موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

یکی از مدارس قدیمی الهیات در شهر قونیه که در سال 1251 ساخته شده بود، امروزه به موزه ای به نام «موزه کاشی یا موزه مدرسه کاراتای» (Great Karatay Medrese or Tile Museum) تبدیل شده است. این مجموعه یکی از موزه های کشور ترکیه است که با هدف به نمایش گذاشتن هنر و اقتدار سلجوقیان و به منظور حفاظت از این کاشی ها، بر پا شد.

 

 

 

 

درباره موزه مدرسه کاراتای

موزه مدرسه کاراتای یک طبقه بیشتر ندارد و درب ورودی آن را با سنگ مرمر سفید تزئین و طراحی کرده‌اند، البته بر روی این درب کتیبه‌هایی مرتبط با ساخت مدرسه خواهید دید. این اثر تاریخی جزء شاهکارهای معماری دوره سلجوقی به شمار می‌رود. موزه مدرسه کاراتای در قدیم یک کاروانسرا را هم دارا بود که علاوه بر تدریس، اتاق‌هایی برای اقامت هم داشت در حالی که امروزه به عنوان موزه استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

علاوه بر این، در طی حفاری هایی که در منطقه بی شهیر قونیه انجام شد، مجموعه ای از کاشی های هشت ضلعی زیر خاکی کشف شد که اکنون در اینجا در معرض نمایش قرار دارد. با این که این کاشی ها متعلق به زمان های بسیار دور است، شمار قابل توجهی از کاشی کاری ها و همچنین سالن اصلی همچنان سالم باقی مانده است. با توجه به اینکه این مجموعه ظریف توسط امیر جلال الدین کاراتای، یکی از بزرگ ترین دولت مردان و ژنرال های امپراطوری سلجوقی ترک به ارمغان آورده شده است، نام موزه، کاراتای نام گرفته است. پیکر این وزیر با کفایت نیز در یکی از اتاق های سالن به خاک سپرده شد است.

 

 

 

 

ظروف چینی سرای قباد آباد، چینی‌های دیواری دوران سلجوقیان و امیری‌ها، چینی های دیواری دوران عثمانی و آثار هنری سنگی و چوبی منبت کاری شده در اینجا دیده می شود. مجموعه موزه کاراتای به ویژه در دهه 1970 غنی شد و تصویری عالی از اقتدار و عظمت سلجوقیان را در معرض دید قرار داد.

 

 

 

 

ساعت کار و آدرس موزه مدرسه کاراتای قونیه

تورهای گردشگری قونیه و علاقه مندان می توانند هر روز بجز روزهای دوشنبه، از ساعت 9:00 تا 17:00 (5 عصر) از موزه دیدن کنند. این مجموعه در محله فرهانیه، در شمال تپه علاء الدین در نزدیکی مدرسه اینچه مناره واقع شد است.

Address: Ferhuniye Mahallesi, 42040 Selçuklu/Konya, Turkey.

 

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است