مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

زی کشوری با مناظر طبیعی زیبا، غذاهای خوشمزه و هتل های لوکس است، در این شهر آنقدر تفریحات شاد و جاذبه های متنوعی وجود دارد که شاید ندانید که از کدام یک بازدید کنید. مردم مالزی مسلمان هستند و در این کشور مساجد زیادی وجود دارد می خواهیم یکی از زیباترین مساجد این کشور را که ایرانیان زیادی هم از آن بازدید می کنند به شما معرفی کنیم: مسجد پوترا کوالالامپور . در ادامه با روماکو همراه باشید.

 

 

مسجد پوترا 3 - مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

 

 

معرفی مسجد پوترا کوالالامپور

قطعا از مسجد پوترا با آن چشم انداز جذاب و محصور کننده اش به دریاچه پوتراجایا به عنوان یکی از مهم ترین مساجد مدرن در جهان نام ببریم و با توجه به اینکه در طراحی این مسجد از طرح ها و مواد سنتی و بومی استفاده شده است و مهم است بدانید که مسجد پوترا نمادی از هنر اسلامی معماری ایرانی دوران صفویه است و نمایشی جذاب از ترکیب طرح های معماری مالایی ، فارسی ، عربی و اسلامی را به شما گردشگران تور ترکیبی مالزی ارائه می دهد .

در ضمن درب ورودی اصلی این مسجد شبیه به دروازه ساختمان های دولتی مسلمانان ایرانی قدیم بوده و مناره 116 متری اش با الهام از ایده طراحی ساخت مسجد عمر شیخ در بغداد انجام شده است و اینکه دیواره های زیر زمین آن یادآور مسجد حسن شاه در کازابلانکای مراکش است .

 

 

مسجد پوترا 5 - مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

 

 

لازم به ذکر است که سالن نمازخانه این مسجد دارای 12 ستون می باشد که توسط یک گنبد اصلی به قطر 36 متری هدایت می شود و ضمنا محرابش نیز با آثار هنر خوشنویسی دوران اسلامی طراحی و تزئین شده است و نکته بعدی مسجد پوترا این است که این مسجد مجهز به سیستم های صوتی بسیار پیشرفته می باشد و با ظرفیت 10 هزار نمازگزار مکانی بسیار مناسب برای برگزاری سخنرانی ها ، کنفرانس ها و سمینارها می باشد .

 

 

مسجد پوترا 4 - مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

 

 

ویژگی های شاخص مسجد پوترا کوالالامپور

• رنگ تمامی بخش‌های این مسجد صورتی است.
• آن را از سنگ‌های گرانیتی ساختند.
• دومین مسجد کهن مالزی به شمار می‌آید.
• در کنار دریاچه‌ی پوتراجایا قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی دارد.
• دسترسی به آن آسان است.
• از مشهورترین مساجد دنیاست.
• شباهت زیادی به مسجد نصیرالملک ایران دارد.

 

 

مسجد پوترا 1 - مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

 

 

معماری بی نظیر مسجد پوترا

مسجد پوترا یکی از زیباترین مساجد دنیا نامبرده می شود ، دیواره های پائینی این مسجد شباهت بسیار زیادی به مسجد ” سلطان حسن  King Hassan  ” در کازابلانکا مراکش دارد و در ضمن سبک معماری این مسجد اسلامی می باشد .

همچنین برای ساخت مسجد پوترا از مساجد دوران حکومت صفویان بر ایران ایده گرفته شده و البته اگر کمی با دقت تر و ریز تر نگاه کنیم ، متوجه می شویم که معماری این مسجد تلفیقی از سبک ساخت تمامی مساجد در سراسر جهان را در خود دارد ، برای مثال شکل کلی مسجد و معماری آن شبیه به مساجد پارسی بوده اما مناره 116 متری آن کاملا شبیه به مناره مسجد شیخ عمر در بغداد نیز بوده و همانطور که در بالا هم اشاره کردیم دیوارهای سطوح پائینی پوترا هم اقتباسی از مسجد ملک حسن مراکش هم می باشد و همچنین شیشه هایی رنگی به کار رفته شده در درب ها و پنجره های مسجد پوترا هم آلمانی هستند که در نوع خود بی نظیرند .

 

 

مسجد پوترا 2 - مسجد پوترا کوالالامپور مالزی

 

 

همچنین از سنگ مرمر و گرانیت استفاده شده که ترکیبی بسیار موفق و ستودنی بوده است ، سیستم صوتی این مسجد نیز بسیار خوب و با کیفیت بوده و می تواند صدای سخنرانان و اذان را در تمامی محیط مسجد به خوبی پخش کند و جو عرفانی اینجا را چندین برابر کند . توصیه می کنیم که شما بازدید کنندگان عزیز برای متوجه شدن زیبایی و درخشش معماری اسلامی در کوالالامپور بهتر است از نزدیک به گنبد و مناره چشم نواز پوترا بنگرید و کلی لذت ببرید .دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  11   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  85,941 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید