مسجد کاپو قونیه ترکیه

د کاپو در خیابان تِوفیکیه (Tevfikiye) در مرکز شهر قونیه قرار گرفته، مسجدی با نام اصلی احیاییه (Ihyaiyye mosque) که به دلیل قرار گرفتنش در اطراف یکی از دروازه های قلعه قونیه مسجد کاپو نامیده شد. این مسجد در سال 1811 به خاطر فروریزش توسط اسنلیزاده سید عبدالرحمان (Esenlizade Seyyid Abdurrahman) از نو ساخته شد.

 

 

مسجد کاپو 1 - مسجد کاپو قونیه ترکیه

 

 

 

مساجد عمده ترین سازه های مراکز مذهبی قونیه هستند که می تواند مورد توجه علاقه مندان به بناهای تاریخی – مذهبی قرار گیرد. مساجدی مانند مسجد جامع اپیلیکچی (مسجد الیاف ساز) یا مسجد مرام هاسبی نمونه هایی از این اماکن مذهبی قونیه هستند. در مرکز شهر قونیه و در خیابان توفیقیه (Tevfikiye) مسجدی به نام «مسجد کاپو» (Kapu Mosque) وجود دارد که یکی از بزرگ ترین مساجد قونیه در دوران عثمانی به حساب می آید. نام این مسجد از یکی از ورودی های قلعه قونیه اخذ شده و نام اصلی آن «مسجد احیاییه» (Ihyaiyye mosque) بوده است.

 

 

مسجد کاپو 3 - مسجد کاپو قونیه ترکیه

 

 

تاریخچه و معماری مسجد کاپو قونیه

این بنای تاریخی در قرن 17 و در سال 1658 توسط شیخ حسین چلبی (Sheikh Hussein Chalabi) پسر مولانا ساخته شد و در گذر زمان، چندین بار نیز مورد بازسازی قرار گرفته است؛ در سال 1811 برای اولین بار بازسازی شد؛ بازسازی توسط اسن لیزاده سید عبدالرحمان (Esenlizade Seyyid Abdurrahman) صورت گرفت. سال ها پس از آن، مسجد دچار حریق شد و مجدّداً در سال 1867 مورد بازسازی قرار گرفت. تمام این اطلاعات بر روی کتیبه بالای ورودی اصلی نوشته شده است. این یکی از بزرگترین مساجد عثمانی قونیه است و دارای سه دروازه ای است که یکی از آن ها در وسط  و دو تای دیگر در کنار آن ساخته شده اند.

مسجد کاپو 4 - مسجد کاپو قونیه ترکیه

معماری این بنای تاریخی، معماری کلاسیک دوران عثمانی است. مسجد دارای یک دروازه شرقی و یک دروازه غربی است، علاوه بر این ها، یک دورازه با طاق کم ارتفاع نیز وجود دارد. یک کتیبه در دروازه تاج به چشم می خورد. در داخل مسجد 8 گنبد با اندازه های مختلف ساخته شده و منبر آن از جنس چوب است. مسجد دارای یک میراب سنگی است.

مسجد کاپو 5 - مسجد کاپو قونیه ترکیه

آدرس مسجد کاپو قونیه

این بنای مذهبی در مرکز شهر قونیه، در ناحیه Odun Pazarı ، در محله شکران و خیابان توفیقیه واقع شده است. مسجد جامع عزیزیه تنها چند یارد از آن فاصله دارد و می توانید از آنجا نیز بازدید کنید. این مسجد در راه موزه مولانا است. پیشنهاد می شود خانم ها برای ورود به مسجد روسری داشته باشند.

Address: Şükran Mahallesi, Esenlerli Sk. No:21, 42040 Meram/Konya, Turkey.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  1   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,035 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید