مقبره آتشباز ولی قونیه ترکیه

در جاده قدیمی مرام، یکی از اماکن دیدنی قونیه به نام مقبره آتشباز ولی (ATEŞ BAŞ VELİ MAUSOLEUM ) وجود دارد. این مقبره به مولوی آتش باز یوسف (Mevlevi Ateş Baz Yusuf ) تعلق دارد که در سال 1285 درگذشت. گفته شده که این شخص آشپز و یکی از خدمتکاران وفادار مولانا بوده است؛ علاوه بر این، در فرقه صوفی نیز شخصیتی مهم محسوب می شد. مولوی آتش باز یوسف اولین و تنها آشپزی است که مقبره ای به نامش ساخته شده است.

 

 

مقبره آتشباز ولی 3 - مقبره آتشباز ولی قونیه ترکیه

 

 

اهمیت مقبره آتشباز ولی برای آشپزها

اهمیت مقبره آتش باز ولی برای آشپزها یک امر شناخته شده است؛ اهمیت این مکان به اندازه ای است که برای سرآشپزها و آشپزها به عنوان یک مکان مقدّس تبدیل شده است. آن ها با مراجعه به این مکان، قدری از نمک مقدس موجود در آنجا را بر می دارند زیرا این نمک را به عنوان عاملی جهت کامیابی و موفقیت خانواده خود می دانند.

مقبره آتشباز ولی 4 - مقبره آتشباز ولی قونیه ترکیه

معماری مقبره آتشباز ولی قونیه

 سبک ساخت و معماری مقبره ولی آتش باز مشابه آرامگاه های سلجوقی است. این مقبره ساختار هشت گوش دارد و از سنگ ساخته شده؛ گنبد مقبره نیز به صورت یک کلاه مخروطی است و با آجر بنا شده است. در این مقبره یک در وجود دارد، این در شما را به زیرزمینی منتقل می کند که در گذشته، در زیر آن دروازه ای از طاق سنگی ساخته شده بود.

مقبره آتشباز ولی 1 - مقبره آتشباز ولی قونیه ترکیه

رستوران های نزدیک به مقبره آتشباز ولی قونیه

تورهای گردشگری اغلب پس از راهنمایی مسافران خود و بازدید از اماکن دیدنی، آن ها را به رستوران هایی که در مجاور این جاذبه های توریستی قرار دارند هدایت می کنند؛ به همین دلیل، در اینجا تعدادی از رستوران های منطقه مرام که نزدیک ترین رستوران ها به مقبره ولی آتش باز هستند معرفی شده است.

  • رستوران Cemo Etli Ekmek
  • رستوران Lezzan
  • رستوران Cigerci Fatih
  • رستوران و کافه Yesilcam Kultur & Sanat Cafe


دایرکتوری سایت و مشاغل ایران

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  1   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  33,852 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .

در حال حاضر 9996 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2334 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 388 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید