قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی

لالامپور شهری مملو از تضادهای هیجان انگیز و یکی از پر جنب و جوش ترین شهرها در قاره آسیا می باشد که قدت آن به دهه 1850 میرسد ، این شهر تاریخی به دلیل وجود جاذبه های گردشگری فراوان همواره یکی از مقاصد جذب توریست در قاره آسیا و کشور مالزی بوده است. یکی از این جاذبه های گردشگری قصر سلطان عبدالصمد ،واقع در کوالالامپور مالزی است . در ادامه به معرفی بیشتر این بنا خواهیم پرداخت.

 

 

قصر سلطان عبدالصمد 1 - قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی

 

 

تاریخچه قصر سلطان عبدالصمد

در روبروی میدان استقلال کوالالامپور ساختمان های با شکوه سلطان عبدالصمد قرار گرفته شده است که با سبک معماری اندلسی ، بهترین اثر معماری در نوع خود است ، این بنا که بین سال های 1894 الی 1897 ساخته شده است و نکته جالب اینجاست که ساختمان دیوان عالی کشور مالزی نیز بوده و سابقا به عنوان مرکز اداری دولت استعماری مورد استفاده قرار میگرفته است . این ساختمان که به عمارت سلطان عبدالصمد نیز نامبرده می شود ، نخستین بنا به سبک معماری اندلسی در مالزی بود که به وسیله دو تن از معماران انگلیسی معروف وزارت امور عامه احداث گردید .

 

 

قصر سلطان عبدالصمد 2 - قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی

 

همانطور که از قدیم دهان به دهان پیچیده شده تا به امروز اینکه به گمان این دو معمار که مدتی را در هندوستان زندگی می کردند که این موضوع در ساخت این عمارت تاثیر بسزایی داشته است فکرش این بوده است که نوعی سبک معماری با مضامینی از معماری اندلسی ، هندی و عربی می توانست مناسب ترین سبک معماری در یک کشور اکثرا مسلمان نشین باشد ، غافل از اینکه مالایی ها در آن زمان سبک معماری بسیار پیشرفته خودشان را داشتند و این به وضوح در آثارشان دیده می شود .

 

 

قصر سلطان عبدالصمد 3 - قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی

 

 

طراحی قصر سلطان عبدالصمد

قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی هم اکنون مکان استقرار وزارت اطلاعات، ارتباطات و فرهنگ مالزی می باشد و در کنار ایستگاه راه آهن قدیمی کی ال واقع شده است. اگرچه این ساختمان دیگر برای اهداف اداری مورد استفاده قرار نمی گیرد اما اکنون یکی از جاذبه های گردشگری مهم و نمادهای تاریخی کوالالامپور محسوب می شود. عمارت سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی کاملا آجری می باشد و ویژگی های معماری گوتیک(متداول در کلیساهای قرون 12 تا 16)، وسترن(کلیسای کاتولیک) و تاثیری از سبک موریش(مرتبط با مسلمانان شمال آفریقا) در آن به چشم می خورد.

این عمارت دارای ایوانی مجلل و باشکوه، طاق های قوسی شکل، ستون های منحنی با گنبدهای درخشان مسی می باشد و یک برج ساعتی 41.2 متری در آن قرار دارد. عمارت سلطان عبدالصمد غالباً به عنوان پس زمینه برای نمایش روز رژه سالیانه استقلال مالزی دیده می شود (که در گذشته در میدان داتاران مردکا صورت می گرفت).

 

 

قصر سلطان عبدالصمد 4 - قصر سلطان عبدالصمد کوالالامپور مالزی

 

 

در موارد خاص، این ساختمان با پرچم ها و چراغ های رنگارنگ تزئین می شود ساختمان سلطان عبدالصمد رو به روی داتاران مردکا (میدان مردکا) و کلوپ رویال سلانگور، در امتداد جالان تونکو عبدالرحمان واقع شده است. مکان تاریخی داتاران مردکا، جایی که در سال 1957 و برای اولین بار پرچم انگلستان پائین آمد و پرچم مالایا بر افراشته شد روبروی ساختمان سلطان عبدالصمد است که با این رویداد استقلال مالزی به طور رسمی اعلام شد. مهمترین ساختمان های میدان مردکا، ساختمان سلطان عبدالصمد، باشگاه سلطنتی سلانگور و موزه ی تاریخ ملی است. امروزه میدان مردکا مکان محبوبی برای رویدادهای مختلف مانند کنسرت در فضای باز ، کارناوال ،نقطه ی شروع و پایان برای مسابقات ماراتن بشمار می رود. بدون هیچ گونه تردید، زیبا ترین ساختمان در میدان مردکا، ساختمان سلطان عبدالصمد است.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  7   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  85,938 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید