لیست مشاغل مورد نیاز عمان ویرایش 2019

لب لیست مشاغل مورد نیاز عمان در آوریل 2019 ویرایش گردیده است

همانطور که در مطلب اقامت در عمان مطالعه کردید یکی از راه های اقامت در کشور عمان ، اخذ ویزای کار در عمان است . خارجی ­های ۲۱ تا ۶۰ ساله واجد شرایط اخذ ویزاهای کاری هستند. متقاضیان ویزای کاری علاوه بر مدارک کلی جهت ورود به عمان موظف هستند دعوتنامه­ کاری از سوی کارفرمای خود و مجوز کاری رسمی صادر شده توسط مدیر کل اداره کار عمان را ارائه دهند.برخی اتباع نیز ممکن است لازم باشد که مجوز کار یا مدارک شناسایی لازم از سوی سفارت در کشور مبدأ خود را ارائه دهند. در این مطلب تلاش میکنیم لیست مشاغل مورد نیاز عمان ، شرایط کاری و اخذ و یزای کار و حقوق و درآمد در عمان  را بررسی کنیم .

لزوم ویزای کار

مراجع قانونی عمان در مورد صدور ویزای کاری برای اتباع خارجی بسیار سختگیر هستند. آن­ها هنگام بررسی درخواست با دقت مدارک و تجارب کاری شما را بررسی خواهند کرد و تحقیق خواهند نمود که آیا هیچ فرد عمانی برای شغل کارفرمای شما وجود نداشته باشد. اگر مراجع قانونی اعلام کنند که شغل شما توسط یک تبعه­ عمانی قابل انجام است درخواست شما را رد خواهند کرد.

پس اولین شرط اقامت کاری در عمان وجود یک کارفرماست که از شما درخواست همکاری کرده باشد که به آن جاب آفر ( job offer ) میگویند و دیگر اینکه کارفرمای شما نتواند یک فرد عمانی با تخصص شما پیدا کند. شرط مهم دیگر داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس بوده که نقش اساسی در پذیرش شما خواهد داشت .

بیش از یک چهارم جمعیت کشور از کارگران مهاجر تشکیل شده است، و نیروی کار عمان نه تنها به حضور کارگران خارجی عادت کرده است، بلکه نسبت به نیازهای آنها حساسیت نشان می دهد و زمینه لازم برای شکوفایی استعدادهای آنها را فراهم می کند .

ویزای کاری در عمان - لیست مشاغل مورد نیاز عمان ویرایش 2019

چه مشاغلی در عمان بیشتر مورد نیاز است ؟ (لیست مشاغل مورد نیاز عمان)

مشاغل مورد نیاز عمان

به طور کلی و به شکل طبیعی،  کاریابی در عمان برای کارگران ماهر و متخصص با رزومه مناسب و تسلط بیشتر به زبان راحت تر است . مشاغلی که بیشتر در عمان مورد استقبال قرار میگیرند مشاغلی در زمینه :

  • صنایع نفت
  • گاز
  • آموزش
  • پزشکی
  •  ساخت و ساز

می باشد.

فرصت های شغلی برای مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران پروژه، معلمان و مدرسان زبان نیز بسیار زیاد است.

همینطور مشاغلی که مربوط به خدمات ساختمانی و صنعتی هستند مانند برقکار، جوشکار ، تعمیرات کولر و …. و مشاغل خدماتی چون کار در هتل ، رستوران ، آشپز و سرآشپز و … نیز انکان یافتن کار در عمان را دارند .

از آنجا که عمان درامد نفت خود را به شکل اصولی در زیر ساخت های کشور هزینه میکند و به سرعت رو به پیشرفت هست ، مشاغلی چون مهندسی ، امور ساخت و ساز و همینطور صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی ، شانس مناسبی برای یافتن شغل مناسب در عمان دارند همینطور کلیه شاخه های پزشکی و درمانی نیز در اولویت میباشند و از مشاغل مورد نیاز عمان محسوب میشوند. .

یافتن کار ، تغییر شغل و فرهنگ کار در عمان 

از آنجا که کارفرمایان تسهیلات زیادی در اختیار کارمندان خارجی خود ( مسکن ، کار ، تحصیل ، ایاب و ذهاب و … ) قرار میدهند و هزینه های زیادی را متقبل میشوند ، به راحتی آنها را از دست نمیدهند و تغییر شغل در عمان کار سخت و پیچیده ایست . مهاجرانی که یک موقعیت شغلی را رها می کنند، باید به مدت دو سال کشور عمان را قبل از بازگشت و فعالیت در یک موقعیت شغل دیگر ترک کنند.

البته یک روش برای حل این مشکل وجود دارد. خارجی ها می توانند یک گواهی عدم اعتراض (NOC) از کارفرمای عمانی خود دریافت کنند، اما این کار ساده ای نیست و چه بسا که حتی با وجود گواهی عدم اعتراض همچنان مجبور به ترک کشور عمان شوند .

هفته کاری در عمان معمولاً بین ۴۰ و ۴۸ ساعت، بسته به نوع صنعت است. به طور کلی، روز کاری در حدود هشت ونیم یا ۹ صبح شروع می شود، و در پنج و نیم یا ۶ بعد از ظهر به پایان می رسد. توجه داشته باشید که تعطیلات آخر هفته در عمان شامل جمعه و شنبه است.

کار کردن در عمان آنچنان پیچیده نیست و عرف های معمول جوامع غربی را دارد ، ضمن آنکه قطعا صداقت ، وجدان کاری ، احترام متقابل و رعایت نکات اسلامی و دینی ، موجب تحکیم ارتباط شما و همکاران و کارفرمایان عمانی میشود .

با آنکه عمان نسبت به کشورهای اطراف خود شرایط بهتری برای خانمها به لحاظ کار و زندگی فراهم کرده است و تعصبات مذهبی کمتری دیده میشود ولی همچنان پیداکردن کار و اخذ اقامت کاری در عمان برای زنان مشکل تر است .

مشاغل مورد نیاز در عمان - لیست مشاغل مورد نیاز عمان ویرایش 2019

در مجموع چنانچه پیشنهاد کاری از عمان داشته ، به زبان تسلط داشته و مدرک تحصیلی لیسانس به بالا دارید و در یکی از حرفه های مرتبط با نفت و گاز ، مهندس و عمران ، پزشکی و تدریس سابقه کاری دارید نیم بیشتری از راه را طی کرده اید ولی این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان برای دیگران کار وجود نداشته باشد و قطعا شرایط شخصی و رزومه کاری هر شخص میتواند متفاوت بوده و امکاناتی را فراهم کند .

گاهی میتوانید سایت های کاریابی را هم مرور کنید و درخواست های خود را ارسال کنید تا شاید بتوانید نظر کارفرمایان عمان را به خود جلب کنید . بازدید از سایت هایی چون https://om.indeed.com/jobs-in-Oman خالی از لطف نیست . توجه داشته باشید که مشاغل مورد نیاز عمان که هر ساله اعلام میگردد ، بدین معنی نیست که به کارها و مشاغل دیگر نیازی نیست ، بلکه در واقع اولویت ها را اعلام میکند .

حقوق و درآمد در عمان 

واحد پول عمان، ریال است. هر ریال عمان ۱۰۰۰ بیسه است و هر ریال عمان ۲.۶ برابر دلار آمریکاست . برای یک زندگی معمولی در حد متوسط و با صرفه جویی میتوان حدودا با 200 تا 250 ریال ماهیانه در عمان زندگی کرد . بنابراین میتوانید نسبت به پیشنهادات شغلی خود بهتر تصمیم بگیرید .

اگر در کشور عمان شرکت ثبت کرده اید، در عمان اقامت دارید و قصد دارید کارمند عمانی استخدام کنید، باید به قانون جدیدی که برای پرداخت حداقل حقوق تصویب شده توجه کنید.
در این قانون ذکر شده که کمترین حقوق و دستمزدی که برای کارمند عمانی ثابت (فول تایم) باید در نظر گرفته شود، مبلغ ۲۲۵ ریال عمان در ماه میباشد و ۱۰۰ ریال نیز در ماه به عنوان کارانه ثابت باید به وی پرداخت شود که کل مبلغ را به عدد ۳۲۵ ریال عمان میرساند.
از طرف دیگر این حقوق حداقلی، سقف حداکثری ندارد و هر عددی میتواند به عنوان حقوق به کارمند عمانی پرداخت شود ولی نباید کمتر از ۳۲۵ ریال در ماه باشد

راهنمای اقامت ،تحصیل ،سفر و زندگی در دیگر کشورهادایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  5,244   ، بازدید امروز :  47 و بازدید کل مطالب سایت  123,356 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید