مسجد اصلان خانه آنکارا ترکیه

بعید است به تور آنکارا بروید اما از مساجد قدیمی این شهر که بعضی از آن‌ها مربوط به نزدیک به هزار سال قبل می‌باشد دیدن نکنید. پیشنهاد ما همواره برای مراجعه‌کنندگان به شهر زیبای آنکارا، دیدن مناطق فرهنگی و تاریخی این شهر در کنار مراکز خرید متعدد آن بوده است.
یکی از این مراکز و مسجدهای قدیمی و بسیار تاریخی شهر آنکارا مسجد اصلان خانه است، که در منطقه قدیمی اولوس آنکارا در نزدیکی قلعه آنکارا قرار دارد و مربوط به دوران پادشاه مسعود دوم در حدود سال ۱۲۹۰ است.
با ما در این مقاله همراه باشید تا درباره مسجد اصلان خانه که به نام لیونز دن نیز شناخته می‌شود بیشتر آشنا شوید و درباره آن بدانید.

 

 

 

تاریخچه‌ای از مسجد اصلان خانه آنکارا

مسجد اصلان خانه  در منطقه قدیمی اولوس شهر آنکارا قرار دارد و ازآنجاکه روی تپه است، دارای ارتفاع ۹۴۷ متری از سطح دریا می‌باشد.
این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای ترکیه است که همچنان روی پای خود ایستاده است. مسجد اصلان خانه  در دوره مسعود دوم از پادشاهان سلجوقی در سال ۱۲۹۰ ساخته‌شده است. معماری که این مسجد را ساخته است، ابوبکر محمود نام دارد و یکی از معماران بسیار برجسته و مشهور آن دوران بوده است. این مسجد در آن زمان تحت مأموریت و کنترل دو تا از رهبران فرقه آهی به نام حسام‌الدین و حسن الدین بوده است.

 

 

 

 

 

شاید لازم باشد بدانید فرقه آهی، یک فرقه بودند که در زمان سلجوقیان در منطقه آناتولی یا آنکارای امروزی زندگی می‌کردند و در ۱۳۵۴ که امپراتوری عثمانی آناتولی را فتح کرد از بین رفتند.
مسجد اصلان خان بعد از زمان دو رهبر ذکرشده در سال ۱۳۳۰ توسط یکی دیگر از رهبران فرقه آهی به نام صراف الدین، بعدازآن که مسجد را نام‌گذاری کرد تحت تعمیر و بازسازی قرار گرفت. برای همین نام دیگر این مسجد صراف الدین می‌باشد.
مسجد اصلان خانه همچنین در سال‌های اخیر بارها موردبازسازی و عملیات محکم سازی فونداسیون قرارگرفته است. این مسجد که به نام‌های اصلان خان، اصلان خانه، مسجد لیونز دن و همچنین مسجد صراف الدین شناخته می‌شود.

 

 

 

 

 

معماری و ظاهر مسجد اصلان خانه (لیونز دن)

معماری مسجد اصلان خانه ، ازآنجاکه این مسجد از قدیمی‌ترین و اعجاب‌انگیزترین مساجد آنکارا آناتولی است، بسیار معماری جالبی می‌باشد و قطعاً شمارا به شگفتی وا‌می‌دارد.
معماری مسجد اصلان خانه بیشتر از سبک معماری سلجوقیان در همان دوران از تاریخ الگو گرفته است.
جالب اینجاست این مسجد ساخته‌شده از سنگ‌های که از دوران بیزانس و از شهرهای یونان آورده شده است، می‌باشد. ساختار داخلی مسجد از جنس چوب است و ستون‌ها و سقف این مسجد تماماً از چوب ساخته‌شده‌اند و این چوب‌ها دارای نقشه‌ها و طرح‌های مختلفی می‌باشند که این طرح‌ها بیشتر در سقف و ستون‌ها دیده می‌شود.
محراب داخل مسجد اصلان خانه یکی از زیباترین محراب‌های مساجد ترکیه است که دارای کاشی‌کاری و طرح‌های بسیار زیبای است.

 

 

 

 

 

دلیل اینکه این مسجد را اصلان خانه و یا لیونز دن می‌نامند، این است که طرح‌های شیر در دیوارها و سقف و همچنین ستون‌های این مسجد وجود دارد و به خاطر همین این مسجد به نام خانه شیرها یا همان اصلان خانه شناخته می‌شود که به آن اصلان خانه گفته می‌شود.
مسجد اصلان خانه در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به‌طور موقت بسته شد و تحت تعمیرات اساسی و محکم سازی قرار گرفت و امروزه باز است و برای عموم قابل‌مشاهده می‌باشد.
در این بازسازی، سنگ‌ها جلا داده‌شده است و ستون‌ها و دیوارها و سقف‌های چوبی دوباره رنگ‌شده‌اند و روی آن‌ها واکس‌زده شده است تا سالم و نو به نظر برسند.

 

 

 

 

 

بازدید از مسجد اصلان خانه آنکارا

بازدید مسجد اصلان خانه از کارهای است که همواره توسط ما به کسانی که به تور آنکارا می‌روند پیشنهاد می‌شود.

در نزدیکی این مکان، ازآنجاکه مسجد اصلان خانه در محله بسیار قدیمی اولوس آنکارا قرار دارد، مکان‌های دیدنی تاریخی زیادی قرار دارد که از آن‌ها می‌توان به موزه تمدن آناتولی و همچنین مسجد سلطان علاءالدین و موزه صنعتی راحمی اشاره کرد.
شما با یک‌بار آمدن به این محله می‌توانید ضمن بازدید از مسجد اصلان خانه، به این مکان‌ها نیز بروید و برای رفتن به این مکان‌ها می‌توانید با پای پیاده مسیری کوتاه را طی کنید.

 

 

 

 

دسترسی به مسجد اصلان خانه در آنکارا

مسجد اصلان خانه در نزدیکی محله بسیار قدیمی اولوس قرار دارد و ازآنجاکه این محله در مرکز شهر آنکارا است، دسترسی به آن زیاد سخت نیست و می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. دست رسی مترو در این ناحیه کمی سخت است اما می‌توانید با اتوبوس به خیابان اولوجانلار بیایید و بعدازآن از کوچه اولوک با پای پیاده به خیابان اصلان خانه بروید و در این خیابان مسجد اصلان خانه را خواهید دید.

آدرس مسجد اصلان خانه در آنکارا

Kale Mh., 06240, Kale Sk., 06250 Altındağ/Ankara, Turkey

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است