مسجد جامع عزیزیه قونیه ترکیه

یه، شهریست که اکثر مردم آن مسلمان هستند، به همین دلیل مساجد زیادی در آن وجود دارد. یکی از مساجد زیبا و مهم شهر قونیه، مسجد جامع عزیزیه میباشد.  این مسجد ، نمونه ای برجسته از معماری اواخر دوران عثمانی است و در مرکز شهر قونیه قرار دارد. مسجد جامع عزیزیه،  در طی سال های 1671 تا 1676 توسط  مصطفی پاشا ساخته شد. معماری این مسجد باشکوه الهام گرفته از معماری باروک و معماری سنتی عثمانی میباشد.  نمای مسجد با سنگ های برش خورده ی گودنه پوشیده شده است.

مسجد جامع عزیزیه 5 - مسجد جامع عزیزیه قونیه ترکیه

ساخت و مرمت مسجد جامع عزیزیه در قونیه

سازنده مسجد عزیزیه، شیخ احمد، داماد مصطفی پاشا بود که مسجد را در سال های بین 1671 تا 1676 بنا کرد. این مسجد بعدها بر اثر آتش سوزی طعمه حریق شد اما با کمک سلطان عبدالعزیز، بنا به خواست مادرش پرتنیهال (Pertenihal) مورد بازسازی قرار گرفت. مسجد به سبک تركی باروک ساخته شد که دارای دو مناره است؛ در هر دو طرف آن سه گلدان که در شش ستون سنگی از جنس مرمر قرار گرفته اند، جلب توجه می كنند. تزئینات سقف مسجد طوری است که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

مسجد جامع عزیزیه 4 - مسجد جامع عزیزیه قونیه ترکیه

 معماری مسجد جامع عزیزیه

  • در حال حاضر، معماری مسجد جامع عزیزیه، تلفیقی از سبک عثمانی و ترکی باروک است.
  • سقف اصلی مسجد طوری ساخته شده است که دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر نیست.
  • عرض پنجره های مسجد نسبت به عرض درها بیشتر است که این حالت یکی از ویژگی های جالب این مسجد به شمار می رود.
  • برخلاف بسیاری از مساجد دیگر، طبقه بالا، طبقه اصلی مسجد محسوب می شود. برای رسیدن به طبقه اصلی از نردبان استفاده می شود.
  • سالن عبادت این مسجد مربعی شکل است.
  • منبر مسجد از سنگ مرمر ساخته شده است.

دو مناره ی مسجد، دارای ایوان هستند و سقف اصلی مسجد به گونه ایست که امکان دسترسی به آن وجود ندارد و تنها به کمک نردبان میتوان به آن دسترسی پیدا کرد. نقاشی های داخل مسجد، لوسترهای عظیم ، پنجره های بزرگ و ستون های مرمری، شکوه مسجد جامع عزیزیه را بیشتر به رخ میکشد.

مسجد جامع عزیزیه 2 - مسجد جامع عزیزیه قونیه ترکیه

اگر به قونیه سفر کردید، از مسجد عزیزیه و دیگر مساجد تاریخی قونیه نیز دیدن نمایید. بازدید از این بناهای تاریخی به ویژه برای علاقه مندان به تاریخ می تواند بسیار جالب باشد. همچنین برای افرادی که در زمینه معماری فعالیت دارند، می تواند همراه ایده هایی جالب باشد.

آدرس مسجد جامع عزیزیه

Address: Aziziye Mahallesi, Selimiye Cd. 9 B, 42030 Karatay/Konya, Turkey.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  3   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,103 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید