استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مطلب شهر استانبول ترکیه در سپتامبر 2019 ویرایش و تکمیل گردیده است. تلاش شده مطالب مفیدی از تاریخچه استانبول ، بهترین زمان برای سفر و مواردی که باید هنگام سفر در نظر گرفت ، اطلاعات عمومی شهر و عذاها، مراکر فرهنگی، تجاری و تفریحی و همینطور اماکن تاریخی استانبول به اطلاعتان برسد.

استانبول ترکیه را بهتر بشناسید

استانبول (به ترکی استانبولی: İstanbul) یا قسطنطنیه بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمرهقرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را ازیکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.  استانبول به عنوان پلی میان اروپا و آسیا نقش مهمی در تبادلات فرهنگی و اقتصادی ملل مختلف بازی می‌کند.

تنگه بسفر و ساحل و اسکله‌های آن، کافه‌ها، بازار قدیمی، مساجد و دیگر بناهای تاریخی جزو هویت اصلی استانبول به شمار می‌روند. این مکان‌ها، درکنار هوای مدیترانه‌ای و همچنین امتزاج فرهنگی غرب و شرق جلوه خاصی به استانبول بخشیده‌است و آن را به مقصدی خاطره‌انگیز برای گردشگران تبدیل کرده‌است. این شهر در سال ۲۰۱۰ پایتخت فرهنگی اروپا بوده و همه‌ساله در رده‌های بالای شهرهای توریستی جهان قرار دارد.

شهر استانبول Istanbul ترکیه یکی از مقدس ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود .استانبول،شهری دوتکه میان آسیا واروپا،نمایشی همیشگی از فرهنگ،سنت و تاریخ ترکیه را در کنار زیباییهای امروزه و مدرنش به رخ میکشد.بعد از واردشدن به استانبول و از همان فرودگاه آتاتورک شاید اولین چیزی که توجه مسافران را جلب میکند،پرچم های قرمز رنگ ترکیه است که ازهمه جا آویزان هستند علاقه و تعصب ترک ها به ملیت و رهبرشان که شهر بزرگ استانبول همیشه در یک جشن ملی به نظر برسد.

فرودگاه در بیست کیلومتری غرب شهر واقع شده و تا مرکز شهر با تاکسی حدود نیم ساعت فاصله دارد.کرایه ی تاکسی ها نسبتا گران است و میشود همین مسیر را با اتوبوس ،تراموا و مترو هم طی کرد.بسته به حال و حوصله و انتخاب خودتان دارد.ایستگاه اصلی مترو از سالن فرودگاه ده دقیقه ای پیاده روی دارد ولی بسیار راحت و ارزان است ،به شرط آنکه شما ازآن آدم های نباشید که همه چیز را با خودشان توی چمدان این طرف و آن طرف می برند.

برای اقامت در استانبول ،اگر خیلی اهل گشت و گذار هستید و ترجیح می دهید،ازجاهای دیدنی دور نباشید ،بهتر است یکی از دو محله تقسیم یا سلطان احمد هتل بگیرید.میدان تقسیم اصلی ترین بخش جدید استانبول و در قسمت اروپایی و سلطان احمد مرکز بخش قدیمی در همینم قسمت است .هر دوی اینهابه مراکز خرید و دیدنی های تاریخی نزدیک هستند و هتل های  با سرویسهای متنوع و قیمت های  متوسط دارند ؛ولی برای یک هتل لوکس تربا چشم انداز دریای مرمره ،باید در بخش غربی  و اطراف فرودگاه جستجو کنید.

استانبول - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

محبوب ترین جذابیت استانبول برای گردشگران ،کاخها،کلیسا ها ومسجد هاو قصر های است که قدمت آن به دوره ی رومی بیزانس  و دوره ی عثمانی ها میرسد یکی از مشهورترین آن ها مسجد سلطان احمد در همین محله سلطان احمد است با معماری زیبا و شش مناره آبی که به مسجد آبی معروف شده ،روبه روی مسجد سلطان احمد،موزه تماشای ایاصوفیه قرار گرفته که سرسرای وسیعش،دنیای از فرهنگ و هنر  اسلامی ترکیه را در خود جای دارد. در بالای منطقه ی سلطان احمد و نزدیک  به شاخ طلایی مدخلی که بخش قدیمی و جدید ترکیه را از هم جدا می کند

کاخ توپ کاپی است که نزدیک به چهار صد سال مرکز سلاطین عثمانی و امروز کلکسیونی از چینی ها،جواهرات،لباس ها و تخت های طلا کوب عثمانی را به نمایش می گذارد و چشم انداز زیبایی نیز به تنگه بسفر دارد؛تنگه ی بسفر همان تنگه ای است که دریای سیاه و مرمره را به هم وصل میکندو استانبول را بین آسیا و اروپا تقسیم کرده است.کاخ دولما باغچه نیز در ساحل تنگه بسفر قرار گرفته ؛دولما باغچه به چلچراغ خیلی بزرگش مشهور است .تمام ساعتهای روی نه و پنج دقیقه ،ساعتی که آتاتورک در تاریخ ۱۰نوامبر در دولما باغچه از دنیا رفت ثابت مانده اند.

استانبول ترکیه یکی از شهرهای های است که تقریبا تمام وسایل نقلیه عمومی را داراست ؛تاکسی های شخصی ؛تاکسی های اشتراکی یا همان دولموش ها،تراموا،اتوبوس،مینی بوسها ،مترو و حتی قایق های برای  عبور و مرور بین بخش آسیایی و اروپایی.ولی یکی از جاهای که به تاکسی نیازی نیست و پیاده روی خوش میگذرد خیابان استقلال استانبول است که بسیار معروف است.

از جنبه‌های مثبت استانبول، وجود رستوران‌های متنوع و با کیفیت در این شهر است. در استانبول می‌توانید در کنار غذاهای اصیل ترکی، بسیاری از غذاهای ملل مختلف دیگر را هم میل کنید. استانبول به واسطه توریستی بودنش، میزبان بسیاری از هتل‌های بین‌المللی و داخلی ترکیه است. تعداد و تنوع زیاد هتل‌ها در این شهر، به نوعی تصمیم‌گیری برای انتخاب را سخت می‌کند. اما با کمی جستجو می‌توانید با توجه به معیارهایتان هتل مناسبی را بیابید.

با توجه به قرارگرفتن این شهر در کنار دریای مرمره، استانبول دارای آب و هوایی شرجی و پرباران است. بنابراین بهترین وقت سفر به استانبول، بهار و اوائل پائیز خواهد‌ بود. تاریخ استانبول که در ابتدا «بیزانتیوم» نامیده می‌شد به سال ۶۶۷ قبل از میلاد باز می‌گردد. شهری که تحت تاخت و تاز امپراتوری‌های اطراف مانند روم شرقی و عثمانی و همینطور هخامنشیان قرار می‌گرفت و نام‌های گوناگونی می‌گرفت، از روم جدید تا قسطنطنیه و بالاخره بعد از فتح آن بوسیله ترکها استانبول نام گرفت.
وجود فستیوال‌های فصلی، وجود کافه‌های متعدد و سایر عوامل شهری و فرهنگی و همینطور خاصیت چند مذهبی و نژادی شهر، با توجه به سبقه‌ی تاریخی و حفظ برخی بافت‌های سنتی و تاریخی آن سبب رشد طبیعی سفر جهانگردان به آن شده‌است.

تاریخچه استانبول

تاریخ استانبول ترکیه در جدیدترین یافته‌های باستان‌شناسی به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. در حدود سال ۷۰۰ قبل از میلاد، ماهیگیران یونانی شهری در قسمت آسیایی تنگه بسفور به نام «کادیکوی» ساختند که یکی از مراکز مهم ماهیگیری آن زمان گردید.هرچه امپراطوری بیزانس دچار فساد و تباهی می‌شد، مردمان این شهر با انتخاب روش زندگی دیگری به رشد خود ادامه می‌دادند تا اینکه مرکز توجه سایر امپراطوری‌ها شدند.
در حدود سال ۱۰۰ قبل از میلاد، استانبول بخشی از امپراطوری روم شده و در سال ۳۰۶ بعد از میلاد امپراطوری روم شرقی این شهر را به عنوان پایتخت خود برگزید. اما در حدود سال ۴۰۰ میلادی این شهر دچار بحران‌های فراوانی به سبب حمله‌های گسترده بربرها گردید و سرانجام در سال ۵۳۲ به شدت تخریب گردید.

به سبب اهمیت تجاری این شهر که شاهراه تجاری منطقه به حساب می‌آمد، برای صدها سال محل تاخت و تاز امپراطوری‌های ایران، عرب‌ها، عشایر مسلح و سرانجام طرف‌های درگیر در جنگ‌های صلیبی شد تا اینکه سرانجام در سال ۱۴۵۳ میلادی در حالی که شهر به شدت ضعیف و شکننده بود، توسط «سلطان محمد دوم» فتح شده و پایتخت امپراطوری عثمانی تعیین گردید. این امپراطوری تا زمان شکست‌اش در جنگ جهانی اول در استانبول مستقر بود.
پس از استقرار جمهوریت در ترکیه، «مصطفی کمال آتاتورک» پایتخت را به آنکارا منتقل کرد. استانبول همچنان به گسترش خود ادامه داد بطوری که امروزه حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد و قطب گردشگری و اقتصادی ترکیه محسوب می‌شود.

آب و هوای استانبول

استانبول آب و هوای معتدل اقیانوسی به همرا تابستان گرم و شرجی و زمستان سرد و بارانی و گاهی برفی دارد. البته متوسط درجه حرارت در تابستان به سختی بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌شود. گرم‌ترین ماه سال جولای یا تیرماه و سردترین ماه نیز ژانویه یا دی ماه است. میانگین بارش سالانه باران در استانبول زیاد و بیش از ۸۰۰ میلیمتر می‌باشد. بیشتر این بارش‌ها در اواخر پاییز و زمستان می‌بارد. تابستان گاهی با رگبار همراه است. همچنین در بهار شاهد مه خواهید بود.
با توجه به باران‌های بسیار در فصول زمستان و پاییز و آفتاب سوزان در تابستان، همراه‌داشتن چتر توصیه می‌شود.

خدمات ارتباطی در استانبول

تلفن و موبایل در استانبول

استانبول تنها شهر ترکیه است که دو کد تلفن دارد. کد تلفن استانبول در ناحیه اروپایی آن ۲۱۲ و در ناحیه آسیایی و جزایر پرنس ۲۱۶ است. برای تماس با هرکدام از نواحی – چه از ناحیه دیگر و چه از شهرهای دیگر ترکیه – باید از این کدها و ۰ قبل از آنها استفاده کنید.
اگر قصد تهیه سیم‌کارت‌های اعتباری دارید می‌توانید از کیوسک‌های شرکت‌های مخابراتی مثل «ترک‌سل» یا «وودافون» که در فرودگاه وجود دارند، و یا از فروشگاه‌های داخل شهر اقدام کنید. کپی پاسپورت یا اصلش را بهمراه داشته باشید. رومینگ شرکت‌های همراه اول و ایرانسل در ترکیه برقرار است و در صورت تمایل می‌توانید از سیم‌کارت خودتان هم استفاده کنید منتها از نظر هزینه سیم‌کارت‌های اعتباری مقرون به صرفه‌ترند.

اینترنت در استانبول

تعداد زیادی از کافی‌شاپ‌های استانبول دارای اینترنت وایرلس رایگان هستند مخصوصا در خیابان استقلال ِ بی‌اوغلو. فست‌فودهای بین‌المللی و همینطور کافه‌های استارباکس هم اینترنت رایگان دارند. بیشتر هتل‌ها، بخصوص هتل‌های ناحیه «سلطان احمد» هم اغلب اینترنت رایگان دارند. چه در لابی هتل و چه در داخل اتاق. نگران قیمت‌ها هم نباشید. بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی!

نکات ضروری سفر به استانبول

۱- مانند همه شهرهای پرجمعیت، دزدی و کیف‌قاپی هم در استانبول و مخصوصا مناطق پر رفت و آمد اتفاق میفتد. پس مواظب کیف و وسایل خودتان باشید. تکنیک‌های قاپ زدنی آنقدر متنوع است که توصیه می‌کنیم همیشه مراقب این خطر باشید .سعی کنید پول کمی همراهتان باشد یا در جیب‌های مختلف بگذارید. از مدارکتان هم جدا مراقبت کنید.
۲- استانبول خانه‌ی سه باشگاه بزرگ فوتبال در ترکیه است که هوادارن بسیار متعصبی دارند. روزهایی که مسابقات لیگ یا هر مسابقه‌ی دیگری در جریان است، نگاهی به رنگ لباسی که می‌خواهید بپوشید هم بیندازید!
۳- تا اطلاع ثانوی از این تاریخ از حضور و تردد در میدان تقسیم و خیابان های اطراف آن به علت تظاهرات اعتراضی که تداوم دارد، خودداری کنید.
۴- در صورت بروز هرگونه مشکلی اعم از دزدی یا حتی کلاهبرداری رانندگان تاکسی هنگام حساب کردن کرایه تان به پلیس مراجعه کنید.
۵- هنگام دیدار از مسجد سلطان احمد مواظب کسانی که خودشان را راهنمای توریست‌ها جا می‌زنند و در ازای توضیحات و راهنمایی شما پول زیادی تا ۵۰ لیر می‌گیرند، باشید! دیدار از این مسجد برای عموم رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ مبلغی به هیچ کس نیست.
۶- خوشبختانه اوضاع بهداشتی استانبول در حد استانداردهای کشورهای پیشرفته است. منتها مراقب آبی که از تانکرها می‌نوشید، باشید. بهتر است بطری آب معدنی همراه داشته باشید تا مجبور به نوشیدن از محل‌هایی که از سلامت‌شان مطمئن نیستید، نباشید.

اطلاعات ضروری استانبول

اختلاف ساعت با تهران

استانبول در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +3 قرار دارد و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

ترکی

واحد پول

لیر ترکیه

نوع برق شهری

۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع C، F)

کد کشور

۹۰+

شماره‌های اضطراری

۱۱۲

جهت رانندگی

راست

وضعیت آب و هوا در استانبول

استانبول به خاطر موقعیت مکانی، در نواحی آب و هوایی متفاوتی قرار دارد و دارای چندین خرداقلیم است. آب و هوای مدیترانه‌ای، آب و هوای گرمسیری مرطوب و آب و هوای اقیانوسی در بخش‌های مختلف شهر مشاهده می‌شود. قرار گرفتن در کنار دو پهنه‌ی آبی متفاوت، یکی دیگر از دلایل تنوع اب و هوایی در استانبول است.

جولای گرم‌ترین ماه سال است و میانگین دمای هوا به ۲۴ درجه می‌رسد. فوریه با میانگین دمای ۶ درجه، سردترین ماه سال است. ماه ژانویه با میانگین میزان بارندگی ۱۰۰ میلی‌متر، مرطوب‌ترین ماه سال محسوب می‌شود. بهترین ماه برای شنا در دریا، ماه آگوست است زمانی که میانگین دمای آب ۲۲ درجه است.

زمان سفر

استانبول و ترکیه‌ی اروپایی، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد همراه با بارش برف دارد. بهار و پاییز یعنی از آوریل تا مه و از سپتامبر تا اواسط نوامبر، بهترین زمان برای سفر به استانبول است زمانی که دمای هوا مطبوع و آسمان صاف است.

هزینه‌های سفر

میانگین هزینه‌های روزانه در سفر به ترکیه

سفر ارزان: بیش از ۱۵۰ لیره

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه: ۷ تا ۲۴ لیره

بلیط اتوبوس بین شهری ۴۵ لیره

وعده‌های غذایی: ۸ تا ۱۰ لیره

نوشیدنی: ۷ تا ۱۲ لیره

سفر میان‌رده: ۱۵۰ تا ۳۵۰ لیره

هزینه‌ی اقامت در اتاق دوتخته هتل: ۹۰ تا ۲۰۰ لیره

پرواز بین شهری: ۵۰ لیره

وعده‌های غذایی: ۴۰ لیره

سفرهای روزانه‌ی قایق‌سواری: ۳۵ لیره

سفر لوکس: بیش از ۳۵۰ لیره

هزینه‌ی اقامت در اتاق دوتخته: بیش از ۲۰۰ لیره

کروزهای چندروزه: ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیره

کرایه خودرو روزانه: ۲۰ لیره

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

اگر بدانید که بیشترین هزینه‌های سفر مربوط به کدام بخش است، به سادگی با مدیریت آن‌ها می‌توانید سفری ارزان‌تر را تجربه کنید.

کاهش هزینه اقامت

هزینه‌ی اقامتگاه، مهم‌ترین هزینه‌ی سفر است. اینکه در کدام فصل از سال سفر کنید، تاثیر چشم‌گیری بر قیمت هتل‌ها دارد. فصل شلوغ گردشگری در استانبول از جولای تا سپتامبر است. در این مدت قیمت هتل‌ها به بیشترین میزان خود می‌رسد. اگر در ماه‌های آوریل، مه و اکتبر سفر کنید، می‌توانید هتل‌های ارزان‌تر پیدا کنید.

یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ی اقامت این است که هتل را بسیار زودتر رزرو کنید. برای رزرو کردن هتل، سایت‌های رزرو آنلاین را به دقت بررسی کنید. این سایت‌ها گاهی تخفیف‌های خوبی برای بازدیدکنندگان خود در نظر می‌گیرند. اگر قرار است برای مدت طولانی مثلا یک ماه در استانبول اقامت کنید، کرایه‌ی آپارتمان به صرفه‌تر است.

موقعیت مکانی هتل هم بر قیمت آن تاثیرگذار است. اگر برای حمل و نقل در شهر مشکلی ندارید و زمان کافی هم در اختیار دارید، می‌توانید هتل‌های دورتر و ارزان تر را انتخاب کنید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ی خورد و خوراک

رستوران‌های توریستی که خارجی‌ها در آن رفت و آمد می‌کنند، بسیار گران‌تر از رستوران‌های کوچک و محلی هستند. غذاهای محلی و لذیذ ترکی را در همین رستوران‌های محلی هم می‌توانید با بهترین کیفیت نوش جان کنید.

کارت ورودی موزه بگیرید (Istanbul Müzekart)

اگر دوست دارید به اکثر موزه‌ها و جاذبه‌های گردشگری سر بزنید، کارت گردشگری استانبول بگیرید. با کمک این کارت‌ها می‌توانید به بسیاری از جاذبه‌های شهر از جمله کاخ توپ‌قاپی و ایاصوفیه، رایگان دسترسی داشته باشید. بسیاری از رستوران‌ها، موزه‌ها، فروشگاه‌ها و جاذبه‌های تفریحی، با ارائه‌ی این کارت به شما تخفیف‌های خوبی می‌دهند.

استفاده از تورهای دوچرخه‌سواری

یکی از بهترین روش‌ها برای گشت و گذار در خیابان‌های قدیمی شهر و سر زدن به جاذبه‌های مختلف، استفاده از دوچرخه است. شرکت‌های توریستی مختلفی امکانات کرایه‌ی دوچرخه را برای مسافران فراهم کرده‌اند و تورهای دوچرخه‌سواری در محله‌ی قدیمی شهر برپا می‌کنند. این تورها و کرایه‌ی دوچرخه معمولا هزینه‌های معقولی دارند و تجربه‌ای لذت‌بخش در سفر به این شهر تاریخی و زیبا هستند.

