مقبره ملانصرالدین قونیه ترکیه

نصرالدین، شخصی که در فرهنگ و ادبیات ایران زمین معروف است، فیلسوفی بزرگ و یک استاد طنز که در شهرستان اسکی شِهیر (Eskişehir) ترکیه به دنیا آمد. سخنان ملانصرالدین به گونه ای بود که موجب تفکر در افراد می گشت. ملانصرالدین پس از مدتی از اسکی شهیر به آق شهیر رفت و دوره ای را در آنجا سپری کرد. وی در سال 683 هجری قمری (1284 میلادی) در گذشت. پس از مرگ او، آرامگاهی به نام خودش بنا شد. مقبره ملانصرالدین قونیه (NASREDDİN HODJA MAUSOLEUM)  امروزه مورد استقبال بسیاری تورهای گردشگری قونیه، مسافران و علاقه مندان قرار می گیرد.

می توان از ملانصرالدین به عنوان استاد بذله گویی و طنز و یک فیلسوف بزرگ نام برد، این مرد بزرگ در شهر سیوری حصار واقع در استان اسکی شهیر متولد شد، سپس به آق شیهر رفت و مدتی در آنجا زندگی کرد. وی استاد خنداندن مردم با گفتن لطیفه ها و سخنان متفکرانه بود، سخنانی که تمام مردم را به فکر فرو می برد.

مقبره ملانصرالدین 1 - مقبره ملانصرالدین قونیه ترکیه

تابوت سنگی ملانصرالدین سال ها پیش در یک قبرستان قدیمی در آناتولی مرکزی، شهرستان اسکی شهیر و در منطقهSivrihisar  کشف شد. این کشف که برای دولت ترکیه از اهمیت خاصی برخوردار است، حاکی از آن بود که ملانصرالدین در قرن 13 زندگی می کرد.

سال ها پس از ساخت آرامگاه ملانصرالدین و بعد از اینکه ساختمان آن به سبب گذر زمان دچار تغییر و آسیب شد، در سال 1958 مورد بازسازی قرار گرفت تا حالت اولیه خود را پیدا کند. این بازسازی ها به دستور شُکروبِی (Şükrü Bey) حاکم وقت صورت گرفت.

مقبره ملانصرالدین 3 - مقبره ملانصرالدین قونیه ترکیه

مقبره ملانصرالدین کجاست؟

امروز مقبره ملانصرالدین در شهر قونیه قرار دارد و آنچه که امروز از سازه باقی مانده است، مقبره اصلی ملانصرالدین است. بر روی سنگ قبر ملانصرالدین تاریخ فوت بر عکس نگاشته شده است، بدین صورت که تاریخ مرگ او 683 هجری است اما بر روی سنگ قبرش 386 درج شده است.

مقبره ملانصرالدین 2 - مقبره ملانصرالدین قونیه ترکیه

مقبره ملانصرالدین، آرامگاه شمس تبریزی و آرامگاه مولانا، سه تن از بزرگانی که در میان ایرانیان نیز جایگاه والایی دارند، در شهر قونیه ترکیه واقع شده است. موزه ای نیز به نام مولانا (موزه مولانا) در همین شهر بر پا شده که مورد توجه علاقه مندان قرار می گیرد.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  3   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  92,061 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید