شهرهای اسپانیا

شهرهای اسپانیا

برای آشنایی بیشتر با کشور اسپانیا، ابتدا به صورت کلی اطلاعاتی از شهرها و شرایط آنها ذکر شده و سپس چند شهر مهم اسپانیا به شکل کامل معرفی گردیده اند.

اسپانیا ۱۷ بخش خودمختار دارد. از سوی دیگر کشور اسپانیا به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده‌اند. برای نمونه ناحیه اکسترمادورا از دو استان کاسرس و باداخوس تشکیل شده است. علاوه بر این هر استان به تعدادی شهرستان تقسیم شده است و هر شهرستان به تعدادی دهستان. اسپانیا ۸۱۰۸ دهستان دارد.در ادامه با سایت roomaco.com همراه باشید تا با شهرهای اسپانیا بیشتر آشنا بشیم

پرجمعیّت‌ترین شهرها

هر دهستاناسپانیا به طور میانگین ۵٬۳۰۰ نفر جمعیت دارد، امّا دامنه تغییرات زیاد است. پرجمعیّت‌ترین دهستان اسپانیا شهر مادرید با ۳٬۱۲۸٬۶۰۰ (۲۰۰۶) نفر جمعیّت است. در حالی‌که چندین دهستان نیز وجود دارند که جمعیتشان کمتر از ۱۰ نفر است.

جدول زیر ده تا از پرجمعیّت‌ترین دهستان‌های اسپانیا را نشان می‌دهد.

 • مادرید
 • بارسلونا
 •  بالنسیا
 • سبیا
 • ساراگوسا
 • مالاگا
 •  مورسیا
 • لاس پالماس
 • پالما
 • بیلبائو
کشور اسپانیا

جزایر اسپانیا شامل جزایر بالئاری در دریای مدیترانه و جزایر قناری در اقیانوس اطلس می‌باشد. افزون بر اینها شماری جزیره غیر مسکونی دیگر در سمت مدیترانه‌ای تنگه جبل‌الطارق نیز متعلق به اسپانیا است از جمله جزایر چافاریناس، آلهوسماس و جزیره کوچک پرخیل. جزیره آلبوران که بین اسپانیا و شمال آفریقا قرار دارد نیز تحت حاکمیت اسپانیا می‌باشد. جزیره کوچک فاسان که در رودخانه بیداسوآ قرار دارد تحت حاکمیت مشترک اسپانیا و فرانسه اداره می‌شود.لیست جزایر:

 • تنریف
 • مایورکا
 • گران کاناریا
 • لانزاروته
 • ایبیزا
 • فوئرته‌ونتورا
 • منورکا
 • لا پالما
 • لا خومرا
 • ال هییرو
 • فورمنترا
 • آروسا
 • لا گراسیوسا
 • تابارکا
 • اونس

شهر مادرید در اسپانیا

مادرید (تلفظ عامیانه در مادرید: ماد’ریث یا ماد’ری)پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا است. مادرید هم‌چنین پایتخت یک بخش خودمختار و مرکز استان مادرید نیز هست. مادرید در وسط کشور، و در فلات اسپانیا واقع شده‌است. این شهر پس از لندن و برلین سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است و منطقه کلان‌شهری آن پس از لندن و پاریس سومین منطقه کلان‌شهری بزرگ این اتحادیه است. جمعیت مادرید حدود ۳.۳ میلیون نفر است و منطقه کلان‌شهری مادرید (مادرید و حومه) ۶.۲۷۱ میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت شهر مادرید ۶۰۴.۳ کیلومتر مربع است.

مادرید، پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا، اگرچه دارای زیرساخت‌های مدرن است، اما با نگاه کردن در آن به محله‌ها و خیابان‌های تاریخی بسیاری که به خوبی هم محافظت شده‌اند برخورد خواهیم کرد. در این شهر می توان غذاهای شگفت انگیز، مد و شب نشینی را به خوبی مشاهده کرد.

اطلاعات ضروری مادرید

اختلاف زمانی با تهران: ۲:۳۰- واحد پول رسمی: یورو زبان رسمی: اسپانیایی (spanish)

وضعیت آب و هوایی مادرید

مادرید به داشتن آب و هوای معتدل در تمام طول سال معروف است، گرچه، تابستان‌ها طی چند هفته بدون وقفه هوا داغ می‌شود. میزان رطوبت در این فصل زیاد نیست، اما با این وجود نمی شود اقلیم این ناحیه را خشک دانست. اغلب مردم توافق دارند که بهترین زمان برای بازدید از این شهر فصل‌های بهار و پاییز است. هر دوی این فصول با درجه حرارت ملایم و بدون باران سپری می‌شوند. در حقیقت باید خیلی بدشانس باشید که در هر زمان از سال با باران زیاد برخورد کنید. زمستان‌ها را می شود در قیاس با دیگر نقاط اروپا معتدل دانست، با این وجود در بسیاری از سال‌ها گاهی برف می‌بارد و چند روزی هوا بسیار سرد می شود.

بهترین زمان برای رزرو هتل در مادرید

هتل‌های مادرید در همه‌ی طول سال کاملا محبوب هستند، اما می‌شود ماه‌های گرم ژوئیه (جولای) و اوت (آگوست) را فصل‌های کم گردشگر یا به اصطلاح off-season نامید، ماه‌هایی که تا حدی اروپایی‌ها برای بازدید از سواحل مادرید آن‌ها را انتخاب می کنند. کریسمس و عید شکرگذاری هم در فصول پرگردشگر یا به اصطلاح High-season قرار دارند، پس چناچه قصد سفر در این مدت را دارید بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن جا رزرو کند. به طور معمولا اگر بخواهید به محض ورود به این شهر هاستل یا اتاقی در هتل اجاره کنید نباید با مشکل خاصی مواجه شوید، اگرچه هتل‌های  محبوب‌ترین نقاط شهر و یا مرکز آن از قبل پر شده‌اند و شاید مجبور شوید کمی دورتر اقامت کنید. در بیشتر فصل بهار جمعیت زیادی در مادرید مشاهده می‌شود، پس بهتر است از قبل به فکر رزرو مکانی مناسب باشید تا با مشکلی برخورد نکنید.

انواع هزینه‌ها در مادرید

هزینه‌ی هاستل

هزینه‌ی اقامت در اتاق های اشتراکی هاستل‌ها بسته به اینکه چقدر از Plaza Mayor (میدان اصلی شهر) فاصله دارد به ازای هر شب اقامت چیزی بین ۱۵ تا ۲۵ یورو می‌شود. همچنین اگر قصد توقف در اتاق های خصوصی را داشته باشید به ازای هر شب اقامت در یک اتاق دو نفره باید بین ۳۰ تا ۶۰ یورو بپردازید.

هزینه‌ی اقامت در هتل

هتل‌های این شهر با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارند و یا اینکه در چه زمانی از سال نسبت به رزرو اتاق اقدام کنیم، می توانند قیمت‌های متفاوتی داشته باشند. اما به صورت کلی اگر بخواهیم قیمت‌ها را بر اساس کیفیت و ستاره دسته بندی کنیم به شرح زیر خواهد بود:

 • ۱ ستاره     ۱۵ تا ۶۰ یورو
 • ۲ ستاره     ۲۱ تا ۱۰۸ یورو
 • ۳ ستاره     ۲۹ تا ۱۷۵ یورو
 • ۴ ستاره     ۴۰ تا ۱۸۴ یورو
 • ۵ ستاره      ۱۰۱ تا ۳۶۸ یورو

همانطور که مشاهده می کنید قیمت‌های هتل‌ها بر اساس تعداد ستاره جهش آنچنانی ندارد به جز فاصله‌ی قیمتی بین هتل‌های ۴ ستاره و ۵ ستاره که کمی زیاد است. پس با کمی دقت و نکته‌بینی می توانید در بهترین حالت جا رزرو کنید.

متوسط قیمت مواد غذایی در مادرید

خوشبختانه غذا در مادرید در مقایسه با دیگر نقاط تورسیتی اروپا ارزان‌تر است و برای کسانی هم که در این شهر زندگی می کنند، این موضوع خوش‌آیند است. به طور کلی تاکنون پیش نیامده است که کسی از این نظر با مشکل خاصی مواجه شود. نوشیدنی و آب هم مانند غذا قیمت‌های مناسبی دارند.

صبحانه: معمولا هتل‌ها و هاستل‌های مادرید اتاق هایشان را به همراه یک وعده صبحانه اجاره می دهند، اگر اینگونه نبود به راحتی در هرجایی از شهر می توانید صبحانه‌ی مورد علاقه‌تان را میل کنید. (۳ تا ۶ یورو)

ناهار: در اسپانیا بر خلاف بیشتر نقاط دنیا، معمولا ناهار بزرگترین وعده‌ی غذایی محسوب می شود. ساندویچ‌های ژامبون در این شهر پر طرفدار  و ارزان هستند. (۵ تا ۹ یورو)

شام: اگر دنبال مکانی برای خوردن غذای خوب و البته مقرون به صرفه هستید تاپاسی‌ها (تاپاس نوعی پیش غذای اسپانیایی) مکان مناسبی هستند (۸ تا ۱۵ یورو برای ۳ یا ۴ تاپاس) همچنین رستوران‌های خوبی وجود دارند که می توانید در آن‌ها شام را میل کنید. (۲۴ یورو)

تاپاس: سفارش تاپاس در ابتدا با وجود شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ممکن است کمی پیچیده باشد. سایزهای کوچک آن می تواند برای یک وعده‌ غذای عالی و ارزان مناسب باشند. (۱ تا ۴ یورو برای هر تاپاس)

مک دونالد: پیشنهاد می کنیم در مادرید، تنها در صورتی که دلتان هوای مک دونالد کرده باشد به این رستوران‌ها مراجعه کنید، چرا که ساندویچی‌های بهتر و ارزان‌تری هم در این شهر پیدا می‌شود. (۳,۳۰ یورو) اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۴۰  و ۲۹ یورو   تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

هزینه‌ی حمل و نقل در مادرید

سیستم حمل و نقل مادرید سریع، تمیز، امن، گسترده و کارآمد است که شامل ۱۳ خط مترو، بیشتر از ۱۷۰ خط اتوبوس (EMT) و ۱۰ خط Cercanias (قطارهای محلی که مرکز شهر را به حومه‌ها متصل می کنند) می‌شود. به علاوه، استفاده از این سیستم ارزان است. هزینه‌ی‌ها به شرح است:

 • بلیط ۱ نفره تک سفره   ۱.۵۰ یورو
 • بلیط ۱ نفره ۱۰ سفره (قابلیت استفاده هم در اتوبوس و هم مترو و همچنین به اشتراک گذاشتن)    ۱۲ یورو
 • جابجایی توسط تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر   ۳۰ یورو
 • جابجایی توسط مترو از فرودگاه تا مرکز شهر      ۵ یورو
 • هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی                  ۵ تا ۷ یورو

توصیه‌هایی برای صرفه جویی در هزینه‌ها

ناهار بزرگ میل کنید

ناهار در مادرید ارزان‌تراست. تقریبا در هرجایی می توانید یک menu del dia پیدا کنید که صرف یک وعده غذا در آن حدود ۱۲ یورو می‌شود. گزینه‌های دیگر هم استفاده از تاپاس است که هزینه‌ای به مراتب کمتر دارد.

از روزهای رایگان موزه‌ها استفاده کنید

بسیاری از موزه‌های شهر مادرید در روزها و زمان‌های خاصی به صورت رایگان به روی عموم باز هستند. پس حتما قبل از سفر، این مورد را خوب بررسی کنید.

جاذبه های گردشگری شهر مادرید

پارک دل کاپریچو

شهرهای اسپانیا

پارک دل کاپریچو (Parque de El Capricho) کمی دورتر از مرکز شهر قرار گرفته و گردشگران معمولا از وجود آن غافل هستند؛ در حالی که این پارک به واسطه‌ی سبک معماری ترکیبی انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی خود، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین پارک‌های مادرید به شمار می‌رود. ستون‌های یونانی، دریاچه‌ای بزرگ با قوهای زیبا، یک قصر، باغ گل رز و مسیرهای پر پیچ و خمی که با درخت‌ها و بوته‌های زیبا تزیین شده است، قطعا می‌تواند اوقات فراموش‌نشدنی را برای شما رقم بزند.

پلازا دِ اولاوید

شهرهای اسپانیا مادرید

با اینکه بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند در فضای باز پلازا مایور بنشینند و یک نوشیدنی میل کنند، شما می‌توانید از فضای باز میدان محلی‌تری نظیر «پلازا دِ اولاوید» (Plaza de Olavide) لذت ببرید. تعداد زیادی رستوران و کافه در این میدان قرار دارد که می‌توانید یک نقطه عالی پیدا کرده و خود را به یک نوشیدنی مهمان کنید. علاوه بر فواره و پارکی که برای بازی کودکان مهیا شده، می‌توانید روی یک نیمکت، خستگی را از تن به در کرده و از حس و حال میدان کمال استفاده را ببرید.

مرکادو دلا سبادا

مرکادو دلا سبادا

یکی از مکان‌های جدید غذا خوردن در مادرید، بازارهای آن هستند که برخی از آن‌ها در میان گردشگران شهرت زیادی دارند. با این حال بازار «مرکادو دلا سبادا» (Mercado de la Cebada) به شدت مورد علاقه افراد بومی است. علاوه بر غرفه‌های غذا، یک فضای باز با هنر خیابانی نیز در این بازار به چشم می‌خورد. در صورتی که با اجرای تئاتر یا موسیقی نیز مواجه شدید، تعجب نکنید.

هامان آل آندالوس

هامان آل آندالوس

«هامان آل آندالوس» (Hamman Al Andalus) مناسب حال یک گردشگر است که می‌تواند در استخر آب گرم، آب تنی کرده، به سونا برود یا با یک ماساژ سر حال بیاید. افراد محلی اکثرا به اینجا سر می‌زنند و با توجه به اینکه ارزان است، بعد از یک روز طولانی گشت و گذار در شهر می‌توانید چند ساعتی به خود برسید. پیشنهاد می‌کنیم از قبل به صورت اینترنتی جا رزرو کنید و سعی کنید در ساعات شلوغ به این محل نروید که با ازدحام جمعیت مواجه خواهید شد.

مادرایت

مادرایت

«مادرایت» (MadrEAT) یکی از بازارهای جدید شهر مادرید است که جشنواره‌ای از غذاها را پشت کاروان‌ها و در فضای باز برگزار می‌کند. افراد محلی زیادی برای خوردن، نوشیدن و گشت و گذار به این بازار سر می‌زنند. تاریخ و زمان آن هر ماه تغییر می‌کند و در صورتی که تصمیم دارید از آن دیدن کنید، حتما به سایت آن‌ها مراجعه کنید. در این بازار می‌توانید انواع غذاهای بین‌المللی و غذاهای مخصوص اسپانیایی را امتحان کنید. فراموش نکنید که وقتی آب و هوای شهر خوب است، به این محل بروید.

ماتادِرو

ماتادِرو

«ماتادِرو» (Matadero) در گذشته به عنوان بزرگ‌ترین کشتارگاه مادرید محسوب می‌شده است و در حال حاضر به عنوان یک مرکز فرهنگی مشغول فعالیت است. از نمایشگاه‌های هنری گرفته تا برگزاری کلاس‌های طراحی و مسابقات عکاسی، از کارهای متنوعی است که در این مرکز انجام می‌شود.

مرکادو دلوس موتورز

مرکادو دلوس موتورز

گردشگران عاشق خرید کردن نباید «مرکادو دلوس موتورز» (Mercado de los Motores) را از دست بدهند. در این بازار شاهد عرضه مبلمان، عتیقه، وسایل دکوری، لباس‌های دست دوم، جواهرات، غذا و… خواهید بود. مرکادو دلاس موتورز در موزه قطار مادرید «Museo del Ferrocarril» قرار دارد، به این ترتیب می‌توانید علاوه بر خرید کردن و خوردن غذاهای خوشمزه، از برخی از قدیمی‌ترین واگن‌های قطار اسپانیانیز دیدن کنید.

معبد Debod

معبد Debod

قطعا تماشای یک معبد مصری در کشوری مثل اسپانیا که فرهنگ و تاریخی متفاوت دارد تجربه‌ای منحصر به فرد خواهد بود. این معبد در اصل، چهار قرن قبل از میلاد در شهر اسوان مصر ساخته شده است و در سال ۱۹۸۱ سنگ به سنگ و تکه تکه به مادرید منتقل شده است (هدیه‌ای از طرف مصری‌ها به اسپانیا)، یکی از نقاطی که حتما باید ببینید، به نظرتان هیجان انگیز نیست؟

نکته‌ها:

 • بهترین زمان برای بازدید از این معبد غروب آفتاب است. اگر تا تاریکی هوا صبر کنید، پاداش شما تماشای معبدی روشن به همراه  انعکاس آن در آب خواهد بود.
 • بعد از تماشای معبد، سعی کنید تا انتهای پارک قدم بزنید و از دیدن مناظر تپه‌ها لذت ببرید.
 • به تضاد بین این بنای مصری و بنای Plaza de España که در همان نزدیکی است دقت کنید!

پارک Retiro

پارک Retiro

پارک Retiro واحه‌ی شهری است که در مرکز شهر قرار دارد و در میان خانواده‌ها و کارگرانی که علاوه بر استراحت ناهار خود را در آن صرف می کنند از محبوبیت بالایی برخوردار است. در اصل، این مکان در اوایل قرن ۱۶ میلادی یک صومعه بود، تا اینکه در قرن ۱۹ میلادی به روی عموم باز شد. امروزه بازدیدکنندگان می توانند در دریاچه آن (estanque) قایق سواری کنند، در اطراف باغ گل سرخ قدم بزنند یا تعدادی معماری عجیب و غریب و هنر ی از جمله مجسمه‌ی شیطان (الهام گرفته از بهشت گمشده میلتون) و کاخ کریستال را که ساختاری از فلز و شیشه دارد و واقعا مثل کریستال می درخشد، تماشا کنند.

نکته‌ها:

 • این پارک آخرهفته حسابی شلوغ می شود، پس اگر می توانید در دیگر روزهای هفته و به طور ترجیحی قبل یا بعد از ناهار از آن بازدید کنید که با جمعیت زیاد روبرو نشوید.

کتابخانه‌ی فیلم اسپانیایی  Filmoteca Espanola

کتابخانه‌ی فیلم اسپانیایی

عاشقان فیلم نباید بازدید از این یکی را از دست بدهند.این مرکز بزرگترین آرشیو فیلم اسپانیا است که بخشی از انجمن فیلم این کشور هم محسوب می شود. تعداد بسیار زیادی فیلم کلاسیک اسپانیایی که شامل بهترین‌های این کشور می شود در این مکان وجود دارد اما تنها دلیل جذاب بودن آن وجود فیلم‌ها نیست، چرا که خود بنای این مرکز هم با ظاهر زیبا و سبک هنری نوی آن دلبری می‌کند. می توانید با پرداخت مقدار کمی هزینه ۴ یا ۵ فیلمی را که در طول روز به نمایش در می‌آیند، تماشا کنید. سازمان سینمایی اسپانیا در فصل‌های مختلف بر روی موضوعات متنوع تمرکز می کند که در نمایش نوع فیلم‌ها نمود پیدا می کند. همچنین می‌توانید از آرشیو فیلم‌ها، موزه، کتابخانه و فروشگاه کتاب بازدید کنید یا اینکه در کافه تریا به نوشیدن و خوردن یک فنجان چای به همراه کیک مشغول شوید. تفریحی کاملا کلاسیک!

نکته‌ها:

 • گاهی برنامه‌ی پخش فیلم‌ها بدون اطلاع قبلی تغییر می کند، پس بهتر است از قبل تماس بگیرید تا مطمئن شوید فیلم مورد علاقه‌تان در حال پخش باشد.

کافه Chocolaterias Valor

کتابخانه‌ی فیلم اسپانیایی

این دفعه توصیه می کنیم عاشقان شکلات چنین تجربه‌ای را از دست ندهند. Chocolaterias Valor شش شعبه در اطراف شهر مادرید دارد که غنی‌ترین و بهترین شکلات‌های این شهر را به فروش می‌رسانند. خوراکی سنتی و خوشمزه‌ی اسپانیا شکلات و چورو (دونات اسپانیایی) است، اما انتخاب‌های خوشمزه‌ی دیگری هم وجود دارد که شامل شکلات‌های خوشمزه‌ِ‌ِی طعم دار و دسر می‌شود.

میدان اصلی مادرید (Plaza Mayor)

میدان اصلی مادرید

اگر دوست دارید خودتان را در میان فرهنگ اصیل مادرید احاطه کنید، پیشنهاد می کنیم از میدان اصلی پایتخت که در مرکز شهر قرار دارد دیدن کنید، جایی که بیش از ۲۰۰ بالکون در آن مشاهده می‌شود. این میدان پر از تراس‌هایی (بالکون) است که گردشگران و حتی محلی‌ها در آن‌ها می‌نشینند و ناهار میل می‌کنند.

نکته‌ها:

 • در این مکان انتظار قیمت‌های بالا را داشته باشید.
 • اگر دنبال جایی هستید که هدایای اسپانیایی از جمله کلاه و حلقه‌های فلزی تهیه کنید این میدان محلی است که بسیاری از هدایای کلاسیک اسپانیایی در آن به فروش می‌رسد.
 • Plaza Mayor پر از نوازندگان خیابانی ( به طرز عجیبی جذاب ) و شخصیت‌های کارتونی در اندازه واقعی است که سرگرمی های جالبی را برای عموم به وجود آورده‌اند.

بازار San Anton

بازار San Anton

بازار San Anton که اخیرا هم بازسازی شده است، برای عاشقان غذا به نوعی مانند بهشت محسوب می‌شود. دلیلش این است که بخش قدیمی این بازار با ماهی، کوشت و انواع تولیدات سر پا ایستاده است و بخش مدرن آن شامل کافه‌های تاپاس و حتی یک کافه و رستوران در پشت بام می‌شود که می توان غذاهایی عالی را در آن‌ها میل کرد.

نکته‌ها:

 • اگر در طبقه‌ی پایین این بازار از فروشندگان ماهی یا گوشت خریداری کنید، می تواند در رستوران طبقه‌ی بالا بدهید آن را برایتان طبخ کنند.

موزه‌ی ملی باستان‌شناسی

موزه‌ی ملی باستان‌شناسی

موزه‌ی ملی باستانشناسی با یک طراحی خوب مجموعه‌ای باستانی و ارزشمند از سراسر شبه جزیره ایبری را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می توانند آثاری از گاه‌‌نگاری تمدن اسپانیا و همچنین مکشوفاتی از تمدن قدیمی مصر و بین‌النهرین را در اینجا تماشا کنند.

نکته‌ها:

 • بازدید از این موزه روزهای شنبه از ساعت ۲ عصر به بعد و صبح روزهای یکشنبه رایگان است.

محله‌ی تاریخی باریو د سالامانکا (Barrio de Salamanca)

محله ی تاریخی باریو د سالامانکا

محله‌ی باریو د سالامانکا به خاطر اقامتگاه‌های شیک، به همراه مغازه‌ها و رستوران‌های مجللش مشهور است. چه برای خرید کردن و چه برای نگاه کردن به ویترین فروشگاه‌ها به اینجا آمده باشید، این محله کاملا ارزش وقتی را که هزینه می کنید دارد.

نکته‌ها:

 • موزه‌ی ملی باستان‌شناسی در این محله واقع شده است.

گرن ویا (Gran Via)

شهرهای اسپانیا

گرن ویا شلوغ‌ترین معبر یا شاهراه شرق به غرب مادرید محسوب می شود که به طور حتم می توان آن را جذاب‌ترین خیابان این شهر هم نامید. این خیابان جایی است که می توانید  تئاتر های زیاد و فروشگاه‌های بین‌المللی معروف را در آن پیدا کنید. بازدید از این مکان را به هیچ وجه از دست ندهید.

نکته‌ها:

 • برای دیدنیکی از تئاتر‌های قدیمی نیازی نیست که در آن‌ها شرکت کنید، تنها کافی است به فروشگاهی مانند H&M سری بزنید که در یک اثر تئاتری حفاظت شده از گذشته واقع شده است.

باغ Sabatini

شهرهای اسپانیا

باغ دوست‌داشتنی Sabatini محلی پر از آرامش است. فواره‌ها، مجسمه‌ها و پرچین‌ها به همراه یک کاخ سلطنتی در پس زمینه، از Sabatini مکانی فوق‌العاده برای عکاسی ساخته است. می توانید با نشستن بر روی نیمکت‌ها یا پیک نیک بر روی چمن ها از داشتن یک بعد از ظهر آرام لذت زیادی ببرید.

نکته‌ها:

 • اگر در ماه‌های جولای یا آگوست از این مکان دیدن کردید، به هیچ وجه جشنواره‌ی تابستانی هنر (Veranos de la Villa) را از دست ندهید. در طول این مدت می توانید از یکی از مشهورترین اوپراهای اسپانیایی (zarzuelas) لذت ببرید.

رستوران El Asador de Aranda

شهرهای اسپانیا

رستوران‌های زنجیره ای و اسپانیایی El Asador de Aranda  بهترین غذاهای اسپانیایی را در محیطی آرام، شیک و قابل اطمینان ارایه می‌دهند. در اینجا می توانید از گوشت کبابی fvi و دنده‌ی گوسفند که در یک اجاق رسی و به روش سنتی آماده می شود لذت ببرید. این رستوران‌ یکی از بهترین مکان‌ها برای خوردن غذایی خوشمزه با قیمتی منطقی و قابل قبول است.

نکته‌ها:

 • اگر دوست ندارید برای خالی شدن میزها صبر کنید، بهتر است از قبل جا رزرو کنید.

 محله‌ی La Latina

شهرهای اسپانیا

La Latina محله‌ای است که می توانید در آن برای میل کردن بهترین تاپاس ها توقف کنید. کافه‌هایی با تراس های زیبا و جوی دوستانه که نظر هر کسی را به خود جلب می کند، در این محله‌ خوشمزه‌ترین و کاملترین تاپاس‌ها را به فروش می‌رسانند. به یکی از این کافه‌ها بروید مقداری نوشیدنی تهیه کنید، و اگر خوش شانس باشید می توانید به ازای تهیه دو یا سه نوشیدنی یک غذای خوشمزه و رایگان میل کنید.

پوئرتا دل سل (Puerta del Sol)

پوئرتا دل سول

پوئرتا دل سل، نقطه‌ای کلاسیک  در مادرید است که می توانید از آن دیدن کنید. این میدان که قلب مادرید محسوب می‌شود، جایی است که یکی از مهمترین رویدادهای سال یعنی جشن شب سال نو در آن برگزار می‌شود. یکی از رسم های جالب در این شب این است که مردم محلی به سرعت ۱۲ انگور را در یک ردیف با ترتیب صدای ناقوس ساعت همگام می‌کنند.

نکته‌ها:

 • اگر گرسنه شدید می توانید در شیرینی فروشی بسیار قدیمی Mallorquina که در بخش غربی میدان واقع شده است، مقداری شیرینی خوشمزه تهیه کنید.
 • در زمین روبروی ساختمان برج ساعت، می توانید یک تابلو به نام کیلومتر صفر را پیدا کنید.

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی جایی است که می توانید توانگری اسپانیایی را در بهترین حالتش تجربه کنید. اگرچه، خانواده‌ی سلطنتی در اینجا زندگی نمی‌کنند  و بالعکس درست در بیرون شهر اقامت دارند. اتاق‌های کاخ سلطنتی را می‌شود سرزمین شگفت‌انگیز لوسترهای کریستال، تخت‌های پادشاهی قرمزِ مخملی و سقف‌های نقاشی شده نامید.

نکته‌ها:

 • اگر می خواهید در صف های طولانی که برای ورود به کاخ ایجاد شده اند توقف نکنید، بهتر است زودتر و در اوایل باز شدن درب‌های این مکان، در محوطه‌ی بیرونی کاخ حاضر باشید.
 • زمانی که در این ناحیه قرار دارید، می توانید از کلیسای Almudena که رایگان است دیدن کنید. اگرچه از کمک‌های مالی هم استقبال می کنند.

مسابقات اسب سواری در هیپو درومو د لا سارسوئلا (Hipodromo de la Zarzuela)

مسابقات اسب سواری در هیپو درومو د لا سارسوئلا

تماشای مسابقه‌ی اسب سواری در هیپو درومو د لا سارسوئلا یکی از ناب ترین تجربه های ممکن است، حتی اگر خیلی طرفدار اینطور مسابقات و رقابت‌ها نباشید. چیزی در این مکان وجود دارد که با تمام وجود فریاد می‌زند، تابستان وجود دارد. اگر حوصله‌ی تماشای مسابقات را ندارید، باغ  بزرگی وجود دارد که نوشیدنی و تاپاس های خوشمزه‌ای سرو میکند، پس چه کاری بهتر از اینکه یکی دو ساعت از وقتتان را در آن سپری کنید.

غذا در شهر مادرید

کوسیدو مادریلینو (Cocido Madrileno)

کوسیدو مادریلینو

همین که هوا سر می‌شود بوی خوش خورشت گوشت مخصوص همه خیابان‌های مادرید را در می‌گیرد. خورشت سنتی که در مادرید پخت می‌شود، پر از سبزیجات، نخودفرنگی، سوسیس کوریو و گوشت مخصوص است. این خورشت در مدت چهار ساعت به جوش می‌آید و به عنوان مرحمی در آب و هوای سرد مادرید است.

غذای کوسیدو در سه نوع قابل استفاده است در نوع اول که با نخودفرنگی، سبزیجات و گوشت پخت می‌شود و آب گوشت آن جدا شده و برای تهیه سوپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بقیه مواد تشکیل دهنده در ظرف قرار می‌گیرد و اغلب در دو دور سرو می‌شود، ابتدا نخود و سبزیجات سرو می‌شود و سپس گوشت سرخ شده سرو می‌شود.

 هیوس روتس (Huevos Rotos)

هیوس روتس

غذاهای سنتی شهر مادرید اغلب پر از گوشت و سبزیجات هستند. هیچ جایی شما نمی‌توانید بخار حاصل از بشقاب غذای خوشمزه هیوس روتس را مشاهده کنید. این غذا به درستی به تخم‌مرغ شکسته تعبیر می‌شود. این غذای مادریدی سیب‌زمینی سرخ شده اسپانیایی است که نمک دریایی به آن افزوده‌اند و سیب‌زمینی‌ها با نظم خاصی دور بشقاب چیده شده‌اند همچنین تخم‌مرغ‌ها نیز بر روی آن قرار می‌گیرد.

در جایی که شما این غذا را میل می‌کنید زرده تخم‌مرغ با پوسته آمیخته شده و با نان سرو می‌شود. در بسیاری از رستوران‌ها از ژامبون و سس نیز برای خوش‌طعم کردن استفاده می‌کنند اما این غذا بدون گوشت سرو می‌شود و یک وعده غذای گیاهی عالی محسوب می‌شود.

شما می‌توانید بهترین هیوس روتس را در شهر کاسا لوسیو پیدا کنید . یکی از مشهورترین مکان‌ها برای خوردن این غذا منطقه لا لانتینا است.

 بوچدیلو د کالامارس (Bocadillo de Calamares)

بوچدیلو د کالامارس

سفر به شهر مادرید بدون چشیدن طعم ساندویج خوشمزه و مشهور بوچدیلو د کالامارس یا ماهی سرخ‌شده کامل نمی‌شود. پلازا میر مادرید محل اصلی پخت این ساندویج ویژه  و دلپذیر است. غذای سنتی بوچدیلو د کالامارس شامل نان تازه است که با حلقه‌های عمیق سرخ‌شده ماهی با آرد پوشیده شده است. بعضی اسپانیایی‌ها به آن گوجه‌فرنگی و پودر ففل پاپریکا و سس مایونز سیر خانگی اضافه می‌کنند و همچنین اغلب قبل پخت آن‌ها را به آبجو و یا روغن زیتون آغشته می‌کنند. خیابان‌های پلازامیرا شهر مادرید به ساندویج کالامارس مشهور است.

 کالوس لا مادرینا (Callos a la Madrilena)

کالوس لا مادرینا

کالوس مادرینا یکی دیگر انواع غذاهای مادریدی است که در زمستان پخت می‌شود. این خورشت خوشمزه در ظرف‌های گلی سرو می‌شود. این غذا شامل نواری از سیرابی گوساله مقداری سس و سوسیس است.

این غذا اغلب به عنوان غذای زمستانی مشهور است و در اکثر رستوران‌های اسپانیا سرو می‌شود. اولین دستور‌العمل این غذا به قرن شانزدم بر می‌گردد که این غذا با فلفل پاپریکا تزیین می‌شد. در ماه‌های زمستان می‌توانید این غذا را در بسیاری از رستوران‌های پایتخت پیدا کنید.

 شکلات کوروس کن (Churros con Chocolate)

شکلات کوروس کن

کوروس یکی از شکلات‌های معروف شهر مادرید است که در فصل زمستان معمولا عصرها با یک فنجان قهوه مصرف می‌شود و گاها برای صبحانه نیز مصرف می‌شود. یکی از معروف‌ترین مکان‌هایی که شما می‌توانید یک دل سیر از این شکلات خوشمزه میل کنید ناحیه سان جونز است که بیش از صد سال قدمت دارد. همچنین می‌توانیداز شکلات‌های بازار مادرید لذت ببرید.

 ارجالا پلانچا (Oreja a la Plancha)

ارجالا پلانچا

وقتی در اسپانیا غذای اسپانیولی مصرف می‌کنید ممکن است حاوی گوشت مخصوص باشد. ارجالا یک غذای محبوب اسپانیولی است که در نوع خود برای توریست‌ها غذای جالب و عجیبی است. ارجالا پلانچا گوشت مخصوص سرخ شده است که معمولا با خلال خورده می‌شود و اغلب نمک، فلفل یا لیمو به آن اضافه می‌شود. در بیشتر قسمت‌های مادرید این غذا به تنهایی سرو می‌شود اما بعضا به آن قارچ نمک و گوشت مخصوص افزوده می‌شود.

 پینچو دی تورتیلا (Pincho de Tortilla)

پینچو دی تورتیلا

تورتیلا یا املت اسپانیولی یکی دیگر از انواع غذاهای مادریدی است. در اینجا شما می‌توانید انواع گوناگونی از این غذا را بیابید. بعضی از آن‌ها شامل تخم‌مرغ و سیب‌زمینی است و بایست با نان بخورید. بعضی از آن‌ها شامل برش‌های جامد شامل همه چیز از پیاز سرخ شده و قارچ گرفته تا سوسیس و فلفل هستند. برای اینکه از این غذا بیشتر لذت ببرید می‌توانید لقمه بزرگ‌تری بردارید.

مراکز خرید در مادرید

 دپارتمان استورها

دپارتمان استورها

در مادرید هم مانند سایر شهرهای دنیا، دپارتمان استورها یکی از مهم‌ترین مراکز خرید هستند. در ادامه با دپارتمان استورهای El Corte Inglés آشنا می‌شویم. مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای El Corte Inglés در اروپا بزرگ‌ترین مجموعه و در دنیا چهارمین مجموعه‌ی فروشگاهی هستند. این فروشگاه‌ها را با فروشگاه‌های مشهوری مانند گالری لافایت پاریس مقایسه می‌کنند. این مجموعه در مراکز شهرهای مختلف اسپانیا شعبه دارد و از چندین ساختمان تشکیل می‌شود که مجموعه‌ای از برترین برندها را دور هم جمع کرده است. از مشهورترین برندهایی که فروشگاه‌های آنها را در این دپارتمان استورها خواهید دید می‌توان لویی ویتون، آرمانی، کارتیه، گوچی، بولگاری، دیور، لاکست، گارسیا و ده‌ها برند دیگر را نام برد.

خرید در این فروشگاه‌ها ارزان نیست. گرچه در سال‌های اخیر این مجموعه تلاش کرده تا با افزودن تنوع محصولات، قیمت‌ها را متعادل‌تر کند تا بتواند رقابت بهتری داشته باشد. اما با وجود گران بودن محصولات، خدمات مشتری در این فروشگاه‌ها بی‌نقص است. این ویژگی در کنار نزدیک بودن فروشگاه‌ها به مرکز شهر و ارائه‌ی محصولات متنوع، سبب شده که دپارتمان استورهای El Corte Inglés به محبوب‌ترین فروشگاه‌ها در اسپانیا تبدیل شوند.

اوت لت‌های مادرید

اوت لت های مادرید

اوت لت‌ها بهترین مراکز برای خریدی مقرون‌به‌صرفه هستند. در حوالی مادرید، چندین اوت لت بزرگ وجود دارد.

Las Rozas Village

این اوت لت یکی از بهترین اوت لت‌های مادرید است که در Las Rozas در ۲۰ کیلومتری مادرید قرار دارد. در تمام طول سال و هفت روز هفته می‌توانید از تخفیف‌های ۷۰ درصدی برندهای لوکس لباس در این فروشگاه استفاده کنید. این اوت لت فقط مختص لباس است. کلوین کلاین، لاکست، ورساچه، آرمانی، باربری و… در این فروشگاه به عرضه‌ی محصولات خود می‌پردازند. در این اوت لت، خبری از لوازم منزل و زیورآلات و اکسسوری نیست.

San sebastián de los Reyes

این اوت لت یکی از بزرگ‌ترین اوت لت‌های اسپانیا، در ۱۹ کیلومتری مادرید قرار دارد. با مترو به راحتی می‌توانید خود را به این فروشگاه برسانید. در ۱۲۰ فروشگاه این مرکز، علاوه بر پوشاک، محصولاتی مانند زیورآلات، لوازم منزل و اکسسوری هم به فروش می‌رسد. یک پارک در نزدیکی فروشگاه وجود دارد.

Factory Getafe

این فروشگاه، یکی از متنوع‌ترین اوت لت‌های اسپانیا است که در ختافه، در ۱۶ کیلومتری از مادرید و داخل مرکز خرید Nassica قرار دارد. این فروشگاه، ۲۰۵۰۰ مترمربع وسعت و ۸۵ فروشگاه پوشاک، اکسسوری و… دارد. از ویژگی‌های مهم این اوت لت، یکی تنوع محصول و دیگری قرار گرفتن در مرکز خرید است که رستوران، سینما و فروشگاه‌های متعدد دارد. برندهایی چون ماسیمو دوتی، زارا، لیوایز و… را در این فروشگاه پیدا خواهید کرد.

Factory Las Rozas

این اوت لت در ۲۰ کیلومتری مادرید قرار دارد و  از ویژگی‌های مثبت این اوت لت این است که فقط ۳۰۰ متر با اوت لت Las Rozas Village فاصله دارد. بنابراین شما با یک تیر می‌توانید دو نشان بزنید و در یک روز از هر دو فروشگاه دیدن کنید. این فروشگاه که در سال ۱۹۹۶ افتتاح شده، اولین اوت لت اسپانیا است. پارکینگ رایگان و رستوران در فروشگاه وجود دارد. ۳۵ فروشگاه این اوت لت، محصولاتی مانند پوشاک، لوازم منزل و زیورآلات عرضه می‌کنند.

شهر بارسلون در اسپانیا

بارسلون پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر بخش خودمختار کاتالونیا و پس از مادرید پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. شهر بارسلون در کشور اسپانیا واقع شده است و استان آن بارسلون نام دارد. این شهر حدودا ۱۶ هزار نفر جمعیت و ۱۰۱.۹ کیلومتر مربع مساحت دارد. آب‌وهوای این منطقه در فصل زمستان معتدل و مرطوب و در فصل تابستان خشک و گرم است. این شهر مجموعه‌ای از تمام جاذبه های شهرهای مدیترانه‌ای است، جاذبه‌هایی چون  مکان‌های آرام، تابش لذت‌بخش آفتاب و غذاهای بی‌نظیر. بدون شک، سفر به بارسلون یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرها خواهد بود.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

بارسلونا در منطقه زمانی UTC/GMT +2 hours قرار دارد و ساعت رسمی آن ۲ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

اسپانیایی

کاتالان

واحد پول

یورو= ۴۵۸۱۶ ریال

نوع برق شهری

برق شهری در بارسلونا ۲۲۰ ولت بوده و از پریزهای دو سوکت استفاده می‌شود.

کد کشور

+۳۴

شماره‌های اضطراری

پلیس، اورژانس و آتش‌نشانی: ۱۱۲

جهت رانندگی

راست (چپ فرمان)

فرودگاه بین‌المللی

فرودگاه ال پرات (El Prat)

وضعیت آب و هوا

شهر بارسلونا دارای آب و هوای مدیترانه‌ای، با زمستان‌های مرطوب و ملایم و تابستان‌های گرم و خشک است. با اینکه این شهر دارای هر ۴ فصل است، اما مدت زمان فصل‌‌ها یکسان نیست. تابستان از ماه می تا اکتبر (نیمی از سال) طول می کشد، زمستان‌ها به مدت ۳ ماه (دسامبر، ژانویه و فوریه) ادامه دارند و بهار و پاییز هر کدام ۱ ماه (آپریل و نوامبر) به مهمانی اسپانیایی‌ها می‌آیند.

گرم‌ترین ماه سال آگوست، با بیشینه دمای ۲۹  و کمینه دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد و سردترین ماه سال ژانویه با بیشینه دمای ۱۴ و کمینه دمای ۹ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان برای سفر و رزرو هتل در بارسلونا

بهار و پاییز بهترین زمان ممکن برای بازدید تقریبا تمام مناطق اسپانیا است. البته ممکن است در ماه‌های اکتبر و نوامبر (۹ آبان تا ۹ آذر) در سواحل اقیانوس اطلس باران شدیدی را تجربه کنید. ماه‌های می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) و اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان) از لحاظ آب و هوا و همین‌طور جمعیت، بهترین ماه‌ها برای سفر به اسپانیا هستند. دو تا هفت ماه پیش از سفر هتل مورد نظر خود را رزرو کنید، زیرا این کار ۲۷ درصد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند.

هزینه‌های سفر بارسلونا

هزینه اقامت در هاستل

در این شهر، قیمت اتاق‌های هاستل‌ها بسیار متفاوت است. معمولا از شبی ۱۵ یورو (حدود ۶۷،۵۰۰ تومان) شروع می‌شود ولی به طور میانگین ۲۰ تا ۳۵ یورو (۹۰ تا ۱۵۷.۵۰۰ تومان) هزینه دارد. در هاستل‌های معروف‌تر باید شبی حدودا  ۳۰ یورو (۱۳۵ تومان) بپردازید. هزینه‌ی اقامت در اتاق‌های خصوصی هاستل‌ها از شبی ۵۵ یورو (۲۴۷.۵۰۰ تومان) برای یک اتاق دو‌تخته شروع می‌شود. Kabul و Hello BCN دو مورد از هاستل‌های معروف بارسلون هستند.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان‌قیمت

هتل‌های بارسلون با اینکه دور از مرکز شهر قرار دارند، اما خیلی ارزان نیستند. هزینه‌ی اتاق‌های دوتخته از شبی ۶۰ یورو (۲۷۰،۰۰۰ تومان) شروع می‌شود.

متوسط هزینه‌ی خورد و خوراک

می‌توانید با پرداخت ۶ تا ۱۳ یورو ( ۲۷،۰۰۰ تا ۵۸،۵۰۰ تومان) از وعده‌های غذایی ارزان و خوراک تاپاس که نوعی غذای حاضری اسپانیایی است، استفاده کنید. اگر نوشیدنی هم سفارش دهید، هزینه‌ی شما برای هر وعده در حدود ۱۸ یورو (حدود ۸۱،۰۰۰ تومان) می‌شود. یک وعده غذا در رستورانی خوب در حدود ۲۴ یورو (۱۰۸،۰۰۰ تومان) هزینه دارد. اگر دوست دارید پائیا (Paella)، غذای محلی اسپانیا به همراه نوشیدنی و پیش‌غذا سفارش دهید، باید برای هر وعده در حدود ۳۶ یورو (۱۶۲،۰۰۰ تومان) در نظر بگیرید. فست‌فود‌های ارزان‌قیمت مثل مک‌دونالد و Maoz در حدود ۶ یورو (۲۷،۰۰۰ تومان) قیمت دارند. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی تهیه‌ی مواد خوراکی برای یک هفته حدود ۳۶ یورو (۱۶۲،۰۰۰ تومان) برایتان تمام می‌شود.

هزینه‌های حمل‌و‌نقل

بلیط مترو و اتوبوس برای هر سفر ۲ یورو (حدود ۹،۰۰۰ تومان) قیمت دارد. البته اگر پک‌های ده‌تایی بلیت تهیه کنید شامل تخفیف نیز می‌شوند. یک بسته ده‌تایی بلیت، ۹ یورو (حدود ۴۰،۵۰۰ تومان) قیمت دارد.

نکته‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

Barcelona Card  تهیه کنید

با در اختیار داشتن این کارت هوشمند می‌توانید از تخفیف‌های خوبی در سیستم حمل‌و‌نقل عمومی، موزه‌ها، امکانات رفاهی و سرگرمی، فروشگاه‌ها و برخی رستوران‌های منتخب، بهره‌مند شوید. این کارت، هزینه‌های مترو و اتوبوس و سفرهای نامحدود با سیستم حمل و‌ نقل عمومی را نیز شامل می‌شود.

از جاذبه‌های گردشگری رایگان بازدید کنید

بسیاری از موزه‌های شهر بارسلون رایگان هستند و بازدید از آن‌ها برای عموم آزاد است. همه‌ی موزه‌های شهر در اولین یکشنبه‌ی هر ماه، رایگان هستند. البته بجز موزه‌ی تاریخ شهر که بعدازظهر اولین شنبه‌ی هر ماه، رایگان است. موزه‌ها همچنین برای گروه‌های مطالعاتی، بعدازظهر‌ چهارشنبه‌ها رایگان هستند. بسیاری از آن‌ها نیز بعد از ساعت ۳ صبح روزهای یکشنبه، هزینه‌ی ورودی ندارند.

برای وعده‌ی ناهار، غذاهای دریایی میل کنید

برای خوردن ناهار، سری به سواحل بزنید و غذاهای دریایی را امتحان کنید. رستوران‌های این مناطق گران هستند، اما روزها و برای وعده‌ی ناهار می‌توانید از منوهای ویژه با قیمتی در حدود ۹ تا ۱۳ یورو (۴۰،۵۰۰ تا ۵۸،۵۰۰ تومان) استفاده کنید.

جاذبه‌های گردشگری بارسلون

آثار آنتونی گادی

آثار آنتونی گادی

گادی مشهورترین معمار اسپانیایی  دو قرن اخیر است که شهرتش را مدیون سبک ناب معماری، استفاده از عناصر طبیعت و مرگ غم‌انگیزش بر اثر برخورد با تراموا است. آثار او شامل کلیسای جامع ساگرادا فانیلیا، خانه کازا باتیو و کازا میلا هستند که شهرت جهانی دارند. اگر علاقه‌مند به هنر و معماری هستید، بازدید از آثار معماری گادی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

موزه تاریخ بارسلون

موزه تاریخ بارسلون

برای آشنایی با تاریخ و اهمیت بارسلون هیچ جا بهتر از موزه تاریخ به گردشگران کمک نمی‌کند. به علاوه حدود ۴۰۰۰ مترمربع از آثار به‌جامانده از رومیان در مجاورت این موزه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. تورهای صوتی رایگان با اطلاعاتی دقیق و جزئی نیز وجود دارد که از آن‌ها می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اماکن دیدنی استفاده کنید. بازدید از این موزه را از دست ندهید.

موزه پیکاسو

موزه پیکاسو

شهرت  اهمیت پیکایو این نقاش نامی بر کسی پوشیده نیست. موزه پیکاسو بهترین مکان برای علاقه‌مندان به نقاشی است، اما بازدید از این موزه به تمام افراد پیشنهاد می‌شود، چرا که این دیدار خالی از لطف نیست. بیش از ۳۰۰۰ اثر هنری در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

خیابان لا رامبلا (La Rambla)

خیابان لا رامبلا

این خیابان از مشهورترین مکان‌های بارسلونا است که تقریبا تمام گردشگران از آن دیدن می‌کنند. در تمام طول خیابان، فروشگاه‌ها و رستوران‌های گران‌قیمتی وجود دارند و گردشگرانی را خواهید دید که مشغول عکاسی از اطراف هستند. با همه‌ی این تفاسیر، فضای دوست‌داشتنی و پرانرژی این خیابان، ارزش چندساعت وقت گذاشتن و ارتباط برقرار کردن با اهالی و گوش سپردن به آوای نوازندگان خیابانی را دارد.

محله باری گوتیک (Barri Gotic)

محله باری گوتیک

منطقه تاریخی شهر را باری گوتیک می‌نامند، جایی که خیابان‌های طولانی و پرپیچ‌وخم و ساختمان‌های تاریخی‌اش روح را ناخودآگاه به سفری تاریخی می‌برند. قدم زدن و تماشای این بناها از جمله کلیساها و میادین برای هر گردشگری لذت‌بخش است.

کلیسای جامع

کلیسای جامع 1

این کلیسای جامع که قدمت آن به قرن ۱۱ بازمی‌گردد، در محله باری گوتیک قرار گرفته و ظاهری بسیار جذاب و دیدنی دارد. قدم زدن در ایوان یا بام این کلیسا تجربه‌ای است که در هیچ‌جای دیگر دنیا آن را تجربه نمی‌کنید.

فواره گادی

فواره گاودی

پارک کویتادلا (Parc de la Ciutadella) منزلگاه فواره گادی است که به‌عنوان گرامیداشت مقام نپتون، خدای آب و دریا در اساطیر روم باستان ساخته شده است. این فواره شامل مجسمه‌های شیردال (یا گریفین که موجودی افسانه‌ای با تن شیر و سر عقاب (دال) و گوش اسب است) است که آب را به داخل استخر می‌پاشند و بالاتر از آن مجسمه نپتون و مجسمه‌های طلایی قرار گرفته‌اند. این پارک مکان مناسبی برای استراحت است.

ساحل

ساحل بارسلون

ساحل بارسلون با وجود وسعت زیاد، همیشه میزبان جمعیت فراوانی از گردشگران و محلی‌ها است. اگر به این ساحل زیبا رفتید از رستوران‌ها با منوهای مختلف این منطقه غافل نشوید.

تله کابین

تله کابین بارسلون

این تله‌کابین با ۱۴۵۰ متر طول، Montjuic را به Barceloneta متصل می‌کند. نقطه‌ی شروع این مسیر، بالای برج ۷۸ متری Torre San Sebastian است. یک رستوران نیز در این جا وجود دارد که از طریق بالابر قابل دسترسی است. توقف‌گاهی در میانه‌ی راه در برج Torre Jaume وجود دارد که آن هم از طریق آسانسور قابل دسترسی است. این برج با ۱۰۷ متر ارتفاع، دومین برج پشتیبانی بلند تراموا در جهان است.

آکواریوم بارسلونا

آکواریوم بارسلون

اگر هنگام سفر به روزهای بارانی بارسلونا برخورد کردید بازدید از آکواریوم شهر گزینه مناسبی برای گذران اوقاتی خوب است. این آکواریوم از ۳۵ مخزن مجزا تشکیل شده است که گونه‌های متعدی از آبزیان را به نمایش می‌گذارد. جالب‌ترین قسمت آن، تونلی است که از میان این مخازن می‌گذرد. هزینه‌ی ورودی این آکواریوم ۲۰ یورو (حدود ۹۰،۰۰۰ تومان) و در صورتی که به صورت آنلاین رزرو کنید، ۱۸ یورو (۸۱،۰۰۰ تومان) است.

محله راوال (Raval)

محله راوال

محله راوال از قدیمی‌ترین مناطق بارسلون به شمار می‌رود. همچنین در این منطقه چندین مرکز خرید و بوتیک‌های لوکس نیز وجود دارند.

قلعه مونژئیک (Montjuïc)

قلعه مونژئیک

مونژسیک در واقع یک تپه است که در زمان‌های دور بالای آن یک قلعه ساخته‌اند. اگر در ماه‌های جولای یا آگوست به بارسلون سفر می‌کنید، می‌توانید به قلعه‌ی Montjuïc سری بزنید و یک فیلم در فضای باز تماشا کنید. در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه فیلم به نمایش در می‌آید. قبل از شروع فیلم نیز موسیقی زنده اجرا می‌شود.

موتسرات (Montserrat)

قلعه موتسرات

اگر از علاقه‌مندان به کوهنوردی و پیاده‌روی هستید، می‌توانید یک روز را به سفری کوتاه به رشته‌کوه منتسرات اختصاص دهید. این رشته‌کوه در خارج از شهر قرار دارد و به وسیله قطار در مدت زمان ۱ ساعت می‌توانید به این منطقه برسید. در این بخش کوهستانی می‌توانید از قدم زدن در اطراف پارک لذت ببرید و از زیارتگاه مریم عذرای سیاه (Black Madonna) بازدید کنید. طبیعت بکر این منطقه، مکان مناسبی برای فرار از شلوغی و همهمه‌ی زندگی شهری است.

سوغات شهر بارسلون

پیراهن اختصاصی بارسلونا!

اگر در بین نزدیکان‌تان کسی هست که طرفدار فوتبال و البته طرفدار بارسلونا باشد، بهترین هدیه برای او، پیراهن اختصاصی تیم بارسلونا است که نامش روی آن نوشته شده است. به یکی از سه فروشگاه رسمی تیم بارسلونا در این شهر سر بزنید و پیراهنی با نام خود یا نزدیکان‌تان سفارش دهید و همان روز تحویل بگیرید. یکی از این فروشگاه‌ها در نزدیکی کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Família) قرار دارد. علاوه بر این می‌توانید پیراهن با نام بازیکن مورد علاقه‌ی خود بخرید: مسی، ژاوی، نیمار و… پیراهن‌ها در سایز‌های مختلف به فروش می‌رسند و برای کودکان و هم بزرگسالان دوستدار فوتبال مناسب هستند. البته غیر از پیراهن، هدایای کوچک دیگر هم با موضوع فوتبال و علی‌الخصوص تیم بارسلونا، در این شهر پیدا می‌شود. مثل انواع لوازم و لیباس‌های ورزشی یا جاکلیدی.

لباس‌های طراحی شده توسط طراحان مشهور بارسلون

بارسلون یکی از مراکز مهم خرید در اروپا است. از مشهورترین برندهای بین‌المللی گرفته تا برندهای داخلی و کوچک، محصولات مد را در گوشه‌وکنار شهر خواهید یافت. به یکی از هزاران فروشگاه برندهای مستقل یا بین‌المللی سر بزنید و انواع محصولات از کالاهای چرمی گرفته تا انواع لباس را خریداری کنید. یکی از مطرح‌ترین برندهای بارسلونا، برند Desigual است که البته در سراسر دنیا شعبه دارد ولی در اصل متعلق به بارسلونا است. این برند به خاطر طراحی‌های رنگارنگ و چهل‌تکه شهرت دارد.

کوکی Galletas

این کوکی لذیذ اسپانیایی را در همه‌ی فروشگاه‌های بارسلونا می‌توانید به سادگی پیدا کنید و با قیمت مناسبی بخرید. این کوکی‌ها معمولا در قوطی‌های قشنگ و جذابی به فروش می‌رسند. علاوه بر این نوع کوکی، در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های محلی می‌توانید انواع شیرینی و بیسکوییت و کوکی را خریداری کنید.

تورون (turron) یا نوقا

این شیرینی مغزدار که با نام نوقا هم شناخته می‌شود، در سراسر اسپانیا به فروش می‌رسد و طرفداران زیادی دارد. در بارسلون هم انواع مختلف این شیرینی را در طعم‌ها و شکل‌های مختلف می‌توانید پیدا کنید. دو نوع نوقا در اسپانیا به فروش می‌رسد: یکی نوع نرم و دیگری نوع سخت که شکننده است و انواع مغز و آجیل در آن‌ها به کار رفته است. البته بیشتر از بادام در تهیه‌ی نوقا استفاده می‌کنند. از هر کدام از این دو نوع نوقا، مدل‌های متنوعی تولید می‌شود. در واقع با کم و زیاد کردن مغزها و سایر مواد تشکیل‌دهنده، دستورهای متفاوتی برای تولید نوقا به دست می‌آید که هر کدام طعم متفاوتی دارند. بیشتر فروشگاه‌های سوغات در اسپانیا، بسته‌های ترکیبی از نوقا را عرضه می‌کنند که از انواع مختلف نوقا در آن وجود دارد و برای سوغات مناسب است. البته اگر تا قبل از رسیدن به مقصد، همه‌ی آن‌ها را خودتان نوش جان نکنید!

آثار موسیقی و محصولات فرهنگی

موسیقی اسپانیا در دنیا شهرت دارد و طرفداران زیادی دارد. اگر در میان نزدیکان‌تان کسی هست که به موسیقی اسپانیا علاقه دارد، به یکی از فروشگاه‌های محصولات فرهنگی سر بزنید و آثار موسیقی مشهور اسپانیا را خریداری کنید. گیتار کلاسیک، فلامنکو، ویوالدی و هزاران اثر مشهور و جذاب دیگری که بهترین هدیه برای دوستداران موسیقی است.

آثار سفالی

ظروف و آثار سفالی در اسپانیا، غیرمعمول و اکثرا دست‌ساز هستند. برخی از آن‌ها طرح‌ها و نقوش سنتی دارند و برخی دیگر با طرح‌های مدرن و امروزی تزیین شده‌اند. انواع اشیای سفالی و ظروف را می‌توانید در طرح‌ها و رنگ‌های بی‌نظیر خریداری کنید و به عنوان سوغات به خانه ببرید. در حمل‌ونقل آن‌ها دقت کنید تا آسیبی نبینند.

شکلات

در این شهر هر طرف که سر بر گردانید، شکلات‌فروشی‌های متعددی خواهید دید. علاوه بر این می‌توانید از موزه‌ی شکلات بارسلونا هم دیدن کنید و شکلات بخرید. در این موزه می‌توانید با تک تک مراحل تولید انواع شکلات از دانه‌ی کاکائو آشنا شوید و لذت ببرید.

یک جفت صندل (espardenyes)

اهالی کاتالونیا و والنسیا، چندین قرن است که از این صندل‌های سنتی استفاده می‌کنند و این صندل‌ها به نوعی بخشی از فرهنگ بومی این منطقه هستند. این صندل که با نام espadrilles هم شناخته می‌شود، نام خود را از گیاهی در علفزارهای مدیترانه‌ای یعنی esparto گرفته است که در گذشته از آن برای ساخت این صندل استفاده می‌کردند. به طور سنتی هم این صندل مدل‌های متنوعی دارد. برخی از آن‌ها کاملا پوشیده هستند و برخی دیگر باز. برخی از آن‌ها بندی برای بستن دارند و برخی دیگر بدون بند هستند. امروزه تنوع رنگ این صندل توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

کارت پستال

اگر به دنبال هدایای ارزان و در عین حال به‌یاد‌ماندنی هستید، از فروشگاه‌های محصولات فرهنگی، انواع کارت‌پستال را خریداری کنید. کارت‌پستال‌هایی که تصاویر زیبایی از اسپانیا و جاذبه‌های گردشگری متعدد آن دارند.

کفش‌های Camper

یکی از مشهورترین برندهای کفش در بارسلونا برند Camper است. این برند به خاطر طراحی‌های متفاوت، مشهور است چرا که زیبایی و خلاقیت را با کارایی ترکیب کرده است.

غذاهای محلی بارسلون

سالاد ماهی نمک‌

سالاد ماهی نمک سود

سود (Esqueixada)

اسکیسادا را که بیشتر در تابستان سرو می‌کنند، نوعی سالاد دریایی است که از ماهی روغن، گوجه، پیاز، روغن زیتون، سرکه، نمک و گاهی زیتون و تخم‌مرغ آبپز تهیه می‌شود.

سرسوئلا (Sarsuela)

سرسوئلا

سرسوئلا غذایی دریایی است که از ترکیب انواع ماهی‌ها، خرچنگ، میگو، ماهی مرکب، صدف سیاه، صدف دو کفه‌ای، خارچنگ، و شاه میگو تهیه می‌شود. تمام این مواد را در ظرفی از روغن زیتون، گوجه، لیمو، فلفل قرمز، ادویه و غیره تفت می‌دهند. برخی به این مواد آرد و همبرگر نیز اضافه می‌کنند.

پا امب تومکت (Pa amb tomaquet)

پا امب تومکت

پا امب تومکت به معنای نان و گوجه است. با وجود سادگی اما غذایی پرطرفدار است. برای تهیه نان را (به‌صورت تست یا ساده) را با روغن زیتون یا نمک طعم‌دار می‌کنند، سپس گوجه را روی آن می‌مالند. گاهی پیش از اضافه کردن گوجه از سیر برای خوش‌طعم‌تر کردن نان استفاده می‌کنند.

فیدیئودا (Fideua)

فیدیئودا

این غذا شبیه به پائیا است و مواد اصلی آن شامل نودل، ماهی، و میگو است.

کلسوتادا (Calcotada)

کلسوتادا

برای تهیه این غذا کلکوت (نوعی پیازچه بومی اسپانیا) را کبابی می‌کنند و با سس رومسکو صرف می‌کنند

شهر اوئسکا در اسپانیا

اوئسکا (اسپانیایی: Huesca) مرکز استان اوئسکای اسپانیا است. اوئسکا شهری در استانی با همین نام در شمال شرق اسپانیا، در شمال بخش خودمختار آراگون است. این استان هم مرز با استان های لیدا، ساراگوسا، نابارا و کشور فرانسه است.

حدود ۲۱۸٬۰۲۳ نفر (۲۰۰۶) در اوئسکا زندگی می کنند که از این میان یک پنجم در شهر اوئسکا ساکن هستند. مساحت استان ۱۵٬۶۳۶ کیلومتر مربع است و ۲۰۲ دهستان دارد.

این شهر توریستی کوچک جاذبه هایی چون قلعه لارور، یا سفرهای اسکی در کوه های پیرنه، کلیسای جامع نیمه مرمت شده هوسکا از قرن ۱۸ که دارای مجسمه های سنگی دوازده رسول است.

پارک میگل سروت، بزرگترین فضای سبز عمومی در این شهر، نیز ارزش دیدن دارد. این پارک مرکزی خطوط گسترده ای با درختان بالغ، طیف گسترده ای از مجسمه ها و دیدنی های آبی فراوانی دارد.

Castillo-Loarre

شهر اوئسکا اسپانیا

شهر سالامانکا در اسپانیا

سالامانکا (اسپانیایی: Salamanca) یکی از شهرهای اسپانیا و مرکز استان سالامانکا است که در بخش خودمختار کاستیا و لئون قرار گرفته است.

جمعیت این شهر ۱۶۰٫۳۳۱ نفر و مساحتش ۳۹ کیلومتر مربع است و دانشگاه سالامانکا را که قدیمی‌ترین دانشگاه فعال اسپانیا است در این شهر واقع شده است.

سالامانکا شهریست که در شمال غربی اسپانیا واقع شده است ، شهری زیبا و استثنایی که از سال 1988 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. وقتی در این شهر قدم می زنید احساس خواهید کرد در یک موزه فضای باز هستید ، موزه ای که در آن بناهای تاریخی جذاب و دیدنی برای نمایش قرار گرفته اند. سالامانکا گردشگران خود را به سفری در گذشته می برد.

سالامانکا به شهر دانشگاهی نیز شهرت دارد ، شهرت آن از قرون وسطی شروع شد زمانیکه این شهر دانشجویان متعددی از سراسر اروپا را به سوی خود کشاند. امروزه هم می توان چهره و انرژی جوانی را در این شهر مشاهده کرد. پرسه زدن در خیابان های سنگفرش و آرام این شهر و کشف میراث غنی و تاریخی آن بسیار لذتبخش خواهد بود. علاوه بر این ، با قدم زدن در این خیابان ها جایی پا می گذارید که برخی از مشهورترین و برترین فیلسوف ها ، محققان ، نویسندگان و هنرمندان اسپانیایی در آن قدم گذاشته اند.

جاذبه های گردشگری در سالامانکا

دانشگاه سالامانکا ( Salamanca University )

دانشگاه سالامانکا

دانشگاه سالامانکا اولین دانشگاه در اسپانیا است که در سال 1218 تاسیس شده است. این دانشگاه در قلب شهر تاریخی سالامانکا واقع شده است. در دوران قرون وسطی ، این دانشگاه یکی از مهم ترین مراکز آموزشی در اروپا به شمار می رفت. سیستم کوپرنیک ( که با نظریه خورشید محوری شناخته شده است ) از جمله علوم مهمی بود که در این دانشگاه مطرح شد. یکی از چشمگیر ترین مشخصه های این دانشگاه حکاکی های صورت گرفته روی دیوارهای آن است. ساختار اولیه دانشگاه چهره ای کاملا صاف بدون هیچ حکاکی داشت اما از سال 1534 این طراحی زیبا و مجلل با دقت و ظرافت خاصی به چهره دانشگاه سالامانکا افزوده شد.

میدان مایور ( Plaza Mayor )

میدان مایور

این میدان ، قلب تپنده شهر سالامانکا است که یکی از بزرگترین میادین اسپانیا نیز به شمار می رود. دور تا دور میدان را ساختمان های سه طبقه و یک شکل در بر گرفته اند که در سال 1729 ساخت آنها آغاز شده و تا 1755 ادامه داشت. میدان مایور یک میدان تاریخی وسیع است که رویدادها و مراسم خاص  همچنین مسابقات گاوبازی برگزار می شد که از اوایل قرن 19 متوقف شد. کافه ها و رستوران های متعددی را در این میدان خواهید یافت ، بخصوص هنگام غروب و شب این میدان بسیار شلوغ و سرزنده خواهد شد.

کلیسای قدیمی (Catedral Vieja de Santa María de la Sede)

کلیسای قدیمی سالامانکا

قدیمی ترین کلیسای مسیحی در سالامانکا که با نام کلیسای قدیمی شناخته شده است بین سالهای 1100 و 1200 ساخته شده است. این کلیسای خارق العاده یکی از جذاب ترین و بهترین ساختمان های باقیمانده از معماری آن دوره اسپانیا به شمار می رود. اگرچه این کلیسا به اندازه کلیسای جدید بزرگ نیست اما زیبای خاص خودش را دارد که در دیوارها و سقف آن 53 صحنه از زندگی مسیح به تصویر کشیده شده است.

کلیسای جدید (Catedral Nueva)

کلیسای جدید سالامانکا

کلیسای جدید در بالای یک تپه واقع شده است و بنایی است که از کلیسای قدیمی پیشی گرفته است ، اما نه از لحاظ قدمت تاریخی بلکه عظمت. ساخت کلیسای جدید دو قرن طول کشید ! ابتدا در قرن 16 ساخت آن آغاز شده و در نهایت در قرن 18 به اتمام رسید. این ساختمان ترکیبی از سبک های گوتیک ، باروک و پلاترسک است. دروازه های کلیسا به زیبایی تزیین شده اند بخصوص درب غربی و شمالی آن. برح 110 متری این کلیسا یک کنبد بسیار زیبا نیز دارد.

خانه صدفی (Casa de las Conchas)

خانه صدفی سالامانکا

این خانه در قرن 15 ساخته شده است و خانه یک شوالیه به نام تالاورا مالدونادو بوده است. یکی از مشخصه های برجسته این ساختمان بزرگ دیوارهای آن است که با صدف ها دکور شده اند. بیش از سیصد صدف در دیوارهای ماسه سنگی این ساختمان به کار رفته اند. وابسته به اینکه چه زمانی از روز به این دیوار نگاه کنید ، با توجه به نور خورشید ، بافت ها و ساختار متفاوتی روی دیوار خواهید دید.

کلیسای باروک (Clerecía)

کلیسای باروک سالامانکا

در پشت ساختمان صدف می توانید یکی از شاهکارهای معماری قرن 17 اسپانیا را ببینید. کلیسایی که با نام  Clerecía شناخته شده است. این کلیسا یک گنبد بزرگ و دو برج بلند در کنار هم دارد و به سبک باروک طراحی شده است. امروزه این کلیسا به دفتر مرکزی دانشگاه سالامانکا تبدیل شده است و در روزهای سه شنبه تا یکشنبه برای بازدید عموم باز است. معمولا تورها همراه با راهنما برنامه های گشت در این کلیسای قدیمی را ارائه می دهند.

موزه هنرهای نو و آرت دکو (Art Nouveau and Art Deco Museum)

موزه هنر نو سالامانکا

این موزه یک موزه استثنایی و خارق العاده از هنرهای تزیینی است که در یک ساختمان مدرن به نام کازا لیز (Casa Lis ) برگزار می شود. این ساختمان در سال 1905 ساخته شده است و به خودی خود زیبا و هنرمندانه دکور شده است. در این موزه تقریبا 2500 اثر از جمله نقاشی های روی شیشه ، مجسمه هایی از جنس طلا ، نقاشی ، مبلمان ، اسباب بازی های قدیمی و جواهرات به نمایش گذاشته شده است. این موزه در روزای سه شنبه تا یکشنبه باز است و روزهای پنجشنبه ورود به آن رایگان است.

Convento de San Esteban

صومعه سن استفان سالامانکا

صومعه سن استفان در نزدیکی کلیسای قدیمی و با فاصله کمی از پل جدید ، محیطی آرام و صلح آمیز را ایجاد کرده است. این صومعه یک کلیسا نیز دارد که بین سالهای 1524 و 1610 ساخته شده است. داخل این کلیسا و محراب آن توسط یکی از مشهورترین هنرمندان این شهر ساخته شده است و از محبوبیت خاصی برخوردار است. همچنین در سمت چپ محراب نیز مقبره دوک آلبا ، فرماندارد هلند زمانیکه تحت سلطه اسپانیا بود ، قرار دارد.

Convento de las Dueñas

دیدنی های سالامانکو

این ساختمان نمونه ای زیبا از معماری موریش-مسیحی است که در قرن 15 بعنوان مجمعی برای راهبه های دومینیک ساخته شد. به مرور زمان طرح ها و تزییناتی به آن افزوده شده و در قرن 16 کلیسایی به این مجمع اضافه شد. امروزه این ساختمان همچنان بعنوان یک مجمع مذهبی فعال است اما در طول روز ساعاتی است که بازدیدکنندگان می توانند وارد این مجموعه شده و از آن بازدید کنند.

Convento de las Ursulas

جاذبه های سالامانکو

این ساختمان یک مجمع مذهبی برای گردهمایی راهبه ها در قرن 16 بوده است که به سبک گوتیک ساخته شده است. این کلیسا یک مقبره مرمری خارق العاده دارد که مربوط به موسس آن آلونسو فونسکا می باشد. همچنین یک مجسمه نیز در ورودی آن قرار گرفته است که یکی از شاهکارهای هنرمند اسپانیایی دیه گو دسیلوئه است.

شهر کوردوبا در اسپانیا

کوردوبا (عربی: قرطبه)استانی در جنوب اسپانیا، در بخش خودمختار اندلس است. در سال۷۱۱ میلادی (۹۲ قمری) یک دسته از مسلمانان به رهبری طارق بن زیاد که نام وی در کلمه جبل الطارق ابدی شده است توانستند بخش اعظم اسپانیا را فتح کنند. مسلمانان قلمرو جدید خودرا در اسپانیا اندلس میگفتند وشهر قرطبه را به پایتختی برگزیدند. کوردوبا شهری که در کرانه شمالی رود گوادالکیبیر قرار دارد و پایتخت رومی ها و موروهای اسپانیا بوده است.  محله قدیمی این شهر که در اطراف مسجد جامع کوردوبا شکل گرفته یکی از ارزشمندترین نمونه های میراث بوه جای مانده از موروهاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این شهر در جنوب اسپانیا در منطقه اندلس قرار دارد و موروهای مسلمان در قرن هشتم کنترل آن را به دست گرفتند، در این کشور می توانید آثاری جذاب از ادیان اسلامی، مسیحی و بهودی را ببینید.

 آب و هوای کوردوبا

آب و هوای کوردوبا نیمه گرمسیری مدیترانه ای است. تابستان هایی گرم با متوسط دمای ۳۷ درجه سانتی گراد دارد و گرمای تابستان هایش تا حدی است که در بعضی از روزها حتی دمای هوا به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. هوا در زمستان ملایم، کمی سرد و بارندگی است..

فرودگاه: با اینکه این شهر فرودگاه دارد اما این روزها کمتر پروازهای تجاری در آن انجام می شود. نزدیک ترین فرودگاه های مهم به این شهر فرودگاه مالاگا، مادرید و سویل هستند که از انجا می توانید با اتوبوس یا قطار خودتان را به کوردوبا برسانید.

کوردوبا 1

هزینه های معمول در کوردوبا

هزینه غذا: کوردوبا رستوران های زیادی از رستوران های ارزان قیمت تا رستوران های لوکس و گران دارد. اگر رستورانی ارزان را برای غذا خوردن انتخاب کنید هزینه یک وعده غذا برایتان چیزی حدود ۹ پوند می شود و اگر برای امتحان غذاهای فست فود راهی مک دونالد شوید باید حدود ۶ پوند خرج کنید.

هزینه حمل و نقل: در این شهر گزینه های زیای برای رفت و آمد دارید. اگر بخواهید برای استفاده از اتوبوس بلیط یک طرفه تهیه کنید باید ۱٫۲۰ پوند هزینه کنید. ورودی تاکسی ها از ۴ پوند است و هر یک کیلومتر ۰٫۷۸ پوند به آن اضافه می شود.

غذا در کوردوبا

در این شهر در همه روزهای سال بو و رنگ شکوفه های پرتقال فضا را پر کرده است و از آن به همراه گوشت، پنیر، ماهی و … در غذاهای مختلف استفاده می شود. غذاهای مختلفی مثل انواع تاپاس و سوپ سرد گوجه هم از غذاهای معروف این شهر است. این شهر تاثیر زیادی از فرهنگ عربی گرفته و به همین خاطر چای خانه های زیادی درجای جای آن وجود دارد.

جاذبه های گردشگری کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا

اگر می خواهید یکی از زیباترین بناهای اسلامی را در این شهر ببینید به بازدید از مسجد جامع کوردوبا بروید، مسجدی که ساختش در سال ۷۸۶ شروع و ۲۵۰ سال بعد به پایان رسید. چیزی که در دیدن از این مسجد بیش از همه جلب توجه می کند ستون های آن است که با طراحی چشم نواز خود جلوه ای خاص به نمای ظاهری مسجد داده اند. بعد از اینکه موروها ا زاین شهر اخراج شدند این مسجد به کلیسا تبدیل شد به همین دلیل می توانید ترکیبی از معماری اسلامی و مسیحیت را در کنار هم به تماشا بنشینید.

پل رومی کوربودا (Corboda)

پل رومن

رودخانه گوادالکیبیر از رودهای مهم این شهر است که بر روی آن پلی تاریخی تبدیل به یکی از نمادهای این شهر شده است. زمان ساخت پل رومی کوربودا به قرن یک قبل از میلاد برمی گردد یعنی زمانی که رومی ها در این شهر حکومت می کردند. این پل ۲۴۷ متر طول و ۹ متر عرض دارد و ۱۶ قوس طوقی شکل جذابیت آن را دوچندان کرده اند.

محله جودریا (Juderia)

محله جودریا کوردوبا

خیلی ها شهر کوردوبا را با معماری اسلامیش می شناسند اما اگر به محله جودریا بروید جایی متفاوت را تجربه می کنید. محله یهودی نشین که در کوچه پس کوچه های تنگ و باریکش آرامشی بی بدیل را حس می کنید و با دیدن عبادتگاه های یهودی با معماری دیگر ادیان هم آشنا می شوید.

شهر گرانادا در اسپانیا

گرانادا شهری است که از تاریخچه‌ غنی و معماری با‌شکوهی برخوردار است. قدمت این آثار بی‌نظیر معماری به هزاران سال قبل و دوران رومیان و موروها (مسلمانان اسپانیا) باز می‌گردد. این شهر همواره محل تجمع فرهنگ‌های گوناگون بوده‌ و تلفیقی از فرهنگ آفریقای شمالی و اروپا است.

این شهر به شدت تحت تاثیر فرهنگ موروها است و هر جای این شهر که پا بگذارید غذاهای سنتی و آثار به‌جا‌مانده از آنها را خواهید دید. می توانید از کاخ الحمراء دیدن کنید و در اطراف شهر دوچرخه‌سواری کنید و چشم‌اندازهای جاده‌های زیبای شهر را نظاره کنید.

موزه‌ها، بناهای تاریخی و مجسمه‌های زیادی در این شهر وجود دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیست و به خصوص برای کسانی که می‌خواهند سفری کم‌هزینه داشته باشند، گزینه‌های مناسبی هستند. این شهر یکی از زیباترین شهرهای اسپانیا است. کمتر شهری در اسپانیا پیدا می‌شود که دارای این تنوع فرهنگی باشد.

در فیلم زیر گشت و گذاری 4 دقیقه ای در شهر گرانادا داشته باشید

هزینه‌های معمول

هزینه‌ی اقامت در هاستل‌ها

در این شهر، هاستل‌ها بسیار ارزان‌قیمت هستند. اقامت در یکی از آنها شبی ۱۳ تا ۲۰ یورو هزینه دارد. اتاق‌های خصوصی دوتخته در حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو قیمت دارند.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان‌قیمت

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان، از شبی ۳۵ تا ۷۰ یورو برای اتاق‌های دو‌نفره شروع می‌شود.

میانگین هزینه‌ی خورد و خوراک

با پرداخت ۶ تا ۱۳ یورو می‌توانید یک وعده غذای ارزان یا تاپاس (نوعی غذای حاضری اسپانیایی) سفارش دهید. اگر نوشیدنی نیز سفارش دهید، باید در حدود ۱۸ یورو بابت هر وعده بپردازید.

یک وعده غذا در یک رستوران خوب در حدود ۲۴ یورو هزینه خواهد داشت. فست‌فودهای ارزان مثل McDonalds و Maoz در حدود ۶ یورو قیمت دارند. اگر می‌خواهید خودتان غذا تهیه کنید، هزینه‌ی خرید مواد خوراکی برای یک هفته در حدود ۳۶ یورو می‌شود.

هزینه‌های حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی در شهر

برای هر مسیر اتوبوس باید در حدود ۱.۲۰ یورو بپردازید و در محدوده‌ی شهر می‌توانید با اتوبوس به همه‌ی نقاط شهر سر بزنید. همچنین می‌توانید کارت‌بلیط‌های اتوبوس به قیمت‌های ۵، ۱۰ یا ۲۰ یورو نیز تهیه کنید. این کارت‌ها هزینه‌های شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

نکته‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

غذای ارزان بخورید

بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها در صورتی که به همراه غذای خود نوشیدنی هم سفارش بدهید، تاپاس رایگان نیز به همراه غذا سرو می‌کنند.

جاذبه های گردشگری در گرانادا

کاخ الحمراء (Alhambra)

کاخ الحمراء

یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری گرانادا، کاخ الحمراء است. قدمت این کاخ و قلعه به دودمان نصریان، آخرین دودمان مسلمان عرب در اسپانیا باز می‌گردد. معماری اسلامی این کاخ و آثار هنری به‌جا‌مانده از آن دوران، بسیار دیدنی و باشکوه است. معماری موروها بسیار زیبا و قابل‌توجه است و از این قلعه، چشم‌اندازهای بی‌نظیری از شهر، قابل رویت خواهد بود. برای بازدید از این کاخ باید زودتر در محل حاضر شوید و بلیط تهیه کنید چرا که تعداد بلیط‌ها محدود است. به علاوه می‌توانید در باغ‌های اطراف نیز گشتی بزنید.

دوچرخه‌سواری کنید

گرانادا

یکی از بهترین روش‌ها برای دور زدن و گشت‌و‌گذار در شهر گرانادا و دیدن زیبایی‌های آن، دوچرخه‌سواری است؛ فرقی نمی‌کند که تنها دوچرخه‌سواری کنید یا در یک گروه و به اتفاق گردشگران دیگر. دوچرخه‌سواری از گرانادا تا سویا نیز تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود که البته می‌توانید برای این کار از تورهایی به همراه راهنما استفاده کنید. این مسیر که ترکیبی از زمین‌های تخت و تپه‌های کوتاه است، سفری فوق‌العاده را برای شما رقم می‌زند و چشم‌اندازهای بی‌نظیری را در مقابل چشمان شما به نمایش می‌گذارد.

میدان Mirador de San Nicolas

دیدنی های گرانادا

این میدان، چشم‌انداز زیبا و بی‌نظیری از کاخ الحمراء را در مقابل دیدگان شما به تصویر می‌کشد. دیدن منظره‌ی غروب آفتاب از این نقطه، خالی از لطف نیست.

رشته‌کوه Sierra Nevada

رشته کوه سیررا نوادا

می توانید از تورهای بازدید از سیرانوادا ((Sierra Nevada به همراه راهنما که شما را به بلندترین رشته‌کوه اروپا می‌برند، استفاده کنید. این رشته‌کوه فاصله‌ی چندانی با شهر ندارد و برای یک سفر یک‌روزه، ایده‌آل است. اما بد نیست چند روزی را برای بازدید از این منطقه‌ی دیدنی وقت بگذارید.

عمارت‌های با‌شکوه Casa del Chapiz

عمارت های با شکوه کاسا دل چاپاز

این دو عمارت زیبا که قدمت آنها به قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد، با هم یک بنای تاریخی دیدنی را تشکیل می‌دهند. در حیاط این مجموعه، نگارخانه‌های متعددی وجود دارد که ارزش وقت گذاشتن و بازدید دارند.

حمام‌های مدرن و به سبک حمام‌های قدیمی عربی

حمام های مدرن و به سبک حمام های قدیمی عربی

این اسپاهای مدرن در حقیقت، تزیینات و فضای حمام‌های قدیمی گرانادا را که متعلق به موروها بوده، بازسازی کرده‌اند. بد نیست برای کمی استراحت به این حمام‌ها سری بزنید و از فضای سنتی آنها لذت ببرید. برخی از بهترین حمام‌های اسپانیا در گرانادا واقع شده‌اند.

کلیسای جامع گرانادا

کلیسای جامع گرانادا

فضای داخلی و شگفت‌انگیز کلیسای جامع گرانادا که با رنگ‌های سفید و طلایی تزیین شده‌است، بازتابی از قدرت تاریخی و ثروت امپراتوری اسپانیا است. این کلیسا در دوره‌ی ملکه ایزابل در قرن شانزدهم ساخته شده و نمونه‌ی زیبایی از سبک رنسانس اسپانیایی است.

 حمام باستانی Banuelo

حمام باستانی گرانادا

بعد از اینکه از حمام‌های مدرن استفاده کردید، بد نیست سری هم به بقایای حمام‌های تاریخی عربی بزنید. این حمام در مرکز کاخ الحمراء واقع شده و در واقع بخشی از قسمت‌های خصوصی کاخ بوده‌است. بازدید از بقایای این حمام که قدمت آن به قرن یازدهم باز می‌گردد، رایگان است.

منطقه‌ی البیازین (Albaicin)

منطقه ی البیازین

این منطقه یکی از محله‌های تاریخی عرب در شهر گرانادا است. قدم زدن در خیابان‌های باریک و پرپیچ‌و‌خم و دیدن معماری‌های منحصر‌به‌فرد این محله، تجربه‌ی جالبی خواهد بود. با بازدید از این محله احساس می‌کنید که به شهر دیگری قدم گذاشته‌اید.

از یک نمایش فلامنکو دیدن کنید

فلامنکو

حتی اگر علاقه‌ای به دیدن رقص ندارید، دیدن یک نمایش رقص فلامنکو تجربه‌ی فرهنگی جالبی برایتان خواهد بود. البته این نمایش‌ها معمولا مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند و چندان ارزان نیستند. اما دیدن یکی از رقص‌های سنتی و مهم این شهر که ریشه در منطقه‌ی اندلس دارد، ارزش هزینه کردن خواهد داشت.

چشم‌انداز Paseo de los Tristes

جاذبه های گرانادا

این مسیر که به معنی “محل عبور عزاداران” است در کنار رود Darro واقع شده و از پل Chirimias شروع می‌شود. در این قسمت از شهر، چشم‌انداز زیبایی از کاخ الحمراء در مقابل دیدگان شما خود نمایی می‌کند. دلیل نامگذاری این مسیر این است که در گذشته برای برپایی مراسم تشییع جنازه استفاده می‌شده و عزاداران از آن عبور می‌کردند.

صومعه‌ی سن جرونیمو (San Jerónimo)

صومعه ی سن جرونیمو

بازدید از این صومعه‌ی مربوط به قرن شانزدهم نیز جالب‌ توجه خواهد بود. این بنا، با شیشه‌های رنگی زیبایی تزیین شده‌ است اما زیباترین قسمت آن، نقاشی‌های زیبا و با جزییات نمای داخلی این بنا است. این صومعه هم‌اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه‌ی ورودی آن در حدود ۳.۵۰ یورو است.

شهر مالاگا در اسپانیا

مالاگا (به اسپانیایی: Málaga) شهری است در بخش خودمختار اندلس در جنوب کشور اسپانیا مرکز شهرستانی به همین نام. با جمعیت ۵۶۱۲۵۰ خود در سال ۲۰۰۷ ششمین شهر پرجمعیت سراسر اسپانیاست. در منتهی‌الیه غرب دریای مدیترانه و در ۱۰۰ کیلومتری تنگهٔ جبل الطارق واقع شده‌است. شهر مالاگا که در قرن هشتم قبل از میلاد مسیح پی‌ریزی شده است، یکی از قدیمی‌ترین بندرگاه‌های مدیترانه‌ای محسوب می‌شود. نقاط تاریخی مهم این شهر نمایانگر گذشته پر تحول آن است. در کنار تاریخ، مالاگا مناظر بسیار دل انگیزی از «کوستا دِل سول» (Costa del Sol) و آب و هوای عالی تلفیق شده با فرهنگ و سواحل زیبا را به شما هدیه می‌کند. درختان پر برگ نخل، محوطه تفریحی ساحل را پوشانده‌اند و پوشش گیاهی استوایی در سراسر شهر به چشم می‌خورد. فضای عصر کهن در مالاگا بازدیدکنندگان را مسحور خواهد کرد. می‌توانید در مرکز تاریخی این شهر گردش کنید و به بوتیک‌های کوچک و رستوران‌های اسپانیایی برسید. همچنین با قدم زدن در کنار بندرگاه و توقفی در رستوران‌های کنار دریا، از غذاهای دریایی خوشمزه نهایت لذت را ببرید.

القصبه مالاگا | Alcazaba de Málaga

القصبه مالاگا

القصبه (الکازابا)، دژ نظامی پادشاهان شمال آفریقا در قرن ۹ میلادی بود که بر روی ویرانه‌های قلعه رومی ساخته و در قرن ۱۱ بازسازی شد. فرمانروایان مسلمان از این دژ برای قرن‌ها بر مردم حکومت می‌کردند. این قلعه مستحکم که به طور هوشمندانه‌ای بر کوه خیبِرالْفارو (Gibralfaro) قرار گرفته، دارای سه لایه دیوار دفاعی و ۱۱۰ برج اصلی است. بازدیدکنندگان می‌توانند برخی از برج‌های باقیمانده و باغ زیبای محوطه قلعه را تماشا کنند. امروزه القصبه جایگاه موزه مالاگا است که خود شامل دو موزه می‌شود: «موزه استانی هنرهای زیبا» که مجموعه‌ای دائمی و عالی از نقاشی‌های منطقه در قرن ۱۹ و همچنین آثاری مشهور از هنرمندان اسپانیایی و دو اثر از نقاشی‌های قدیمی پیکاسو یعنی مطالعه مردم سالخورده و پیرمرد با پتو را به نمایش می‌گذارد. موزه دوم، «موزه باستان‌شناسی» است که عتیقه‌های رومی، مجموعه‌ای از سفال‌های اندلسی و ماکت قلعه‌ها را برای بازدید آماده کرده است. در نزدیکی القصبه در بخش غربی کوه، تئاتر رومی به چشم می‌خورد که ویرانه‌هایی مربوط به زمان اگوستوس هستند؛ برخی مواقع اجراهای تئاتر فضای باز در این مکان برگزار می‌شود.

کلیسای جامع | Cathedral

کلیسای جامع مالاگا

این کلیسای جامع نما، با سردر ورودی مزین به دو برج دوقلو، بر روی محوطه یک مسجد قدیمی در قرن ۱۶ میلادی پی‌ریزی شده است. بازدیدکنندگان با دیدن فضای داخلی خیره کننده‌ی دقیق و متناسب این بنا مسحور خواهند شد. سومین کلیسای کوچک در جناح جنوبی بنا، با نقاشی‌ای به نام «باکره و قدیسین»، توسط آلونسو کانو (Alonso Cano) آراسته شده است. در اولین کلیسای کوچک گروه کر در سمت راست و در دیوار دست چپ، پیکره‌های زانو زده‌ای از پادشاهان کاتولیک وجود دارد که توسط «پدرو دِمِنا» ساخته شده‌اند. این کلیسای کوچک همچنین شامل پیکرک مریم مقدس است که فردیناند و ایزابلا با لشکر ارتش خود حمل کردند. محراب مدرن کاپیا مایور (Capilla Mayor)، دارای صحنه‌هایی از مصائب مسیح از قرن ۱۵۸۰ است. گردشگران می‌توانند تا ارتفاع ۸۶ متری برج شمالی بالا رفته و مناظر وسیع و شگفتی را مشاهده کنند.

بعد از بازدید کلیسای جامع برای کاوش بخش قدیمی شهر زمان صرف کنید؛ ترکیبی در هم تنیده از خیابان‌های باریک قرون وسطایی و میدان‌های ساکت و خلوت. بسیاری از خیابان‌های این قسمت با بوتیک‌های ظریف و جالب، کافه‌ها و رستوران‌های غذای اسپانیایی محصور شده‌اند.

باغ‌های گیاه‌شناسی | Botanical Gardens

باغ های گیاه شناسی مالاگا

این باغ‌ها در سال ۱۸۵۵ توسط مارکی لورینگ و همسرش ساخته شد. این زمین‌های منحصر به فرد پر از گیاهان و گل‌های زنده و شاداب مدیترانه‌ای، حاره‌ای و نیمه گرمسیری است. گونه‌های مختلف داخل این باغ‌ها از سرتاسر دنیا به اینجا آورده شده‌اند. این باغ که خود مجموعه‌ای از باغ‌های گوناگون متعدد است، تنوع مناظر منحصر به فردی را به ارمغان می‌آورد. باغ‌های تاریخی، سه هکتار زمین پوشیده شده از گونه‌های کمیاب، استوایی و عجیب و غریب گیاه است که به سبکی رمانتیک طراحی شده‌اند. در اطراف آن نیز ۲۳ هکتار باغ‌های جدید با نمایشگاه‌های مختلف وجود دارند. در این مجموعه می‌توانید گیاه‌هایی از جزایر سولومون، پولینِزی، چین، ژاپن، استرالیا، برزیل و مکزیک را تماشا کنید.

قلعه خیبرالفارو | Castillo de Gibralfaro

قلعه خیبرالفارو مالاگا

این قلعه نظامی که با غرور بر بلندای کوه خیبرالفارو ایستاده، یکی دیگر از دژهای قرون وسطایی به سبک اسپانیایی-اسلامی است. عبدالرحمن سوم، خلیفه کوردوبا، این قلعه را در قرن دهم بر روی محوطه فانوس دریایی فنیقی‌ها ساخت. نام این بنای تاریخی برگرفته از کلمه “gebel-faro” که ترکیبی عربی-یونانی، (به معنی صخره‌ی فانوس دریایی) گرفته شده است. سلطان گرانادا، یوسف اول، این دژ نظامی را در اوایل قرن ۱۴ گسترش داد؛ اما این قلعه بیش از همه به خاطر محاصره سه ماهه‌اش توسط پادشاهان کاتولیک، فردیناند و ایزابلا شهرت دارد. تصویر این بنا بر روی پرچم مالاگا و همچنین پرچم استان به چشم می‌خورد.

بنیاد موزه محل تولد پابلو پیکاسو | Pablo Ruíz Picasso Foundation Birthplace Museum

بنیاد موزه محل تولد پابلو پیکاسو

یکی از جاذبه‌های بسیار واجب برای عاشقان هنر مدرن، دیدن این موزه در بخش قدیمی شهر است که خانه‌ای که پیکاسو در آن متولد شده را اشغال کرده و ۲۳۳ اثر از این هنرمند را به نمایش گذاشته است. این مجموعه کل روند زندگی پیکاسو و حرفه هنری او از اولین مطالعات تا نوآوری‌های خلاقانه‌اش را پوشش می‌دهد. این آثار شامل کارهای خلق شده در مدت بازه زمانی ۱۸۹۲ تا ۱۹۷۲ است که گستره وسیعی از سبک‌ها و تکنیک‌هایی که پیکاسو در آن‌ها استاد بوده را به نمایش می‌گذارد. این مجموعه موضوعاتی مانند پرتره، طبیعت بی جان، مناظر و فیگورهای مختلف را به صورت پر رنگ نشان می‌دهد.

کلیسای بانوی پیروزی ما | Nuestra Señora de la Victoria

کلیسای بانوی پیروزی ما

این کلیسا که در شمال موزه پیکاسو واقع شده، یک کلیسای باروکی قرن هفدهمی و یکی از مهم‌ترین کلیساهای مالاگا است. این کلیسا شامل زیارتگاه بانوی پیروزی ما، با مجسمه‌ی قرن پانزدهمی باکره پیروزی است که هدیه‌ای از امپراطور «ماکسی میلیان اول» به شاه فردیناند به حساب می‌آید. این کلیسا بر روی محوطه‌ای ساخته شده که پادشاهان کاتولیک به محاصره شهر مالاگا در زمان فتح دوباره پرداختند. در سالن نمایشگاه این بنا می‌توانید گنجینه هنری کلیسا را که برای بازدید قرار داده شده‌اند را تماشا کنید.

موزه هنرها و لباس‌های رایج | Museo de Artes y Costumes Populares

موزه هنرها و لباس مالاگا

این موزه مسحور کننده که در قسمت قدیمی شهر مالاگا واقع شده، در یک خانه معمولی اندلسی متعلق به قرن ۱۷ برپا شده است. معماری اسپانیایی-آفریقایی این بنا نمایانگر عناصر آفریقای شمالی مانند دیوارهای سفید، کاشی‌کاری اسلامی، حیاط مرکزی و باغ‌های بسیار جذاب است. این موزه به شما اطلاعاتی از فرهنگ بومی مردم، صنایع دستی منطقه و رسوم رایج و عامه می‌دهد. گستره‌ی وسیعی از نمایشگاه‌ها، آشپزی سنتی و قدیمی گرفته تا ابزارآلات ماهیگیری، سرامیک‌های دست ساز و لباس‌های محلی در اینجا برقرار هستند که باعث می‌شود بازدیدکنندگان با تحسین میراث هنری غنی و سنت‌های مالاگا آن را ترک کنند.

بازار روز سر پوشیده مالاگا | Mercado de Atarazanas

بازار روز سر پوشیده مالاگا

ورودی این بازار به تنهایی بسیار با ارزش و دیدنی است. این دروازه ورودی نعل اسبی اسلامی که متعلق به قرن ۱۴ میلادی بوده، تنها بخش باقیمانده از کشتی‌سازی «مور»های قدیم است. به این بازار فراخ وارد شده و با صحنه‌های شلوغ و پرتکاپوی فروشنده‌های میوه‌های تازه، سبزیجات، ماهی، گوشت و پنیر روبه‌رو شوید. صبح زمانی که ماهی تازه می‌رسد، جاندارترین و پر جنب و جوش‌ترین زمان بازدید از بازار است. ساختمان بازار پس از سال‌ها تعطیلی به زیبایی بازسازی شده است. خیره کننده‌ترین بخش داخلی آن، شیشه‌های رنگی پنجره‌هاست که نقاط برتر تاریخی مالاگا را به تصویر می‌کشد.

هفته مقدس | Holy Week

هفته مقدس مالاگا

مالاگا برای مراسم‌های تماشایی و خاصش در هفته مقدس شناخته شده است. این زمان یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید اینجاست که دسته‌های مذهبی خارق العاده، شهر را دوباره زنده می‌کنند. سنت هفته مقدس به بیش از ۵۰۰ سال قبل، یعنی زمان فتح دوباره اندلس توسط پادشاهان کاتولیک برمی‌گردد. این دسته‌های عصرگاهی همراه با گروه‌های رژه رونده و نوازندگان و خوانندگانی است که ترانه‌های فلامنکو می‌خوانند. تصویر هزاران توبه‌کننده‌ی شمع به دست که مسیر این دسته‌ها را دنبال می‌کنند به فضا و جو حسی این مراسم اضافه می‌کند. موزه هفته مقدس، واقع شده در بیمارستان قدیمی قرن هفدهمی «سَن خولیان» ۱۵۰ نمایشگاه متفاوت موضوعی و دسته‌بندی شده را به نمایش گذاشته است. بازدیدکنندگان می‌توانند از مجموعه وسیع پیکره‌های مذهبی، لباس‌های سنتی و تمثال‌هایی که در این هفته استفاده می‌شود بازدید کرده و در مورد رسوم منطقه چیزی یاد بگیرند.

مرکز هنر معاصر | Centro de Arte Contemporáneo

مرکز هنر معاصر مالاگا

موزه پیشگام هنرهای معاصر، مجموعه‌ای منحصر به فرد از هنر قرن بیستم را به نمایش می‌گذارد. این موزه با اتاق‌های روشن و فضادار، آثار را با نوری عالی و مناسب برای بازدید آماده کرده است. این مجموعه شامل آثاری از جنبش‌های مختلف هنری بوده که آن‌ها را به صورت دوره‌ای تعویض می‌کند. هنرمندان شاخص این مجموعه افرادی مانند لوییز بورژوا، اولافور الیاسون، توماس راف و … هستند. این موزه به طور خاص تأکیدی بر هنر اسپانیا طی دهه ۱۹۸۰ دارد و آثاری از هنرمندانی چون خوان مونیوس، خوزه ماریا سیسیلیا، میکِل بارسِلو و خوان اوسْله را در گنجینه‌اش جای داده است.

شهر تولدو در اسپانیا

تولِدو (به اسپانیایی: Toledo) استانی در مرکز اسپانیا، در غرب بخش خودمختار کاستیا-لامانچا است. جمعیت این استان ۵۴۶٬۵۳۸ نفر است (۲۰۰۲) که از این میان یک نهم در شهر تولدو ساکن هستند. شهر تولدو بر ارتفاعاتی سنگلاخ قرار گرفته که از سه جهت توسط «رودخانه تاقوس» (به اسپانیایی: تاخو) (Tagus) به طول ۶۷ کیلومتر که از جنوب تا جنوب غربی مادرید امتداد دارد، احاطه شده است. مورخ رومی «لیوی» (Livy) از این شهر که قدمت باستانی دارد به عنوان «شهری کوچک اما در مکانی مستحکم» یاد می‌کند. تولدو در سال ۱۹۳ قبل از میلاد توسط ژنرال رومی «مارکوس فولویوس نوبیلیور» فتح شد و یکی از مستعمرات مهم و ارزشمند روم به شمار می‌رفت؛ بنابراین آن را به عنوان پایتخت «کارپنتیا» انتخاب کردند. این شهر محل استقرار دادگاه «ویزیگوت» (Visigothic) در قرن ششم میلادی و شوراهای معروفی بود که یکی از آنها به دلیل تغییر مذهب «پادشاه رکارد» (Recared) به مسیحیت، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

شهر تولدو

طی دوران حکومت اعراب آفریقا بر اسپانیا (۷۱۲ تا ۱۰۸۵ میلادی) که به «Moorish» یا موروها شناخته می‌شدند، تولدو محل اقامت «جمعیت مضطرب» بود (مسیحیان عرب زبان که به آنها اجازه پیروی از دینشان داده شده بود). این شهر در سال ۱۰۸۵ توسط «پادشاه آلفونسو ششم» باز پس گرفته شده و به مهم‌ترین مرکز سیاسی و اجتماعی کاستیا تبدیل شد. جمعیت تولدو ترکیبی از فرهنگ مسیحیت، عرب و یهود را در بر می‌گرفت که یک نمونه از آن هم «مدرسه مترجمان» بود که توسط «پادشاه آلفونسو دهم» در قرن سیزده میلادی تاسیس شد. در سال ۱۵۶۰ میلادی که پادشاه فیلیپ دوم، مادرید را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد، از اهمیت تولدو کاسته شد.

قلعه ی سن سرواندو

تولدو را به عنوان نمادی از فرهنگ اسپانیا می‌شناسند که مرکز تاریخی آن در سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. خیابان‌های باریک و مارپیچ با شیب تند و سطح ناهموار از زمین سنگی این شهر می‌گذرند و به میدان «زوکودوور» (Zocodover) که در مرکز شهر واقع شده است، ختم می‌شوند. بر روی رودخانه تاقوس دو پل قرار دارد، یکی از آنها به نام «آلکانتارا» در شمال شرقی و پایین قلعه‌ی «سن سرواندو» که به جای مانده از قرون وسطی بوده و بخشی از آن هم به دوران رومی‌ها و مضطرب‌ها باز می‌گردد، قرار دارد. در قسمت شمال غربی، پل «سن مارتین» قرار دارد که تاریخچه‌ی آن به اواخر قرن سیزدهم میلادی تعلق دارد. بخشی از دیوار‌های تولدو دارای ریشه‌ی ویزیگوت هستند، اما بخش عمده‌ی آن‌ها مربوط به دوره مسیحیت و مضطرب‌ها می‌باشد. همچنین دروازه‌های به جای مانده از دوران‌های مختلفی را می‌توان در این شهر دید.

مسجد قدیمی باب المردوم

بناهای مهمی که نشان از تاثیر اسلام در اسپانیا دارد شامل مسجد قدیمی «باب المردوم» (Cristo de la Luz) قرن دهم میلادی و مسجد «تورنریاس» (Las Toernerias)، پرستشگاه «سانتا ماریا لا بلانکا» (قرن دوازدهم میلادی) و «ال ترانسیتو» (قرن چهارده میلادی و محل موزه‌ی سفاردی)؛ کلیساهای «سن رومن» و «کریستو دلا وگا»، «سانتیاگو دل آرابال» و «سانتو تومه» می‌باشد. کلیسای سانتو تومه دارای برجی زیبا بوده و در نیایشگاه آن یک نقاشی از «خاکسپاری کنت ارگاز» اثر «ال گرکو» (El Greco» قرار داده شده است.

کلیسای سانتو تومه

کلیسای جامع شهر تولدو که در میان کلیساهای جامع گوتیک اسپانیایی، بیش از همه فرهنگ و معماری اسپانیا را در خود دارد، توسط «پادشاه فردیناند سوم» و «اسقف اعظم رودریگو جیمنز درادا» در سال ۱۲۶۶ میلادی بازگشایی شد. از میان کار‌های هنری به کار رفته در این کلیسا، جایگاه گروه کر که دارای تزئینات زیبا می‌باشد، نیایشگاه تزئین شده‌ی «دون آلوارو دلونا»، نیایشگاه مضطرب‌ها و سالن اجتماعات، شاخص‌تر از بقیه هستند. در ضمن یک موزه‌ی غنی هم در این کلیسا وجود دارد که دارای کتاب راهنمای مراسم و گام‌ برداری‌های مذهبی (برای حمل ظرف نان عشای ربانی و نان تبرک شده)، اثر «انریکه د آرفه» (سال ۱۵۲۴ میلادی) و چند نقاشی از «ال گرکو»، «فرانچسکو دگویا»، «سر آنتونی ون دیک»، «لوییس دمورالز» و چند هنرمند دیگر می‌باشد. کلیسای «سن خوآن د لوس ریس» توسط خوآن گواس به صورت استادانه و به سبک معماری ایزابلی ساخته شده است.

کلیساهای جامع گوتیک اسپانیایی

در همان دوره کلیسای «سانتا هرمانداد» هم ایجاد شد که اکنون بخشی از آن به موزه تبدیل شده است. بیمارستان «سانتا کروز» در اوایل قرن شانزده میلادی توسط «انریکه د ایگاس» در تولدو ساخته شد که بعداً مرمت شده و اکنون به عنوان موزه ایالتی باستان شناسی و هنر‌های زیبا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت قلعه آلکازار که بر کل شهر اشراف دارد، حدود سال ۱۵۳۱ میلادی آغاز شد که کار طراحی آن بر عهده «آلونسو د کواروبیاس» و ایوان زیبای آن اثر «فرانچسکو ویلاپاندو» می‌باشد. در این بنا «موزه ارتش» قرار دارد. دفاع از این قلعه توسط ملی‌‌گرایان در سال ۱۹۳۶ یکی از حماسی‌ترین بخش‌های جنگ داخلی اسپانیا می‌باشد. از دیگر بناهای مشهور این شهر می‌توان به «Ayuntamiento» یا ساختمان شورای شهر و شهرداری، چند کلیسای باروک، بیمارستان نئوکلاسیک «دل نونسیو»، موزه‌های داخل خانه‌ی ال گرکو و «تالر دل مورو» و همچنین آکادمی مدرن ارتش پیاده نظام اشاره کرد. تولدو همچنین دارای چندین پارک‌ و گردشگاه‌ زیبا و طبیعی می‌باشد.

موزه های داخل خانه ی ال گرکو

صنعت فولاد و به خصوص شمشیر سازی تولدو از شهرت و قدمتی طولانی برخوردار بوده و نام آن در متون یافت شده از دوران قبل از میلاد مسیح به چشم می‌خورد. یک کارخانه مهم اسلحه سازی و کارگاه‌هایی برای تولید وسایل فلزی تزئینی هم در تولدو وجود دارد. خوراکی معروف این شهر «خمیر بادام» است که شیرینی مخصوص عید کریسمس بوده و از بادام و شکر تهیه می‌شود. از دهه ۱۹۹۰، تمرکز اقتصادی شهر از کشاورزی به صنعت و به ویژه ساخت و تولید مواد شیمیایی، ماشین آلات، مبلمان و لوازم الکترونیکی تغییر پیدا کرد. بخش‌های مربوط به تجارت، خدمات و توریسم هم به دلیل نزدیکی تولدو به مادرید پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

شهر والنسیا در اسپانیا

والنسیا (به اسپانیایی: Valencia) یا بالنسیا (به کاتالان: València) مرکز بخش خودمختار والنسیا و با جمعیت ۸۰۹٫۰۰۰ نفر سومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید وبارسلونا است. این شهر سومین منطقه شهری بزرگ اسپانیا با جمعیت تقریبی ۱٫۷ تا ۲٫۳ میلیون نفر است. والنسیا شهر زیبا و شگفت‌انگیزی است. هر سال، هزاران گردشگر برای شرکت در جشنواره‌ی گوجه فرنگی که در Bunol برگزار می‌شود در ماه آگوست به والنسیا سفر می‌کنند. این شهر غذاهای دریایی لذیذ، تاریخی غنی و یک تیم فوتبال خوب دارد.

موزه والنسیا

هزینه‌های معمول

هزینه‌ی اقامت در هاستل‌ها

اجاره‌ی یک اتاق در هاستل‌های والنسیا در حدود شبی ۱۲ یورو (۵۳,۳۰۲ تومان) هزینه دارد. البته این شهر هاستل‌های زیادی ندارد. یکی از معروف‌ترین آنها، Nest نام دارد که یک وعده شام رایگان نیز ارائه می‌کند. هزینه‌ی اقامت در اتاق‌های خصوصی برای یک اتاق دوتخته در حدود ۴۰ تا ۶۰ یورو ( ۱۷۷,۶۷۴ تا ۲۶۶,۵۱۱ تومان) است.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان‌قیمت

هتل‌ها از شبی ۳۵ یورو (۱۵۵,۴۶۵ تومان) شروع می‌شوند اما میانگین هزینه‌ی اقامت در هتل، شبی ۴۵ تا ۶۰ یورو (۱۹۹,۸۸۳ تا ۲۶۶,۵۱۱ تومان) است.

میانگین هزینه‌ی خورد و خوراک

با پرداخت ۶ تا ۱۲ یورو (۲۶,۶۵۱ تا ۵۳,۳۰۲ تومان) می‌توانید غذای ارزان یا تاپاس (نوعی غذای حاضری اسپانیایی) بخورید که این مبلغ شامل سه تا چهار عدد تاپاس است. اگر نوشیدنی هم سفارش دهید، هزینه‌ی یک وعده غذای شما ۱۷ یورو (۷۵,۵۱۱ تومان) می‌شود. فست‌فود‌های ارزان مانند McDonalds و Maoz در حدود ۶ یورو (۲۶,۶۵۱ تومان) قیمت دارند. اگر می‌خواهید خودتان غذا تهیه کنید هزینه‌ی خرید مواد غذایی برای یک هفته در حدود ۳۵ یورو (۱۵۵,۴۶۵ تومان) می‌شود. اگر دوست دارید در ساحل غذا بخورید، برای یک ساندویچ ۵ یورو (۲۲,۲۰۹ تومان) و برای غذاهای دریایی در وعده‌ی شام باید در حدود ۳۵ یورو (۱۵۵,۴۶۵ تومان) بپردازید.

هزینه‌های حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی در شهر

هر سفر با اتوبوس یا مترو در محدوده‌ی شهر، ۱.۵ یورو (۶,۶۶۳ تومان) هزینه دارد. کارت‌های گردشگری ۲۴ ساعته نیز وجود دارند که می‌توانید آنها را با پرداخت ۱۳.۵ یورو (۵۹,۹۶۵ تومان) تهیه کنید و از تخفیف‌های قابل توجهی در ورودی جاذبه‌های گردشگری و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی، بهره‌مند شوید.

والنسیا

نکته‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

از تورهای پیاده‌روی رایگان استفاده کنید

مثل بیشتر شهرهای اسپانیا، در والنسیا هم امکان استفاده از تورهای پیاده‌گردی رایگان وجود دارد. با استفاده از این تورها می‌توانید با جاذبه‌های گردشگری و تاریخچه‌ی شهر، بهتر آشنا شوید.

با صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از غذاهای دریایی لذت ببرید

والنسیا رستوران‌های بی‌نظیری دارد که بهترین غذاهای دریایی را سرو می‌کنند. در واقع والنسیا به غذاهای دریایی لذیذش شهرت دارد. پس در سایر هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و حتما یک وعده غذای دریایی در ساحل را امتحان کنید. هر چند ممکن است برایتان گران تمام شود.

سری به بازار مرکزی بزنید

این بازار، در واقع بازار اصلی میوه و سبزیجات در والنسیا است. خریدن اسنک، غذاهای حاضری و مواد غذایی مورد نیاز از این بازار، هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد.

در موزه، نهار بخورید!

رستورانی در طبقه‌ی همکف موزه‌ی رایگان Museo de Prehistoria وجود دارد که یک وعده غذای اصلی به اضافه‌ی پیش‌غذا و سالاد را با قیمت ۱۰ یورو (۴۴,۴۱۹ تومان) عرضه می‌کند. این رستوران از ساعت دو بعداز‌ظهر شروع به کار می‌کند.

جاذبه های گردشگری شهر والنسیا

کلیسای جامع والنسیا

کلیسای جامع والنسیا

کلیسای جامع والنسیا قلب تپنده‌ی شهر قدیمی والنسیا، ال کارمن، است. این کلیسا در خیابان‌های کوچک و تو در توی تاریخی والنسیا قرار دارد. اینجا ساختمان بزرگی است که هم داخل و هم خارج آن حیرت‌انگیز است. شما می‌توانید از این ساختمان دیدن کرده و با راهنمای صوتی در مورد تاریخ این بنا اطلاعات بیشتری کسب کنید. کلیسای جامع والنسیا، کلیسایی کاتولیکی رومی است که در سال ۱۲۳۸ توسط اولین اسقف والنسیا بعد از Reconquista ساخته شد. این کلیسا در آن سوی کلیسای جامع Visigothic قرار دارد (این کلیسا در دوران مورها، مسلمانان اسپانیا، به مسجد تبدیل شد). در کلیسای والنسیا نقاشی‌های متعلق به قرن ۱۵ دیده می‌شود که برخی از آن‌ها آثار هنرمندان محلی و برخی دیگر آثار هنرمندان رومی است.

شهر هنرها و علوم والنسیا

شهر هنرها و علوم والنسیا

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری والنسیا، شهر هنرها و علوم این شهر است که یک مجموعه‌ی تفریحی، فرهنگی، هنری و علمی است. اینجا جهان فرهنگی آینده‌محور است که در ۵ ساختمان و زمینی به مساحت ۳۵۰ هزار متر مربع ایجاد شده است. شاید بخواهید ساعت‌ها در این ساختمان‌ها بگردیدکه هنر معماران محلی، سانتیاگو کالاتراوا و فلیکس کاندلا هستند. شاید هم دلتان خواست از یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد این مجموعه دیدن کنید. این مجموعه در سال ۱۹۹۸ به بهره‌برداری رسیده است. آکواریوم و موزه‌ی علوم، دو جاذبه‌ی بسیار مهم شهر هنرها و علوم والنسیا است.

موزه علوم 

موزه علوم

موزه‌ی علوم در والنسیا، موزه‌ی علوم «Principe Felipe» (پرنس فیلیپ) نامیده می‌شود. همانطور که اشاره شد، این موزه در قلب شهر هنرها و علوم والنسیا قرار دارد و یک نمایشگاه تعاملی است که برای تمامی سنین، آموزشی و سرگرم‌کننده است. در این موزه نمایشگاه‌های دائمی در کنار نمایشگاه‌های موقتی برگزار می‌شود، از نظریه‌ی انیشتین گرفته تا مارول کامیکس. خود ساختمان موزه نیز یکی از جذاب‌ترین ساختمان‌های شهر هنرها و علوم است که ساختاری شبیه اسکلتی غول‌پیکر دارد.

باغ های توریا (Turia Gardens)

باغ های توریا

رودخانه‌ی توریا از دهه‌ی ۵۰ میلادی، زمانی که پس از جاری شدن سیل منحرف شد، در شهر کشیده شده است. بعد از آن بستر رودخانه به پارک تبدیل شد و اهالی شهر برای پیاده‌روی، دویدن، اسکیت و دوچرخه‌سواری به این پارک می‌روند. این مجموعه باغ، از بزرگ‌ترین باغ‌های شهری اسپانیا است. از این باغ‌ها مسیرهای بسیار زیبا و منحصر به فردی برای رفتن به شهر هنرها و علوم، برج‌های Serranos و باغ‌وحش Bioparc وجود دارد.

بازار مرکزی والنسیا

بازار مرکزی والنسیا

بازار مرکزی والنسیا بازاری چشم‌نواز و پر از رنگ و جنب و جوش است. در این بازار بیش از هزار غرفه و مغازه، بهترین محصولات فصلی را ارائه می‌کند که بسیار خیره‌کننده است و به شما نشان می‌دهد که غذای واقعی یعنی چه. این بازار در سال ۱۹۲۰ ساخته شده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اروپا است. گفته می‌شود بازار مرکزی والنسیا قدیمی‌ترین بازار عمومی است که هنوز هم کسب و کار و تجارت در آن جریان دارد. شیشه‌های رنگی سقف این بازار بر زیبایی ساختار آن افزوده است. این روزها هر هفته به جز یکشنبه‌ها باز است و می‌توانید جریان زندگی مردم محلی را والنسیا را اینجا از نزدیک ببینید.

ساختمان La Lonja

ساختمان لالونجا سویا

روبه روی بازار، ساختمانی وجود دارد که در قرن ۱۵ میلادی، مرکز تبادلات ابریشم بود و آن را می‌توان یکی از بهترین نمونه‌های معماری داخلی به سبک گوتیک در اروپا دانست. این ساختمان یکی از میراث جهانی محسوب می‌شود. ساخت این بنا بین سال‌های ۱۴۸۲ تا ۱۵۳۳ ساخته شده است و ۳ بخش دارد که شامل ساختمان مرکزی (محلی برای امضای قراردادها)، دادگاه تجاری و سلول‌هایی برای نگهداری بدهکارانی که در دادگاه محکوم می‌شدند، می‌شود. باغی پر از درخت پرتقال به آن وصل است که بر زیبایی معماری این ساختمان افزوده است.

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا والنسیا

این موزه در حقیقت یکی از مهم‌ترین موزه‌های اسپانیا است، با این حال کمتر مورد توجه قرار گرفته است. موزه‌ی هنرهای زیبای والنسیا در ساختمانی قرار دارد که مدرسه‌ی علوم دینی بود. در این موزه از مجموعه‌ای متعلق به قرن ۱۴ الی قرن ۱۶ نگهداری می‌شود که از آن جمله می‌توان به آثار ولاسکز، ال گرکو و هنرمندان زیادی از والنسیا، مانند سورولا (Sorolla) اشاره کرد. یک اتاق جدید در این موزه برای نقاشی‌ها، توسط فرانسیسکو گویا اختصاص داده شده است.

باغ وحش Bioparc

باغ وحش والنسیا

در باغ وحش Bioparc حیوانات در زیستگاهی طبیعی زندگی می‌کنند که آن را می‌توان ورژن قرن بیست و یکی باغ وحش نامید. در این باغ وحش می‌توانید در اکوسیستم دشتی وسیع، جنگل‌های ماداگاسکار و (قسمت استوایی) آفریقا گشت و گذار کنید و در عین حال حیوانات زیادی را مانند گوریل، پلنگ، کرگدن، اسب و آبی و غیره را از نزدیک ببینید. باغ وحش Bioparc در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و در باغ‌های توریای قرار دارد. اینجا به جای استفاده از نرده و قفس برای جداسازی جایگاه نگهداری حیوانات از مردم، از موانع طبیعی مانند تخته‌سنگ‌های بزرگ، گودال‌ها و رودخانه‌ها استفاده شده است.

موزه ملی سرامیک

موزه ملی سرامیک والنسیا

در سفر به والنسیا حتی اگر دوست نداشته باشید که به موزه بروید، حداقل به موزه‌ی ملی سرامیک بروید و از نمای بیرونی آن که از مرمر سفید و متعلق به قرن ۱۸ میلادی است، بازدید کنید. درون موزه آثار سرامیکی از دوران یونان و روم باستان و ادوار دیگر به نمایش گذاشته شده است. ارزش این را دارد که به آشپزخانه‌ی سنتی کاشی‌کاری شده‌ی والنسیا در طبقه‌ی آخر این عمارت بروید. ساختمان موزه در قرن ۱۵ ساخته شده و در قرن ۱۸ نیز به سبک روکو بازسازی شده است.

موسسه‌ هنر مدرن والنسیا (IVAM)

موسسه هنر مدرن والنسیا

اینجا موزه‌ی هنرهای معاصر والنسیا است که در آن نمایشگاه دائمی آثار ژولیو گونزالس (Julio Gonzalez) و ایگناسیو پینازو (Ignacio Pinazo) و چند نمایشگاه موقت دیگر، در هر زمانی از سال مشغول به فعالیت هستند. بازدید از این موزه همیشه ارزش دارد، حتی اگر قبلا هم از آن بازدید کرده باشید. رستوران «La Sucursal» داخل این موزه قرار دارد و یکی از بهترین رستوران‌های موجود در شهر والنسیا است.

موزه تاریخ والنسیا

موزه تاریخ والنسیا

در نزدیکی باغ وحش Bioparc و فواره‌ای متعلق به قرن ۱۹ میلادی، این موزه تاریخ شهر را به نمایش گذاشته و این کار را با روشی سرگرم‌کننده و در دسترس به وسیله‌ی نمایشگاه‌های تعاملی انجام داده است. در ورودی موزه، می‌توانید درخواست کنید تا اطلاعات را به زبان انگلیسی در اختیارتان قرار دهند چون برچسب‌ها فقط به زبان اسپانیایی و والنسیایی است.

پارک طبیعی آلبوفرا (Albufera)

پارک طبیعی آلبوفرا

پارک طبیعی آلبوفرا دریاچه‌‌ی آب شیرینی است که که در ۶ مایلی جنوب والنسیا قرار دارد و یکی از مهم‌ترین تالاب‌های اروپا به شمار می‌رود. این دریاچه توسط نوار باریکی از تپه‌های شنی از دریا جدا شده است. این منطقه جایی است که در آن برنج کشت می‌کنند، پس جای تعجب نیست که در این منطقه بهترین رستوران‌هایی وجود دارد که پائیا (پلوی اسپانیایی که از برنج، گوشت و زعفران تشکیل شده است) سرو می‌کنند. اگر تور شما برنامه‌ای برای بازدید از این پارک طبیعی را نداشته باشد، می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های خدمت‌رسانی گردشگری والنسیا به این منطقه بروید و هزینه‌ی آن ۱۷ یورو است که شامل قایق‌سواری در تالاب نیز می‌شود.

سائونتو

سائونتو

در  سواحل ۱۶ مایلی شمال والنسیا، شهری بندری به نام سائونتو قرار دارد که در طول تاریخ توسط ایبری‌ها، رومی‌ها، ویزیگوت‌ها، مورها (مسلمانان اسپانیا) و مسیحیان اشغال شده است و تاریخ بسیار غنی‌ای دارد. اگر به این شهر بندری رفتید، حتما از تئاتر رومی تازه مرمت‌شده، محله‌ی یهودی‌ها و قلعه بازدید کنید. از والنسیا به این شهر تاریخی قطارها و اتوبوس‌هایی وجود دارد که به طور منظم، در ساعات مشخص، مسافران را جا به جا می‌کنند و تورهای یک ساعته و نیمه را اجرا می‌کنند.

سواحل والنسیا

سواحل والنسیا

والنسیا شهری است که در خود شهر، سواحل متعددی دارد، به علاوه تمامی ۸ ساحلی که در امتداد خط ساحلی منطقه‌ی والنسیا کشیده شده، به شهر وصل است. از مهم‌ترین ویژگی سواحلی که در این خط ساحلی امتداد دارند، می‌توان به ماسه‌های طلایی و آب‌های آرام  اشاره کرد. مرکزی‌ترین ساحل والنسیا «ال کابانیال» (El Cabanyal) است که یک ساحل شهری است و می‌توانید برای سپری کردن لحظاتی پر از آرامش و به دور از شلوغی و هرج و مرج مرکز شهر، مدتی را اینجا سپری کنید. در این ساحل تفرجگاهی برای قدم زدن وجود دارد و رستوران‌های بسیاری را خواهید دید که انواع غذاهای دریایی سرو می‌کنند که طعم بسیار لذیذ دارند.

تفرجگاه ساحلی والنسیا (Valencia’s marina)

تفرجگاه ساحلی والنسیا

والنسیا در سال ۲۰۰۷ میزبان کاپ آمریکا (America’s Cup) بود. این بدین معنا است که تفرجگاه ساحلی والنسیا به تازگی، با ساختمان‌ها و امکانات مدرن بازسازی شده است. اگر به قایق و به طور کلی به فعالیت‌های آبی و دریایی علاقه دارید، گشتی در این تفرجگاه بزنید و به قایق‌های معمولی و بادبانی نگاهی بیندازید. اینجا جایی است که در سفر به آن می‌توانید در فعالیت‌های آبی شرکت کرده و هیجان را در والنسیا تجربه کنید.

خرید در والنسیا

خرید در والنسیا

بسیاری از گردشگرانی که به والنسیا می‌روند، فقط و فقط برای یک دلیل عازم این این شهر می‌شوند: خرید! مرکز شهر والنسیا پر از مغازه، بوتیک و مراکز خریدی است که اجناس آن‌ها، همه را با هر سلیقه و بودجه‌ای راضی نگه می‌دارد. اگر به دنبال لباس، هدیه، کفش یا حتی فقط سوپرمارکت‌ هستید، می‌توانید تعداد بسیار زیادی از آن‌ها و هر آنچه که نیاز دارید را در والنسیا پیدا کنید. هم در مرکز شهر و هم کمی دورتر از شهر مراکز خرید بزرگی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید هم فروشگاه‌های اسپانیایی و هم فروشگاه‌های بین‌المللی پیدا کنید.

باریو دا کارمن

این محله که قدمت آن به هزار سال می‌رسد، بین دو دیوار قرار دارد، مسلمانان و مسیحیان. پیاده‌روی در خیابان‌های پرپیچ و خم سنگ‌فرش آن که توسط ساختمان‌هایی به قدمت قرون وسطی احاطه شده است، ما را به گذشته‌ها و گشت و گذار در تاریخ می‌برد. به داخل کاخ‌ها و عمارت‌های این محله بروید، از دروازه‌های قرون وسطایی «کوارت» (Quart) و «Serrano Towers» گذر کنید، از نقاشی‌های روی دیوارهای کلیسای سن نیکولا بازدید کرده و لذت ببرید و قدم زدن در نقاط فوق‌العاده بکر آن را حتما در برنامه‌ی سفر خود به این محله قرار دهید.

در والنسیا کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و لذت ببرید، خواه عاشق تاریخ و فرهنگ باشید، خواه عاشق حیوانات یا معتاد خرید. قبل از سفر به این شهر نگاهی به دیدنی‌های آن بیندازید و در مورد این که می‌خواهید در هر یک از این بناها چقدر زمان صرف کنید، فکر و برنامه‌ریزی کنید چون اگر از قبل نسبت به جایی که می‌روید، آگاهی داشته باشید، بهتر برنامه‌ریزی کرده و سفر خوبی خواهید داشت.

شهر سویا در اسپانیا

سبیا یا سویا یا سویل (تلفظ: [seˈβi(ɟ)ʝa])مرکز بخش خودمختار اندلس و استان سبیا در کشور اسپانیا است. سویا مرکز منطقه‌ی خودمختار اندلس و استان سبیا است. این شهر را می‌توان پایتخت هنری، فرهنگی و مالی جنوب اسپانیا نامید. شهری مملو از معماری، تاریخ و زندگی پر جنب و جوش که تعدادی از مشهورترین کلیساهای جهان، خیابان‌های پیچ در پیچ و هنرمندان سبک موسیقی فلامنکو را درون خود جای داده است.

سویل پیشینه تاریخی غنی ای دارد و شاهد تمدن ها و حکمرانی حکومت های مختلفی در طول تاریخ بوده است. اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید، شهر سویل مملو از بقایای باقی مانده از حکومت های رومی و اسلامی از قرن ها پیش است. در این شهر می توان نمادهای مختلفی از تمدن های متفاوت را پیدا کرد. گفته می شود عمر سویل به دوهزار سال پیش بر می گردد. سویل یکی از  گرم ترین شهرهای ساحلی جنوب اسپانیا است. از آنجا که در کنار مدیترانه قرار دارد و آب و هوای مدیترانه ای به خود گرفته است و تابستان های تقریبا گرم و زمستان های معتدل دارد.

شهر سویا

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: ۲:۳۰+

زبان رسمی: اسپانیایی

واحد پول: یورو

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت / ۵۰ هرتز از نوع دوشاخه C و F

پیش شماره کشور: ۳۴+

پیش شماره سویا: ۰۹۵

شماره اضطراری: ۱۱۲

کد پستی: ۴۱۰۰۱–۴۱۰۸۱

شماره دفتر اطلاعات گردشگری: ۲۳۲ ۴۷۱ ۹۵۵ ۳۴+

وب‌گاه رسمی: www.sevilla.org

فرودگاه: فرودگاه سویا (SVQ)

وضعیت آب و هوایی

سویا به داشتن هوایی آفتابی در تمام طول سال مشهور است. این شهر در همه‌ی ماه‌های سال مقصدی عالی است. تابستان‌ها طبق انتظار گرم‌تر است و دمای هوا تا حدود ۳۲ درجه سانتی‌گراد (۹۰ درجه فارنهایت) بالا می‌رود. زمستان‌ها نیز درجه حرارت هوا به زیر نقطه‌ی انجماد می‌رسد. فصل‌های بارانی به طور معمول از ماه اکتبر شروع می‌شود و تا دسامبر ادامه می‌یابد. بهار و پاییز می‌توان دمایی مطلوب و روزهای لذت‌بخشی را تجربه کرد. اگر تابستان به این شهر سفر کردید، به یاد داشته باشید که فروشگاه‌ها در طول بعد از ظهر، زمانی که دما افزایش می‌یابد، برای چند ساعت بسته است.

بهترین زمان برای رزرو هتل

قیمت‌ انواع هتل در تمام طول سال، به جز زمان تعطیلات بزرگ و جشنواره‌ها، مقدار کمی تغییر می‌کند. اما اگر در طول یکی از جشواره‌های مشهور به این شهر سفر می‌کنید، بهتر است از قبل اقدام به اجاره‌ی اتاق کنید؛ چرا که هتل‌ها به سرعت پر می‌شود.

سویا

هزینه‌های معمول

هاستل (خوابگاه)

برای یک شب اقامت در اتاق اشتراکی باید ۱۰ تا ۲۰ یورو و اتاق خصوصی هم ۳۰ تا ۵۰ یورو بپردازید. دقت داشت باشید که در ماه‌های تابستان این قیمت‌ها روندی صعودی پیدا می‌کند.

هزینه‌ی اقامت در هتل

با وجود رایج بودن زبان اسپانیایی، اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید، می‌توانید به راحتی در هتل‌های این شهر توقف کنید. مرکز شهر سویا منطقه‌ای توریستی است، با این حال هتل‌ها حتی در این ناحیه هم  قیمت‌های خوبی دارند. در هرصورت پیشنهاد می‌کنیم از قبل اتاق اجاره کنید تا به مشکل خاصی بر نخورید. اگر بخواهیم لیستی از میانگین قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره تهیه کنیم، نتیجه به شرح زیر خواهد بود:

۱ ستاره: ۱۲ تا ۶۰ یورو

۲ ستاره: ۱۶ تا ۱۰۷ یورو

۳ ستاره: ۲۹ تا ۱۷۸ یورو

۴ ستاره: ۳۵ تا ۲۷۸ یورو

۵ ستاره: ۹۱ تا ۳۹۶ یورو

متوسط قیمت مواد غذایی

تاپاس یکی از خوراکی‌های خوشمزه و ارزان سویا است که در نقاط زیادی از شهر می‌توانید آن را تهیه کنید. این غذای اسپانیایی به راحتی به عنوان یک وعده‌ی غذایی خوب و ارزان شما را سیر خواهد کرد.

هزینه‌ی صبحانه‌ی مقرون به صرفه: به طور معمول کافه‌ها و غذاخوری‌های این شهر، منوی صبحانه‌ی متنوعی را ارایه می‌دهند که می‌توانید در هرکدام از آن‌ها توقف کنید. (۳ تا ۶ یورو)

هزینه‌ی ناهار مقرون به صرفه: می‌توانید برای ناهار روی انواع ساندویچ با مقدار زیادی گزینه‌ی گیاهی حساب باز کنید. (۴ تا ۹ یورو)

هزینه‌ی شام مقرون به صرفه: شام از آن وعده‌هایی است که می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید. فقط دقت کنید منوهای انگلیسی قیمت‌های بالاتری دارند. (۸ تا ۱۸ یورو)

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۴۵.۵  و  ۳۱.۵ یورو تهیه کنید. به یاد داشته باشید که محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است و شامل اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو است. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

حمل و نقل عمومی در سویا

اگر بخواهید در سطح شهر تردد کنید یا به نواحی بیرونی سویا سفر کنید، در هر صورت سیستم حمل و نقل خوب و کارآمدی در اختیار شما خواهد بود. به طور کلی سویا شهری صاف است و به ندرت تپه‌ای در آن پیدا می‌کنید؛ بنابراین کرایه دوچرخه یکی از گزینه‌های خوب و سالمی است که می‌توانید انتخاب کنید. علاوه بر دوچرخه، اسکوتر و موتورسیکلت هم می‌تواند گزینه‌های خوبی باشد. اتوبوس‌ها اما ارزان‌ترین و راحت‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در سطح شهر جابجا شوید. اگر قرار است زیاد از آن‌ها استفاده کنید، بهتر است یک bónobus (نوعی بلیط ۱۰ سفره) از کیوسک‌های مخصوص یا سیگار فروشی‌ها تهیه کنید. مترو و تراموا با اینکه خطوط فعال زیادی ندارد، اما برای نقاط تحت پوشش انتخابی سریع مقرون به صرفه است. تاکسی هم یکی دیگر از وسایل نقلیه‌ی سریع و البته گران است. اگر نیاز به تاکسی داشتید، هنگام صدا زدن دنبال چراغ سبزی در سقف آن‌ها باشید؛ چرا که این نوع تاکسی‌ها رایگان است!

 • اتوبوس عمومی در سطح شهر   ۱.۳۰ یورو
 • اسکوتر در سطح شهر   ۳۰ یورو
 • مترو در سطح شهر (۱ منطقه)   ۱.۳۰ یورو
 • مترو در سطح شهر (۳ منطقه)   ۴.۵۰ یورو
 • Bónobus (بلیط ۱۰ سفره اتوبوس)   ۶.۴۰ یورو

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

به طور رایگان از کلیسای جامع سویا بازدید کنید

صبح روزهای یکشنبه تا ساعت ۱۴:۳۰ می‌توانید به طور رایگان از این کلیسای زیبا دیدن کنید.

مهمان مردم محلی شوید!

احتمالا با سایت کوچ‌سرفینگ آشنایی دارید. ارزان‌ترین اتاق‌ها در سویا خوابگاه‌های اشتراکی است که حدود ۱۰ تا ۲۰ یورو قیمت دارد و شاید برای بسیاری هزینه‌ی زیادی باشد. احتمالا دوست دارید از پرداخت چنین هزینه‌ای اجتناب کنید. مشکلی نیست! سایت کوچ‌سرفینگ راهی عالی برای این کار پیش روی شما قرار می‌دهد. این سایت فرصتی را در اختیار شما می‌گذارد تا  به جای رزرو هتل و هاستل، شب را کنار مردم بومی هر شهر و در خانه‌هایشان آن هم به صورت رایگان سپری کنید! عالی نیست؟ تنها کافی است از قبل در این سایت ثبت‌نام کنید و درخواست خودتان را بفرستید تا احتمالا به زودی توسط شخصی از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می توانید دوست‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های دیگری پیدا کنید و به سادگی با سبک زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

جاذبه‌های گردشگری سویا

آلکازار (Alcazar)

آلکازار

آلکازار را می‌توان مانند کاخ الحمرا جواهری ارزشمند دانست. ریشه‌ی این نام را می‌توان در کلمه‌ی القصر عربی جستجو کرد. زمانی که پادشاه اسپانیا در سویا بود، درون این کاخ اقامت داشت. اگر این موضوع دلیل کافی برای بازدید از این مجموعه نیست، شاید تزئینات زیبای این شاهکار معماری اندلسی شما را به دیدنش ترغیب کند.  باز هم کافی نبود؟ اگر بدانید در مجموعه‌ی مشهور تلویزیونی بازی تاج و تخت هم حضور داشته است شاید قانع شوید. بخش‌های مختلف و جذاب این  کاخ شامل باغ‌ها، استخر، حوضچه‌ها و اتاق‌های ضیافت است که تماشای همه‌ی آن‌ها چند ساعت از وقت شما را خواهد گرفت.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، عاشقان معماری و هنر، مشتاقان تاریخ

نکته‌ها:

 • قصر یا قلعه آلکازار در همه روزهای هفته به غیر از دوشنبه‌ها باز است. در زمستان، آلکازار در تمام طول هفته از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر و همچنین  روزهای یکشنبه و دیگر تعطیلات رسمی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳:۳۰ باز است. همچنین در تابستان‌ها از ساعت ۹:۳۰ تا ۷ عصر هر روز و در تعطیلات آخر هفته و رسمی از ۹:۳۰  تا ۵ بعدازظهر باز است.

کلیسای جامع سبیا

کلیسای جامع سبیا

این کلیسای جامع سومین کلیسای بزرگ جهان و بزرگ‌ترین کلیسا با معماری گوتیک است، اما این مجموعه به خاطر میزبانی آنچه که گمان می‌رود باقی‌ مانده‌های  جسد کریستوف کلمب باشد نیز مشهور است. همچنین این مکان افتخار میراث یونسکو بودن را به دوش می‌کشد. تماشای صحن بسیار بزرگ، معماری زیبا، فضای داخلی باشکوه به همراه شیشه‌ کاری‌های منقوش مجلل، تجربه‌ای است که نباید از دست بدهید. قدمت این کلیسا به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر

نکته‌ها:

 • صبح روزهای یکشنبه، جمعیت زیاد اجازه ورود به کلیسا را ندارند.
 • برای ورود به کلیسا باید ۸ یورو بپردازید.

گیرالدا تاور (Giralda Tower)

گیرالدا تاور

گیرالدا تاور بخشی از کلیسای جامع سبیا است که در سمت شمال شرقی آن قرار دارد. این برج بازمانده از مسجدی است که زمانی در اینجا قرار داشت و متعلق به تاریخ اسلامی شهر سویا بود. برج یاد شده ۱۰۴ متر ارتفاع دارد و دومین سازه‌ی بلند این شهر است. طبق قانون شهر، کسی اجازه‌ی ساخت بنایی بلندتر از این برج را در مرکز تاریخی سویا ندارد، از این رو با بالا رفتن از برج می‌توانید نمایی پانوراما از سراسر شهر را تماشا کنید. بی شک تجربه‌ی یک باره‌ی این کار ارزشش را دارد.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر

نکته‌ها:

 • هزینه‌ی بازدید از بالای برج با هزینه‌ی ورود به کلیسای جامع مشترک است.

باریو سانتا کروز

باریو سانتا کروز

پیاده‌روی  و میل کردن ناهار در یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین محله‌های سویا تجربه‌ای ناب است. محله‌ی باریو سانتا کروز پشت قلعه آلکازار قرار دارد. کوچه‌های پر پیچ و خم این محله شما را به سمت میدان‌های مخفی، خانه‌های اربابی، رستوران‌ها و کافه‌های دنج سویا هدایت می‌کنند. شاید اغراق آمیز باشد، اما برخی، از این منطقه به عنوان دیزنی لند اسپانیایی یاد می‌کنند. جدای از فروشگاه‌ها سوغاتی و کافه‌های گران‌قیمت، نقاط ارزشمند زیادی در این ناحیه برای اکتشاف وجود دارد.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، به همراه دوستان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر، عاشقان خرید، تجربه‌ای مانند یک محلی

نکته‌ها:

 • سعی کنید در صورت امکان حتما یک نقشه به همراه داشته باید، چرا که ممکن است به راحتی در این محله گم شوید.
 • از میل کردن غذا در بارهای این ناحیه با منوی ترجمه‌ شده پرهیز کنید، چرا که قیمت‌های بالا و کیفیت نه چندان جالبی دارند.

محله‌ی تریانا (Triana)

محله ی تریانا

تریانا محله‌ی مسکونی و مجللی در سویا است، با این وجود قبل از ساخت پل‌ها، این محله تحت اشغال کولی‌ها بود و مثل امروز آباد و خوب نبود. تریانا هنوز هم جذابیت و شخصیت خاص خودش را دارد. چایخانه‌ها، سفال فروشی‌ها و بارهای این ناحیه همیشه شلوغ هستند، چرا که رنگ و بوی کولی‌ها را در خود دارند. به علاوه قدم زدن روی پل زیبای این منطقه از آن کارهایی است که نباید فراموش کنید. اگر دوست دارید با فرهنگ کولی‌های (جیپسی‌ها) اسپانیا از نزدیک آشنا شوید و اصیل‌ترین موسیقی‌های فلامنکو را بشنوید، بازدید از این محله را از دست ندهید.

مناسب برای: زوج‌های جوان، به همراه دوستان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر، خوش‌ خوراک‌ها، عاشقان خرید، افراد دنبال آرامش و سکوت، تجربه‌ای مانند یک محلی

پارک ماریا لوئیزا (Parque de Maria Luisa)

پارک ماریا لوئیزا

اگر دوست دارید کمی از فضای شهری فاصله بگیرید، پارک ماریا لوئیزا مکانی عالی برای این کار محسوب می‌شود. این پارک یا باغ گیاهشناسی بهشت گیاهان متنوع، مسیرهای پیاده‌روی، پرندگان، فواره‌ها، بناهای یادبود و درختان سایه گستر  است. به راحتی مشغول قدم زدن شوید یا در یک نقطه بنشینید و هوای تازه‌ی متفاوت از محیط شهری را با ریه‌هایتان تنفس کنید تا برای تجربه‌ی مقصد بعدی آماده‌تر شوید. حتی می‌توانید با تهیه وسایل مورد نیاز، یک پیک‌نیک به یادماندنی هم داشته باشید.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، خانواده، به همراه دوستان، عاشقان طبیعت، عاشقان معماری و هنر، افراد دنبال آرامش و سکوت، تجربه‌ای مانند یکی محلی

نکته‌ها:

 • تا وقتی که در پارک هستید، بد نیست که از موزه‌ی هنرها و رسومات هم بازدید کنید. در اینجا می‌توانید تا حدودی با فرهنگ بومی منطقه آشنا شوید.

پلازا د اسپانا (Plaza de Espana)

پلازا د اسپان

پلازا د اسپانا یا میدان عمومی اسپانیا در سال ۱۹۲۹ برای برپایی نمایشگاه ایبرو آمریکایی تاسیس شد. قبل از هرچیز باید این اطمینان را به شما بدهیم که سفرتان به سویا بدون بازدید از این میدان باشکوه و تماشای کاشی و سرامیک‌های زیبایش تکمیل نخواهد شد. این میدان درون پارک ماریا لوئیزا قرار دارد و محل برخی از دفاتر دولتی سویا مانند ساختمان شهرداری است. ظاهر نیم دایره‌ای میدان باعث هرچه زیباتر شدن آن شده است. همچنین کانال‌های آبی که از میدان می‌گذرد و یک فواره‌ی بسیار زیبا در وسط، جذابیت آن را دوچندان کرده‌اند. روزانه مردم بومی و گردشگران زیادی در این مکان جمع می‌شوند و از زیبایی‌های آن لذت می‌برند.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، خانواده، به همراه دوستان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر، تجربه‌ای مانند یک محلی

نکته‌ها:

 • بهترین زمان برای بازدید از میدان، صبح‌ زود یا چند دقیقه قبل از بسته شدن ساختمان‌ها است. پلازا در ساعت 10 شب بسته می شود. در این موقع می‌توانید به خوبی از گوشه و کنار میدان دیدن کنید و به تحسین آن بپردازید.
 • می‌توانید با پای پیاده یا حتی اجاره‌ی قایق و از طریق کانال‌ها در این میدان سرگردان شوید.

کازا د لا مموریا (Casa de la Memoria)

کازا د لا مموریا

فلامنکو سبک موسیقی پر جنب و جوش و ریتمیکی است که در سراسر جهان و ایران طرفداران زیادی دارد. مهد این نوع موسیقی کشور اسپانیا است. به همین دلیل تجربه‌ی شنیدن چنین موسیقی در کنار رقص‌های سنتی مخصوص این نوع موزیک در خود اسپانیا لطفی دیگر دارد. کازا د لا مموریا برخی از بهترین هنرمندان این سبک را به خود جذب کرده است. این تئاتر که در محله‌ی سانتا کروز قرار دارد، اتمسفری خاص را برای اطمینان از رضایت علاقمندان به وجود آورده است. اگر به این سبک از موسیقی علاقه دارید، نمایش‌های جذاب کازا د لا مموریا را از دست ندهید.

مناسب برای: زوج‌های جوان، به همراه دوستان، عاشقان معماری و هنر، افراد شب زنده‌دار

نکته‌ها:

 • درهای این تئاتر حدود ۳۰ دقیقه قبل از اجرا باز می‌شود.
 • نمایش‌های فلامنکو هر شب در دو سانس اجرا می‌شوند، با این وجود شب‌های آخر هفته به سانس سوم هم می‌رسند.
 • اگر دانشجو هستید می‌توانید برای تخفیف در هزینه‌ی بلیط درخواست کنید.

متروپل پارازول (Metropol Parasol)

متروپل پارازول

متروپل پارازول یا سایبان متروپل، بزرگ‌ترین سازه‌ی چوبی جهان است که در سویا قرار دارد. ظاهر خاص و لانه زنبوری این سازه باعث شده است که امروزه به یکی از نمادهای شهر سویا تبدیل شود. زیبایی خاص و هنر به کار رفته در ساخت بنا به علاوه‌ی ورودی مقرون به صرفه و نوشیدنی رایگان بهانه‌ای برای بازدیدنکردن  از آن باقی  نمی‌گذارد. متروپل پارازول در میدان de la Encarnacion قرار دارد.

مناسب برای: زوج‌های جوان، به همراه دوستان، عاشقان معماری و هنر

مجموعه باستان‌شناسی ایتالیکا (Archaeological Ensemble of Italica)

مجموعه باستان شناسی ایتالیکا

ایتالیکا در شهرک سانتی‌پونس (Santiponce) واقع در ۹ کیلومتری شمال غربی مرکز شهر سویا قرار دارد. این مجموعه در قرن دوم میلادی تاسیس و یکی از اولین سکونت‌گاه‌های رومی‌ها در اسپانیا محسوب می‌شد که محل تولد امپراطوران تراژان و هادرین است.  امروزه اما می‌توانید از خرابه‌های به خوبی حفاظت شده‌ی آن در طول چند ساعت بازدید کنید تا به شکوه گذشته‌ی آن پی ببرید. آمفی‌ تئاتر، جاده‌ی اصلی رومی‌ها، خانه‌ها باستانی و موزائیک‌های زیبا میراث به جامانده از این شکوه از دست رفته است.

مناسب برای: زوج‌های جوان، سالمندان، به همراه دوستان، مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر

نکته‌ها:

 • اگر به پیاده‌روی علاقه ندارید، بهتر است بیخیال بازدید از این مجموعه شوید.
 • سایه‌های زیادی در این ناحیه وجود ندارد، بنابراین بهتر است کلاه و عینک آفتابی به همراه داشته باشید.

خرید در خیابان Calle Sierpes

خرید در سویا

اغلب فروشگاه‌های سویا در خیابان‌های اطراف Calle Sierpes قرار دارند. در این خیابان می‌توانید برندهای مشهوری همچون زارا و ماسیمودوتی را پیدا کنید.  فروشگاه‌های لوکس و متنوع در ترکیب با تعداد زیادی کافه‌تریا و رستوران از Calle Sierpes مکان دلفریبی ساخته‌اند که احتمالا همه‌ی شما به خصوص خانم‌های جوان شیفته‌ی آن خواهند شد.

مناسب برای: سفرهای لوکس، عاشقان خرید، زوج‌های جوان، به همراه دوستان، خانواده، تجربه‌ای مانند یک محلی

Logo roomaco

روماکو بازاریاب آنلاین شماست
در هر کجای دنیا، هر کسب و کاری دارید، روماکو آنرا به مخاطبین شما معرفی میکند.
با کمترین هزینه و در کمترین زمان در صفحه اول گوگل باشید!
از اینجا شروع کنید

نظرات

 • هنوز نظری ندارید.
 • یک نظر اضافه کنید
  ضبط پیام صوتی

  زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است