نیروهای ژاندارمری ترکیه از کشف دو جسد در شهرستان باش‌قلعه استان وان در نزدیکی ایران خبر دادند.ان ها  اجساد کشف شده را که متعلق به دو مهاجر غیرقانونی بوده‌اند به پزشکی قانونی استان وان منتقل کرده‌اند.

پیش از این نیز از کشف جسد ۶ نفر در فاصله دو کیلومتری مرزبانی گول‌لوک بین ترکیه و ایران خبر داده بودند .رسانه‌های ترکیه به هویت اجساد کشف شده اشاره‌ای نکرده‌اند اما نوشتند که این اجساد در ماه آوریل کشف شده‌اند.

دکتر ذاکره حکمت، مدافع حقوق پناهجویان افغان در ترکیه و عضو موسس “انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان” در مورد اجساد کشف شده  گفت که این اجساد متعلق به شهروندان افغان و ایران هستند که به طور غیرقانونی به ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

دفتر اصلی انجمن همبستگی و همدردی با پناهجویان افغان در شهر قیصریه ترکیه است و در ۶۵ شهر ترکیه نمایندگی دارد.

خانم حکمت در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: «حادثه کشف اجساد قبلا هم اتفاق افتاده است و ما هر سال شاهد این ماجرا هستیم. پناهجویان به شکل غیرقانونی وقتی بخواهند وارد ترکیه بشوند مجبورند از مرزهای مناطق کوهستانی ترکیه عبور کنند. وقتی مهاجرین با پای پیاده این مسیر را طی می‌کنند دچار مشکل می‌شوند و بعضی از آنها زیر چندین متر برف می‌مانند و از شدت سرما یخ می‌زنند و می‌میرند. روی اجساد را برف می‌گیرد اما بعدا با آب شدن برف‌ها مردم محل با پخش شدن بوی اجساد آن را کشف می‌کنند و به ژاندارمری خبر می‌دهند.»

به گفته ذاکره حکمت در آوریل سال جاری تعداد اجساد کشف شده در قیاس با سال‌های قبل بیشتر بوده است.

درباره هویت اجساد کشف شده  هم خانم حکمت گفت: «متاسفانه اغلب اجساد کشف شده بدون هویت هستند. این افراد شناسنامه و کارت هویتی ندارند. ولی ما می‌دانیم که در میان اجساد کشف شده ایرانی هم هستند و اکثر این افراد پناهندگان افغان هستند، چونکه پناهندگان افغان مسیر غیرقانونی را انتخاب می‌کنند ولی ایرانی‌ها بدون ویزا و به طور قانونی هم می‌توانند وارد ترکیه شوند.»