مجسمه آتاتورک قونیه ترکیه

قونیه با تمام زیبایی‌هایش در 700 کیلومتری جنوب استانبول در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه قرار دارد. این شهر دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است. از مهمترین بناهای تاریخی قونیه مجسمه آتاتورک قونیه است. اگر با تور ترکیه به آنتالیا سفر کردید از دیدن این مجسمه غافل نشوید.

 

 

مجسمه آتاتورک قونیه 1 - مجسمه آتاتورک قونیه ترکیه

 

 

آتاتورک از شخصیت های تاریخی برجسته ترکیه است و طرفداران زیادی در میان مردم ترکیه داشته و دارد، طوریکه مسجمه ای از وی در شهر قونیه ساخته شده تا یادش همواره جاودان بماند. علاوه بر «مجسمه آتاتورک» (Ataturk Statue) در قونیه، موزه ای نیز به نام «موزه آتاتورک» وجود دارد که در شهر آلانیا مورد بازدید علاقه مندان قرار دارد. بعد از ساخت اولین مجسمه بنیانگذار جمهوری ترکیه در استانبول، دومین مجسمه این بنیانگذار ترک در قونیه ساخته شد. می توان گفت مجسمه آتاتورک یکی از نمادهای برجسته قونیه به شمار می آید.

Tevfik Sırı Gür که در فاصله سال های 1943 و 1947 فرمانداری استان مرسین را بر عهده داشت، در ساختن بنای یادبود نقش مهمی ایفا کرد. این مجسمه که در 29 اکتبر سال 1926 ساخته شد، در Ferit Paşa Caddesi واقع در مرکز قونیه قرار دارد.

مجسمه آتاتورک قونیه 2 - مجسمه آتاتورک قونیه ترکیه

ویژگی های مجسمه آتاتورک قونیه

ویژگی های مجسمه آتاتورک قونیه، دومین مجسمه ساخته شده از آتاتورک در ترکیه به صورت زیر است:

مسجمه تاریخی آتاتورک دارای پایه ای از جنس سنگ مرمر است که ارتفاع آن به 5/6 متر می رسد. جنس خود مسجمه که کمال آتاتورک را نشان می دهد، از برنز است. ارتفاع این مجسمه برنزی 8/2 متر می باشد. در دست چپ مجسمه آتاتورک قونیه شمشیر و در دست راستش یک خوشته گندم دیده می شود که این خوشه گندم از پاهای مجسمه به سمت بالا رشد کرده است. یونیفرمی که به تن دارد، لباس نظامی مارشال است. آتاتورک به عنوان فرمانده این بنای تاریخی دیده می شود.

مجسمه آتاتورک قونیه 3 - مجسمه آتاتورک قونیه ترکیه

استان‌شناسان قدمت این بنای نئوکلاسیک در قونیه را به اوایل دوران جمهوری ترکیه نسبت می‌دهند. اگر به قونیه سفر کردید از دیگر دیدنی های این شهر همچون باغ پروانگان، خانه موزه آتاتورک، مسجد و تپه علاءالدین، مقبره و مسجد شمس تبریزی و موزه باستان شناسی قونیه نیز دیدن کنید تا لذت سفرتان چندین برابر شود.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  2   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  93,327 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید