نکاتی که برای سفر به ترکیه باید بدانیم

نکاتی که برای سفر به ترکیه باید بدانیم

سلامتی و بهداشت در ترکیه

برای حفظ سلامتی خود و همراهان‌تان در ترکیه لازم است بعضی نکات بهداشتی و امنیتی را رعایت کنید.در ادامه با سایت roomaco.com همراه باشید تا با نکاتی که برای سفر به ترکیه باید بدانیم آشنا بشیم .
غذا: سعی کنید کمتر غذای آماده مصرف کنید مخصوصا در تابستان و هوای گرم که احتمال مسمومیت بیشتر است. میوه و سبزیجات را حتما بعد از شستشو مصرف نمایید. مخصوصا مراقب بیماری اسهال باشید و حتما داروی ضداسهال همراهتان باشد.
آب: سعی کنید از نوشیدن آب در محل‌های عمومی – مانند مساجد و میدان‌های شهر که دارای شیر یا حوض آب هستند- خودداری کنید. این کار کمی در گرمای تابستان سخت است ولی به هر حال با همراه داشتن بطری آب می‌توانید به سلامتی خود بیشتر کمک کنید.
اگر جایی هستید که دسترسی به آب سالم ندارید، حتما آب را بجوشانید یا از قرص‌های کلر استفاده کنید. از شنا کردن در محل‌هایی که امنیت آنها تامین نشده، مخصوصا اطراف شهرهای بزرگ، نیز به طور جد خودداری کنید.
بیمارستان: در ترکیه همانند ایران دو نوع بیمارستان وجود دارد. دولتی و خصوصی. در شهرهای بزرگ از هر دو نوع این بیمارستان‌ها به وفور یافت می‌شود. ولی در شهرهای کوچتر ممکن است فقط بیمارستان دولتی باشد. توجه داشته باشید بیمارستان‌های دولتی بسیار شلوغ هستند بنابراین وقت خود را تنظیم کنید. البته اگر مسئله‌ی اورژانسی باشد، سریعا رسیدگی خواهند کرد و از این بابت مشکلی نیست. در روستاها نیز می‌توانید به خانه‌های بهداشت مراجعه کنید.
داروخانه‌ها: در همه‌ی شهرها می‌توانید داروخانه‌هایی که از ۸:۳۰  تا ۷ عصر باز هستند، پیدا کنید ولی شهرهای کوچک تنها یک داروخانه شبانه‌روزی دارند. ضمن اینکه این احتمال وجود دارد که کارکنان داروخانه به انگلیسی آشنا نباشند.
پشه: بهتر است همیشه به همراه خودتان پماد دافع حشرات داشته باشید. مخصوصا در مناطق گرم و مرطوب به دردتان خواهد خورد. در مورد مالاریا هم نباید نگرانی داشته باشید، مگراینکه به مرزهای سوریه نزدیک بشوید. در بعضی شهرهای ساحلی حجم پشه‌ها بسیار زیاد است بطوری‌که مردم را از سطح خیابان‌ها فراری می‌دهند. حشره‌کش‌ها را می‌توانید از داروخانه و سوپرمارکت‌ها تهیه کنید.
تب کریمه کنگو:  یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌ است که ازطریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.  سه استان توکات، کوروم، یوزقات، و سیواش بیشترین ریسک ابتلا به این تب را دارند. عامل ناقل این بیماری در دمای ۵۶ درجه در عرض ۳۰ دقیقه نابود می‌شود پس بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا، جوشاندن آب و پختن گوشت و همچنین فریز کردن گوشت است. از علائم اولیه‌ی این بیماری می‌توان به تب، سردرد، پرخونی صورت و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده اشاره کرد.
استراحت‌گاه: میادین اصلی شهرها و خیابان‌ها معمولا دارای استراحت‌گاه هستند. البته می‌توانید به پیدا کردن مساجد، استراحت‌گاهی در گوشه‌ای از حیاط مسجد پیدا کنید. در مورد توالت نیز مشکلی نخواهید داشت. مساجد، رستوران‌ها و کافه‌ها معمولا دارای توالت هستند.

توصیه‌های عمومی سفر

متاسفانه بعضی از هموطنان با پرداخت هزینه بلیط هواپیما و رزرو یک هتل احساس می کنند . مالک هواپیما یا هتل هستند . و در مواقعی شاهد مشاجره انها با مهمانداران و کارکنان هتل می باشیم . متاسفانه  بدلیل ارتباطات کم بین اللملی کشور ما ،مردم از بعضی از اصول سفر آشنایی ندارند . ما قصد توهین نداریم .اما لطفا موارد زیر را رعایت کنید .

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و … . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح “توی چشم نباشید”. کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
امکان بازکردن پنجره هواپیما وجود ندارد . لطفا تلفظ انگلیسی  کلماتی مانند آب و پتو یا بالشت را یاد بگیرید .
از خارج نمودن بالشت و پتو هواپیما خودداری نمائید .اگر در پرواز بین اللملی هستید . تقاضا غذای ایرانی ننمائید .
از ایجاد سر وصدا و آسیب به تجهیزات هواپیما و اتاق هتل خودداری نمائید . از خارج نمودن حوله و لوازم اتاقها در هنگام تخلیه هتل خوددای نمائید.در صورت آسیب به لوازم هتل در هنگام خروج شامل جریمه های سنگین خواهید شد .
در صورتی که هتل را با صبحانه رزرو نموده اید از بردن غذا برای سایر وعده ها جدا خودداری نمائید .
لطفا در راهروها و سایر اماکن عمومی هتل بلند بلند صحبت نکنید .
از پوشیدن شلوارک مامان دوز و زیرپوش رکابی در اماکن عمومی خودداری نمائید .
بسیاری از افراد پلیس و راهنمایان تور با زبان فارسی در بسیاری از کشورهایی که ایرانیان سفر می کنند آشنایی دارند .لطفا از فحاشی خودداری نمائید . به صورت نمونه بسیاری از افراد پلیس مرزی ارمنستان با زبان فارسی آشنایی دارند . اما از صحبت کردن خودداری می نمایند . تا اگر چیزی را در لوازم خود قائم کرده بودین از بین صحبت های شما متوجه شوند .
اگر از دارو خاصی استفاده می کنید .نسخه پزشک را همراه داشته باشید . و در هنگام عبور از گیت پلیس این موضوع را ابراز کنید . در کشورهای خاص مانند کانادا ، امریکا و سنگاپور حتما باید مبلغ دلاری  یا تعداد بسته سیگاری که همراه را دارید .را اظهار نمائید .به طور مثال در کشور سنگاپور عدم اظهار یک پاکت سیگار معادل دویست دلار جریمه در بر دارد .
از تغییر صندلی بدون هماهنگی با مهمانداران خودداری نمائید .مخصوصا اگر بلیط اکونومی دارید . به بخش بیزینس کلاس یا فرست کلاس هواپیما مراجعه نکنید .
از خارج کردن لوازم فروشگاههای بزرگ یا خوردن خوراکی در داخل فروشگاه خودداری نمائید . در یک مورد در کشور امارات تعدادی از هموطنان بعد از خوردن مقدار زیادی خوراکی داخل سوپرمارکت کرافور و بدون پرداخت هزینه از محل خارج شده بودند . که پس از خارج شدن از فروشگاه توسط پلیس بازداشت و علاوه بر پرداخت جریمه سنگین از این کشور دیپورت شدند.
لطفا در کنار ساحل یا استخر از فیلم برداری و عکاسی بدون اجازه سایر افراد خودداری نمائید .
در هنگام عبور از خیابان از محل خط عابر پیاده عبور کنید . در بسیاری از کشورها رانندگان توجه خاصی به خط عابر پیاده دارند .
در هنگام چک ویزا یا کنترل پاسپورت لطفا در صف بایستید . و در صورتی که دیر به فرودگاه رسیده اید . و احتمال از دست دادن هواپیما وجود دارد . موضوع را با پلیس یا دفتر شرکت هواپیمایی مورد نظر در میان بگذارید .تا کمکتان کنند .
خواهمشند است به اعتقادات دیگران احترام بگذارید . متاسفانه بعضی از هموطنان در بعضی کشورها نگاه از بالا به پائین به مردم آن کشور دارند . در تایلند بی احترامی یک هموطن به مجسمه پادشاه موجب برخورد جدی و زد و خورد  تایلندیها با این هموطن  شد .  در بسیاری از معابد مردم آسیا و کلیساها  باید لباس پوشیده بپوشید . و در معابد از ورود با کفش خودداری نمائید . یا در بعضی معابد بر سر داشتن کلاه الزامی است .
از استعمال دخانیات در داخل هواپیما خودداری نمائید .
لطفا در راهرو هواپیما دراز نکشید . در هنگام بلند شدن تا زمانی که چراغهای کمربندها را بسته نگه دارید خاموش نشده . از محل خود حرکت نکنید .
لطفا از پرسیدن سوالات شخصی از مهمانداران خودداری نمائید . در بعضی خطوط هوایی ارزان قیمت مانند ایزی جت  یا ایر اسیا ،تهیه تمامی لوازم داخل پرواز مانند بالشت ،پتو حتی آب یا اخذ هزینه می باشد .
تصویر تمامی مدارک شناسایی خودتان را در  google drive  یا حافظه موبایلتان ذخیره نمائید .
حتما کار با google map , google translate  را یاد بگیرید .در یافتن مسیرها و ایجاد ارتباط با دیگران مفید خواهد بود .
از پذیرش هرگونه کالا  حتی یک  برگ کاغذ  خودداری نمائید . ایرانیان زیادی در سایر کشورها بدلیل حمل بسته ها و کالاها جهت انسان دوستی گرفتار قانون شده اند .
هزینه درمان در سایر کشورها بسیار زیاد می باشد . حتما قبل از سفر خود و همراهان را  بیمه سفر نمائید . در صورت بروز مشکل فاکتور هزینه کرد را دریافت نمائید . به طور مثال یک سرماخوردگی ساده در ترکیه نزدیک 200 تا 300 لیر برای شما هزینه در بر خواهد داشت .
در اتوبوس و مترو مکان‌هایی برای معلولین تعبیه شده است. توجه نمایید که در صورت ورود معلول، اگر در چنین جایی قرار دارید، مکان مورد نظر را ترک نمایید.
در هنگام ورود به هواپیما چک دقیق کارت پرواز برای مهمانداران الزامی است . در صورتی که شماره صندلی خود را می دانید .بازهم باید برای چک کارت پرواز صبر کنید . دلیل آن هم تعداد بسیار زیاد پرواز در ایر لاینهای معتبر و احتمال ایجاد خطا و اشتباه می باشد.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.
شاید شما  از بعضی از موارد بالا دلخور شده باشید . اما متاسفانه بعد 16 سال جهانگردی این موارد را بارها در سفرهایم مشاهده کرده بودم . خواستم بنا به درخواست مدیریت سایت   roomaco.com  راهنمایی خوبی کرده باشم .

اطلاعات ضروری برای سفر به ترکیه

شماره تماس پلیس: برای تماس با پلیس بخصوص در شهرها می‌توانید با شماره ۱۵۵ از هر تلفنی و بدون هزینه استفاده کنید. در مناطق روستایی که در محدوده پلیس نمی‌باشد می‌توانید با ژاندرمری با شماره ۱۵۶ تماس بگیرید. همچنین در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا می‌توانید برای مواردی چون گم شدن پاسپورت، دزدی و یا دیگر موارد از پلیس توریسم کمک بگیرید.
شماره تماس آمبولانس: در ترکیه می‌توانید با شماره ۱۱۲ از هر تلفن و مکانی بصورت رایگان تماس بگیرید.
سفارت ایران در ترکیه
آدرس : Tahran cad.no:10 kavaklidere / Ankara – Turkey
ساعات کار :۸:۳۰  الی ۱۳ و ۱۴:۳۰  الی ۱۷:۳۰
ساعات کار بخش کنسولی
دوشنبه تا پنجشنبه : ۸:۳۰ الی ۱۲
جمعه‌ها : ۸:۳۰ الی ۱۱ و ۱۵ الی ۱۷
تلفن و فکس
تلفن : ۴۶۸۳۳۵۷ – ۴۶۸۲۸۲۰ – ۴۶۸۲۸۲۱ ** ( ۳۱۲– ۰۰۹۰)
فاکس : ۴۶۸۲۸۲۳ – ۴۶۷۶۲۴۹
تلفن مستقیم بخش کنسولی : ۴۲۶۶۸۸۸
فاکس کنسولی : ۴۶۶۱۷۳۰
ایمیل‌ها
سفارت : iranemb.ank@mfa.gov.ir *** iranemb.ank@iranembassy-tr.ir
کنسولی: consular@iranembassy-tr.ir
بازرگانی : commercial@iranembassy-tr.ir
رسانه ای – مطبوعاتی : media@iranembassy-tr.ir
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – استانبول
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Istanbul,Turkey
Titel of Diplomatic Office:Embassy
Address:NO.1/2 ANKARA CAD.CAGALOGLOU
Address:ISTANBUL TURKEY
Country-Area-Code:0090
Tel.:0212 – 5138230-5138231-5138232-5138233-5279529
Fax:0212 – 5115219
Homepage:istanbul.mfa.ir
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – ارزروم
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Erzurum, Turkey
Address:ALIVARI STR.OPPOSITE OF THE FACULTY OF NATIONAL EDUCATION
Country-Area-Code: 0090
Tel.:0442 – 3159983-3162285-3154407
Fax:0442 – 3161182
Homepage:erzurum.mfa.ir
پلیس اینترپل ایران
شماره‌های نمابر: ۸۱۸۲۴۲۶۳ – ۲۲۲۵۹۸۶۱
ایمیل: Interpol_Tehran@Police.ir

امنیت در ترکیه

جدای از مناطق نزدیک به سوریه که در حال حاضر شاهد جنگ داخلی می‌باشند، ترکیه کشور امنی به حساب می‌آید. با اینحال رعایت یکسری مواردی که معمولا باید در هر سفر توریستی رعایت کرد الزامی است. همچون محافظت از پول و مدارک، سعی در مخفی نگاه داشتن وسایل گرانقیمت همچون دوربین و گوشی و مواردی اینچنینی.
همانطور که در صفحات قبل گفته شد مردم ترکیه سیگار زیاد می‌کشند. در مکانهایی همچون پاساژها و بخصوص رستوران‌ها کشیدن سیگار ممنوع است و با تابلویی میزان جریمه سیگار ذکر شده است. در این نوع مکان‌ها، نقاطی برای کشیدن سیگار تعبیه شده است. در مکان‌های سربسته و سیگار-ممنوع، سیگار نکشید، حتی اگر مشاهده نمودید که خود افراد ترک در چنین مکان‌های ممنوعی سیگار می‌کشند.
مدتی است که تظاهرات ضددولتی در ترکیه انجام می‌شود. سعی نمایید از چنین جمعیت‌هایی دوری نمایید. بازداشت در چنین تظاهراتی برای شما به عنوان یک خارجی گران تمام خواهد شد.
از حس خود کمک بگیرید و وارد مکانهای خلوتی که فکر می‌کنید احتمال خطر وجود دارد نشوید. بخصوص در شب‌ها از ورود به کوچه‌ها و مکان‌های تاریک و خلوت بپرهیزید. حتی‌الامکان سعی کنید به اصطلاح “توی چشم نباشید”. کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
سعی کنید فقط سوار اتوبوس و یا تاکسی‌های شهری شوید و از سوار شدن به ماشین‌های متفرقه بخصوص وقتی که تنهایید خودداری نمایید. قبل از ورود به ماشین از مقدار کرایه مطمئن شوید. اگر قرار است از تاکسی متر استفاده شود مطمئن شوید که به اصطلاح صفر شده باشد. همینطور حواستان باشد تا راننده مسیر را از قصد طولانی نکند (گرچه فهمیدن این مورد خیلی سخت است). موقع گرفتن باقی پول دقیق شوید. برخی از اسکناس‌ها شبیه هم‌اند.

برخی رفتارها و هنجارهای عمومی مردم ترکیه

ترک‌ها مانند بسیاری از مردم منطقه قفقاز و فلات ایران بسیار مهمان‌نواز، مهربان و مودب هستند. بهتر است در مواجهه با آنها برخی مسائل را بدانید:
اگر کسی شما را به خانه‌اش دعوت کرد و پذیرفتید، حتما هدیه‌ای بگیرید. گل یا یک بسته شکلات و سایر چیزها فرقی نم‌یکند. حتما کفش‌های خودتان را بیرون خانه دربیاورید مگر اینکه سبک زندگی صاحب خانه برخلاف فرهنگ عمومی جامعه باشد.
مردم ترکیه برای افراد مسن احترام زیادی قائل می‌شوند و در اتوبوس و ترن صندلی خودشان را به آنها می‌دهند. چنین رسمی در ایران هم وجود دارد ولی در ترکیه بیشتر مشاهده می‌شود. علاوه بر افراد مسن، خانم‌هایی که به همراه کودک هستند نیز از اولویت در نشستن برخوردارند.
هنگام سلام یا ادای احترام به افراد مسن، کمی خم‌شدن معمول است.
استفاده از برخی لغات ترکی در سفر به این کشور، بسیار در رفتار مردم تاثیرگذار است. اگرچه انتظاری نیست که زبان ترکی را فرا بگیرید چراکه زبان مشکلی است. مردم این کشور به لحن تلفظ لغات ترکی توسط خارجی‌ها نمی‌خندند.
از صحبت در مورد مسائلی همچون «کشتار ارامنه»، جدایی‌طلبی کردها و یا مسئله قبرس خودداری فرمایید. صحبت در مورد چنین مسائلی در کشوری که این موارد حساسیت برانگیز هستند کار اشتباهی است.
ترک‌ها بسیار ملی‌گرا هستند و شخصیتی همچون «آتاترک» برای آنها بسیار مورد احترام است. از هرگونه عملی که مصداق توهین به ایشان است خودداری نمایید.
گذر از گیت مترو و یا «متروبوس»، با دقت بیشتری در ترکیه نظارت می‌شود. از هرگونه عبور غیرمعمول به شدت خودداری فرمایید.
در مترو و یا اتوبوس (به غیر از ترن برقی مرکزی شهر استانبول) حمل مقداری بار و یا چمدان معمولا با مشکل مواجه نیست، اما سعی کنید در صورت همراه داشتن چمدان گوشه‌ای را انتخاب و کمترین جای ممکن را اشغال نمایید. همینطور، با اجازه از مامور گیت، می‌توانید از قسمتی که متعلق به معلولین است عبور نمایید. توجه داشته باشید که در این صورت باید بعد از کارت زدن به اندازه یک نفر چرخانک یکی از گیتها را بچرخانید. ممکن است مامور ایستگاه اجازه استفاده از آسانسور را نیز به شما بدهد.
شماره تلفن ۱۱۲ را به خاطر بسپارید تا در صورت نیاز به آمبولانس، بتوانید سریعا اقدام کنید.

راهنمای اقامت ،تحصیل ،سفر وزندگی در دیگر کشورها 

=====
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.

روماکو | شبکه اجتماعی کسب و کارهای ایرانی

کسب و کار و فروش خودرا با تبلیغات 360 درجه روماکو متحول کنید.

تنها با معرفی خود در روماکو تبلیغات فراگیر زیر، برای محصول و یا خدمات شما صورت میگیرد.

تضمین 15 هزار بازدید در طول حضور- برگشت وجه بدون هیچ گونه تاخیر

همین الان گام بزرگی را در جهت رشد کسب و کار خود بردارید!!!

ورود به روماکو

موجودی شما هر روز در روماکو شارژ میشود. برای اطلاعات بیشتر کلیک بفرمایید

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ضبط پیام صوتی

    زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است