مقبره صدرالدین قونوی قونیه ترکیه

یه از شهرهای مهم کشور ترکیه به شمار می‌آید که جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی را در خود جای داده است. اگر با تور ترکیه به قونیه سفر کردید در کنار بازدید از مقبره مولوی از مقبره صدرالدین قونوی که در جوار آرامگاه مولانا قرار دارد نیز دیدن کنید.

 

صدرالدین قونوی 3 - مقبره صدرالدین قونوی قونیه ترکیه

 

 

درباره صدرالدین قونوی

ابوالمعالی صدر الدین محمد اسحق قونوی فقیه، محدث، مفسر، فیلسوف و عارف نامی فارسی زبان جهان اسلا است که بیشتر مردم دنیا ایشان را به نام شیخ کبیر می‌شناسند. صدرالدین قونوی از معروف‌ترین شاگردان، مریدان، شارحان زمان خود بود. او پسر شیخ اکبر محی‌الدین ابن عربی است که در سال 606 هجری قمری در آناتولی (قونیه امروزی) به دنیا آمد. از جزئیات زندگی صدرالدین قونوی اطلاعی در کاملی در دست نیست، آنچه که از او زندگی او می‌توان گفت این است که ایشان در علوم مختلف عقلی، ذوقی و نقلی بسیار تبحر داشت و به عبارتی می‌توان گفت صاحب نظر است، تا جایی که پس از محیی الدین لقب برجسته‌ترین عارف و مطلع‌ترین آنان در عرفان نظری را بر وی نهادند.

 

 

صدرالدین قونوی 4 - مقبره صدرالدین قونوی قونیه ترکیه

 

 

 

تالیفات صدرالدین قونوی به قدری غنی نگاشته شدند که به جد می‌توان گفت او در پاره‌ای از موارد بر ابن‌عربی نیز برتری داشت. او با با تبحری که در عرفان و سایر علوم داشت، توانست لغزش‌های محیی‌الدین در تالیفاتش و بخصوص الفتوحات المکیه را به طور کامل برطرف کند، به راستی می‌توان گفت اگر صدرالدین نبود فهم کلام محیی الدین نیز برای دیگران میسر نمی‌شد. بی تردید عوامل زیادی در شکل‌گیری شخصیت علمی و عرفانی صدرالدین قونوی تاثیر داشت ولی از این میان، در کنار تربیت خانوادگی، مصافحت او با محیی‌الدین تاثیر بسزایی در شکل گیری شخصیت ایشان داشت، به طوری که از زمان ورود شیخ به قونیه آغاز شد و تا پایان زندگی او همچنان ادامه پیدا کرد.

 

 

صدرالدین قونوی 2 - مقبره صدرالدین قونوی قونیه ترکیه

 

 

 

در کنار بازدید از مقبره صدرالدین قونوی سری هم به دیگر دیدنی های قونیه همچون مسجد و مقبره شمس تبریزی، موزه مولوی، موزه قوم شناسی، خانه موزه آتاتورک و باغ پروانگان بزنید تا لذت سفرتان به قونیه دوچندان شود.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  4   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,075 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید