معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور مالزی

د سری ماهاماریمان کوالالامپور از قدیمی ترین معبدهای موجود در شهر کوالالامپور است  که در نزدیکی محله چینی ها در خیابان Tun HS Lee واقع شده است. این معبد از زمانی که احداث شد عبادتگاه مهمی برای مهاجران هندی بود و حالا بخشی از میراث فرهنگی و تاریخی ارزشمند کشور مالزی محسوب می شود. در ادامه همراه روماکو باشید تا بیشتر با آن آشنا شویم .

 

 

معبد سری ماهاماریمان 4 - معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور مالزی

 

 

آشنایی با معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور

بنای اصلی این معبد، پس از دوام آوردن در طول زمان و عوامل طبیعی، در سال 1968 جای خود را به بنای فعلی داد. معبد سِری ماهاماریامان، با قدمت بیش از یک قرن، قدیمی ترین و نیز غنی ترین معبد کوالالامپور، پایتخت مالزی است. برجسته ترین ویژگی این معبد، سازه‌ای شبیه به اندام انسان است که سر آن به طرف مغرب و پای آن به طرف مشرق قرار دارد. پاها به شکل گوپورام (برج یادبود) به ارتفاع 75 فوت و در 5 طبقه ساخته شده است. هر طبقه، دروازه‌ای باشکوه دارد که با پیکره‌ی 228 الهه‌ی هندوی ساخته شده به سبک جنوب هند، تزئین شده است.

 

 

معبد سری ماهاماریمان 3 - معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور مالزی

 

 

الهه‌ی اصلی، سری ماهاماریامان، در داخل معبد نصب شده که تنها ورودی است که رو به شرق قرار دارد. سالن اصلی نمارخانه‌ی این معبد، با نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌هایی تزئین شده که توجه تان را به خود جلب می‌کند. روی سه محراب معبد اصلی را گنبدی پرنقش و نگار پوشانده است. به علاوه، چهار محراب کوچک‌تر که به لرد گانیشا و برادرش لرد موروگا اختصاص دارند، اطراف سالن اصلی نمازخانه واقع شده‌اند.

 

 

معبد سری ماهاماریمان 2 - معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور مالزی

 

 

می‌توانید ارابه‌ی نقره‌ای بسیار بزرگی را ببینید که از مشخصه‌های اصلی جشن تایپوسام هندوها نیز می‌باشد. این ارابه، با نزدیک شدن جشن تایپوسام از معبد بیرون آورده می‌شود. می‌توانید همان روز مقدس به معبد بروید تا ببینید در اولین ساعات صبح چگونه از این ارابه برای حمل پیکره‌های لرد موروگا و معاشرانش (والی و تیوایانی) به غارهای باتو استفاده می‌شود. قبل از مراسمی طولانی دعا خوانده می‌شود و سپس مومنان باربندهایی بزرگ (کاوادی) با سیخ به بدن خود وصل می‌کنند و محراب‌های قابل حمل را با نیزه‌هایی که پوست شان را سوراخ کرده با خود می‌کشند.دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  7   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  85,914 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید