مسجد علاءالدین قونیه ترکیه

هر قونیه بالای تپه علاءالدین یک مسجد تاریخی به نام علاءالدین وجود دارد که به خوبی از آن محافظت می‌شود. این مسجد در طول تاریخ از آسیب و صدمه‌ها در امان مانده است و همچنان زیبایی‌های خاص و چشمگیر خود را دارد. مسجد علاءالدین قدیمی ‌ترین و بزرگ ترین مسجد دوران سلجوقیان به شمار می‌رود که قدمت آن به سال 1116 تا سال 1156 میلادی برمی‌گردد.

 

مسجد علاءالدین 1 - مسجد علاءالدین قونیه ترکیه

 

 

علاء الدین کِی قباد شخصی باهوش و عاقل بود که مولانا را به قونیه دعوت کرد. در شمال تپه علاء الدین کاخ معروف سلطان سلجوقی قرار دارد؛ این کاخ که در یک منطقه استراتژیک ساخته شد بود با گذر زمان فرسوده شد تا جایی که هم اکنون فقط یک دیوار از آن باقی مانده است. با این وجود، مسجد علاء الدین قونیه که در فاصله 0.1 کیلومتری همین تپه، یعنی تپه علاء الدین قرار دارد، همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است.

مسجد علاءالدین 5 - مسجد علاءالدین قونیه ترکیه

تاریخچه مسجد علاء الدین در قونیه ترکیه

ساخت این بنا که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین مساجد ساخته شده در دوران سلجوقیان است، در زمان سلطان رکن الدین مسعود (1116-1156) آغاز شد و در زمان Kilicarrslan دوم ادامه یافت و در نهایت در زمان علاء الدین کی قباد (1221) به اتمام رسید.

مسجد علاءالدین 4 - مسجد علاءالدین قونیه ترکیه

معماری مسجد مسجد علاءالدین قونیه

  • معماری مسجد علاء الدین کی قباد قونیه به سبک اسلامی است.
  • سقف مسجد با چوب پوشانده شده است.
  • گیرا ترین و جذاب ترین بخش مسجد، منبر آن است که با 41 ستون سنگی از جنس سنگ مرمر مربوط به دوره کلاسیک و بیزنانس کار شده است.
  • یکی از قابل توجه ترین نمونه های منبت کاری آناتولی در دوران سلجوقیان که شاهکار استاد (Mengum Berti 1155) است، در این مسجد دیده می شود. استاد Mengum Berti اهل اهلات بود.

 

 

مسجد علاءالدین 3 - مسجد علاءالدین قونیه ترکیه

 

 

پس از بازدید از تپه و مسجد علاءالدین قونیه ، می توانید از مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی نیز دیدن فرمایید. از موزه مولانا تا تپه علاء الدین 20 دقیقه پیاده روی لازم است. تپه علاء الدین پارک بزرگی است که چشم انداز زیبایی هم دارد. در مجاور این پارک غذاخوری هایی نیز وجود دارد. در تپه علاء الدین قونیه می توانید عکس های زیبایی به یادگار خلق کنید.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  6   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,068 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید