مقبره شمس تبریزی قونیه ترکیه

تر گردشگران قونیه را مولانا و شمس تبریزی می‌شناسند. اگر در تور ترکیه به قونیه سفر کردید حتما از مقبره و مسجد شمس تبریزی دیدن کنید. برای بازدید از این مسجد به خیابان اصلی علاءالدین کادیسی شهر قونیه بروید و روز خوشی را در کنار همراهان و دوستان خود سپری کنید.

 

مقبره شمس تبریزی 2 - مقبره شمس تبریزی قونیه ترکیه

 

 

شمس تبریزی که بود؟

شمس تبریزی از دوستان شفیق مولانا به حساب می‌آمد که تاثیر زیادی در زندگی وی داشت. بعد از ملاقات مولانا جلال‌الدین محمد بلخی با شمس تبریزی فصلی جدیدی در زندگی او رقم می‌خورد. به طوری که مولانا در هم‌نشینی‌هایی که با شمس داشت، عاشق و شیفته او گردید. شمس تبریزی در ابتدای آشنایی‌اش با مولانا دست از دنیا شسته بود و تمام لذت‌ها و غرایزش را در عبادت و کارهای مقدس خلاصه می‌کرد. وی بعد آشنایی با مولانا، افق‌های جدیدی را در زندگی مولوی گشود و او را در زمره عاشقان خدا قرار داد.

شمس تبریزی با شخصیت فوق‌العاده نیرومند و نفس گرمی که داشت مولانا را به شدت دگرگون کرد و باعث شد وی از تمام دوستانش توجه برگیرد و شیفته شمس شود. همین امر سبب شد مولانا قسمت قابل توجهی از دیوانش را که مربوط به عالم معنویت و فلسفه است به شمس تبریزی اختصاص دهد.

 

 

مقبره شمس تبریزی 1 - مقبره شمس تبریزی قونیه ترکیه

 

 

تاریخچه مقبره شمس تبریزی در قونیه

جالب است بدانید مسجد شمس که در بین مردم قونیه به شمس مکامه معروف است، در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد. ساختار کنونی مسجد شمس تبریزی حاصل بازسازی‌ها و پروژه‌های گسترش مساحتی است که در سال 1520 به دستور امیر اسحاک بِی در قونیه صورت گرفت. مسجد شمس تبریزی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که از داخل با یک سقف ساده و از خارج با سقف هرمی مخروطی شکل پوشانیده شده است.

 

 

مقبره شمس تبریزی 5 - مقبره شمس تبریزی قونیه ترکیه

 

 

 

مقبره‌ای که در داخل مسجد شمس تبریزی مشاهده می‌کنید به شکل ایوانی است و در امتداد یک طاق چوبی بورسا که با هنر و کار قلم مزین شده به مسجد متصل می‌گردد. در گشت‌و‌گذاری که در مسجد شمس تبریزی دارید، دو پنجره زیبایی به چشم می خورد که یکی از آنها در بالا و دیگری در پایین ساختمان مسجد قرار دارد. بدنه مقبره شمس تبریزی سنگی و سقف آن مخروطی شکل است. در زیر تابوت مقبره شمس تبریزی انبار مومیایی قرار دارد که در بازدید از این مقبره تماشای این مومیایی را از دست ندهید.

 

 

مقبره شمس تبریزی 3 - مقبره شمس تبریزی قونیه ترکیه

 

 

مسجد و مقبره شمس تبریزی در سال 1977 بازسازی و مرمت گردید البته نا گفته نماند که تربت موجود در این مسجد، جایگاه شمس تبریزی است و یکی از دیدنی های مقبره و مسجد شمس تبریزی به شمار می‌آید.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  5   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,086 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید