نباشد. اگرچه این تصور خیلی درست نیست اما برتکارتوفلن (Bratkartoffeln) بهترین راه برای دریافت سهمیه روزانه سیب‌زمینی سرخ کرده در آلمان است. برای تهیه این غذا، چند سیب زمینی آب‌پز را به صورت نازک برش می‌زنیم، آنها را در ماهیتابه پر از روغن، بیکن و پیاز قرار می‌دهیم و تا زمانی که سیب‌زمینی‌ها ترد و طلایی شوند به سرخ‌ کردن ادامه می‌دهیم. اگرچه این غذا انتخاب سالمی برای قرار گرفتن در این لیست نیست اما یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها در آلمان است.

مالتاشن 

شایعاتی وجود دارند که می‌گویند در زمان‌های گذشته راهبانی که اجازه نداشتند در جشن‌های مذهبی گوشت بخورند، گوشت را در نوعی خمیر پاستا پنهان می‌کردند تا خداوند نتواند گوشت خوردن آنها را ببیند. مهم نیست که این داستان حقیقت دارد یا نه اما باور کنید که این غذای فوق العاده را حتماً باید امتحان کنید. مالتاشن (Maultaschen) به دو صورت آب‌پز و سرخ شده تهیه می‌شود و داخل آن را با گوشت گاو، گوسفند و یا مواد گیاهی پر می‌کنند.

 اشنیتزل

بی‌شک معروف‌ترین مدل «اشنیتزل» (Schnitzel) را می‌توان «واینر اشنیتزل» در نظر گرفت؛ تکه‌‌ی برش‌ خورده‌ی نازکی از گوشت گوساله که با آرد، تخم‌مرغ و خرده‌های نان پوشیده شده و تا زمان طلایی شدن، در روغن یا کره‌ی فراوان سرخ می‌شود. نوع دیگری اشنیتزل هم وجود دارد که دقیقاُ به همین صورت طبخ شده اما از گوشت‌های قرمز دیگر استفاده می‌شود. مدل‌های مختلفی برای پخت اشنیتزل وجود دارد که در آنها سینه مرغ، سویا و تکه‌های پنیر هم اضافه می‌کنند.

 گولاش

بعضی‌ها می‌گویند که «گولاش» (Gulasch) غذای آلمانی نیست اما با این وجود آلمانی‌ها عاشق آن هستند. شاید آنها دستورالعمل اولیه را برداشته و به سلیقه‌ی خودشان تغییر داده‌اند. برای تهیه گولاش باید ورقه‌های نازک گوشت گاو را در یک سس غلیظ قرار دهیم و آن را در فر گذاشته تا به آرامی بپزد. این روش پخت باعث نرمی و لطیف شدن گوشت می‌شود. گولاش را می‌توان به عنوان سوپ یا به همراه مخلفاتی مانند اشپتزل سرو کرد.

 رولادن

اگر خواستید خودتان «رولادن» (Rouladen) بپزید، حتماً به قصابی رفته و از آنها گوشت‌ آماده شده برای رولادن بخواهید تا زحمت اضافی برای آماده کردن گوشت از دوشتان برداشته شود. اما اگر بخواهید خودتان گوشت را آماده کنید، به مقداری برش‌های نازک از گوشت گاو نیاز دارید. داخل گوشت را با خردل، پیاز  و ترشی پر و آن را رول می‌کنیم و در فر قرار می‌دهیم تا چند ساعت در سس خود بپزد. این غذای بسیار خوشمزه برای تهیه‌ بسیار زمان‌بر است، پس پیشنهاد می‌کنیم که در یکی از رستوران‌های آلمان آن را تست کنید.

 لیبرکیزه

یکی دیگر از غذاهایی که از گوشت قرمز تهیه می‌شود، «لیبرکیزه» (Leberkase) است. این غذا معمولاً در طول روز به عنوان چاشت سرو می‌شود نه غذای اصلی. لیبرکیزه نوعی سوسیس است که به مدت طولانی در فر پخته شده، بعد برش خورده و با نان سفید و خردل شیرین سرو می‌شود. این غذا بسیار خوشمزه و در عین حال سنگین است و شاید نتوان آن را خیلی غذای سالمی در نظر گرفت.

 سائوربراتن

«سائوربراتن» (Sauerbraten) غذایی است که معمولاً زمان بازدید از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها یا در مناسبت‌های خاص سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا به یک تکه گوشت با کیفیت و مقدار زیادی زمان نیاز دارید. باید گوشت را در فر گذاشته تا ساعت‌ها به آرامی در آب خودش پخته شود. آرام پختن گوشت با شعله‌ی کم، آن را نرم و لذید می‌کند.

سوسیس (برات‌وِرس)

خیلی جای تعجب ندارد که دومین جای دومین غذای محبوب آلمانی‌ها سوسیس (برات‌ورس) باشد. سوسیس، جزء جدا‌ نشدنی از مراسم باربیکیو در آلمان است که از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر فرق می‌کند. معروف‌ترین نوع آن، سوسیس‌های کوتاه و باریکی است که در اصل به بخش نورنبرگ تعلق دارد. آماده کردن این غذا به این صورت است که سوسیس‌ها را باید به مدت دو دقیقه از هر طرف گریل کنید، آن را در نان کماج گذاشته، کمی سس کچاپ و خردل روی آن ریخته و میل کنید.

سوسیس کاری

یک نوع سوسیس دیگر در جایگاه سوم از لیست ده‌تایی غذاهای ‌آلمانی قرار دارد. «سوسیس کاری» در ‌برلین تبدیل به یک سنت دیرینه شده است؛ غذایی که در سال ۱۹۴۹ در همین شهر و توسط «هرتا هوور» ابداع شد. برای آماده کردن سوسیس کاری باید سوسیس‌ها را به تیکه‌های نازک خرد کرده و با سس کچاپ و پودر کاری آغشته کرد. این غذا به همراه سیب‌زمینی سرخ کرده یا نان سرو می‌شود.

نان

نان بخش مهم و قابل توجهی از رژیم غذایی مردم آلمان را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل است که در این کشور حدود ۶۰۰ گونه‌ی اصلی از نان‌های معمولی و ۱۲۰۰ نوع از نان‌های پیچ، کلوچه و کماج، تولید می‌شود. بنابراین حضور ۱۷۰۰ نانوایی و ۱۰۰۰۰ مغازه‌ی نان و کلوچه فروشی در این کشور بدور از تصور نیست. مردم آلمان، اغلب نان را برای مصرف در وعده‌ی صبحانه تهیه می‌کنند. البته نان‌های رول و شیرینی‌های مختلف، جایگزین انواع نان در رژیم غذایی آن‌ها شده است. از نان‌های مشهور در این کشور می‌توان به نان گندم سیاه، نان تست، نان غلات، نان گندم سفید و نانی که مرکب از گندم سیاه، جو، جوی دوسر و بذرکتان است، اشاره کرد.

ماهی

استفاده از ماهی‌های آب‌های شور، ماهی پالاک آلاسکا (ایالتی در شمال غربی آمریکا شمالی) بیشترین سهم مصرف ماهی را در رژیم غذایی مردم آلمان دارد. همچنین در لیست ماهی‌های مصرفی مردم آلمان، می‌توان از ماهی‌ قزل‌‌آلا، اردک ماهی و ماهی کپور نام برد. در رژیم غذایی سنتی کشور آلمان، غذاهای دریایی که توسط آشپزان طبخ و تهیه می‌شدند، محدود به ماهی‌های مناطق ساحلی شمالی می‌شد. البته به استثنای شاه ماهی که از آبزیان دریاهای شور است. آن‌ها فیله‌ی ماهی را در پیاز و آبلیمو می‌خواباندند سپس آن را طبخ کرده و میل می‌کردند. ماهی بروتچن ( Fish Protchen)، نوعی غذای دریایی است که آشپزان آلمانی، پس از طعم دار کردن فیله‌ی شاه ماهی، آن را به صورت استوانه‌ای باریک پیچیده و با انواع خیار شور و پیاز ریز که در اطراف ظرف ماهی دورچین شده است، سرو می‌کنند.

بلک فارِست

  • “راهنمای اقامت ، تحصیل ، سفر و زندگی در دیگر کشورها”
=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است