مراکز گردشگری استانبول

مسجد ایا صوفیه

ایا صوفیه - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساختمان فعلی ایا صوفیه در دوره‌ی امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور ژوستینین اول ساخته شد. این بنا، حکم یک بیانیه‌ی متکبرانه را داشت که ثروت، قدرت و توانایی‌های فنی این امپراتوری را به جهان نشان می‌داد. تا حدی که نواحی اطراف تخت پادشاهی که در این بنا قرار داشت، به عنوان مرکز دنیا شناخته می‌شد. بعد از اینکه سپاه عثمانی، قسطنطنیه را تسخیر کرد، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و در نهایت در قرن بیستم میلادی به موزه تبدیل شد و هنوز هم مهم‌ترین جاذبه‌ی نمادین استانبول است.

مسجد ایاصوفیه استانبول که به معنی «خرد مقدس» است، در اصل یک کلیسای جامع متعلق به قرن ششم در قسطنطنیه (استانبول امروزی) بود. این بنا در زمان امپراطوری بیزانس به عنوان یک کلیسا ساخته شده و در زمان امپراطوری عثمانی تبدیل به یک مسجد شد.

ابعاد ایا صوفیه برای هر سازه‌ای که از استیل ساخته نشده باشد بسیار عظیم و دور از باور است. بر اساس نقشه، طول بنا ۸۲ متر و عرض آن ۷۳ متر بوده و گنبد آن ۳۳ متر قطر دارد. در طول عمر ۱۴۰۰ ساله این بنا، از آن به عنوان کلیسای جامع، مسجد و موزه استفاده شده است. در زمان ساخت این سازه، قسطنطنیه پایتخت امپراطوری بیزانس بود. این دولت که به طور رسمی مسیحی به شمار می‌رفت، در اصل نیمه شرقی امپراطوری روم را تشکیل می‌داد که بعد از سقوط آن به طور مستقل ادامه یافت.

مسجد ایاصوفیه استانبول 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تبدیل ایاصوفیه به مسجد

فصل دیگر زندگی ایا صوفیه از سال ۱۴۵۳ آغاز شد. در آن سال امپراطوری بیزانس به پایان رسید و شهر قسطنطنیه به دست ارتش امپراطوری عثمانی افتاد. ایا صوفیه با عظمت و زیبایی خاصش خیلی زود توجه حکمرانان عثمانی را به خود جلب کرد. در همین زمان بود که چهار مناره به بنا اضافه گردید. در داخل بنا نیز موزاییک‌کاری‌ها پشت یک لایه رنگ زرد پنهان شده و تصویر چهار خلیفه را بر روی ستون‌ها نصب کردند. سبک معماری مسجد ایا صوفیه به ویژه گنبدهایش بر روی معماری عثمانی تأثیر به سزایی داشت که یکی از بناهای متأثر از آن، مسجد آبی استانبول متعلق به قرن ۱۷ است.

مسجد ایاصوفیه استانبول 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا ایاصوفیه استانبول؟

 • محبوب ترین و پربازدیدترین جاذبه استانبول است.
 • یکی از باشکوه ترین آثار به جا مانده از امپراتوری بیزانس است.
 • ایا صوفیه به مدت هزار سال بزرگترین کلیسای جهان بود.
 • با بازدید از این ساختمان، شکوه معماری و تاریخ را لمس می کنید.
 • دسترسی به این ایا صوفیه بسیار ساده است.
مسجد ایاصوفیه استانبول 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موقعیت مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه های مسجد ایاصوفیه است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده ترین نشانه های استانبول است، در میدانی به همین نام (میدان ایاصوفیه)، در محله سلطان احمد قرار دارد.

مسجد ایاصوفیه استانبول 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. فاصله مسجد ایاصوفیه تا موزه و کاخ توپکاپی 5 دقیقه پیاده روی است.بازدید از مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام هفته امکان پذیر است. گردشگران می توانند در پاییز و زمستان از ساعت 9 صبح تا 17 و در بهار و تابستان از 9 صبح تا 19 به بازدید از این اثر تاریخی بپردازند. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

مسجد ایاصوفیه استانبول 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

جاذبه های اطراف ایا صوفیه

 • کاخ توپکاپی | Topkapi Place: فاصله 60 متری
 • کلیسای ایا ایرنه | Hagia Irene: در فاصله 200 متری
 • حمام خرم سلطان ایاصوفیه | Ayasofya Hurrem Sultan Hamam: فاصله 250 متری
 • باسیلیکا سیسترن | Basilica Cistern: در فاصله 300 متری
 • موزه باستان شناسی | Archaeological Museum: در فاصله 450 متری
 •  مسجد سلطان احمد | Sultan Ahmed Mosque: فاصله 500 متری
 • موزه هنرهای اسلامی و ترکی | Museum of Turkish and Islamic Arts: در فاصله 650 متری
 • پارک گلخانه | Gülhane Parkı: فاصله 750 متری
 • بازار ادویه | Arasta Bazaar: در فاصله 750 متری
 • برج گالاتا | Galata Tower: در فاصله 2.9 کیلومتری

کاخ توپ‌ قاپی (Topkapı Sarayı)

کاخ توپ‌قاپی - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

این قصر به دستور سلطان محمد فاتح یکی از پادشاهان امپراتوری عثمانی در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است. این مجموعه‌ی وسیع و باشکوه، نمایش خیره‌کننده‌ای از هنر اسلامی است. حیاط باشکوه این بنا با کاشی‌های زیبا و دست‌ساز تزیین شده است. فضای داخلی اتاق‌ها، تالارها و برج‌ها و دیوارهای این مجموعه‌ی دیدنی، هر کدام گوشه‌ای از شکوه و عظمت آن را به تصویر می‌کشند.

یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های کاخ، حرم‌سرا است، جایی که همسران و فرزندان پادشاه در آن زندگی می‌کردند. بارگاه دوم کاخ، جایگاه آشپزخانه‌ی سلطنتی و بارگاه سوم جایی است که اتاق خصوصی پادشاه در آن قرار دارد. علاوه بر بنای این کاخ و تزیینات چشم‌گیر آن، آثار و اشیای به‌جامانده از آن دوران که میراث امپراتوری هستند و بخش زیادی از آن را آثار مذهبی تشکیل می‌دهند، بخش دیگری از دیدنی‌های این کاخ باشکوه را تشکیل می‌دهند. برای اینکه این کاخ مجلل را کامل ببینید باید حداقل نصف روز زمان در نظر بگیرید.

کاخ توپ‌قاپی بخشی از منطقه‌ی تاریخی استانبول است؛ مجموعه‌ای از آثار تاریخی که در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

استانبول شهری نیست که بتوانید یک روزه از تمام دیدنی ها و مکان هان های دیدنی آن دیدن کنید. با سفر به ترکیه، شهری تاریخی، زیبا و بزرگ استانبول را خواهید دید. بنابر این، برای سفری هیجان انگیز به شهر تاریخ و فرهنگ آماده شوید، یکی از بنا های تاریخی مه بازدید از آن از باید های سفر به استانبول محسوب می شود، کاخ توپکاپی استانبول است که هر بیننده ای را وسوسه به بازدید و کندو کاو بیشتر و بیشتر می کند. در ادامه با بخش کوچکی از تاریخ حیرت انگیز بنای تاریخی توپکاپی استانبول آشنا شوید.

کاخ توپاکی 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

«کاخ توپکاپی» (Topkapı Palace) که آن را «توپقاپی» نیز تلفظ می‌کنند، نمادی از شهر استانبول به شمار می‌رود. این کاخ، بر فراز تپه‌ای دیدنی واقع شده و در قرن 15 میلادی، اقامتگاه و مرکز اصلی حکومتی پادشاهان عثمانی به حساب می‌آمد. ساخت کاخ توپکاپی به دستور «سلطان محمد دوم» و در سال 1459 میلادی آغاز شد و ابتدا آن را با نام «کاخ جدید» صدا می‌زدند تا با «کاخ قدیمی» واقع در «میدان بایزید» اشتباه گرفته نشود. یکی دیگر از کاخ‌های پادشاهان عثمانی، یعنی «کاخ ساحلی توپقاپی» در قرن 19 در آتش سوخت و بعد از آن، نام خود را به این کاخ جدید داد که در زبان ترکی به معنی «دروازه‌ی توپ» می‌باشد.

کاخ توپاکی 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاخ توپکاپی استانبول صندلی امپراتوری عثمانی

کاخ توپکاپی استانبول  محل سکونت سلاطین عثمانی، حرم سرا و دادگاه عثمانی و همچنین مرکز مدیریت حکومت بوده است. ساخت کاخ توپکاپی از سال ۱۴۵۹ آغاز شد و در سال ۱۴۷۸ به پایان رسید. کاخ توپکاپی در واقع دومین کاخ عثمانیست که در استانبول بنا شد. این کاخ ۴ قرن خانه سلاطین عثمانی بود و ۲۵ سلطان عثمانی در آن زندگی کردند، از سلطان مهمد دوم تا سلطان عبدالملک همگی در کاخ توپکاپی سکنی داشتند.

هر سلطانی که به تاج و تخت رسید، قسمتی را با معماری و طرح متفاوت به کاخ اظافه کرد و گاها به دلیل بلاهای طبیعی آتش سوزی و یا زلزله ، به ویژه زمین لرزه ۱۵۰۹ و آتش سوزی ۱۶۶۵ کاخ بازسازی و بر آن تغییراتی اعمال شد تا اینکه در سال ۱۹۲۴ کاخ به موزه تبدیل شد. با بازدید از کاخ توپکاپی درواقع معماری ۴ قرن را خواهید دید چرا که هرگوشه از این کاخ نمایان گر یک معماری از دوره خاص است و در طول قرن ها بازسازی و گسترش یافته است.

کاخ توپاکی 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بخش های کاخ توپکاپی استانبول

پیش از آنکه توریستان تور ترکیه به قسمت داخلی کاخ برسند، نخستین دروازه ای امپریالیستی با شکوه و زیبای چشمه سلطان احمد سوم را در حیاط خلوت خواهند دید. داخل کاخ به چهار بخش اصلی : حیاط اصلی و دیگر سازه های کوچکتر از جمله حرم، جایی که اعضای زن خانواده سلطان ساکن بوده اند و ساختمان شورای امپریالیستی، جایی که جلسات میان مقامات دولتی مهم برگزار می شود، تقسیم شده بود.

بر خلاف کاخ های اروپایی که تنها یک ساختمان بزرگ در وسط باغ ساخته می شدند، کاخ توپکاپی تنها کاخ افراد سلطنتی نبود  و شامل مجموعه ای از سالن ها، سربازخانه ها، آشپزخانه ها، کیوسک ها، محل های خواب و اتاق ها در محوطه مرکزی بوده. کاخ توپکاپی عثمانی به نوع ساده و فروتن و در عین حال به نوعی کاربردی ساخته شده بود.

کاخ توپاکی 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساعات بازدید و قوانین بازدید از کاخ توپکاپی استانبول

در طول سفر با تور ترکیه همه روزه در پاییز و زمستان از ساعت ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر و در بهار و تابستان از ساعت ۹ صبح الی ۷ بعد از ظهر به جز روز های سه شنبه می توانید به بازدید از این کاخ دیدنی بروید. لازم به ذکر است که موزه در صبح‌های تعطیلات مذهبی  نیز برای بازدید عمومی بسته است.

ورود به بخش آثار مذهبی و مقدس کاخ برای افراد با  لباس نا مناسب( دامن کوتاه، تاپ های تابستانی باز و …) ممنوع است و از ورود آنان جلوگیری می کنند.

در کاخ موزه ی توپکاپی عکسبرداری ممنوع است.

استفاده ازکالسکه در کاخ موزه توپکاپی برای کودکان ممنوع است.

کاخ توپاکی 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه به کاخ موزه توپکاپی برویم؟

کاخ موزه ی توپکاپی در منطقه سلطان احمد، یکی از مناطق باستانی مشهور و جذاب استانبول قرار دارد، به همین دلیل برای رسیدن به این کاخ تمامی وسایل نقلیه ی عمومی از قبیل اتوبوس، مترو و تراموا به آسانی در دسترس مردم و توریست ها است. کاخ موزه توپکاپی همه روزه به جز سه شنبه ها برای دیدار عموم باز است. لازم به ذکر است که برای ورود به بخش آثار مذهبی و مقدس از ورود گردشگرانی که لباس مناسب ندارند ( دامن کوتاه، تاپ های تابستانی باز و …) جلوگیری خواهد شد. و همچنین در کاخ موزه ی توپکاپی عکسبرداری ممنوع است، چرا که نور فلش دوربین می تواند به آثار باستانی آسیب بزند. استفاده ازکالسکه در کاخ موزه توپکاپی برای کودکان ممنوع است؛ پس قبل از تهیه بلیط به این مسائل دقت کنید.

مسجد آبی – مسجد سلطان احمد استانبول ترکیه

مسجد آبی - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

یادگار بزرگی که سلطان احمد برای پایتختش به جا گذاشت، مسجد زیبایی است که به خاطر تزیینات و رنگ کاشی‌های آن، مسجد آبی نامیده می‌شود. این مسجد بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شده است و مثل مسجدالحرام، شش مناره دارد. فضای داخلی، عظمت بنا و تزیینات زیبای این مسجد باعث شده که یکی از بهترین نمونه‌های معماری عثمانی باشد.

یکی از بهترین بخش‌های سفر به استانبول، قدم زدن در باغ‌های بین مسجد آبی و ایا صوفیه است. جایی که از آن می‌توانید شکوه و عظمت هر دو بنای زیبا را ببینید و از تماشای آن لذت ببرید.

پشت مسجد آبی، بازار Arasta Bazaar واقع شده است. این بازار مکانی فوق‌العاده برای خرید سوغات باکیفیت است. اگر دوست ندارید در بازار بگردید می‌توانید از موزه‌ی موزاییک Great Palace دیدن کنید که بین مسجد و بازار واقع شده است

یکی از با شکوه ترین بناهای کشور ترکیه شهر استانبول ، مسجد سلطان احمد است که به دلیل کاشی های آبی رنگش، به مسجد آبی شهرت یافته است. این بنای باشکوه کمی متفاوت تر از سایر مساجد است. گنبدهای آبشاری مسجد آبی و شش مناره آن، از زیبایی های این مسجد است که بی شک تحسین بازدیدکنندگان را دربر خواهد داشت.

مسجد احمد سلطان 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد. این مسجد در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد و بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس بنا شده است. موزائیک‌های کاخ مذکور را در موزه موزائیک در همان نزدیکی می‌توانید تماشا کنید. پروژه ساخت مسجد آبی در سال ۱۶۰۹ آغاز شد و ۷ سال به طول انجامید. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را به عهده داشت فردی به نام آقا محمد بود که جدش را اعدام کردند.

سلطان احمد که بسیار نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود درگیر روند کار می‌شد. او تنها یک سال پس از اتمام ساخت شاهکارش در سن ۲۷ سالگی درگذشت. پیکر او به همراه همسر و سه پسرش در بیرون مسجد دفن شده است. مجموعه مسجد اصلی شامل یک مدرسه، بیمارستان، یک مدرسه ابتدایی، بازار، عمارت و گور مؤسس آن بود که متأسفانه اکثرشان در قرن ۱۹ تخریب شدند.

مسجد احمد سلطان 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا مسجد سلطان احمد استانبول؟

 • یکی از محبوب ترین و زیباترین جاذبه های شهر استانبول است.
 • معماری جذاب و خیره کننده این مسجد شما را انگشت به دهان می کند.
 • برای بازدید از این جاذبه هیچ هزینه ای نمی پردازید.
 • می توانید در این مسجد باشکوه ساعاتی را به راز و نیاز و عبادت بگذرانید.
مسجد احمد سلطان 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

معماری و طراحی مسجد سلطان احمد

کافی ست نگاهی به طراحی این مسجد بیندازید تا شما هم تایید کنید که مسجد آبی، به راحتی نقطه اوج معماری عثمانی محسوب می شود. گنبدهای آبشاری، تقارن زیبا و طاق های پی در پی، مناره های آن و کاشی های آبی درون مسجد، از هر لحاظ خاص و منحصر به فرد هستند. البته طراحی و معماری این سازه مذهبی به صورت ترکیبی است و با یک بررسی کوتاه متوجه خواهید شد که عناصر معماری اسلامی نیز در آن به چشم می خورند و همچنین از طراحی سازه ای بیزانسی مانند ایاصوفیه الهام گرفته شده است. بنابراین بی دلیل نیست که از مسجد سلطان احمد به عنوان چشمگیرترین مسجد تاریخی کشور ترکیه یاد می شود.

معماری مسجد سلطان احمد را هنرمندی به نام «محمد آقا صدفکار» (Sedefkâr Mehmed Ağa) به عهده داشت. او که شاگرد معمار سنان بود، ایده های هنرمندانه استادش را با استعداد خود ترکیب کرد و برای ساخت مسجدی وسیع، با ابهت و باشکوه دست به کار شد.

مسجد احمد سلطان 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مناره های مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد یکی از سه مسجد شش مناره ای استانبول است (دو مسجد دیگر مسجد مدرن سابانکی ( Sabancı Mosque ) واقع در آدانا و مسجد Hz. Mikdat واقع در مرسین هستند). چهار عدد از مناره ها در گوشه های مسجد آبی قرار گرفته اند. هر کدام از این مناره های شیار دار و شبیه به مداد، سه بالکن ( Şerefe ) با منقاره های استالاکتیتی دارند، در حالیکه دو مناره ی واقع در انتهای جلوخان تنها 2 بالکن دارند. موذن برای گفتن اذان مجبور بود پنج بار در روز از پلکان باریک مارپیچی بالا برود.

مسجد احمد سلطان 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تماشای مسجد سلطان احمد برای مسلمانان و غیر مسلمانان

از همان ابتدا این مسجد برای مسلمانان ترکیه ساخته شد اما با توجه به توریستی شدن آن، غیرمسلمانان زیادی برای دیدن مسجد آبی آمدند. برای این که تقدس مسجد حفظ شود، ورودی غیر مسلمانان از ضلع غربی است. از طرفی پوشش برای خانم ها اجباری است. البته نه به آن شکلی که در مساجد ایرانی مرسوم است. فقط کافی است خانم ها لباس های پوشیده بپوشند و اگر روسری نداشتند، از ورودی مسجد، روسری بگیرند. طراحی جالبی که در ورودی این مسجد قرار دارد، زنجیره هایی است که از دروازه آویزان شده است. این زنجیره ها، باعث می شود همه کسانی که می خواهند وارد مسجد شوند سر خود را هنگام ورود خم کنند. درواقع تعظیم و سلام به هنگام ورود، برای همه کسانی که وارد می شوند بدین گونه اجبار می شود. فرقی ندارد سلطان باشی یا عام.

از آن جایی که مسجد آبی همچنان فعال است، به هنگام اقامه نماز، بازدید از داخل مجموعه امکان پذیر نیست. بازدید از مسجد آبی بر خلاف مسجد ایاصوفیه رایگان است و هزینه ای در بر ندارد.

بلند صحبت کردن و استفاده از فلش دوربین، ممنوع است. به طور کلی فلش دوربین در مکان های تاریخی باعث تخریب آثار خواهد شد.  به همین دلیل هر مکانی که برای بازدید می روید، پیش از ورود، فلش دوربین خود را خاموش کنید.

باسیلیکا سیسترن استانبول ترکیه (Basilica Cistern)

بازیلیکا سیسترن - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازیلیکا سیسترن یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است. این تالار زیرزمینی بزرگ که ظاهری شبیه قصر دارد با ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف نگه داشته شده است و در زمان‌های دور به عنوان یک آب‌انبار سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ساخت این مجموعه‌ی بزرگ به دستور کنستانتین کبیر آغاز شده و در زمان ژوستینین یکم در قرن ششم میلادی به اتمام رسیده است. بسیاری از ستون‌های به کار رفته در ساخت این بنا از سازه‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته و دارای حکاکی‌های تزیینی دیدنی است.  یکی از مشهورترین ستون‌های این مجموعه، ستون مدوزا نام دارد و گوشه‌ی شمال غربی بنا قرار گرفته است. سر مدوسا روی این ستون حکاکی شده است.  مدوسا یا مدوزا در اساطیر یونان یکی از گورگون‌ها، دختر فورسیس و ستو و تنها فناپذیر در بین آن‌ها بود. او می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شد، تبدیل به سنگ کند. در سفر به استانبول بازدید از این مجموعه‌ی باشکوه را نباید از دست بدهید. ستون‌های این آب‌انبار به زیبایی تمام نورپردازی شده‌اند و انعکاس آنها در آب، تصویری فوق‌العاده می‌سازد که بسیار تماشایی است.

دنیایی که تصورش را نمی‌کنید! در استانبول، درست زیرِ زمین، آب انباری تماشایی وجود دارد که اگر قدم در آن بگذارید احتمالا آن را با معبدی مقدس و باشکوه اشتباه می‌گیرید. چه کسی این آب انبار را ساخت و چرا به آن نام «در زمین فرورفته» دادند؟ چطور می‌توان به آب انبار باسیلیکا رسید؟ در این مطلب برای‌تان از راز سر ستون‌های مِدوسا در باسیلیکا سیسترن استانبول هم خواهیم گفت.

باسیلیکا سیسترن آب انبار عظیم و وهم انگیزیه که در زبان ترکی یرباتان سارایی به معنای قصر غرق شده نامیده می شه و روبروی مسجد سلطان احمد واقع شده که یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول و دیدنیهای ترکیه ست. بنای سیسترن متعلق به سال ۵۳۲ پس از میلاده و مدتی هم به عنوان کاروانسرای تاجران ابریشم مورد استفاده قرار می گرفته است .

باسیلیکا سیسترن استانبول 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا باسیلیکا سیسترن استانبول ؟

 • یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر استانبول است.
 • باسیلیکا سیسترن، بزرگ ترین سرداب به جا مانده از امپراتوری روم شرقی است.
 • این جاذبه در قلب استانبول قرار گرفته و دسترسی بسیار راحتی دارد.
 • باسیلیکا سیسترن در نزدیک دیدنی های دیگری چون ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد و کاخ توپکاپی قرار گرفته است.
 • بازدید از این جاذبه زمان چندانی نمی برد و بنابراین به راحتی می توانید آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
باسیلیکا سیسترن استانبول 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

باسیلیکا سیسترن استانبول چطور کشف شد؟

رفته رفته به دلیل اعتقاد عثمانی‌ها به احکام اسلامی و شرایطی که آب در اسلام داشت، این آب انبار فراموش شد و تاسیسات دوران عثمانی جایگزین آن شد. تا این که بین سال‌های 1544 تا 1550، شخصی به نام گیلیوس، مسافری هلندی، پا به استانبول گذاشت. گیلیوس این آب انبار را پیدا کرد و از طریق او کل غرب از وجود این اثر تاریخی باخبر شد.

باسیلیکا سیسترن استانبول 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

راز مجسمه مِدوسا در آب انبار باسیلیکا چیست؟

در آب انبار باسیلیکا، مجسمه‌ای نسبتا بزرگ و وارونه وجود دارد؛ مجسمه‌ای که روی سر آن به جای مو مارهای زنده رشد کرده! این مجسمه در اساطیر یونانی نماد مدوسا بود. مدوسا به معنی فرمانرواست. در افسانه‌ها آمده که مدوسا قدرت عجیبی داشته، به طوری‌که هر کس به چشمانش خیره می‌شده، او را تبدیل به سنگ می‌کرده است. مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای زیبا بود اما آتنا، نگهبان شهر آتن و الهه خِرَد در یونان باستان، به دلیل خطای مدوسا او را طلسم کرد. به خاطر وجود طلسم به جای موهای سر مدوسا مار رویید. مجسمه سر مدوسا را می‌توانید در زیر دو ستون به عنوان سرستون در گوشه شمال غربی آب انبار باسیلیکا ببینید.

باسیلیکا سیسترن استانبول 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا آب انبار باسیلیکا خاص است؟

ستون‌های مرمر بسیار زیبایی از داخل آب سر بیرون آورده‌اند، از طرفی این ستون‌ها تصویرشان در آب دیده می‌شود: انگار تا بی‌نهایت در زمین فرو رفته‌اند. به همین خاطر مردم لقب یِره باتان (به زبان ترکی) را به آب انبار باسیلیکا داده‌اند. این کلمه به زبان فارسی یعنی در زمین فرورفته.

این آب انبار با مساحت 9800 مترمربعی‌اش ظرفیت ذخیره حدود 100 هزار تن آب را دارد. حدس می‌زنید در آب انبار باسیلیکا چند ستون وجود داشته باشد؟ 50، 100، 200؟ نه بیشتر از این حرفهاست! این باسیلیکا دقیقا 336 ستون مرمر دارد. وقتی از پلکانی که 52 پله دارد پایین رفته و وارد آب انبار شوید، تماشای این ستون‌ها شما را مجذوب خود خواهد کرد.

باسیلیکا سیسترن استانبول 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

دیدنی های اطراف باسیلیکا سیسترن استانبول

همان طور که گفتیم باسیلیکا سیسترن درست در قلب بخش تاریخی استانبول قرار دارد و بنابراین با بسیاری از دیدنی های جذاب استانبول احاطه شده است. در این جا با برخی از مهم ترین جاذبه های استانبول که در اطراف باسیلیکا سیسترن قرار دارند، آشنا می شویم:

 • ایاصوفیه | Hagia Sophia: در فاصله 300 متری
 • مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی | Sultan Ahmed Mosque: در فاصله 350 متری
 • کاخ توپکاپی | Topkapi Place: در فاصله 1 کیلومتری
 • بازار ادویه | Arasta Bazaar: در فاصله 550 متری
 • حمام خرم سلطان ایاصوفیه | Ayasofya Hurrem Sultan Hamam: در فاصله 350 متری
 • کلیسای ایا ایرنه | Hagia Irene: در فاصله 750 متری
 • موزه باستان شناسی | Archaeological Museum: در فاصله 850 متری
 • موزه هنرهای اسلامی و ترکی | : در فاصله 75 متری

میدان هیپودروم استانبول ترکیه

هیپودروم - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساخت هیپودروم به دستور سپتیموس سوروس در سال ۲۰۳ میلادی آغاز شده و در سال ۳۳۰ در زمان کنستانتین کبیر به پایان رسیده است. این مجموعه، یک مرکز عمومی در زمان بیزانس بوده و بازی‌های بزرگ، مسابقات مختلف و حتی نبردهای جناحی در آن انجام می‌شده است.  امروزه چیز زیادی از این بنا برای دیدن باقی نمانده است فقط بخش‌هایی از دیوارهای بخش جنوبی هنوز پابرجا است. البته در منطقه‌ای که At Meydanı نام دارد و این هیپودروم در آن واقع شده،  بناهای تاریخی زیادی به جا مانده است. از جمله یک فواره در بخش شمال غربی که توسط ویلیام دوم، پادشاه آلمان در سال ۱۸۹۸ به پادشاه عثمانی هدیه شده است. از دیگر آثار تاریخی این مجموعه می‌توان به ابلیسک مصری اشاره کرد؛ همچنین ستون مار که از دهلی توسط کنستانتیمن به این مکان منتقل شده و یک ابلیسک سنگی که در اصل پوششی برنزی و طلاکاری شده داشته که در سال ۱۲۰۴ توسط سربازان حاضر در جنگ صلیبی دزدیده شده است.

میدان هیپودروم در استانبول ترکیه در زمان امپراتوری بیزانس مرکز اجتماعات، برنامه های ورزشی و سیرک شهر قسطنطنیه (استانبول امروزی) بوده است. میدان هیپودروم در حال حاضر با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود و هنوز قطعاتی از آثار بیزانسی در آن موجود است.هیپودروم واژه ای یونانی است که از دو بخش هیپو به معنای اسب، و دروم به معنای میدان تشکیل شده است. به همین مناسبت هنوز در ترکیه عده ای آن را آت میدانی (at meydani) می خوانند.

میدان هیپودروم 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مسابقات اسب دوانی و ارابه رانی تفریحات مورد علاقه مردم در دنیای قدیم و در زمان امپراتوری روم و بیزانس بوده است و در بسیاری از شهرهای یونانی و رومی میدانهایی به این منظور ساخته می شده است. گرچه امروز دیگر اثری از ساختار و اساس میدان اسب دوانی هیپودروم باقی نمانده، اما میدان سلطان احمد در استانبول ترکیه، بر اساس ابعاد و نقشه های آن بنا شده و مسیر میدان اسب دوانی هیپودروم، در میدان سلطان احمد استانبول با سنگفرش مشخص شده است. آثار باستانی به جا مانده از هیپودروم، امروز در محوطه سبز میدان سلطان احمد خونمایی می کنند.

میدان هیپودروم 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موقعیت جغرافیایی هیپودروم استانبول

هیپودروم استانبول که امروز با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود، در محله سلطان احمد منطقه فاتح بخش اروپایی استانبول ترکیه قرار دارد. هیپودروم در این منطقه با بخش بزرگی از جاذبه های توریستی استانبول، به ویژه دیدنی های تاریخی همسایه است. مسجد سلطان احمد (مسجد کبود)، موزه ایاصوفیا، موزه آثار تاریخی ترکی و اسلامی، کاخ موزه توپکاپی، آب انبار باستانی باسیلیکا سیسترن، بازار بزرگ استانبول، پارک معروف گلخانه، پارک سلطان احمد و… تنها بخشی از همسایگان هیپودروم در منطقه فاتح استانبول هستند. چندین هتل مجلل 4 و 5 ستاره و فروشگاه های بسیاری نیز در اطراف این میدان تاریخی دیده می شوند.

میدان هیپودروم 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تئودوسیوس ابلیسک

مهمترین نماد میدان هیپودروم، تئودوسیوس ابلیسک یا ستون هرمی آن است که در مصر ساخته شده است و ارتفاع آن به ۲۰ متر می رسد. این ستون را برای کشور گشایی های تتموس سوم در سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد مسیح ساخته اند که در آن نقش نگارهای موسوم به هیروگلیف بر روی ستون نصب شده حک شده است.معنا و مفهوم این نقوش حک شده در عصر بیزانس همچون رمزی باقی ماند طوریکه از نگاه آنان نوعی طلسم نامکشوف تلقی می گشت. تا اینکه درسال ۱۸۲۳ مراد از چنین هیلوگرافی بر دیگران گشوده شد.

میدان هیپودروم 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاتیسما

یک نوع خاصی از قصر که  ساختمان کوچی دارد و نام کاتیسما را بر خود دارد در بخش شمالی میدان هیپودروم واقع است. این بنا دارای ۲۴ ستون است و امروزه  محل قرارگیری جایی مشهور به آبخوری آلمان است. این قصر کوچک در گذشته دستشویی عمومی، سالن غذاخوری و خوابگاهی مخصوص محافظین داشت. این قصر کارکرد خاصی داشت و در زمان هایی که کاتیسما مورد تاخت و تاز دشمن قرار می گرفت و یا مردم اعتراض می کردند، از طریق تونل مخفی که بین قصر کوچک و قصر اصلی وجود داشت خود را از مهلکه خطر نجات می دادند.

میدان هیپودروم 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ستون مار

همانطور که از نام این ستون بر می آید، روزی روزگاری این ستون مارپیچی شامل سر سه مار در سر ستون بوده است. این مارها، دیگی از آتش را در بالای سر خود داشتند که نماد و محصول فکری دوران باستان بود. این ستون از دلفی یونان به شهر استانبول آورده شده بود. این ستون مارپیچی از ذوب کردن تجهیزات نظامی ارتش دشمن به نشانه پیروزی یونان در مقابل ایرانی ها ساخته شده بود.

بعد از پیروزی در این جنگ، این ستون به عنوان هدیه به بنای دلفی آپولو تقدیم شد تا بدین شیوه مراتب تشکر خود را به این مکان نشان دهند. ولی بعدها، این دیگ آتش سه پا که بر سر مارهای ستون قرار داشت، یکباره ناپدید شد. حتی امروزه، کسی اطلاع ندارد که الان آنها دقیقا در کجا قرار دارند و کی و چطور مارهای سه سر از آن جدا گشته اند. ولی یکی از آنها، در موزه باستان شناسی استانبول نگهداری می شود.

میدان هیپودروم 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه به میدان هیپودروم استانبول برویم؟

برای رسیدن به میدان زیبا و توریستی هیپودروم می توانید از خطوط تراموای استانبول استفاده کنید. نزدیک ترین ایستگاه تراموا به هیپودروم، ایستگاه چمبرلی تاش (Çemberlitaş) است که تنها 300 متر با آن فاصله دارد.

هیپودروم با ایستگاه مترو فاصله بیشتری دارد. ایستگاه متروی جان کورتاران (Cankurtaran)، با یک کیلومتر فاصله نسبت به هیپودروم واقع شده است. ایستگاه کومکاپی (Komkapi) یکی دیگر از نزدیک ترین ایستگاه های متروی استانبول به هیپودروم است که 1400 متر با آن فاصله دارد.

آدرس میدان هیپودروم استانبول

Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkeyاستانبول, ترکیه

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان‌شناسی استانبول مجموعه‌های بی‌نظیری از آثار و صنایع دستی به جا مانده از قرون گذشته از ترکیه و سراسر خاور میانه را در اختیار دارد. آثار به نمایش در آمده در این موزه، هم از نظر تاریخی و هم از نظر مکانی، بسیار متنوع هستند. موزه دارای سه بخش است که هر سه بخش بسیار دیدنی هستند و نباید آن را از دست بدهید؛ یکی موزه‌ی شرق باستان، دیگری موزه‌ی باستان شناسی و عمارت کاشی‌کاری محمد دوم. در این عمارت، مجموعه‌ی شگفت‌انگیزی از هنر سرامیکی به نمایش درآمده است.

هر چیزی که دوست داشته باشنید ببینید در استانبول یافت می شود از مراکز خرید و بازارهای قدیمی گرفته تا مساجدی با قدمت زیاد و معماری های زیبا . در واقع استانبول مملو از دیدنی های جذاب و نفس گیر همراه با مراکز خرید و تفریحات مهیج است و سفر به ان خوشایند هر فردی است . یکی از مکان هایی که بازدید از ان توصیه می گردد موزه باستان شناسی در استانبول (Istanbul Archaeology Museum) است که با آثاری نفیس و ارزشمند ، سهم بسزائی در نمایش تاریخ دارد برای آشنایی بیشتر با این موزه با ما همراه باشید .

موزه باستان شناسی 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موقعیت موزه های باستان شناسی

موزه باستانشناسی استانبول در بخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه واقع شده است. موزه باستان شناسی استانبول در محله سلطان احمد قرار دارد، که توسط موزه ها و مکان های تاریخی و هتل ها احاطه شده است.

موزه باستان شناسی 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه موزه های باستان شناسی

موزه باستانشناسی توسط عثمان حمدی بی در سال 1883 با عنوان مدرسه صنایع هنری ساخته شد و در بین سالهای 1891-1875 به عنوان موزه موزه سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت. این مکان در بازسازی های سال های 1919-1917 و 1935-1932 به صورت موزه درآمد. معمار موزه باستانشناسی الکساندر والری است که معماری قصر پرا نیز از آثار اوست. موزه باستانشناسی یکی از سازه های برجسته در سبک نئوکلاسیک استانبول است.

موزه باستان شناسی 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

اطلاعاتی در مورد موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی به عنوان یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول در بخش اروپایی شهر در منطقه امینونو و محله فاتیح واقع شده و بیش از یک میلیون قطعه ارزشمند را در خود جای داده است . این موزه به همت فردی به نام عثمان حمدی بی در قرن نوزدهم میلادی در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه بنا شد و درهای خود را در سال 1891 به روی علاقه مندان گشود . موزه باستان شناسی از غنی ترین موزه های جهان است و در ان از آثار مربوط به تمدن های بابلیان ، سومریان ، یونان باستان ، تمدن آناتولی، ایلامیان ، امپراتوری ترکان آتیلا ، دوره آشوریان ، امپراتوری اسکندر مقدونی ، تمدن مصر ، ترکان عثمانی ، ترکان سلجوقی ، ترکان غزنوی ، امپراتوری هیتیت ها و … محافظت و نگهداری می شود .

موزه باستان شناسی که از دیدنی های استانبول به شمار می آید از سه موزه تشکیل شده که هر کدام از این موزه ها مربوط به دوره و بخشی از تمدن جهان هستند . این 3 موزه عبارتند از :

• موزه شرق باستان

• موزه هنر اسلامی

• موزه باستان شناسی (ساختمان اصلی)

موزه باستان شناسی 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موزه های باستان شناسی استانبول یکی از 10 موزه برتر جهان

موزه های باستان شناسی، از 10 موزه مهم جهان به شمار می روند. در کنار مجموعه های دیدنی آن، جنبه های معماری ساختمان ها و باغ های آن اهمیت تاریخی و طبیعی دارند. سایت گردشگری TripAdvisor در سال های 2014 و 2013به موزه های باستان شناسی استانبول “گواهی برتری” اعطا کرده است.

این موزه توسط باستان شناسان، نقاشان و هنرمندان اداره می شود.

موزه باستان شناسی 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

دسترسی به موزه باستان شناسی استانبول

در بالا هم گفتیم که موزه باستان شناسی در بخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه قرار دارد و اینکه موزه باستان شناسی  درست در محله معروف ” سلطان احمد ” قرار دارد که توسط موزه ها و مکان های تاریخی و هتل ها احاطه شده که موزه باستان شناسی  در منطقه امینونو آن می باشد و از جای معروفی بنام کاخ توپکاپی دسترسی به این مکان تاریخی شگفت آور برای شما گردشگران بسیار آسان بوده است .

شما این امکان را دارید که از انواع وسایل حمل و نقل در استانبول از جمله مترو ، اتوبوس و تراموا برای رسیدن به این موزه استفاده نمایید و همپنین برای رسیدن به موزه باستان شناسی می توان  سوار تراموای کاباتاش زیتین بورنو شده و درست در ایستگاه گلخانه پیاده شوید و به آسانی به موزه برسید و از لذت آشنایی با تاریخ ترکیه و جهان در استانبول بهره مند شوید .

بازار بزرگ استانبول ترکیه

گردشگران استانبول دوست دارند خرید کنند، از آثار تاریخی دیدن کنند و موزه‌های مختلف را ببینند. در بازار بزرگ استانبول، هر سه مورد را هم‌زمان و یکجا می‌توانید تجربه کنید. این بازار جایی است که حتما همه‌ی گردشگران استانبول برای یک بار هم که شده به آن سر می‌زنند. این بازار بزرگ سرپوشیده در حقیقت اولین مرکز خرید دنیا است، وسعتی برابر با یک محله‌ی بزرگ دارد و با دیوارهای ضخیم احاطه شده است. بازار بین دو مسجد Nure Osmanıye و Beyazıt قرار گرفته است. مسجد Beyazıt بین سال‌های ۱۴۹۸ تا ۱۵۰۵ ساخته شده و معماری آن از ایا صوفیه الهام گرفته است.

بازار بزرگ استانبول 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

این بازار ۱۱ دروازه‌ی ورودی دارد. غرفه‌ها و مغازه‌های متعدد در اطراف راهروهای باریک قرار گرفته‌اند و هر چه که از صنایع دستی و سوغات تصور کنید می‌توانید در این غرفه‌ها و مغازه‌ها پیدا کنید. هر کسب و کاری، بخش مخصوص به خود دارد بنابراین پیدا کردن محصول مورد نظرتان از بین این همه مغازه و غرفه به سادگی امکان‌پذیر است.

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ای دنیا است و دارای ۳۰۰۰ مغازه بوده که در برگرفتن ۶۱ خیابان استانبول به جرات می تواند بزرگترین بازار استانبول به شمار بیاید. با وجود افزایش روز به روز بازارها و فروشگاه های مدرن و لوکس در ترکیه، هنوز هم این بازار یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول به شمار می رود. جالب است بدانید که این بازار در سال ۲۰۱۴ با ۹۱ میلیون بازدید کننده، پر بازدید ترین جذبه ی گردشگری جهان شد!

بازار بزرگ استانبول 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بهترین زمان برای بازدید از بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ یکشنبه ها و همچنین در هنگام تعطیلات عمومی بسته است و در بقیه روزها باز می باشد. در روزهای جمعه و شنبه بسیار شلوغ است و پیدا کردن اجناس با قیمت مناسب تر، سخت می شود.

با وجود اینکه این بازار یک بازار سرپوشیده  است اما باز هم آب و هوا بر روی بازدید از این بازار تاثیر می گذارد. تابستان های استانبول گرم و مرطوب و زمستان های آن سرد، بارانی و برفی دارد. در این شهر میزان بارندگی خیلی زیاد است و حتی در فصل تابستان هم گاهی سیل اتفاق می افتاد؛ از نظر آب و هوا بهترین زمان برای بازدید از این بازار می، ژوئن، سپتامبر و اکتبر است.

بازار بزرگ استانبول 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا بازار بزرگ استانبول؟

 • از بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیاست.
 • یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین جاذبه های استانبول است.
 • از این بازار می توانید سوغات و صنایع دستی ترکیه را تهیه کنید.
 • حتا در صورتی که اهل خرید نیستید، فضای تاریخی بازار برای شما جالب خواهد بود.
 • بازار بزرگ استانبول در سال 2014، به عنوان پربازدیدترین بازار دنیا انتخاب شد.
 • یکی از نخستین بازارهای جهان محسوب می شود.
بازار بزرگ استانبول 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مکان‌های دیدنی در منطقه‌ی بازار بزرگ استانبول

 • مسجد بایزید (Beyazit Camii)
 • بویوک والده حان (Buyuk Valide Han)
 • محله‌ی امینونو
 • مسجد فاتح (Fatih Camii)
 • دانشگاه استانبول
 • مسجد قلندرخانه (Kalenderhane Camii)
 • مسجد رستم پاشا
 • بازار ادویه
 • مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Camii)
 • ستون کنستانتین
 • قنات والنس (Valens Aqueduct)
 • مسجد شاهزاده
بازار بزرگ استانبول 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ثبت جهانی بازار بزرگ استانبول

همانطور که گفتیم بازار استانبول از ویژگی های تاریخی بسیار برخورد است و یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا به شمار می رود. از همین رو در سال ۱۹۸۵ در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. این موضوع نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی در آن زمانی است که این بازار ساخته شده و همچنین نشان دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز است.

بازار بزرگ استانبول 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مسیر دسترسی به بازار بزرگ استانبول

به منظور دسترسی به بازار بزرگ استانبول می بایست به قلب منطقه ی تاریخی استانبول یعنی فاتح بروید. برای این که به این منطقه برسید می توانید از انواع وسایل نقلیه نظیر مترو، تراموا، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. توجه داشته باشید که بازار بزرگ استانبول ورودی های بسیاری دارد اما پر رفت و آمدترین ورودی در خیابان بایزید و در کنار مسجد بایزید قرار دارد.

ساعت بازدید: هر روز ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ به استثنای یک شنبه ها و روزهای تعطیل رسمی

آدرس:  Grand Bazaar, Beyazıt Mh, Fatih, İstanbul, Turkey

بازار بزرگ - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

واقعیت هایی شگفت آور درباره بازار بزرگ

 • این بازار در حدود سال ۱۴۵۵ زمانی که امپراتور عثمانی کنترل قسطنطنیه را در دست گرفت باز شد و گسترش آن به یک مرکز خرید در اوایل قرن ۱۷ به پایان رسید.
 • این بازار بیش از ۳۰۰۰ مغازه در بیش از ۶۰ خیابان سرپوشیده دارد و روزانه بین ۲۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ نفر بازدیدکننده دارد.
 • یکی از معتبرترین منابعی که بازار بزرگ استانبول را در قرن نوزدهم روایت می کند، نوشته های نویسندگانی مانند ادموندو ده آمیچیس (Edmondo De Amicis)، رمان نویس ایتالیایی و تئوفیل گوتیه (Théophile Gautier) شاعر و نویسنده فرانسوی هستند.
 • بازار بزرگ استانبول گرچه به کالاها و محصولات سنتی اش شهر دارد، اما این تنها انتخاب شما نیست و در این بازار طیفی از محصولات مدرن را خواهید دید.

مسجد سلیمانیه استانبول ترکیه

مسجد سلیمانیه - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری استانبول مسجد سلیمانیه است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. روزانه بسیاری از گردشگران استانبول از این مسجد بازدید و درباره قدمت و جاذبه های این بنا اطلاع کسب میکنند. این مسجد که یکی از زیباترین مساجد موجود در شهر استانبول می‌باشد، در فاصله سالهای ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ میلادی و در قسمت غربی خلیج استانبول بنا شد. مدارک نشان می دهند که ۳۵۲۳ کارگر در ساخت آن همت گماردند. این مسجد خاطرات تلخی نیز دارد. در سال ۱۶۶۰ در آتش سوخت، ستون‌های بزرگش بعدا نقاشی شد و بعدها در سال ۱۹۵۶ بازسازی شد.

مسجد سلیمانیه 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه مسجد سلیمانیه استانبول

سلطان سلیمان اول به‌عنوان حاکمی هنرمند و دانا و قدرتمند در دوره عثمانی شناخته‌شده است. او که در همه امور حکومت‌داری به‌نوعی بهترین عملکرد را از خود بر جای گذاشته است در سال ۱۵۵۰ به معمار سینان که معمار برجسته عثمانی است دستور ساخت مجموعه کامل از مسجد و ساختمان‌های تابعه را داد. معمار تپه‌ای بلند را در محله فاتیح انتخاب نمود و کار ساخت مسجد سلیمانیه با بهترین مواد و صنعتگران حرفه‌ای هفت سال طول کشید، پس از ساخت مسجد نام سلیمانیه منتسب به نام سلطان را بر مسجد نهادند (به انگلیسی Süleymaniye Mosque، به ترکی Süleymaniye Camii). مهم‌ترین شاخصه مسجد سلیمانیه به علت وجود مقبره سلطان سلیمان، همسرش خرم سلطان و معمار سینان است.

مسجد سلیمانیه 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

معماری مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه در منطقه فاتیح واقع شده است. معمار آن معمار زبردست و معروف عثمانی سینان است که آثار زیادی را طراحی و ساخته است. مسجد دارای سبک معماری عثمانی است وعناصر اصلی مسجد سلیمانیه شامل گنبد تخت مرکزی و گنبدهای پیرامونی و مناره‌ها کاملاً مشهود می‌باشند. بنای ساختمان دارای سه قسمت است که شامل صحن اصلی و ساختمان مرکزی، ساختمان پشتی که شامل مزار سلطان سلیمان اول و حیاط جلویی که شامل سقا خانه است. در پیرامون مسجد خارج از مرز مسجد، مدرسه و حوزه علمیه و کاروانسرا، آشپزخانه قرار گرفته است.

مسجد سلیمانیه 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازدید از مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول در منطقه فاتیح واقع شده است، این منطقه در زمان حکومت سلطان سلیمان منطقه اصلی شهر بوده است که در آن عناصر اصلی شهر ساخته‌شده‌اند در زمان بازدید از مسجد باشکوه سلیمانیه می‌توانید به صورت کامل از مناطق اطراف مسجد سلیمانیه نیز بازدید نمایید که این از مهمترین این اماکن عبارتند از:

 • عمارت تاریخی میر حسن آقا
 • بازار بزرگ شهر استانبول
 • مسجد شاهزاده کامیل
 • بنای ابراهیم پاشا
 • رستوران سنتی تاشان
 • بنای ایسا سلطان
 • مسجد ولیده سلطان
 • مسجد بایزید
 • مسجد رستم پاشا
 • بنای مصطفی پاشا
 • مسجد تاریخی ینی (جدید)
 • مسجد شاهزاده
 • بنای ابراهه والنس
 • پارک بزرگ گلخانه
مسجد سلیمانیه 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مقبره های سلیمان، روکسلانا و سنان مسجد سلیمانیه

پشت مسجد سلیمانیه یک گورستان و دو آرامگاه شامل مقبره های سلطان سلیمان اول و همسرش روکسلانا ( خرم سلطان ) که به زیبایی بازسازی شده اند، مقبره ی دخترش مهریماه، مادرش صالحه دل آشوب و خواهرش آسیه قرار دارند.  دقیقا خارج از دیوار های مسجد و جلوی بنا، آرامگاه معمار سنان واقع شده است. این آرامگاه برای عموم باز نیست.

مسجد سلیمانیه 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاروانسرا، آشپزخانه و باغ گود چای مسجد سلیمانیه

خارج از دیوار های مسجد و مقابل آنها کاروانسرا (برای عموم بسته می باشد) و آشپزخانه های عمومی قرار دارند که امروزه به رستوران تبدیل شده اند. در کنار رستوران، پشت درخت ها یک کافه درون باغ گودی پنهان شده است.

مسجد سلیمانیه 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساعات بازدید از مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه استانبول در تمام ساعات به‌جز ساعات نماز پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد، نکته مهم در بازدید از این مساجد در شهر استانبول پوشیده بودن سر بانوان در داخل مساجد می‌باشد.

هزینه بازدید از مسجد سلیمانیه

در تور استانبول تقریباً هزینه بازدید از مساجد رایگان بوده و نیازی به خرید بلیت نخواهید داشت.

آدرس مسجد سلیمانیه استانبول

Süleymaniye Mah., Prof. Sıddık Sami Onar cad. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, ترکیه

بازار ادویه استانبول ترکیه (Mısır Çarşısı)

بازار ادویه استانبول یا بازار مصری ها (Mısır Çarşısı) ، یکی از مشهورترین بازارهای سرپوشیده بعد از گراند بازار استانبول در ترکیه است. بازار ادویه از قدیم الایام بازار مرکزی تجارت ادویه در استانبول بوده و هست. اما در چند سال گذشته مغازه های دیگری هم جایگزین برخی ادویه فروشی ها شده است. مثل سبزیجات و میوه های خشک شده و … .بازار ادویه محل بسیار گرم و دلنشینی برای گردشگرانی است که به ادویه جات و غذا های سنتی علاقه مندند.

بازار ادویه 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازار ادویه در واقع بازار مصری ها است که در میدان امینیو استانبول واقع شده است. البته میدان امینیو در محله ی فاتیح استانبول قرار گرفته است و به عنوان یکی از بزرگ ترین بازارهای سنتی شهر استانبول شناخته می شود. جالب است درباره ی این بازار این نکته را بدانید که بعد از بازار بزرگ استانبول، این بازار بزرگ ترین مجموعه ‌ی سرپوشیده‌ ی موجود در شهر استانبول است. از جمله شاخصه های این بازار این است که اگر حتی شما را با چشم و گوش بسته داخل آن بفرستند، شما می توانید آن جا را تنها از طریق بو کشیدن حس نمایید.

بازار ادویه 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازار ادویه‌ در کل، مجموعه‌ ای است که ادویه‌ های رنگ به رنگ و از هر طعم و مزه ای در سراسر آن و در دکان و حجره اش به فروش می‌ رسد و شما می ‌توانید در حین گردش و بازدید از جاذبه های بی انتهای استانبول و این بازارش، ادویه‌ هایی با کیفیت و صد البته خوش‌ عطر مورد نیاز خود را تهیه کرده یا حتی این ادویه ها را به عنوان سوغاتی برای دوستان و عزیران خود خریداری نمایید.

بازار ادویه 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازار ادویه، یا بازار مصری های استانبول؟

بازار ادویه در آغاز به نام بازار جدید مشهور بوده است اما بعد ها نام آن به بازار مصری ها تغییر کرد. علت این نام گذاری این است که بازار از درآمد عثمانی ها از ایالتی متعلق به دولت عثمانی در مصر ساخته شد و به این منظور مدتی به بازار مصری ها مشهور بود. لغت misir در زبان ترکی دو معنی دارد یکی کشور مصر و دیگری گیاه ذرت. به همین دلیل بازار ادویه به اشتباه به بازار ذرت هم مشهور بوده است!

بازار ادویه 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موقعیت جغرافیایی و دسترسی به بازار ادویه

بازار ادویه در بخش اروپایی استانبول و در محله امینیو نزدیک محله ی فاتیح استانبول واقع شده است. بازار ادویه در طولخیابان چیچک پازاری و خیابان ینی مسجد کشیده شده است.

مساجد سلیمانیه و رستم پاشا، میدان سلطان احمد، پل گالاتا، و بسیاری دیگر از دیدنی های توریستی استانبول ترکیه در همسایگی بازار ادویه قرار دارند و می توانید با اندک پیاده روی از این بازار، استانبول باشکوه و تاریخی را نظاره کنید.

بازار ادویه 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه به بازار ادویه برویم؟

برای رسیدن به بازار ادویه می توانید از ترموا و مترو استفاده کنید و در ایستگاه امینیو از قطار پیاده شوید و به آسانی به بازار ادویه استانبول بروید.

آدرس بازار ادویه

Rüstem Paşa, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey
استانبول, ترکیه

ساعت کار بازار ادویه

بازار ادویه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 7:30 بعد از ظهر، به استثناء یکشنبه ها در ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر، باز است. همچنین در تعطیلات عمومی و مذهبی تعطیل می باشد.

درست در کنار ورودی اصلی بازار، مسجدی به نام مسجد نو (Yeni Camii) وجود دارد که ساخت آن در سال ۱۶۱۵ آغاز شده و در سال ۱۶۶۳ به پایان رسیده است. هنگام گشت و گذار در بازار، بد نیست به این مسجد هم سر بزنید و از کاشی‌کاری‌های زیبای فضای داخلی آن لذت ببرید.

کاخ دولما باغچه استانبول ترکیه (Dolmabahçe)

کاخ دلمه باغچه - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاخ مجلل و باشکوه دلمه باغچه، یکی از بهترین نمونه‌های تاثیر تزیینات و معماری اروپایی بر معماری دوران امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم میلادی است. این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید اول در سال ۱۸۵۴ ساخته شده است تا به جای کاخ توپ‌قاپی، اقامتگاه اصلی سلطان و خانواده‌اش باشد.

باغ‌های حوالی کاخ با حوض‌ها، فواره‌ها و باغچه‌های گل زیبا تزیین شده‌اند. فضای داخلی کاخ ترکیبی از سبک‌های روکوکو، باروک، نئوکلاسیک و المان‌های عثمانی است و با شمعدان‌ها و چلچراغ‌های بزرگ و باشکوه، وسایلی به سبک فرانسوی و نقاشی‌های دیواری خیره‌کننده مزین شده است.

کاخ دولما باغچه واقع در استانبول ترکیه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخ دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است.

کاخ دولما باغچه 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاخ دولما باغچه در استانبول اواسط قرن نوزدهم در نزدیکی منطقه بسفر ساخته شد و از آن پس توانست جای کاخ توپکاپی را در استانبول بگیرد. سبک معماری کاخ دولما باغچه در استانبول نئوباروک بود و توسط معمار ارشد دربار عثمانی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد. این کاخ، آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی محسوب می شد و شش سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند.

کاخ دولما باغچه 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

در کاخ باشکوه دلمه باغچه که به صورت متقارن ساخته شده، ۲۸۵ اتاق، ۴۳ سراسرا و ۶ حمام ترکی به چشم می خورد. چیزی که سبب شده جلوه ی بی نظیری از این کاخ در نظرهای به وجود بیاید یک چلچراغ ۴۰۰۰ کیلوگرمی کریستالی است که در سالن کاخ به رقص در آمده و ۲۶ متر ارتفاع دارد. جالب است بدانید که این کاخ خانه ی پادشاه های دیگری ترکیه بعد از جکومت عثمانی بوده که این عبارت از مصطفی کمال آتاتور بوده که و در همین کاخ از دنیا رفت. اما امروز از آن به عنوان یک جاذبه ی گردشگری استفاده می کنند و تبدیل به یک موزه شده است.

کاخ دولما باغچه 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاخ دولما باغچه در استانبول از سه بخش اصلی تشکیل شده:

 •  آپارتمان های اداری Selamlik یا  Mabeyn-i Hümayun
 •  سرسرای تشریفات Muayede Salonu
 •  حرمسرای امپراتوری Harem-i Hümayun
کاخ دولما باغچه 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

آپارتمان های اداری کاخ دلمه باغچه

درون کاخ آپارتمان هایی با کاربری اداری وجود دارد که از لحاظ عملکرد و شکوه جز مهمترین بخش های عمارت کاخ دولما باغچه در استانبول است. زمانی که وارد این بخش می شود با یک سرسرای بزرگ مواجه هستید که یک راه پله کریستالی دارد و عناصر تزئینی قابل توجه برای ساخت این مجموعه به کار برده شده است. از دیگر بخش های قابل توجه بخش اداری در کاخ دولما باغچه در استانبول عبارت از: چند سرسرای تزئین شده با فرش های هرکه واقع در طبقه ی بالا، لوسترها و شومینه های کریستالی و یک حمام سلطنتی زیبا که با رخام گچی مصری تزئین شده است، می باشد.

کاخ دولما باغچه 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

سرسرای تشریفات کاخ دلما باغچه

یکی از بزرگترین تالارهای کاخ دولما باغچه در استانبول سرسرای تشریفات است که بیش از ۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و ارتفاع سقف آن از زمین حدود ۳۶ متر است. این سرسرا با یک فرش هرکه بزرگ و یک لوستر کریستالی ۴/۵ تنی که هدیه ی ملکه ویکتوریا است، تزئین شده است. گالری های طبقات بالایی توسط سفیران خارجی که به مناسب مراسم های مذهبی به این کاخ دعوت می شدند نیز مورد استفاده قرار می گرفت، البته به غیر از مراسم مذهبی برای دیگر مراسم از این جایگاه ها برای ارکستر های کاخ استفاده می شد. زنان اجازه ی حضور در این مراسم را نداشتند، بنابراین، بانوان از پنجره های راهروی طویلی که بخش اداری را به حرمسرا متصل می کرد و بالای سرسرای تشریفات قرار داشت نظاره گر مراسم می شدند.

کاخ دولما باغچه 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

حرمسرای امپراتوری کاخ دلما باغچه

معماری این کاخ بسیار جالب و هیجان انگیز است به طوری که شما به گونه ای به هر کدام از بخش های این کاخ متصل می شوید که برای آشنایی با راه ارتباطی درون این کاخ باید چندین بار به بازدید از آن بروید تا راه ها را یاد بگیرید. حرمسرای کاخ دولما باغچه در استانبول توسط یک راهروی بزرگ به بخش اداری متصل شده است و جهت اطمینان از این که کسی به این راهرو نفوذ پیدا نمی کند، همواره نگهبانانی از آن محافظت می کردند. تنها مردی که اجازه ی ورود به این محدوده را داشت شخص سلطان بود و اتاق هایی مخصوص ملکه ی مادر (مادر سلطان)، همسران سلطان و فرزندان وی نیز وجود داشت.

کاخ دولما باغچه 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم؟

برای بازدید از کاخ دولمه باغچه اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولمه باغچه ۳۰۰، ۴۰۰ متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید.اگر در منطقه سلطان احمد هستید سوار تراموا شوید و در کاباتاش پیاده شوید تا به کاخ لولمه باخچه برسید.

آدرس کاخ دولما باغچه استانبول

Vişnezade Mh., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey استانبول, ترکیه

ساعت کار کاخ دولمه باغچه استانبول

روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ روزهای دوشنبه و پنجشنبه کاخ دولمه باغچه تعطیل می باشد. همچنین کل ظرفیت بازدید از کاخ در روز ۱۵۰۰ نفر می باشد.

کلیسای چورا استانبول ترکیه (Chora Church)

کلیسای چورا - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چورا در زبان یونانی به معنای کشور است و این کلیسای زیبا در اصل کلیسای سنت چورا نامیده می‌شود. کلیسا بیرون از دیوارهای شهر قسطنطنیه و احتمالا در قرن پنجم هجری ساخته شده است. البته بنایی که امروزه قابل مشاهده است، بنای بازسازی شده در قرن ششم است. این کلیسا که امروزه به موزه تبدیل شده، سراسر دنیا به خاطر موزاییک‌های قرن چهاردهمی مشهور است. نقاشی‌های دیواری رسم شده بر دیوارها و گنبد بنا بسیار دیدنی و جالب توجه است.

کلیسای چورا استانبول از جمله دیدنی های ترکیه یک کلیسای ارتدوکس یونانی قرون وسطی است که از دوران حکومت بیزانس باقی مانده و در بخش غربی منطقه فاتح و سه مایلی شمال غربی سلطان احمد واقع شده است. در قرن شانزدهم میلادی هم زمان با دروان عثمانی کلیسای چورا به مسجدی برای عبادت مسلمانان تبدیل شد و در سال ۱۹۴۸ میلادی به دلیل قدمت و آثار موجود در آن به موزه بدل گشت.

کلیسای چورا 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کلیسا در اصل در اوائل قرن چهارم، خارج از اولین دیوار قسطنطنیه ساخته شد؛ چورا در یونانی به معنی حومه ی شهر می باشد. نام اصلی بنا “کلیسای ناجی مقدس در چورا ( حومه ی شهر )” بود و این مکان در ابتدا زیارتگاهی کوچک واقع در خارج از شهر به شمار می رفت. بعد ها کلیسای چورا در زلزله ای آسیب دید و تا چندین قرن به حال خود رها شد؛ پس از گسترش دیوار های شهر و مسکونی شدن این منطقه، محله ی کلیسا داخل قسطنطنیه قرار گرفت.

کلیسای چورا 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

فضای داخلی کلیسای چورا استانبول

با اینکه کلیسای چورا به اندازه ی دیگر کلیساهای بازمانده از عصر بیزانس واقع در استانبول بزرگ نیست، به دلیل سالم بودن دکوراسیون داخلی اش بنایی منحصر به فرد به شمار می رود. ساختمان کلیسا به سه بخش اصلی تقسیم می شود: سرسرای ورودی یا همان هشتی، بدنه ی اصلی کلیسا ( naos ) و کلیسای کوچک کناری. بنا شش گنبد دارد: دو گنبد در هشتی داخلی ( esonarthex )، یک گنبد در کلیسای کوچک و سه گنبد در بدنه ی اصلی.

کلیسای چورا 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید
کلیسای چورا استانبول

سرسرای اصلی کلیسای چورا استانبول

در های مرکزی هشتی داخلی به بدنه ی اصلی کلیسا منتهی می شوند. بزرگترین گنبد کلیسا ( قطر 7/7 متر ) بر فراز مرکز سرسرای اصلی قرار گرفته است. دو گنبد کوچکتر در طرفین یک برآمدگی ساده وجود دارند: گنبد شمالی بر فراز محراب – که از طریق گذرگاه کوتاهی به سکوی خطابه متصل می شود – و گنبد جنوبی بالای اتاقک دایاکونیکان ( diaconicon ) – که دسترسی به آن از کلیسای کوچک امکان پذیر است – واقع شده اند.

1. کویمسیس ( Koimesis )، عروج مریم مقدس. آخرین خواب مریم قبل از صعود به بهشت. در این تصویر مسیح کودکی را که سمبل روح مریم است در آغوش گرفته است

2. عیسی مسیح

3. مریم باکره به همراه نوزاد

کلیسای چورا 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کلیسای کوچک کلیسای چورا استانبول

از سمت راستِ هشتی داخلی در هایی به داخل کلیسای کوچک فرعی باز می شوند. از این کلیسای کوچک به عنوان آرامگاهی برای مقبره های خانوادگی و بنا های یادبود استفاده می شد. دومین گنبد بزرگ کلیسا ( قطر 4/5 متر ) زینت بخش مرکز سقف کلیسای کوچک است. گذرگاهی کوچک کلیسای کوچک را مستقیما به سرسرای اصلی وصل می کند و خارج از این گذرگاه یک عبادتگاه کوچک و یک انبار وجود دارند. کلیسای کوچک مملو از طرح های آبرنگ است:

1.رستاخیز ( Anastasis ). مسیح که به تازگی دروازه های دوزخ را در هم شکسته بود در میانه ایستاده و آدم و حوا را از قبرشان بیرون می کشد. پشت سر آدم، یحیی تعمید دهنده، داوود و سلیمان ایستاده اند؛ بقیه ی افراد حاضر در تصویر، پادشاهان صالح هستند.

2. بازگشت مسیح، قضاوت نهایی. مسیح بر تخت نشسته و در دو طرف او مریم باکره و یحیی تعمید دهنده قرار دارند

3. باکره و نوزاد

4. بارگاه ملکوتی فرشتگان

5. دو لوحه از موسی

کلیسای چورا 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساعات بازدید از کلیسای چورا استانبول : همه روزه بجز چهارشنبه ها از ساعت 9:30 تا 18:30
قیمت بلیط ورودی کلیسای چورا استانبول : 6 دلار

توجه داشته باشید که استانبول دارای موزه های متعددی است که در هر کدام از آن ها با کلکسیونی نفیس از آثار و بقایای ادوار گذشته روبرو خواهید شد لذا در سفر به استانبول این مکان های دیدنی را فراموش نکنید و در برنامه خود بگنجانید.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول ترکیه

موزه هنرهای اسلامی و ترکی - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موزه هنر ترکی و اسلامی در کاخ ابراهیم پاشا، وزیر اعظم سلطان سلیمان واقع شده است. این موزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول است که اگر به تاریخ عثمانی و هنر اسلامی علاقه دارید، بازدید از آن را به هیچ وجه نباید از دست بدهید. مجموعه‌ی وسیعی از فرش در این موزه نگهداری می‌شود که به زعم بسیاری از کارشناسان، بهترین مجموعه‌ در نوع خود در تمام دنیا است. علاوه بر فرش‌هایی از ترکیه، فرش‌هایی از منطقه‌ی قفقاز و ایران هم در این مجموعه وجود دارد. آثار سرامیکی، خوشنویسی و منبت‌کاری از قرن نهم تا نوزدهم میلادی، بخش دیگری از آثار این موزه را تشکیل می‌دهند.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی یکی از موزه‌های دیدنی در استانبول ترکیه است که به تازگی بازسازی شده است. در تور استانبول یکی از دیدنی‌هایی که می‌توانید بازدید کنید همین موزه است. همراه ما باشید تا با این موزه آشنا شوید.

این بنای عثمانی در سال 1524 برای ابراهیم پاشا، دوست دوران کودکی، شوهر خواهر و وزیر اعظم سلطان سلیمان، ساخته شد. این بنا که به تازگی مجددا بازسازی شده است، مجموعه‌ای گرانبها از اقلام هنری بسیار زیادی از قبیل خوشنویسی‌های نفیس و مجموعه‌ای از باشکوه‌ترین فرش‌های عتیقه است. برخی از فرش‌های عتیقه بزرگ به موزه فرش انتقال داده شدند اما باقی مجموعه در مکان اصلی خود باقی ماندند.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

این کاخ درست یک سال پیش از اینکه ابراهیم با خواهر سلیمان ازدواج کند به او هدیه داده شد. اما همه چیز مطابق میل ابراهیم سپری نشد. پس از گذشت مدت زمانی، قدرت، ثروت و نفوذ ابراهیم به حدی رسید که سایر اطرافیان پادشاه به وی حسادت کردند و دسیسه چینی‌ها آغاز شد. سرانجام همسر سلیمان با اتهام زدن خیانت به ابراهیم، سلیمان را بر علیه ابراهیم ساخت و همین اتفاق باعث شد تا سلیمان دستور دهد تا ابراهیم را در سال 1536 خفه کنند.

آثار هنری موجود در این موزه مجموعه‌ای از آثار مربوط به قرن 8 تا 19 بوده و همگی به خاور میانه ربط دارند.  در مجموعه این آثار مواردی همچون نامه‌ها و دست نوشته‌ها، امضای مخصوص سلطان، کتاب‌های ایرانیان مربوط به دوره صفویه و آثار چوبی مربوط به قرن 12 و 13 و همچنین فرش‌های عتیقه و ارزشمند مربوط به کشورهای مختلف به چشم می‌خورد.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

در موزه هنرهای ترکی و اسلامی چه چیزی نباید از دست برود؟

شما اطمینان حاصل کنید که یک فرش Anatolian Uşak با دست بافته شده ، در بخش فرش موزه یکی از بهترین مجموعه های فرش در جهان است.پنمایشگاه های عصر سلوک نشان دهنده یک سطح بالایی از مهارت هاست .شامل کاشی های دیواری و چوب های چوبی است که به نظر می رسد.که سبک عثمانی را تحت تاثیر قرار داده اند. مجموعه ای جذاب از هنر عامیانه Yörük (عشایر ترکیه) است .که شامل چادرهایی است که توسط عشایر استفاده می شود.

واقع در طبقه زیرزمین.یک درب با شکوه از مسجد بزرگ در Cizre ( در جنوب شرقی ترکیه) نجات یافته است .که از سال 1155 شروع شده است.آثار هنری در مجموعه موزه از قرن هشتم تا قرن نوزدهم و از سراسر خاورمیانه آمده است.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

 تغییر نام موزه هنرهای ترکی و اسلامی در دوره جمهوری خواه

در طول دوره جمهوری خواه ، نام موزه به « موزه هنرهای ترکی و اسلامی » تغییر یافت. این در سال 1983 به کاخ ابراهیم پاشا در سلطان مهد منتقل شد . در اصل، سلطان سلیمان قانونگذار ، این کاخ را که از قرن شانزدهم میلادی به عنوان هدیه ای به بزرگترین وزیر ابراهیم پاشا ارائه می شود، ارائه می دهد .

پس از مرگ ابراهیم پاشا ، همچنان به عنوان محل اقامت برای وزرای بزرگ، سفیر و دیگر مقامات بلند پایه مورد استفاده قرار گرفت.با وجود اینکه بیشتر ساختمان های مدنی و دولتی در دوره عثمانی از چوب ساخته شده است، کاخ ابراهیم پاشا باسنگ ساخته شده است و بنابراین در شرایط عالی تا امروز باقی مانده است.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی 8 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول یکی از ثروتمندترین موزه های فرش جهان است

موزه که دارای مجموعه ی ثروتمندترین فرش در جهان است ، تعداد زیادی از فرش های ویژه ای را ازامپراتوری سلجوق مهمترین کشور ترکیه قبل از امپراتوری عثمانی برخوردار است. فرشی که در آناتولی تولید شد در طول 15 ، 16 ، و 17 قرن، معمولا با چهره های هندسی، طرح خط کوفی، و حیوانات تزئین، و در میان اقلام با ارزش ترین در این بخش می باشد.

در اینجا شما همچنین قالی های نفیس را از ایران و قفقاز پیدا خواهید کرد . در این مجموعه موزه نیز می توان از دستورات دست نوشته، تحقیر و طغیان از سلطان عثمانی استفاده کرد. در بخش ” مصنوعات چوبی ” موزه ، شما می توانید مصنوعات از قرون 9 و 10 قرن آناتولی را ببینید .

موزه هنرهای ترکی و اسلامی 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

و همچنین آثار هنری چوبی با مروارید مادر و عاج از دوران عثمانی مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از مصنوعات سنگی نیز در نمایشگاه موزه وجود دارد. برخی از آثار شگفت انگیز سنگ قبرستانی از دوران سلجوقی است که نشان دهنده شاخه ای از خوشنویسی کاملا متفاوت از نسخه عثمانی است.صحنه های شکار و موجودات اساطیری مانند گریپون و اژدها اغلب بر روی این سنگ قبرها برجسته می شوند.

ایا صوفیه‌ی کوچک (Küçük Aya Sofya)

ایا صوفیه‌ی کوچک - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

پادشاه ژوستینین قبل از اینکه ایا صوفیه را بسازد برای امتحان کردن ساختار و معماری مد نظرش، یک نمونه‌ی کوچک از آن را ساخت. نام اصلی این بنا کلیسای سنت سرژیوس و باخوس بود اما به مرور زمان به دلیل شباهت به ایاصوفیه، نام جدیدی پیدا کرد: ایاصوفیه‌ی کوچک. در دوران حکومت عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شده و امروزه هنوز هم به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه بخش‌های مختلف این بنا به عظمت و شکوه مساجد دیگر استانبول نیستند اما به خوبی مرمت و بازسازی شده‌اند و ارزش دیدن دارند. در باغ‌های آرام اطراف مسجد می‌توانید استراحت کنید و فنجانی چای بنوشید.

مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بدون شک، یکی از زیباترین مساجد استانبول، مسجد رستم پاشا است که با زیباترین کاشی‌کاری‌ها تزیین شده است. گرچه مسجد آبی شکوه و عظمت خاصی دارد و توجه هر گردشگری را جلب می‌کند، فضای داخلی و دیواره‌های بیرونی این مسجد هم که به زیبایی با کاشی‌های دست ساز آبی و قرمز و سبز تزیین شده‌اند، جلوه‌ی دیگری دارند.

یکی از ویژگی‌های مثبت این مسجد این است که چون کمتر از دیگر مساجد استانبول مشهور است، می‌توانید به راحتی بدون ازدحام جمعیت گردشگران، در آن بگردید و از تماشای زیبایی هنر دست هنرمندان لذت ببرید.

استانبول، شهر مسجدهای زیبا و خاص که بیشتر آن ها در دوره عثمانی ساخته شده اند. مساجدی که چشم انداز شهری استانبول را شکل داده اند و معماری زیبایی دارند. این مساجد دوست داشتنی از جاذبه های گردشگری این شهر هستند و نمی توان استانبول را بدون آن ها تصور کرد. می خواهیم درباره یکی از زیباترین مساجد استانبول، مسجد رستم پاشا استانبول حرف بزنیم.

مسجد رستم پاشا 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

رستم پاشا که بود؟

خرم سلطان همسر سلیمان، دختر خود مهرماه سلطان را به ازدواج رستم پاشا درآورد، رستم پاشا در آن زمان از کارکنان قصرهای داخلی بود. سلطان سلیمان در حال پیر شدن بود و زمانی که رستم پاشا در سال ۱۵۴۴ وزیر شد به همراه خرم سلطان و مهرماه سلطان اداره قصر را به عهده گرفتند. آن ها یک هدف مشترک شدند و می خواستند شاهزاده مصطفی، پسر بزرگ و ولیعهد سلطان سلیمان را حذف کنند. رستم پاشا ماموریت پیدا کرد تا سلطان سلیمان را متقاعد کند که پسرش می خواهد بر علیه او توطئه بچیند. در نهایت، شاهزاده مصطفی به دلیل این توطئه اعدام شد و واقعه ای رقم خورد که یکی از غم انگیزترین رویدادهای تاریخ عثمانی بود. پس از آن رستم پاشا تبدیل به یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین  مقامات عثمانی شد او پس از مرگش در سال ۱۵۶۱ ثروت زیادی از خود به جای گذاشت.

مسجد رستم پاشا 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه ساخت مسجد رستم پاشا استانبول

همانطور که در ابتدا گفتیم رستم پاشا داماد سلطان سلیمان باشکوه بود و در مقام وزیر اعظم به او خدمت می کرد. با وجود اینکه رستم پاشا شخصی با صلاحیت بود، در تاریخ همواره از او به عنوان همدست خرم سلطان در توطئه علیه شاهزاده مصطفی، پسر و ولیعهد سلیمان، و محکوم کردن او به عنوان مقصر اصلی در دسیسه ی ارتش برای برکناری پادشاه یاد می شود.

مسجد رستم پاشا 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

سلطان سلیمان دستور داد مصطفی را گردن بزنند و این اتفاق راه را برای به سلطنت رسیدن شاهزاده سلیم، پسر میخواره و هوسباز خرم سلطان، هموار کرد. هرکدام از همسران و صیغه های سلطان برای به سلطنت رسیدن پسرشان تلاش زیادی می کردند؛ چون این اتفاق باعث می شد که آن ها به مقام والده سلطان، دومین مقام قدرتمند در امپراتوری عثمانی، نائل آیند. خرم سلطان در سال 1558 در گذشت و پس از وفات یافتن سلطان سلیمان، سلیمِ دائم الخمر بالاخره بر تخت پادشاهی نشست. دوران سلطنت سلیم به عنوان پایان عصر طلایی امپراتوری عثمانی و آغاز انحطاط آن شناخته می شود.

مسجد رستم پاشا 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

معماری مسجد رستم پاشا استانبول

بیرونی

این مسجد بر روی یک تراس بلند روی مجموعه ای از مغازه های اشغالی ساخته شده است که هزینه اجاره آنها برای از حمایت مجتمع مسجد مصرف می شود.

مسجد دارای حیاطی دو نفره با پنج حوضه غارنوردی و یک سقف عمیق و کم پشت است که یک ردیف ستون از آنها پشتیبانی می کند.

داخلی

مسجد رستم پاشا بخاطر تعداد زیادی کاشی های خود که  طرح های گلدار و هندسی بسیار متنوعی دارند، مشهور است.این کاشی ها نه تنها نمای داخلی حیاط، بلکه همچنین میراب ، مینیبار و دیوارها را پوشش می دهد. حدود 80 الگوهای مختلف وجود دارد. این کاشی ها استفاده اولیه از بول ارمنی را نشان می دهد. یک رنگدانه قرمز گوجه فرنگی که مشخصه سفال ایزنیک است.

بعضی از کاشیها، به ویژه آنهایی که در یک پانل بزرگ در زیر کمکی به ورودی اصلی چپ قرار دارند، با سبز و منگنز تاریک بنفش تزئین شده اند که از طرح رنگ آمیزی «Damascus warehouse» پیشی گرفته است. هیچ مسجدی دیگر در استانبول چنین استفاده ای از این کاشی ها ندارد.

مسجد رستم پاشا 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساعات کاری مسجد چیست؟

مسجد هر روز از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است، اما در زمان نماز به روی  بازدید کنندگان بسته است. مسجد رستم پاشا را نمی توان به عنوان یک ملک قیمت گذاری کرد، و آنرا خرید. اما این مسجد از کمک های مالی استقبال می کند

مسجد رستم پاشا کجاست؟

پیدا کردن راهی برای رسیدن به مسجد رستم پاشا، واضح نیست، بلکه غیرممکن است. از ایستگاه ترمینال Eminönü، دور از Yeni Camii ( مسجد نیویورک ) به سوی ورودی بازار ادویه بروید ، اما وقتی به Mehmet Efendi Kurukahveci (کافی شاپ ترکیه) می روید، به سمت راست بروید . در پایان این جاده، ورودی کوچک به مسجد در سمت راست وجود دارد که باید از پله ها برای رسیدن به آن بالا بروید.

قلعه یدیکوله استانبول ترکیه (Yedikule Fortress)

قلعه‌ی یدیکوله - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

با وجود اینکه مسیر دسترسی به قلعه یدیکوله کمی دشوار است، اما ارزش دیدن دارد. این قلعه در قرن پنجم میلادی توسط تئودئوس دوم ساخته شده و بخش‌های جنوبی دیواره‌ی دفاعی قسطنطنیه را تشکیل می‌داده است. طاق بزرگ این قلعه با نام Porta Aurea به معنای دروازه‌ی طلایی مشهور است چرا که درهای این دروازه طلاکاری شده بوده است.  وقتی عثمانی‌ها شهر را تصرف کردند، از این قلعه به عنوان یک دژ نظامی و بعدها به عنوان زندان و محل اعدام استفاده می‌کردند. قلعه‌ی یدیکوله در سال‌های اخیر بازسازی شده است و اکنون گردشگران می‌توانند از برج‌های آن بالا بروند و چشم‌اندازهایی از مناطق اطراف و دریای مرمره را تماشا کنند.

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و دیدنی استانبول قلعه ای به نام قلعه یدیکوله است . قلعه ی یدیکوله یا قلعه ی هفت برج، در دوران امپراتوری روم شرقی، در جریان توسعه ی شهری ساخته شده است. این بنا در محله ی یدیکوله در فاتح قرار دارد.  ساخت قلعه اولین بار در اواخر قرن چهارم میلادی آغاز و پس از آن، بنا بار ها تخریب و بازسازی شده است. این بنا در سال ۱۴۵۸ میلادی بنا گردید.

قلعه‌ یدیکوله استانبول 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه ی قلعه ی یدیکوله

تاریخچه ی قلعه ی یدیکوله به عظمت خود بنا است و از اواخر قرن چهارم، زمانیکه تئودوسیوس کبیر در مکان کنونی قلعه طاق بزرگداشتی بنا نهاد، آغاز می شود. هنگامیکه تئودوسیوسِ بعدی ساخت دیوار های زمینی عظیمش را شروع کرد، این طاق را در ساختار آن ها وارد نمود. در دوران بیزانس این طاق بزرگ “دروازه ی طلایی” ( Porta Aurea ) نامیده می شد و دسته های رژه ی پیروزی از آن عبور می کردند. دروازه های این طاق سابقا با ورقه های طلا پوشانده شده بودند اما در اواخر دوران بیزانس درگاه طاق مهر و موم شد. چهار برج از هفت برج قلعه به عنوان بخشی از دیوار های تئودوسیوس دوم ساخته شده اند و سه برج دیگر به دستور محمد فاتح درون دیوار ها قرار گرفته اند.

در دوران سلطنت محمد فاتح، قلعه جهت نگهداری از خزانه ی امپراتوری به کار می رفت. در زمان سلطنت مراد سوم، خزانه به کاخ توپکاپی منتقل و یدیکوله به سیاهچال تبدیل گشت. یدیکوله به صورت زندانی برای سفیران خارجی و سیستمداران عثمانی در آمد و گاها برخی از این افراد در این مکان اعدام می شدند.

قلعه‌ یدیکوله استانبول 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کاربرد قلعه‌ یدیکوله استانبول در گذشته

چهار برج از هفت برج قلعه به عنوان بخشی از دیوار های تئودوسیوس و سه برج دیگر به دستور محمد فاتح ساخته شده است. در دوران سلطنت محمد فاتح، قلعه جهت نگهداری از خزانه ی امپراتوری به کار می رفت. در زمان سلطنت مراد سوم، خزانه به کاخ توپکاپی منتقل و یدیکوله به سیاهچال تبدیل گشت. یدیکوله به صورت زندانی برای سفیران خارجی و حاکمان ستمکار عثمانی در آمد و گاها برخی از این افراد در این مکان اعدام می شدند. در سال ۱۸۳۷ کاربرد قلعه به عنوان زندان متوقف گشت. پس از آن از یدیکوله برای نگهداری از شیر های کاخ توپکاپی، و بعد ها تولید باروت استفاده می شد.

قلعه‌ یدیکوله استانبول 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

واقعه های قلعه‌ یدیکوله استانبول

در زمان جنگ در دوران عثمانی، سفیران کشور های دشمن با دربار عالی رتبگان ( نخست وزیران عثمانی )، اغلب در قلعه ی یدیکوله زندانی می شدند. آن دسته از کتیبه های آلمانی و لاتین واقع در “برج سیاه چاله” که هنوز خوانا هستند، تاریخ تاریک قلعه را بازگو می کنند.

سلطان عثمان دوم، در سن ۱۷ سالگی، در جریان شورش سپاه ینی چری ها در این مکان ( ۱۶۲۲ ) اعدام شد؛ خرقه ای که او در هنگام به قتل رسیدن به تن داشت امروزه در کلکسیون لباس های کاخ توپکاپی به معرض نمایش گذاشته شده است.

آخرین امپراتور ترابوزان، دیوید مگاس کومننوس، کنستانتین برانکاونو از والاچیا و خانواده اش، پادشاه سایمون اول از کارتلی و تعدادی از سران پاشا های عثمانی از جمله ی کسانی بودند که در این قلعه اعدام شدند. امپراتوری عثمانی با حصر سفیر روس، الکسی میخائیلوویچ اوبرسکوف و تمامی کارکنان سفارت روسیه در قلعه ی یدیکوله، در سال ۱۷۶۸ به روسیه اعلان جنگ کرد.

قلعه‌ یدیکوله استانبول 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

فضای خارجی قلعه ی یدیکوله

مسجد و آبنمایی در میان حیاط داخلی قلعه ساخته شده بودند. همچنین اقامتگاه های پادگان در این حیاط قرار داشتند و بخش جداگانه ای از شهر محسوب می شدند. در قرن 19 ام این اقامتگاه ها تخریب شدند و مدرسه ی دخترانه ای در محل آن ها ساخته شد. در سال 1838 دروازه ی خارجی دوباره باز شد و از آن پس برج های قلعه به انبار باروت تبدیل شدند.

امروزه قلعه ی یدیکوله به موزه تبدیل شده و در ماه های تابستان در حیاط داخلی آن کنسرت های فضای باز اجرا می شوند. در سال های اخیر تئاتر فضای بازی در قلعه ساخته شده که فستیوال های فرهنگی در آن برگزار می شوند.

قلعه‌ یدیکوله استانبول 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

نکته: با استفاره از کارت موزه می توانید از این موزه به رایگان بازدید کنید.

آدرس  : Yedikule Mh. ٣۴١۰٧ Fatih | Istanbul, Istanbul

نام مرکز دیدنی استانبول: موزه قلعه یدیکوله (قلعه هفت برج) استانبول | Yedikule Fortress Museum

 قیمت : ارزان (ارزان حدودا ٢ یورو)

زمان باز بودن: هر روز از ساعت ٩:٣۰ تا ۶ بعد از ظهر

برج گالاتا استانبول ترکیه (Galata Tower)

برج گالاتا - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

این برج در قرن چهاردهم ساخته شده و یکی از قابل تشخیص‌ترین و متمایزترین بناهای نمادین استانبول است. از بالای تراس این برج، چشم‌اندازهای زیبا و ۳۶۰ درجه‌ای از شهر را تماشا خواهید کرد.

شهر سرزنده استانبول برای بسیاری از آدمها پر از خاطره است و با لبخند و برقی در نگاهشان از آن یاد می کنند. در کوچه پس کوچه های این شهر می توانید به مکان های فوق العاده ای برسید، مکان ها و بناهایی که از دوران بسیار قدیم به جا مانده و محبوب بسیاری از گردشگران هستند. یکی از این بناهای قدیمی برج گالاتا است که با نام گالاتا کوله سی نیز معروف است، رستورانی در بالای برج گالاتا در استانبول وجود دارد که می توانید بر فراز برج غذایی بخورد و مناظر اطراف را هم بنگرید. با ما همراه باشید تا به معرفی برج گالاتا استانبول از معروف ترین جاذبه های ترکیه بپردازیم.

برج گالاتا 8 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

برج گالاتای به عنوان یک سمبل برای استانبول به حساب می آید، بنایی که با بالا رفتن از آن می توانید به تماشای شهر استانبول و جزیره زیبای پاریم آدا بنشینید. پیشنهاد می کنیم حوالی غروب رفتن به این برج را انتخاب کنید، چشم انداز غروب خورشید و تنگه زیبای بسفر روبرویتان حس و حال بسیار لذت بخشی است. اگر به بالای آن رفتید دورتادور آن را بچرخید و با گرفتن عکس های یادگاری از آن بالا خاطره تان را برای همیشه زنده نگه دارید.

در برج گالاتای رستورانی وجود دارد و اگر به آنجا رفتید و گرسنه شدید می توانید لحظاتی در بالای برج خوشمزه ترین غذاهای ترکی را میل نمائید. نکته جالب دیگر این برج نام آن است که تداعی کننده نام تیم فوتبال معروف ترکیه، گالاتاسرای است.علاوه بر این لازم است بدانید که برج گالاتا در استانبول تا سال ۱۷۴۹ به عنوان بلندترین ساختمان استانبول مشهور بوده است.

برج گالاتا 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا بازدید از برج گالاتا؟

 • یکی از نمادهای تاریخی شهر استانبول است.
 • تا سال 1749 به عنوان بلندترین ساختمان استانبول شناخته می شد.
 • برفراز برج گالاتا رستورانی وجود دارد که همزمان با صرف غذا، می توانید از تماشای مناظر اطراف هم لذت ببرید.
 • در انتهای خیابان استقلال قرار دارد و دسترسی به آن آسان است.
برج گالاتا 11 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

مرمت و بازسازی برج گالاتا استانبول

قدمت این بنای تاریخی به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد و از همین رو صدمه های زیادی تاکنون دیده است. با وجود نا آرامی هایی که استانبول در قرن سیزدهم داشت و بلایای طبیعی ناگوار سبب شد تا این برج دچار آسیب های متعددی بشود. بیشتری میزان صدمه در سال ۱۵۰۹ میلادی به برج گالاتا در استانبول وارد شد و تا حدودی رو به ویرانی هم نیز رفت. در این زمان معماری به نام هیرتین (Hayrettin) کار مرمت برج را بر عهده گرفت و به خوبی هم از پس این کار برآمد. این معمار از مشهورترین سازندگان استانبول و حتا سراسر ترکیه در قرن شانزدهم میلادی بود.در زمان های دور از این بنا به عنوان یک زندان مخفی نام می بردند که برای همین در کتب تاریخی آن چنان درباره آن صحبت نشده است، اما پس از این ویرانی عظیم برج گالاتا دیگر به عنوان زندان به کار نرفت.

برج گالاتا 10 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

خوشگذرانی در برج گالاتا استانبول

افراد زیادی از برج گالاتا دیدن می کنند به خصوص افرادی که بیشتر با شهر استانبول آشنایی دارند و می دانند در پس کوچه های پیچ در پیچ و سنگ‌فرش شده استانبول برج زیبای گالاتا وجود دارد. اما اگر شما هم قصد دارید این برج را برای اولین بار ببینید برای تان چند پیشنهاد داریم تا در عین سادگی به شما بیشتر خوش بگذرد.

توصیه هایی مختصر برای تفریحی شاد در برج گالاتا:

 • حداقل یک ساعت را برای بازدیدتان در نظر بگیرید تا فرصت قدم زدن در کوچه های اطراف این برج را داشته باشید. هر کوچه و خیابانی در نزدیکی این برج سبکی خاص دارد. اگر هنگام عصر و غروب را برای بازدید از برج انتخاب کنید مردمانی را خواهید دید که هر یک لباس هایی را با توجه به سبک های مختلف موسیقی، تیم های فوتبال و دیگر ورزش ها و… به تن کرده اند.
 • حتما در یکی از کافه های اطراف برج نشسته و فنجانی چای در استکان های کمر باریک ترکی میل کنید تا غرق در فرهنگ و آداب ترک ها شوید.
 • دوربین عکاسی و تجهزاتش را فراموش نکنید.
 • از فروشگاه های سوغات اطراف این برج خرید کنید زیرا صنایع دستی خوبی خواهید دید و قیمت های مناسبی هم دارند.
 • اگر گرسنه به برج رسیدید در رستوران برج گالاتا طعم کباب های محلی را بچشید.
برج گالاتا 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه به برج گالاتا استانبول برویم؟

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد. منطقه بی اوغلو یکی از معروفترین و دیدنی ترین مناطق استانبول است که همواره بخش بزرگی از زمان تور استانبول را به خود اختصاص می دهد. میدان معروف تقسیم (میدان تکسیم) و خیابان استقلال استانبول در این منطقه واقع شده اند. اگر در میدان تقسیم (تکسیم) استانبول هستید و می خواهید به برج گالاتا بروید، بهترین راه پیاده روی در خیابان استقلال است. فاصله میدان تقسیم تا برج گالاتا کمتر از 2 کیلومتر است که می توانید با 20 دقیقه پیاده روی در خیابان استقلال و تماشای مغازه ها و فروشگاه ها وکافه ها و هزاران جاذبه توریستی دیگر، از آن گذر کنید!

آدرس برج گالاتا

Bereketzade, Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbul, Türkeiاستانبول, ترکیه

ساعت کار برج گالاتا

به خاطر داشته باشید که بازدید از برج گالاتا از ساعت 9 تا 20 آزاد است. البته رستوران زیبای برج گالاتا که در طبقه نهم قرار دارد، همواره تا پاسی از شب باز است و از میهمانان خود پذیرایی می کند.

موزه هنرهای مدرن استانبول ترکیه (Istanbul Modern)

گالری استانبول مدرن - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

استانبول فقط در جاذبه‌های تاریخی و آثار باستانی خلاصه نمی‌شود. این گالری هنری مدن، مجموعه‌ی بی‌نظیری از هنر مدرن ترکیه را به نمایش می‌گذارد. در تمام طول سال، نمایشگاههای مختلفی از آثار بهترین هنرمندان ترک و هنرمندان بین‌المللی در این گالری برپا می‌شود. اگر از علاقه‌مندان به هنر هستید و دوست دارید با آثار هنرمندان این کشور آشنا شوید حتما برای سر زدن به این گالری برنامه‌ریزی کنید. موقعیت جغرافیایی این گالری که درست در تنگه‌ی بسفر قرار دارد یکی از ویژگی‌های متمایز آن است. یه کافه‌ی زیبا با چشم‌اندازهای زیبایی از دریا در این مجموعه وجود دارد که بهترین مکان برای استراحت و تماشای مناظر اطراف است.

موزه هنرهای مدرن استانبول (Istanbul Modern) به عنوان اولین موزه خصوصی ترکیه جهت سازماندهی نمایشگاه های هنر مدرن و معاصر، در سال 2004 میلادی در زمینی به مساحت 8000 متر مربع در محلی واقع در ساحل تنگه بُسفُر (این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می‌کند و شهر استانبول در دو طرف این تنگه قرار دارد) تاسیس گردید.موزه هنرهای مدرن استانبول بر آن است با رویکردی جهانی به جمع آوری، نگهداری، طبقه بندی و به نمایش گذاشتن آثار هنری مدرن و معاصر پرداخته و این آثار را در دسترس علاقه مندان و دوستداران هنر قرار دهد.

موزه هنرهای مدرن استانبول مساحتی به اندازه ۸ هزار متر مربع دارد و در سال ۲۰۰۴ در بی‌اوغلوی استانبول برای نمایش آثار هنرمندان مدرن این منطقه افتتاح شد. همچنین در سال‌های اخیر ۵ مجموعه دائمی و چند مجموعه خصوصی در موزه هنرهای. مدرن استانبول در معرض دید عموم قرار گرفت. از اواخر قرن ۱۹ تا به حال این موزه به جمع‌آوری آثار پرداخته است.

موزه هنرهای مدرن 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

فضای داخلی موزه هنرهای مدرن استانبول

شما می‌توانید در قسمت‌هایی از موزه هنرهای مدرن استانبول کتاب‌هایی را روی سقف ببینید که نشان دهنده تفکرات مدرن و خلاقانه‌ی هنرمندان ترک می‌باشد. همچنین فضای طراحی شده به صورت دیوارها و کفپوش سفید با هوشمندی تمام شما را به توجه کردن به آثار هنرمندان ترغیب می‌کند؛ زیرا در این فضای سفید شما تنها آثار هنرمندان را در رنگ‌های مختلف می‌بینید. لوله کشی‌های داخل موزه روی سقف آن قابل مشاهده می‌باشد و شاید این نیز به دلیل طراحی مدرن باشد و خود جزئی از هنرهای معاصر به شمار بیاید.

در اصل رسالت وجودی موزه هنرهای مدرن استانبول با رویکردی جهانی به جمع آوری، نگهداری، طبقه بندی و به نمایش گذاشتن آثار هنری مدرن و معاصر پرداخته است. همچنین در این موزه همگی می‌خواهند که آثار مدرن کشور ترکیه در دسترس علاقه مندان و دوستداران هنر معاصر قرار بگیرد. بخشی از تعهد موزه هنرهای مدرن استانبول به اشتراک گذاشتن خلاقیت هنری ترکیه با طیف وسیعی از مخاطبین بوده است. به همین دلیل در این گالری نمایشگاه‌های موقت و دائمی عکاسی و همچنین فضایی جهت برنامه‌های آموزشی و اجتماعی در دسترس می‌باشد. قطعاً شما اوقات مفرح و زیبایی را در موزه هنرهای مدرن استانبول خواهید داشت. مخصوصاً اگر ذوق هنری زیادی داشته باشید، به سختی از هر تابلو و اثر هنری جدا می‌شوید.

موزه هنرهای مدرن 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

نمایشگاه ها موزه هنرهای مدرن استانبول

در طبقه اول یک نمایشگاه دائمی در تالار اصلی واقع شده و این نمایشگاه به صورت دوره ای محتویاتش تغییر می کند و همه آثار مربوط به کارهای هنرمندان ترکیه در اوایل قرن بیستم می باشد. راهنمایی هایی هم به صورت متنی در کنار آثار وجود دارد که به شما در مورد ویژگی های اثار هنرمندان معاصر و مدرن ترکیه توضیح می دهند. جدا از هنرمندان ترک، مجموعه ای از کارهای هنرمندان دیگر کشورها نیز در کنار این آثار عرضه می شود.

در طبقه همکف دو یا سه نمایشگاه موقتی به صورت همزمان در تالار نمایشگاه های موقتی برگزار می شود، همینطور گالری های عکاسی. تالار نمایشگاه میزبان نمایشگاه های مفهومی هنر مدرن و معاصر و همینطور بررسی آثار هنرمندان گذشته ترکیه می باشد. جدا از این در طبقه همکف نمایشگاه های منطقه ای و جهانی پیرامون هنرهای بصری برگزار می شود. نمایشگاهی هم در بخش Pop-Up که به معماری، طراحی، تصویر متحرک و رسانه های جدید می پردازد برگزار می گردد.

موزه هنرهای مدرن 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

کتابخانه موزه هنرهای مدرن

این کتابخانه حدود 11500 کتاب و 24 اشتراک ملی و بین المللی از انتشارات معتبر را در خود دارد و این مقادیر همواره در حال رشد هستند. این کتابخانه به صورت تخصصی در زمینه های زیر کار می کند:

 • تاریخ هنر ترکیه و هنرمندان ترک
 • کاتالوگ های مربوط به موزه ، گالری و مجموعه های شخصی
 • انتشارات نظری پیرامون هنر
 • حرکت های هنری بزرگ و شاخص
 • عکاسی و عکاسان
 • موزه شناسی

اطلاعات کتاب شناسی مجموعه های موجود از طریق کاتالوگ های آنلاین کتابخانه قابل دسترسی هستند. این کتابخانه در طبقه همکف موزه قرار دارد و بازدیدکنندگان به راحتی و از طریق پست الکترونیک می توانند به تمامی منابع تحقیقاتی دسترسی داشته باشند. این منابع شامل سی دی رام ، مقالات و…است .

موزه هنرهای مدرن 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازدید از موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول از ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز می‌باشد و شما می‌توانید از آثار مدرن و هنری آن در این ساعت‌ها دیدن فرمایید.

زمان پیشنهادی ما به شما برای دیدار از این موزه مدرن یک الی دو ساعت می‌باشد. نظر بازدیدکنندگان از این موزه مدرن بسیار جالب بوده است. هر کدام از این بازدیدکنندگان به نحوی هیجان خود را از دیدن هنرهای زیبا و معاصر ترکیه بیان کرده‌اند. برخی این موزه را واقعاً لایق توجه و دیدار دانستند و افراد زیادی شما را به دیدار از رستوران آن  توصیه کرده‌اند.

موزه هنرهای مدرن 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

دسترسی به موزه هنرهای مدرن

دسترسی به موزه هنرهای معاصر ترکیه می‌تواند با اتوبوس یا وسیله نقلیه خصوصی باشد. اگر شما می‌خواهید ماشین خود را به همراه ببرید، باید در نظر داشته باشید که هزینه پارکینگ به صورت مجزا دریافت می‌گردد.

موزه هنرهای مدرن  بر روی اسکله پشت مسجد نصرتی واقع شده است و بازدید کنندگان می‌توانند با اتوبوس یا تراموا به آن بروند. اگر بخواهید از این وسایل نقلیه استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که حتماً از ایستگاه Tophane بیرون بیایند.

قیمت بلیط موزه هنرهای مدرن استانبول برای بزرگسالان ۱۴ لیر و برای دانش‌آموزان ۷ لیر است. همچنین در روزهای پنجشنبه ورودی موزه هنرهای مدرن ترکیه رایگان می‌باشد.

آدرس موزه هنرهای مدرن

Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Cad. No:4, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

موزه‌ی هنری پرا استانبول ترکیه (Pera Museum)

موزه پرا استانبول یکی از دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول در ترکیه است. موزه پرا استانبول در سال ۲۰۰۵ در منطقه پر جنب و جوش بی اوغلو بازگشایی شده و خیابان استقلال که خود مملو از فروشگاه، گالری هنری، کلیسا، مسجد، رستوران و کافه های متنوع است در نزدیکی آن قرار گرفته است. این موزه در ساختمانی ۵ طبقه که در گذشته متعلق به هتل بریستول بوده واقع شده است. ساختمان موزه نیز جالب و دیدنی است، چرا که در سال ۱۸۹۳ ساخته شده و در طی بازسازی که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ بر روی آن انجام شده نمای خارجی آن تغییر نکرده ولی فضا و دکوراسیون داخلی آن کاملاً بازسازی شده است.

موزه پرا استانبول 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موزه پرا در استانبول در واقع کلکسیونی ارزشمند از مجموعه های هنری مختلف از قبیل مجموعه نقاشی، مجموعه ابزار اندازه گیری، مجموعه عکس های استانبول قدیم ، مجموعه سرامیک و موزاییک است و هر چند وقت یکبار در این موزه نمایشگاه های هنری نیز برگزار می گردد . در این موزه نقاشی های زیبا و آثار هنرمندان مشهور جهان موجود می باشد که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب می کند.

موزه پرا استانبول در هتل تاریخی بریستول واقع شده است. این هتل بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ توسط معمار سینان بازسازی شد و با حفظ نمای ظاهری، نمای داخلی هتل را به صورت مدرن تغییر داد تا بتوانند موزه را در این هتل دایر کنند.

موزه پرا استانبول دارای تعدادی نمایشگاه دائمی و تعدادی نمایشگاه های موقت از آثار بین المللی می باشد.

موزه پرا استانبول 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بخش‌های موزه پرا استانبول

موزه پرا استانبول همواره دارای تعدادی نمایشگاه دائمی است، در عین حال میزبان نمایشگاه‌های موقت از آثار بین‌المللی نیز می‌باشد.

بخش دائمی نمایشگاه

 • نمایشگاه دائمی موزه سه بخش زیبا و اصلی دارد که در زیر به معرفی مختصری از آن‌ها می‌پردازیم:
 • نمایشگاه آثار شرق شناسی: در بخش شرق شناسی از موزه پرا استانبول آثار هنرمندان اروپایی و همچنین هنرمندان عثمان ترک به چشم می‌خورد که می‌توان به آثار زیبای عثمان حمدی بی اشاره کرد که برجسته‌ترین آن‌ها نقاشی ” مربی لاک پشت‌ها ” است.
  از دیگر آثار این هنرمند در این بخش از موزه می‌توان از ” دو دختر نوازنده” در سال ۱۸۸۰ و “دختری با کلاه صورتی” در سال ۱۹۰۴ نام برد.
 • نمایشگاه ابزارآلات وزن و اندازه گیری آسیایی: در این بخش از نمایشگاه پرا، بیش از ده هزار قطعه از ابزار و وسایل وزن و اندازه گیری که از دوران ماقبل تاریخ استفاده می‌شده‌اند تا به امروز به نمایش درآمده است.
  این ابزارآلات شامل تمام وسایل برای اندازه گیری وزن، طول و حجم در تمامی زمینه‌ها از تجارت و معماری گرفته تا جواهرات و حمل و نقل و داروسازی، می‌باشند.
 • نمایشگاه کاشی و سرامیک Kütahya: در واقع این بخش از موزه پرا استانبول، از دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی توسط suna و inan kirac پایه گذاری شده است.
  نمایشگاه کاشی و سرامیک شامل بیش از ۸۰۰ قطعه که از سال‌ها و دوره‌های مختلف مخصوصاً قرن‌های ۱۸ تا ۲۰ میلادی انتخاب شده‌اند، می‌باشد.
  تعداد محدودی از قطعاتی که به نمایش گذاشته شده‌اند، انتخاب شده‌اند تا یک ایده‌ی کلی از مجموعه‌ی kutahya نشان دهند.
موزه پرا استانبول 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بخش نمایشگاه موقت

از زمان افتتاح موزه پرا استانبول، این نمایشگاه هر سال با مؤسسات ملی و بین‌المللی هنر و آموز و پرورش برای برگزاری نمایشگاه‌هایی از هنرمندان جوان و تازه وارد پشتیبانی می‌کند، همکاری دارد.
با سازماندهی پروژه‌های مشترک با سازمان‌های برجسته بین‌المللی، نهادها و مجموعه‌هایی از جمله Tate Britain, Centre Pompidou, Victoria and Albert Museum, St. Petersburg Russian State Museum, JP Morgan Chase Collection, New York School of Visual Arts, and the Maeght Foundation سعی دارد بازدیدکنندگان ترک را با هنرمندان جهانی نیز آشنا کند.

موزه پرا استانبول 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

امکانات موزه پرا استانبول

 • فروشگاه خرید محصولات فرهنگی و سوغاتی: طبق روال تمام مکان‌های تاریخی و دیدنی ترکیه، اینجا هم غرفه‌ای وجود دارد تا به‌صورت نمادین و یا برای سوغاتی خرید کوچکی انجام دهید.
 • کافه و رستوران: بااینکه موزه پرا استانبول، موزه‌ی کوچکی است و زمان زیادی برای بازدید از شما نمی‌گیرد ولی از آنجایی که محو دیدن این همه آثار زیبا خواهید شد، دل کندن از آن راحت نیست! چه چیزی بهتر از نوشیدن قهوه‌ی دلخواه شما یا خوردن چای به همراه باقلوای ترک.
 • آسانسور: به دلیل آنکه موزه پرا استانبول در یک هتل قدیمی و چند طبقه بنا شده است، وجود آسانسور یکی از امکانات آن بشمار می‌رود تا بازدیدکنندگان در زمان بازدید از نمایشگاه‌ها به‌راحتی بین طبقات جا به‌جا شوند.
موزه پرا استانبول 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ساعات بازدید و بلیط موزه پرا در استانبول

موزه پرا به عنوان یکی از دیدنی های استانبول در تمامی روزهای هفته به غیر از دوشنبه ها باز است و علاقه مندان در روزهای سه شنبه تا شنبه می توانند از ساعت 10 صبح تا 7 عصر و روزهای یکشنبه از ساعت 12 الی 18 به این موزه مراجعه کنند . بلیط بازدید از این مجموعه برای بزرگسالان 20 لیر و برای مراجعه کنندگان زیر 12 سال و بالای 65 سال 12 لیر می باشد . توجه داشته باشید که بازدید از موزه پرا در روزهای جمعه از ساعت 18 الی 22 رایگان است و این مجموعه ارزشمند روز اول تعطیلات مذهبی و روز اول ژانویه تعطیل می باشد .

میدان تقسیم ( تکسیم) استانبول

خیابان استقلال استانبول - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

میدان تکسیم  در مرکز شهر استانبول قرار گرفته است و شناخته ترین و معروف ترین مرکز مدرن شهر استانبول می باشد .میدان تکسیم یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در تور استانبول می باشد که بسیاری از معروف ترین هتل ها و مراکز خرید در اطراف این میدان قرار دارند. میدان تکسیم به ناوگان حمل و نقل عمومی استانبول دسترسی مستقیم دارد بنابراین در این میدان ایستگاه های اتوبوس و مترو قرار دارند. میدان تکسیم در واقع قلب شهر استانبول است ، این میدان چندان بزرگ نیست و  به عنوان یک فضای باز در میان سر و صدای ترافیک چند خیابان می باشد . تمام راه های موجود در شهر استانبول به میدان تکسیم می رسند و به همین خاطر به آن قلب استانبول می گویند.

میدان تکسیم 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

علت نام گذاری میدان تکسیم

در گذشته و به دستور سلطان محمود اول ، میدان تکسیم به عنوان محلی برای انشعاب آبهایی که از شمال استانبول روان بودند و هدایت این آبها به سایر نقاط شهر انتخاب شد. بنابراین این میدان به دلیل تقسیم و انشعاب آب که در این مکان انجام می شد،تکسیم یا تقسیم ، نامگذاری گردید.

میدان تکسیم 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

راز مجسمه میدان تکسیم چیست؟

وسط میدان مجسمه‌ای است که به بنای یادبود جمهوریت شهرت دارد. این مجسمه به دست یک هنرمند ایتالیایی معروف با نام کانونیکا ساخته شده است. سالی که این بنای یادبود ساخته شد 1928 است. در همین زمان هم در میدان تکسیم نصب شد. در بین ایرانی‌ها موضوعی به اشتباه جا افتاده. اکثرا تصور می‌کنیم در نمای شمالیِ یادبود که تندیس آتاتورک در مرکز به همراه چند مرد نظامی وجود دارد، مربوط به سفر رضا شاه و فرزندش محمدرضا از ایران به ترکیه  است. در حالی که کاملا این موضوع اشتباه است!

سفر رضا شاه به ترکیه در سال 1933 اتفاق افتاد که حدود 5 سال بعد از ساخت این بنای یادبود است. افرادِ حاضر در این تندیس: سمت راستِ آتاتورک “عِصمت اینانو” و سمت چپش ارتشبد “فوزی چَکمَک”، دو تن از یاران باوفای آتاتورک در جریان استقلال و جمهوریت ترکیه هستند. در پشت سر آنها هم دو سردار مهم بولشویک شوروی سابق قرار گرفته‌اند و در نهایت پشت سر آنها مردمی هستند که نماد آسیای صغیر و آناتولی هستند.

میدان تکسیم 7 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

اطراف میدان تکسیم چه چیزهایی خواهیم دید؟

اطراف میدان تکسیم تقریبا همه چیز هست! از مغازه‌های فروش پوشاک در جاده استقلال گرفته تا ایستگاه مترویی که برای گردشگران بسیار مسیر مناسبی است. از رستوران‌های این میدان هم نمی‌توان به راحتی گذشت. بهترین مانتی‌فروشی‌ها (غذای سنتی ترک ها) و دیگر رستوران‌های فست‌فود اطراف آن هستند.

دکه‌های روزنامه فروشی برای تهیه استانبول کارت (کارت رفت و آمد با مترو) یا خرید بطری آب گزینه‌های خوبی هستند. دستفروش‌هایی که در زمستان “کستانه” یا بلوط کباب شده می‌فروشند حتما خرید کنید. در اکثر مواقعِ سال سیمیت دارند که معمولا نرخ آن حدود 1 تا 2 لیر است. سیمیت نان سنتی ترک‌هاست که اغلب وقتی صبح زود بدون خوردن صبحانه از خانه بیرون بزنند حتما سر راهشان تا محل کار یا دانشگاه، سیمیت پیش‌تر در مورد پارک گزی برای‌تان گفتیم که در اطراف همین میدان است. می‌توانید پس از گشت و گذار در میدان تکسیم و جاده استقلال در پارک گزی استراحت کنید.

این میدان محل تجمع است و بسیاری از گردهمایی‌ها به خصوص گردهمایی‌های شبانه از کنسرت موسیقی گروه‌های راک مبتدی گرفته تا تجمعات اعتراضی در تکسیم اتفاق می‌افتد. این میدان برای ترک‌ها پر است از خاطره.

میدان تکسیم 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

فست فود های تکسیم

همانطور که میدانید فست فود های بین الملی شامل کی اف سی ، مک دونالد، پیتزا هات و برگر کینگ تقریبا در بیشتر کشورهای سرو میشود این فست فود ها در استانبول مختص منطقه تکسیم می باشد.و رستورانهای محلی و اناوع ساندویچ ها نیز اینجا واقع شده اند.

برند های مشهور در تکسیم

این منطقه از استانبول به علت تنوع در همه قسمتهای آن از جمله هتلهای لوکس رستورانهای معروف و دیدنیهای دیگر به عنوان شلوغترین منطقه معروف شده است و همین امر باعث شده که بهترین برندهای دنیا در تکسیم نیز نمایندگی داشته باشد . یعنی شما در طول پیاده روی خود در منطقه تکسم انواع مارک لبا سهای مانند Debenhams، Guess، Mango، Zara، Diesel می بینید و همچنین برندهای ترکی نظیر Koton، LC Waikiki و غیره در آن قرار دارند.

میدان تکسیم 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

باقلوای استانبولی

در دنیا کسی نیست که اسم باقلوای استانبولی را نشنیده باشد و این نوع شیرینی بسیار خوشمزه و جهانی در منطقه تکسیم به فراونی یافت میشود . قنادی ها و کافه هایی هستند که باقلوای اصیل استانبولی را به صورت تازه سرو می نمایند. همچنین در مغازها قنادی میتوانید استراحت کوچکی داشته باشید و باقلوای تازه استانبول را سرو کنید.

خرید های ارزان در تکسیم

شاید برایت جالب باشد در کنار خرید برند های معروف دنیا در استانبول ، خرید های ارزان و با کیفیت را تجربه کنید . بله درست حدس زدین دستفروش ها و چرخی ها در خیابان استقلال و میدان تکسیم را در کنار عبار پیاده در کنار هم بساط کرده اند و شما میتوانید هر چیزی را با کمترین قیمت بخرید … از تور استانبول لذت ببرید.

خیابان استقلال استانبول در ترکیه

خیابان استقلال استانبول
Istiklal Caddesi

خیابان استقلال مسلما معروفترین خیابان استانبول است که در منطقه Beyoglu و منطقه اروپائی  استانبول واقع گردیده است.در گذشته این خیابان به نام Cadde-i Kebir یا خیابان بزرگ نامیده می شد که بعد از انقلاب ترکیه در سال 1923 به این نام تغییر پیدا نمود.

روزانه میلیونها نفر از مردم ترکیه برای گردش و تفریح به این بلوار زیبا آمده و از فروشگاهها سینماها رستورانها کافه ها مساجد کنیسه ها گالری های هنری مغازه ها سفارت خانه ها و سایر دیدنیهای این بلوار زیبا و قدیمی لذت می برند و این بلوار به یکی از تفرجگاههای مردم تبدیل گردیده است.

یک قطار تراموای توریستی نیز گردشگران را در یک مسیر 3 کیلومتری از میدان تقسیم تا میدان تونل هدایت می کند تا بتوانند زیبائیهای این مسیر را از داخل تراموا نیز ببینند.همچنین متروی این منطقه دومین متروی قدیمی جهان بعد از متروی لندن است که در نوع خود دیدنی می باشد و برای افرادی که نمی خواهند ترافیک میدان استقلال را نحمل کنند یا به پاهای خود فشار بیاورند یا بخواهند از معماری قرن 19 لذت ببرند گزینه بسیار خوبی است.

خیابان استقلال استانبول - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

فروشندگان ترک در این مسیر از فروش اجناس خود در میان نام آوران بزرگ پوشاک که هر کدام دارای شعیه ای در این بلوار هستند نا امید نیستند زیرا خود شان از جمله صادر کنندگان پوشاک در سطح جهان هستند و می توانند با آنها رقابتی سخت و نزدیک را داشته باشند.ضمن اینکه مسافران می توانند در اطراف خیابان تونل از دست فروشان یا مغازه ها اجناس ارزانتر را خریداری نمایند.

کلیسا اسانبول - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

شما اگر میخواهید غذاها و نوشیدنیهای ترک را نه در رستورانهای گران بلکه در رستورانهای خیابانی باقیمتی ارزان میل کنید می توانید شبها سری به این خیابان زده و از غذاهای ارائه شده توسط رستورانهای خیابانی با قیمتی ارزان استفاده کنید زیرا استانبول یکی از 10 شهر معروف دنیا از نظر رستورانهای خیابانی است.

در زمان سلاطین عثمانی، این خیابان به عنوان «خیابان بزرگ» شناخته می‌شد و بعد از جذب افراد متفکر به استانبول، این خیابان تبدیل به محلی برای قدم زدن مسیحیان لاتین فرانسوی شد، آنها به این خیابان «گرَند رو دِپرا» می‌گفتند. بعد از پیروزی جمهوری ترکیه، نام این خیابان به خیابان استقلال تغییر کرد. در خیابان استقلال دیدنی‌های فراوانی وجود دارد، از سینماهای تاریخی (مانند اطلس و بی اغلو) گرفته تا پاساژهای تاریخی (مانند هازاپولو، سوریه و چیچک)، کلیساها (مانند سنت آنتوان و سانتا ماریا)، ساختمان کنسولگری و گالری‌های هنری خلاقانه (مانند سالت بی‌اوغلو، آرتِر، و آپارتمان‌های مصری). همه‌ی این آثار نمونه‌های خیره کننده‌ای از معماری نئوکلاسیک و هنر قرن نوزدهمی ترکیه هستند.

پاساژ چیچک یا پاساژ گل - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید


نمادی از سه دین: کلیسا، مسجد و کنیسه

تعداد اندکی کلیسا در این ناحیه وجود دارد که بهترین و بزرگترین‌ آنها با معماری نئوگوتیک ونیزی چشم‌نواز، «کلیسای سنت آنتونی پادوا» است. اگر به نشانه‌های مذهبی علاقمند هستنید، با تور گردشگری استانبول به گشت‌ مذهبی یکشنبه‌ها بروید که شما را به کلیساها، مسجدها و کنیسه‌های اصلی خیابان استقلال و محله‌های اطراف آن می‌‌برد. هرچند درک تاریخ چندفرهنگی استانبول در گذر زمان سخت به نظر می‌رسد اما این بازدیدها روشی عالی برای کشف چگونگی شکل‌گیری تاریخ این شهر با ادیان مختلف است.


تعداد اندکی کلیسا در این ناحیه وجود دارد که بهترین و بزرگترین‌ آنها با معماری نئوگوتیک ونیزی چشم‌نواز، «کلیسای سنت آنتونی پادوا» است. اگر به نشانه‌های مذهبی علاقمند هستنید، با تور گردشگری استانبول به گشت‌ مذهبی یکشنبه‌ها بروید که شما را به کلیساها، مسجدها و کنیسه‌های اصلی خیابان استقلال و محله‌های اطراف آن می‌‌برد. هرچند درک تاریخ چندفرهنگی استانبول در گذر زمان سخت به نظر می‌رسد اما این بازدیدها روشی عالی برای کشف چگونگی شکل‌گیری تاریخ این شهر با ادیان مختلف است.

خرید در خیابان استقلال

در این خیابان به راحتی حساب بانکی شما خالی می‌شود؛ لباس، موسیقی، تکنولوژی، دکوراسیون خانه، وسایل ورزشی، عطر، و انواع وسایل عرضه شده برای فروش شما را احاطه می‌کنند. به علت فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در این خیابان وجود دارد، با قیمت‌های مقرون به صرفه‌ای مواجه خواهید شد؛ اما پیشنهاد می‌کنیم در خیابان به دنبال فروشندگان محلی باشید که با مهربانی با یک لیوان نوشیدنی چای سیب پذیرای شما هستند و می‌توانید به روش سنتی ترکیه با آنها در مورد قیمت چانه‌زنی کنید.

پاساژ چیچک یا پاساژ گل

پاساژ گل یک مکان‌ تاریخی معروف شامل کافه‌ها و رستوران‌های فراوان است. در گذشته یک سالن تئاتر نیز در این مکان وجود داشت که در اثر آتش‌سوزی نابود شد. پس از انقلاب روسیه در سال 1917، زنان روسی که قبلاً در طبقه ثرتمندان بودند، در این مکان به فروش گل پرداختند و این کار باعث شد بعدها نام پاساژ گل را به این مکان بدهند.این پاساژ، شاهکاری عظیم از معماری است که می‌توانید با خیالی آسوده از قدم زدن در آن لذت ببرید و یا با نشستن در زیر طاق گنبدی آن، چیزی بنوشید یا غذایی بخورید.

موزه درویشان مسلمان

رقص سما در قونیه - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

موزه مِولوی (Mevlevi Museum)، نمادی از صوفیان مسلمان و مولانایی، یکی از خانه‌های معروف درویش‌های سابق استانبول و مکانی برای نمایش لباس‌ها، وسایل و کتاب‌خوانی‌های آنها است. همچنین در این موزه نمایش باستانی رقص چرخان که به آن «رقص سِماع» می‌گویند، اجرا می‌شود.در این نمایش، چرخش نماد خلسه در نماز عمیق و دست‌های برافراشته نماد حمد و ستایش خداوند است.

گالری‌های خیابان استقلال

هنرمندان بین‌المللی و ترکی، درکوچه‌های خیابان استقلال، گالری‌های هنری مانند «موزه پِرا» و نمایشگاه‌های کوچکتر از قبیل آپارتمان‌های مصری در منطقه گالاتا را برپا می‌کنند. با یک تور گردشگری می‌توانید در این مسیر پیاده‌روی کنید و اطلاعات زیادی در مورد این گالری‌ها بدست آورید. موزه پرا، میزبان یکی از گران‌ترین نقاشی‌های ترکی از نقاش معروف «عثمان بیگ حمدی» است که یک مربی لاک‌پشت‌ها را به نمایش می‌گذارد.اگر عاشق هنر هستید اما نمی‌خواهید به گالری و نمایشگاه بروید، پس بهتر است با یک تور گردشگری به دیدن هنرهای خیابانی بروید. نقاشی‌های بسیار زیبایی که بر روی ساختمان‌ها و دیوارها کشیده شده‌اند، شما را مجذوب خود خواهند کرد.

شب‌های خیابان استقلال

بی‌اوغلو (منطقه‌ای اطراف خیابان استقلال) هرگز نمی‌خوابد و پرطرفدارترین مقصد شب‌زنده‌داری استانبول است. موسیقی زنده، جشن‌های خیابانی، کافه‌های مختلف، فست‌فودها، غذاهای سنتی ترکیه و رستوران‌های لوکس آماده پذیرایی از شما هستند. یک ساختمان قدیمی متعلق به قرن 19 نیز وجود دارد که دیدی 360 درجه از افق شهر استانبول به شما می‌دهد.

خوشمزه های خیابان استقلال

شیرینی در خیابون استقلال استانبول - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

گزینه‌های خوراکی خیابان استقلال ظاهرا نامحدود هستند، از غذاهای خیابانی ارزان مانند صدف پر شده، نان شیرینی‌ها و پلو گرفته تا بهترین رستوران‌های استانبول مانند «یِنی لوکانتا» (Yeni Lokanta). اگر می‌خواهید بهترین دسر سنتی ترکیه را امتحان کنید، قنادی‌های این منطقه را از دست ندهید.

باقلوای شیرین و لُقما (توپ‌های کوچک سرخ شده که در شربت شیرین گذاشته شده) از شیرینی‌های خوشمزه ترکی هستند.

‌‌

برج دختر استانبول ترکیه

اسکودار - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

این شهر که در زمان‌های دور با نام Chrysopolis خوانده می‌شد، یکی از اولین سکونت‌گاه‌های یونانیان در بسفر بود. موقعیت این شهر به صورتی است که احتمال حمله به آن بیشتر بود نسبت به قسطنطنیه که دیوارهای دفاعی و موقعیت مکانی امن‌تری داشت. اما همین قرار گرفتن در معرض مسیرهای مختلف باعث شده بود که از نظر اقتصادی اهمیت زیادی داشته باشد. تا سال ۱۸۰۰، اینجا پایانه‌ای برای کاروان‌های تجاری بود که کالاهای ارزشمند خود را از شرق به قسطنطنیه و از آنجا به اروپا می‌بردند. یکی از دیدنی‌های این منطقه، مسجد مهرماه سلطان است. این مسجد به دستور سلطان سلیمان در سال ۱۵۴۷ برای دخترش مهرماه سلطان ساخته شده است. یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه، مسجد Yeni Valide است که در قرن هجدهم به دستور سلطان احمد سوم ساخته شده است.

برج لئاندر «LEANDER’S TOWER» در استانبول که با نام «Kız Kulesi»  به معنی برج دختر استانبول نیز شناخته می شود؛ یکی از آثار تاریخی مشهور کشور ترکیه به شمار می رود. این منطقه دارای پیشینه تاریخی زیادی بوده و در دوران امپراتوری روم باستان از این جزیره به عنوان گمرک و نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس دریایی استفاده می شده است. امروزه، برج دختر در استانبول به عنوان یکی از نمادهای شناخته شده شهر محسوب می شود. این برج که در کنار تنگه بسفر قرار دارد در ساحل آسیایی شهر واقع شده است.

برج دختر 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه

نخستین استفاده از این محل برای ساخت برج به قرن پنجم میلادی باز می گردد که حاکم یونانی منطقه به منظور کنترل کشتی هایی که از تنگه بسفر عبور می کردند و جمع آوری مالیات و عوارض عبور، برجی در این محل احداث کرد. این سنت بعدها توسط رومی ها نیز ادامه یافته و در دوران حکومت بیزانس، حاکم رومی منطقه یک زنجیر نیز در عرض تنگه قرار داد و به کمک این زنجیر و برج احداث شده جدید، بر تردد کشتی ها در تنگه بسفر نظارت داشت. در دوره امپراتوری عثمانی اما کاربری برج تغییر کرده و از آن به عنوان فانوس دریایی استفاده شد.

برج دختر 2 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چرا برج دختر استانبول؟

 • یکی از شاخص ترین جاذبه های استانبول است.
 • برای دیدن این برج باید سوار قایق شوید.
 • در رستوران بالای این برج می توانید به صرف غذا بپردازید و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرید.
برج دختر 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

افسانه­ های برج دختر

جدا از تاریخچه­ ی آن، برج دختر در استانبول موضوع چند افسانه نیز بوده است. طبق شنیده­ ها، مرد جوانی که با نام لیندروس شناخته می ­شد عاشق راهبه­ای به نام هیرو شد که در این برج زندگی می­کرد. هر شب، هیرو آتشی بر می ­افروخت تا معشوقش را به این جزیره­ ی کوچک راهنمایی کند. با این وجود، یک شب، آتش بوسیله­ ی طوفان از جزیره خارج شد و لیندروس راهش را گم کرد و در تنگه­ی بسفر غرق شد. هیرو چنان تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت که نتوانست مقاومت کند و خودکشی کرد.

برج دختر 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

امکانات برج دختر استانبول

در این محل، یک کافه رستوران وجود دارد که در آن غذاهای سنتی ترکیه ای و بین المللی سرو می شود. هزینه غذاهای ارائه شده در منوی این رستوران چندان گران نبوده و البته چندان ارزان هم نیست. توصیه می کنیم در تور استانبول و در زمان بازدید از این برج، در این رستوران توقف کرده و از چشم انداز بی نظیر و تاریخی آن لذت ببرید. در این محل همچنین یک موزه نیز وجود دارد که بازدید از آن رایگان بوده و نیازمند خرید بلیت نیست.

برج دختر 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

چگونه می توانیم خود را به این جزیره برسانیم؟

می توانید با ۲۰ لیر توسط قایق، از کاباتاش  یا سالاجاک  (Salacak)که در بین خیابانهای اوسکودر و حارم  (Harem)قرار دارند، خود را به برج دختر برسانید.  البته این نرخ مربوط به سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ است. از کاباتاش (Kabataş) تا برج، ۱۰ دقیقه و از اوسکودر (Uskudar)  کمتر از یک دقیقه طول می کشد. البته ساعت تردد قایقها را از قبل چک کنید.

برج دختر 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

جاذبه های اطراف برج دختر

 • کاخ دلمه باغچه | Dolmabahçe Palace: فاصله 3.9 کیلومتر
 • موزه معصومیت | The Museum of Innocence: فاصله 5.2 کیلومتر
 • برج گالاتا | Galata Tower: فاصله 5.5 کیلومتر
 • موزه ایاصوفیه | Hagia Sophia: فاصله 6.5 کیلومتر
 • کاخ موزه توپکاپی | Topkapi Palace Museum: فاصله 6.6 کیلومتر

مدرسه کافر آغا استانبول ترکیه

اگر شما هم تور استانبول را برای سفر به کشور ترکیه انتخاب کرده‌اید، قطعاً علاقه‌مند به بازدید از مکان‌های دیدنی و تفریحی و همچنین مکان‌های تاریخی و باستانی این شهر بسیار زیبا خواهید بود.یکی از مکان‌های تاریخی و بسیار دیدنی شهر استانبول که در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار دارد مدرسه کافر آغا استانبول می‌باشد، که شما می‌توانید ساعاتی عالی را در بازدید از این مکان تفریحی و دیدنی استانبول در تور استانبول خود بگذرانید. با ما همراه باشید تا در مطلب زیر با مدرسه کافر آغا استانبول و تاریخچه آن و همچنین نحوه دسترسی به آن آشنا شوید.

مدرسه کافر آغا 4 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

درباره‌ی مدرسه کافر آغا استانبول

مدرسه کافر آغا یک ساختمان کوچک با محیطی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی می‌باشد که دیرینه تاریخی بسیار زیادی پشت دیوارهای خود دارد و امروزه این مدرسه قدیمی که زمانی مکان درس خواندن ملاها و عوامل حکومتی عثمانی‌ها بوده است ، مکانی برای گذراندن ساعاتی خوش به همراه صرف چای سنتی ترکی و همچنین کشیدن قلیان‌های عربی می‌باشد و شما می‌توانید در حیاط و ایوان مدرسه کافر آغا نشسته و از اتمسفر باستانی و روح کهن این ساختمان لذت ببرید.

مدرسه کافر آغا 3 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

تاریخچه ساخت مدرسه کافر آغا استانبول

ازآنجاکه مدرسه کافر آغا در کنار مسجد ایاصوفیه قرار دارد، گویای این می‌باشد که این ساختمان در زمان عثمانی‌ها ساخته‌شده است.
به‌طور دقیق‌تر مدرسه کافر آغا استانبول به دستور کافر آقا که در آن زمان مسئول و رئیس خواجه‌ها و برده‌های سیاه‌پوست درباره سلطان سلیمان بوده است، ساخته‌شده است.
این مکان در سال ۱۵۵۹ به دست معماری به نام سینان که یکی از معروف‌ترین معماران آن زمان در حکومت عثمانی‌ها بوده است، ساخته‌شده است که امروزه تبدیل به مکانی فرهنگی و تفریحی شده است اما در آن زمان این مکان به‌عنوان یک مدرسه برای فرزندان درباریان و همچنین عاملان حکومت عثمانی‌ها بوده است.

مدرسه کافر آغااز آن روز تا به کنون بارها موردبازسازی و بنایی قرارگرفته است و درنهایت در سال ۱۹۸۹ این مرکز که دارای ۱۵ اتاق درس و آزمایشگاه بوده توسط سازمان فرهنگی و هنری ترکیه به موسسه تفریحی و فرهنگی مدرسه کافر آغا استانبول تبدیل شد.

مدرسه کافر آغا 6 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

جذابیت‌های توریستی و امکانات مدرسه کافر آغا

مدرسه کافر آغا همان‌طور که گفته شد امروزه مکانی تفریحی و درعین‌حال باستانی می‌باشد.
این مکان شامل یک حیاط بزرگ، ۱۵ اتاق و یک سالن باغ است که می‌توانید در جای‌جای آن صنایع‌دستی و سوغاتی‌های دست‌ساز ترکیه نظیر خطاطی‌های بسیار زیبا، سرامیک‌های رنگ‌شده و طرح دار، جواهرات و همچنین کتابچه‌های ترکی را خریداری کنید و از آن‌ها بهره‌مند شوید و در سالن باغ و محوطه وسطی می‌توانید در رستوران سنتی ترکی که در حیاط مرکزی قرار دارد نشسته و از غذاهای سنتی ترکیه، چای ترکی و قلیان عربی بهره‌مند شوید و ساعاتی عالی را در این مکان بگذرانید.

مدرسه کافر آغا 5 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

بازدید از مدرسه کافر آغا

همان‌طور که گفته شد مدرسه کافر آغا یک مکان توریستی فرهنگی تاریخی و تفریحی در یک‌زمان می‌باشد و شما در بازدید از آن می‌توانید ضمن آشنا شدن با تاریخ و گذشته پنج قرن پیش ترکیه و استانبول، از امکانات مدرن و سوغاتی‌ها نیز بهره‌مند شوید.
برای بازدید از این مکان دیدنی در شهر استانبول باید در بین ساعات هشت و نیم صبح و ۵ بعدازظهر به‌جز روزهای دوشنبه به این مکان بسیار زیبا مراجعه کنید.

مدرسه کافر آغا 1 - استانبول ترکیه و هرچه که لازم است از آن بدانید

ازآنجاکه مدرسه کافر آغا دریکی از مهم‌ترین قسمت‌های شهر ترکیه یعنی در نزدیکی مسجد ایاصوفیه و محله ایاصوفیه hagia suphia  قرار دارد، می‌تواند مقصد شما برای روزی باشد که دارید از این منطقه معروف در استانبول و همچنین مسجد ایاصوفیه بازدید می‌کنید.
ضمن بازدید از این مکان دیدنی استانبول می‌توانید از موزه حاجییا سوفیا و همچنین موزه ایاصوفیه دیدن کنید و اگر علاقه داشتید بعدازآن می‌توانید در پارک گلخانه (golhane parki) که یک پارک بسیار بزرگ در استانبول می‌باشد، استراحت کرده و از فضای زیبا و سبز پارک لذت ببرید و همچنین می‌توانید از قدم زدن در محله‌های باستانی و قدیمی استانبول، در کنار بازدید از مدرسه کافر آغا استانبول لذت ببرید.